Gönderen Konu: Yakıt tüketimini düşürün, Konforunuzu artırın  (Okunma sayısı 4168 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Honda CRV 1.5 Turbo Executive-Life Style
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 40000
  • Model Yılı: '20
  • 2003 kere teşekkür etti
  • 2524 kere teşekkür edildi
Yakıt tüketimini düşürün, Konforunuzu artırın
« : Ağustos 30, 2019, 17:10:12 »
Sevgili otomobil severler,

Ülkemiz İlkbahar, Sonbahar ve Yaz aylarında bol güneşli olduğundan artık hepimiz araçlarımızda klima ile serinletme/soğutma yapmaktayız.

Bunun sonucu olarak 2 zararlı yan ürün oluşmakta,

1- Daha fazla yakıt tüketimi sebebiyle daha fazla yakıt masrafı
2- Çevreye daha fazla gaz emisyonu salınımı

Aracımın fabrikasyon donanımı içinde "malesef" açılır cam tavan bulunmakta,

Apartmanımızın garajında, sundurma altında duran arabama bindiğimizde aşırı sıcaklık sorunu yok hatta klima hemen aracın içini bir kaç saniyede buz gibi yapıyor fakat dışarı otoyola çıktığımızda ilk 10dk sonra cam tavan bölgesinde öyle bir sıcak oluşuyor ki sanki klima yetersiz kalıyor. Vücudumuz ve ayaklarımız soğuk ama başımız sanki havlu ile sarılı gibi.

Arabamı özellikle Beyaz renk almıştım, ama bir binek aracın zaten küçük olan tavanının neredeyse yarısı siyah cam, bu camın sabitlendiği metal çerçeve yaklaşık 100 - 150.C oluyor diye tahmin ediyorum çünkü parmağınızı o metale değdirdiğinizde deri su topluyor yani o kadar sıcak. Diğer deyişle suyu kaynatan çatı güneş enerji sistemleri ile aynı teknoloji.

Sonunda, çok iyi sonuç verdiğini bildiğim şeyi uyguladım, renklerin gücü.

Camı alttan siyah film ile kaplasam, camın üst kısmı alttaki çerçeveden daha geniş olduğundan, çerçeve bölümü yine aynı miktarda güneş ışınına maruz kalacak ve işlem yetersiz olacaktı.

Demekki ışığı yukardan engellemek gerekiyor diye karar verdim ve beyaz film dış kaplamasını gerçekleştirdim.

Gölge bir yer olmadığından uygulama güneş altında 5dk'da tamamlandı ve sonra dönüş yolunda aracın içinin hızla serinlemeye başladığını, bunu yaparken ayak ve baş bölümlerinin daha yumuşak ve eşit derecelere ulaştığını hissetmeye başladım, anlamanız açısından söylüyorum "sanki bir lobideki serin ama durağan, kuru bir atmosfer gibi" diyebilirim, en azından istediğim bu sonucu almanın keyfiyle şimdi bunu sizlerle paylaşıyorum. Bu arada klima kompresörü artık daha az devreye giriyor ve devrede kalma süreside kısaldı ve camın çerçeve sıcaklığıda 40.C civarlarına indi.

Diğer taraftan, 6.5L/100km tüketimim bakalım nekadar azalacak, milli piyangodan çıkan ödülle depomu zaten dün doldurmuştum, 100km'de 0.01L tüketim azalması yaşasam öp başına koy ki daha fazla ekonomi üretileceğine inanıyorum.
Görücez, tüketim değerini burada sizlerle paylaşıcam. Çünkü klimam sürekli açık hiç kapatmam, zaten kapatamam.. :)

Son yıllarda farkettiyseniz alman otomobillerinin tavanları siyah olmaya başladı, bu güzel görünüyor diye değil, oralarda güneş bizdeki kadar güçlü olmadığından ışınlardan maxsimum faydalanarak hem konforu artırmak hemde bizdekinin tersine ilkbahar, sonbahar ve kış aylarında yakıt tüketimini düşürmek için uygulanmaktadır.

Bizde ise, adam aldığı beyaz arabanın tavanını komple siyah film yada boya ile kapladıktan sonra o trendi yakalama mutluluğuna erişmektedir.
Oysa aracın ana rengi koyu olduğu halde Skoda ve Mini Cooper'ın tavanlarını beyaz yaptığı modelleride vardır.

Doğru modayı yakalayın.

Lastikler: Michelin Latitude Cross M+S (dört mevsim)

Toyota Club Türkiye

Yakıt tüketimini düşürün, Konforunuzu artırın
« : Ağustos 30, 2019, 17:10:12 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Yakıt tüketimini düşürün, Konforunuzu artırın
« Yanıtla #1 : Ağustos 30, 2019, 17:48:19 »
Yaptığınız işlem ilk aşamada doğru,çünkü açık renkler güneş  ışığını ters yönde yansıtır esas benim merak ettiğim sizin aracın sanruf altında içeriden tavanla aynı döşemeye sahip sürgü yokmu,bunu sormamdaki sebeb benim aracın sanruflu Corona apex modelinde bile var ve ısı yönünde inanılmaz faydası oluyor,manuel olarak çekiliyor kapandığı zaman dışarıdan hiçbir şekilde ışık veya ısı içeriye vurmuyor sanruf kullanılmak istenirse geriye doğru yitiliyor tavan içerisine doğru kızaklı sonra sanruf istenilen modda düğmeden ayarlanıyor,aslında 90 lı yıllarda mazdanın yaptığı gibi sanruf'a güneş paneli de yerleştirilebilir klimadan ve diğer elektrik aksamlarının çektiği akım üretilen güneş enerjisinden karşılanabilir,sizin yaptığınız işlemde en basit ve kolay yöntem mutlaka faydası olacaktır.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #2 : Ağustos 30, 2019, 18:16:02 »
Camın altında mukavvamsı sürgü kapak elbette var, ışık gelmiyor ama camın çerçevesi 150.C olunca tavanın içide ısınıyor,

Benim cam bölgesinden ve tavandan gelen sıcaklık şu an bitti

Yani, ya bu sunroof camlar bu şekilde beyaz olmalı yada üzerinde solar cell olmalı ki tavan ısınmasın

Konvansiyonel motorlu araçlarda solar cell pek ihtiyaç yok.

