Gönderen Konu: Klima Sorunu Çözüldü...  (Okunma sayısı 3285 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 220000
  • Model Yılı: '04
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Klima Sorunu Çözüldü...
« : Eylül 05, 2019, 01:55:50 »
Selamlar...  Toyota corolla 2004 sol markalı aracımın   dijital klima sistemi mevcut
fakat bu araç benden öncesi klima problemi yuzunden sanırım yarı çaplı usta ya götürülüp kendi kafasından  bir işlem yapmış
yaptığı işlem  klima motorunun tetikleme ucunu  normal fan rölesinden direk hat çekmiş  her fanı açtığında klima kasnağını çekmektedir buda klimanın surekli dönmesine sebep  benim sorum şu ki  bu klimayı A/C  tusuna bastığımızda bir röle ye komut gitmesi gerekitğini düşünüyorum bu röle sanırsam bozuk veya başka sebepten dolayı çalışmıyor  bu A/C  rölesi  nerede  bulamadığım için arızayı tesbit edip mudahale edemiyorum şimdiden teşekkür ler

birde sıkıntım su ki  bu şekilde  sürekli klimayı açtığım zaman zaman zaman  fan deliklerinden ufleme basıncı dusuyor  fan son ayarda olmasına ragmen 
bi muddet sonra geri duzeliyor anlayamadım uzun sure çalışırken yolda yaptığı için pekte kontrol edemedim

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Evet arkadaşlar sonunda 1-2 saatimi ayırarak klimanın kompresörü harakete geçiren röleyi tespit ettim bu iyi haber   kötü haber de şuki

1. Rölenin Kontakları bozuk (röle çalışıyor)
2. Rölenin Kontak ucunun 1 tanesinde + olması gerekli iken yok ( sigortadan gelen ) sigortası atmış da olabilir sigortasını henuz bulamadım
3. (en kötüsü ) röleyi harakete sokacak sinyal ucumuza + gelmiyor (a/c ye bastığımız zaman gelmesi gereken sinyal)

Şöyle bir soru sormak istedim

A/C  tusuna bastığımız zaman  klima rölesine sinyal aracın beynindenmi gidiyordur  yoksa dijital klima bölümündeki entegrelerden mi gidiyordur  yoksa başka bir mini röle filanmı vardır  bu işlem en önemlisi diğerleri giderilebilir fakat bu röleyi harakete geçirme duruma göre zor gibi.
İletiyi düzenle

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

En son 1- 2 saatimi verdim birazdaha ileriye doğru yol aldım

Tesipitlerime göre  ön konsoldaki dijital panele kadar geldim ve Kompresörü haraketi geçirecek röleye sinyal direk panelden gelmektedir

ve bu panel çıkış vermiyor çıkışı  ((( ( - ) olarak göndermektedir ))) 

Kesin çözüm olarak  kartın içerisinde ekipman diyot , direnç, ... arızalanmıştır diye nokta koydum ...... FAKAT

---  Mutlu Tekir  --- diye bir arkadaşın yazmış olduğu bir yazı satırına takıldım

((( Beyin birkaç sensörden gelen veriye göre klima kompresörünü devreye sokar ya da devreden çıkarır.)))

Acaba diyorum bu dijital panele karta gelmesi gereken bilgi gelmiyormu diye aklıma soru işareti takıldı ve yine  tam kesin çözüme ulaşaşamış sayıyıorum kendimi
belkide ulaştığım sonuç kesin ama her işte emin olmadan duramıyorum illaki sonuc % 100 olması benim için çok önemli

şimdi karta hangi bilgiler geliyor klimayı devreye sokmak için onu araştıracam
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Sonunda çözüldü çalışması normale döndürüldü  sinyallerde eksiklik varmış çıkış vermeme sebebi

Toyota Club Türkiye

Klima Sorunu Çözüldü...
« : Eylül 05, 2019, 01:55:50 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Dijital Klima Elektirik Problemi
« Yanıtla #1 : Eylül 05, 2019, 02:39:46 »
Abdullah bey merhabalar,
Aracınızda ki klima kompresörü tipini tam hatırlamadığım (bazı modellerde klima kasnağı devamlı dönüyor sadece gaz hattı üzerindeki valf akışı kontrol ediyor zaten açtığında tıs diye bir ses gelir) için o konudaki yorumu bilgili ustalarımıza bırakıyorum,fan üfleme hızının düşmesi polen filtresi tıkanıklığı veya yanlış takılma vs sebeblerden olabilir filtreyi kontrol etmenizde fayda vardır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: Dijital Klima Elektirik Problemi
« Yanıtla #2 : Eylül 05, 2019, 11:42:17 »
Abdullah bey merhabalar,
Aracınızda ki klima kompresörü tipini tam hatırlamadığım (bazı modellerde klima kasnağı devamlı dönüyor sadece gaz hattı üzerindeki valf akışı kontrol ediyor zaten açtığında tıs diye bir ses gelir) için o konudaki yorumu bilgili ustalarımıza bırakıyorum,fan üfleme hızının düşmesi polen filtresi tıkanıklığı veya yanlış takılma vs sebeblerden olabilir filtreyi kontrol etmenizde fayda vardır.

sürekli derken sanmıyorum sürekli olacağını kasnağı çektiren bobin ucu var orası enerjilendiği zaman kasnağı çektiriyor  dediğim gibi daha önceki kablosuna ek yapılıp fanın rölesinden enerjilendiriliyor  bir kanıt daha var  A/C tusunu aktif ettiğimiz zaman rölentiye ayar veriyor yani yükseltiyor A/C yi kapatınca rölentiyi düşürüyor tabi klima  kasnağı surekli devrede %98 harici bir röle olacağını düşünüyorum

havalandırmaya da gelince neden arada bir yapsınki  uzun süre çalışınca ufleme basıncı dusme yapıyor buda klimanın surekli açık kalmasıyla alakalı diye düşünüyorum bilmem nasıl sistem var içerisinde ama

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Dijital Klima Elektirik Problemi
« Yanıtla #3 : Eylül 05, 2019, 13:57:50 »

havalandırmaya da gelince neden arada bir yapsınki  uzun süre çalışınca ufleme basıncı dusme yapıyor buda klimanın surekli açık kalmasıyla alakalı diye düşünüyorum bilmem nasıl sistem var içerisinde ama
Polen filtresi tamamen tıkanmış veya ters takılmış büzülme yapmışsa belirli zaman sonra emiş gücünden dolayı üfleme hızını düşürebilir veya taze hava girişi açık kapalı konumlarda fan hızı ve soğutma değişir,
Polen filtresini söküp kontrol etmek zor olmasa gerek.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Klima rölesi bulundu--ileri teknik bilgisi olan içeri
« Yanıtla #4 : Eylül 08, 2019, 00:18:03 »
Selamlar...  Toyota corolla 2004 sol markalı aracımın   dijital klima sistemi mevcut
fakat bu araç benden öncesi klima problemi yuzunden sanırım yarı çaplı usta ya götürülüp kendi kafasından  bir işlem yapmış
yaptığı işlem  klima motorunun tetikleme ucunu  normal fan rölesinden direk hat çekmiş  her fanı açtığında klima kasnağını çekmektedir buda klimanın surekli dönmesine sebep  benim sorum şu ki  bu klimayı A/C  tusuna bastığımızda bir röle ye komut gitmesi gerekitğini düşünüyorum bu röle sanırsam bozuk veya başka sebepten dolayı çalışmıyor  bu A/C  rölesi  nerede  bulamadığım için arızayı tesbit edip mudahale edemiyorum şimdiden teşekkür ler

birde sıkıntım su ki  bu şekilde  sürekli klimayı açtığım zaman zaman zaman  fan deliklerinden ufleme basıncı dusuyor  fan son ayarda olmasına ragmen 
bi muddet sonra geri duzeliyor anlayamadım uzun sure çalışırken yolda yaptığı için pekte kontrol edemedim

Evet arkadaşlar sonunda 1-2 saatimi ayırarak klimanın kompresörü harakete geçiren röleyi tespit ettim bu iyi haber   kötü haber de şuki 

1. Rölenin Kontakları bozuk (röle çalışıyor)
2. Rölenin Kontak ucunun 1 tanesinde + olması gerekli iken yok ( sigortadan gelen ) sigortası atmış da olabilir sigortasını henuz bulamadım
3. (en kötüsü ) röleyi harakete sokacak sinyal ucumuza + gelmiyor (a/c ye bastığımız zaman gelmesi gereken sinyal)

Şöyle bir soru sormak istedim

A/C  tusuna bastığımız zaman  klima rölesine sinyal aracın beynindenmi gidiyordur  yoksa dijital klima bölümündeki entegrelerden mi gidiyordur  yoksa başka bir mini röle filanmı vardır  bu işlem en önemlisi diğerleri giderilebilir fakat bu röleyi harakete geçirme duruma göre zor gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Klima Rölesi Bulundu (Başka sorun turedi)
« Yanıtla #5 : Eylül 08, 2019, 01:02:18 »
Klima kompresörü sürekli devrede olmaz. Beyin birkaç sensörden gelen veriye göre klima kompresörünü devreye sokar ya da devreden çıkarır.
Klima sistemindeki soğutucu akışkanın basıncı çok yükselirse devreden çıkar, araç iç sıcaklığı istenen seviyeye gelirse devreden çıkar, gaza biraz fazla basarsanız devreden çıkar. Klima kompresörünün sürekli devrede olduğu tek durum herhalde rölantide en soğuk ve en yüksek fan hızına ayarlandığı zamandır. Rölenin ayağı kırılmışsa değiştirin röleyi, daha niye uğraşıyorsunuz?

İstanbul'dasınız niye kendiniz bulmaya çalışıyorsunuz?
Tem Toyota'ya gidin işinin ehline.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 09, 2019, 22:06:30 »
Klima kompresörü sürekli devrede olmaz. Beyin birkaç sensörden gelen veriye göre klima kompresörünü devreye sokar ya da devreden çıkarır.
Klima sistemindeki soğutucu akışkanın basıncı çok yükselirse devreden çıkar, araç iç sıcaklığı istenen seviyeye gelirse devreden çıkar, gaza biraz fazla basarsanız devreden çıkar. Klima kompresörünün sürekli devrede olduğu tek durum herhalde rölantide en soğuk ve en yüksek fan hızına ayarlandığı zamandır. Rölenin ayağı kırılmışsa değiştirin röleyi, daha niye uğraşıyorsunuz?

İstanbul'dasınız niye kendiniz bulmaya çalışıyorsunuz?
Tem Toyota'ya gidin işinin ehline.

İlk satırdaki bilgi için teşekkür ederim

sondaki yazı ise size mantıklı gelebilir ama bana göre gelmiyor malesef

insanlar gelişime açıktır ve bu gelişim o kırıldı yenisini al bu bozuldu at çöpe  diyerek o bedava beynini geliştiremessin   bu  yapıda bir insan değilim ;) 

bi söz var beyin bedava :)  Kullanmak ise sana kalmış   haksızmıyım :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
Ynt: Klima Sorunu Çözüldümü Acaba..._?
« Yanıtla #7 : Eylül 09, 2019, 23:49:51 »
İnsanlardan yardım istiyorsunuz ama istediğiniz cvbı alamayınca niye kırıcı oluyorsunuz onuda anlamak mümkün değil...
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #8 : Eylül 10, 2019, 11:16:39 »
İlk satırdaki bilgi için teşekkür ederim

sondaki yazı ise size mantıklı gelebilir ama bana göre gelmiyor malesef

insanlar gelişime açıktır ve bu gelişim o kırıldı yenisini al bu bozuldu at çöpe  diyerek o bedava beynini geliştiremessin   bu  yapıda bir insan değilim ;) 

bi söz var beyin bedava :)  Kullanmak ise sana kalmış   haksızmıyım :)

Öncelikle Ayhan beye yazmak istiyorum. Bana kırıcı gelmedi Abdullah beyin söyledikleri.

Abdullah bey bu forumda aracına çok şey ekleyen ender sayıdaki kişilerdenimdir. Çoğu şeyi kendim yaparım, aracımı hobi olarak görürüm. Nasıl bir insan tüm bilgileri bilemiyorsa, nasıl doktor gibi kendi hastalıklarımıza çözüm bulamıyorsak, yeri gelir işinin hakkı ustaların gördüklerini göremeyiz. Ara sıra bazı hastalıklarımızı teşhis etmemiz, aracımızın bir kaç noktasını kurcalamamız bizi işin ehli yapmıyor.

Ben ki o kadar araştıran ve aracımla uğraşan bir makine mühendisi olarak teorik bilgim işinin ehli ustanın deneyimi karşısında bir hiç olabiliyor. Demem odur ki, siz de böyle daha klima kompresörü çalışmasını ve diğer teknik detayları bilmeden, aracın elektrik şemasını okuyamadan böyle bazı heyecanlar olumsuz sonuçlanabilir. Tamamen sorularınıza istinaden düşüncemdi yoksa çok daha yetenekli olabilirsiniz fakat bunu burada anlamamız imkansız.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 15, 2019, 16:51:10 »
Öncelikle Ayhan beye yazmak istiyorum. Bana kırıcı gelmedi Abdullah beyin söyledikleri.

Abdullah bey bu forumda aracına çok şey ekleyen ender sayıdaki kişilerdenimdir. Çoğu şeyi kendim yaparım, aracımı hobi olarak görürüm. Nasıl bir insan tüm bilgileri bilemiyorsa, nasıl doktor gibi kendi hastalıklarımıza çözüm bulamıyorsak, yeri gelir işinin hakkı ustaların gördüklerini göremeyiz. Ara sıra bazı hastalıklarımızı teşhis etmemiz, aracımızın bir kaç noktasını kurcalamamız bizi işin ehli yapmıyor.

Ben ki o kadar araştıran ve aracımla uğraşan bir makine mühendisi olarak teorik bilgim işinin ehli ustanın deneyimi karşısında bir hiç olabiliyor. Demem odur ki, siz de böyle daha klima kompresörü çalışmasını ve diğer teknik detayları bilmeden, aracın elektrik şemasını okuyamadan böyle bazı heyecanlar olumsuz sonuçlanabilir. Tamamen sorularınıza istinaden düşüncemdi yoksa çok daha yetenekli olabilirsiniz fakat bunu burada anlamamız imkansız.

Öncelikle aynen kırılacak bir söz söylediğimi düşünmüyorum yanlış anlaşılmış sanırım yukarıda anlayışın için teşekkür

ayrıca kim demiş elektrik projesini okuyamıyor proje elime yeni geçti aradım fakat sonradan bulabildim projeyi bulmam çok işime geldi aracın kliması nasıl çalışır gayet iyi anladım bir şeyin çalışma prensibi çok önemli benim aslında bu bilgiye ihtiyacım vardı malesef kimseler  yardımcı olamadı veya yardımcı olmak istemedi bunuda projeden buldum ve teşisimi koydum arızayı giderdim bu daha önce arızalanmış eski sahibi illaki ustaya götürmüş ustada bu şekilde yapmış kimin bilgisi kimden üstün bilinemez çoğu ustalara taş çıkaran insanlarımız var :) bir insan vardır sadece uraştığı iş için usta olur kimisi vardır eline ne alsa o işte bir kaç zamanda prof olabilir :) Cenabı hak vermiş bi yetenek kullanıyoruz  ama sonundada çözdüm ya rahat uyku uyur oldum  şahsen elektrik konusunda bende ustayım usta demek her işten anlıyor demek saten düşünemeyiz eksik kaynak olduğu için uraştım o proje elime geçmiş olsa 1 saatlik işi vardı projesiz olmuyor malesef :)

Mesaj Birleştirildi: Eylül 15, 2019, 16:55:50
İnsanlardan yardım istiyorsunuz ama istediğiniz cvbı alamayınca niye kırıcı oluyorsunuz onuda anlamak mümkün değil...

Ayhan bey kırıcılık anlayışınız hangi cumlede başladı anlamış değilim yazdıklarımda herhangi bir kırıcı niteliği taşıyan anlam içermiyor şahsen ben takrar okudum bulamadım kırılacak bir laf söylemedim  siz nacizane gönlünüzden o kırıcılığı nerede hissettiniz gösterirmisiniz :)  yanlış anladınız sanırım neyseki yazdığım arkadaş yanlış anlamamış.

burdaki yaklaşım samimiyetten ötürü kırmak için değil yani

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #10 : Eylül 15, 2019, 17:00:08 »
Öncelikle aynen kırılacak bir söz söylediğimi düşünmüyorum yanlış anlaşılmış sanırım yukarıda anlayışın için teşekkür

ayrıca kim demiş elektrik projesini okuyamıyor proje elime yeni geçti aradım fakat sonradan bulabildim projeyi bulmam çok işime geldi aracın kliması nasıl çalışır gayet iyi anladım bir şeyin çalışma prensibi çok önemli benim aslında bu bilgiye ihtiyacım vardı malesef kimseler bilmiyor yardımcı olamadı bunuda projeden buldum ve teşisimi koydum arızayı giderdim bu daha önce arızalanmış eski sahibi illaki ustaya götürmüş ustada bu şekilde yapmış kimin bilgisi kimden üstün bilinemez çoğu ustalara taş çıkaran insanlarımız var unutma :) bir insan vardır sadece uraştığı iş için usta olur kimisi vardır eline ne alsa o işte bir kaç zamanda prof olabilir :) Cenabı hak vermiş bi yetenek kullanıyoruz  ama sonundada çözdüm ya rahat uyku uyur oldum  şahsen elektrik konusunda bende ustayım usta demek her işten anlıyor demek saten düşünemeyiz eksik kaynak olduğu için uraştım o proje elime geçmiş olsa 1 saatlik işi vardı projesiz olmuyor malesef :)

Mesaj Birleştirildi: Eylül 15, 2019, 16:55:50
Ayhan bey kırıcılık anlayışınız hangi cumlede başladı anlamış değilim yazdıklarımda herhangi bir kırıcı niteliği taşıyan anlam içermiyor şahsen ben takrar okudum bulamadım kırılacak bir laf söylemedim  siz nacizane gönlünüzden o kırıcılığı nerede hissettiniz gösterirmisiniz :)  yanlış anladınız sanırım neyseki yazdığım arkadaş yanlış anlamamış.

burdaki yaklaşım samimiyetten ötürü kırmak için değil yani

Yazım ve imla kurallarına dikkat ederseniz seviniriz. Yoksa yazı içiçe geçiyor ve anlamakta zorlanılabiliyor.
Sorunu çözmenize sevindim. Sorun neymiş nasıl çözdünüz? Paylaşırsanız ileride benzer sorunu yaşayanlar için klavuz niteliği görebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Ynt: Klima Sorunu Çözüldü...
« Yanıtla #11 : Eylül 15, 2019, 17:11:03 »
1. Rölenin kontak ucu  Arızalıydı  onarıldı
2. 10 amperlik sigortası var atmış
3. dijital beyne gelen müşür sinyali  yollamıyordu oda düzeltildi   klima çalışmaya başladı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
Ynt: Klima Sorunu Çözüldü...
« Yanıtla #12 : Eylül 15, 2019, 18:12:48 »
Sorunun çözüldüğüne sevindim takip ettiğim bir konuydu bilgi amacı ile geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Üfül üfül seyirler :)