Örneğin Hong Kong'da taksilerin renkleri kırmızı, mavi, yeşil ama tavanları beyaz. Çin genelinde uygulama hızla yayılıyor,

Bu tavan ve sunroof renk düzeltmesinin dünya çapında yaygınlaşacağını düşünüyorum.

Çok soğuk ülkelerde siyah, güneşli ülkelerde beyaz olmalı. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 30, 2019, 18:59:33 »
Aslında Avrupa araçlarında genel izalasyon ve tavan izalasyonu bizdekilerden daha iyi olduğu için pek etkilemiyor dur benim araçta sanruf olmadığı ve açık renk olduğu halde çok sıcak saatlerde ve araç içi kalabalık olduğu zaman özellikle güneşin direk vurduğu zamanlarda klima yetersiz kalabiliyor mecburen seviyeyi yükseltmek zorunda kalıyorum bende genel olarak ve tavana içerden bitüself izalasyon uygulaması yapmak istiyorum hem ısıyı hem sesi çok iyi izole ediyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #4 : Ağustos 30, 2019, 20:34:19 »
Siyah cam sunroof beyaza kaplanınca sorun giderildi, demek ki tavan izolasyonu yeterli, zaten Beyaz kaput ısınmıyor ki.

Önceden bende dereceyi düşürerek çözmeye çalışıyordum fakat bu kez benim boynum ağrıyor, diğer yolcular soğuktan şikayet ediyordu,

Biraz önce hava kararmadan dışarda 36.C sıcakta, güneş yandan, klima iç serinlik 25.5 C yeterli oldu. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 02, 2019, 17:09:23 »
2 bölgeli klima mantıklı, 3 bölgeli ise daha da mantıklı. Çünkü arka bölüm genelde ön camın geniş olmasından dolayı daha serin kalabiliyor öne göre.
Güneşin dik geldiği saatler için sunrooftaki açık renk kaplama etki edecektir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Eylül 02, 2019, 19:00:01 »
Şeffaf uv filmler varmış güneş ışığını kıran. Bilgisi olanlar aydınlatırsa sevinirim, yaptırsam sıcaklığı düşürmeye faydası olur mu acaba?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Model Yılı: '14
  • 226 kere teşekkür etti
  • 230 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 02, 2019, 19:00:55 »
Dün Doha Qatar'dan geldim.Sıcak bir yer olduğu için klimalar hiç bir yerde kapanmıyor.En son model Honda Odyssey ile seyahat etme imkanım oldu.Klima full açık araba full dolu araba o halde bile inanılmaz hızlanıyor. 3.5 v6 280 beygir.Zaten petrol zengini oldukları için 3.5 4.0 cc aşağısı araç yok.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #8 : Eylül 03, 2019, 11:13:47 »
Şimdiden 0.2 - 0.3L/100km tüketim azalması var, takipte ve beklemedeyim, bu depo sonunda daha kesin sonuç çıkar, güneş parlaklığı konusunda sorun yok tam performans devam ediyor..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #9 : Eylül 08, 2019, 17:27:40 »
Sonuç;

Beyaz renkli bir tavandaki siyah cam sunroof'un beyaza kaplanması ile yakıt tüketiminde 0.3L/100km gibi bir iyileşme meydana geliyorsa,

Koyu renkli bir tavanın beyaza dönüştürülmesi ile zannederim ki 1L/100km gibi bir yakıt tasarrufu kesinlikle sağlanabilir.

Bilginize..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 287 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 08, 2019, 23:09:21 »
Şeffaf uv filmler varmış güneş ışığını kıran. Bilgisi olanlar aydınlatırsa sevinirim, yaptırsam sıcaklığı düşürmeye faydası olur mu acaba?

ben kullanıyorum. llumar air 80 cam filmi. şeffaf. ön cama yaptırdım. faydasını görüyorum. ancak sadece ön cam 400 tl cıvarı
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1141 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 08, 2019, 23:10:25 »
Oldukça etkileyici bir sonuç,100 km de 1 litre tasarruf.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '14
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Eylül 09, 2019, 12:04:17 »

UV dalgayı kırıyor ama sıcaklık farkı olmuyor, hatta kırma aşamasında soğrulma katsayısıda artıyor daha ısı artışı olabiliyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 09, 2019, 13:15:12 »
UV dalgayı kırıyor ama sıcaklık farkı olmuyor, hatta kırma aşamasında soğrulma katsayısıda artıyor daha ısı artışı olabiliyor.
bahsettiğiniz şeffaf koruyucular oldukça işe yarıyor. Özellikle Llumar Air80 deneseydiniz keşke hem daha şık hem de daha faydalı olurdu...☺️
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Eylül 09, 2019, 15:45:55 »
bahsettiğiniz şeffaf koruyucular oldukça işe yarıyor. Özellikle Llumar Air80 deneseydiniz keşke hem daha şık hem de daha faydalı olurdu...☺️

Deneseydiniz derken @Tekin Bozbey (21136) bey için dediniz galiba. Ben de ilk görünce neden sunroofa şeffaf film niye yapmamış acaba dedim.

Şeffaf film için kimi sadece UV kırar, kimi sıcaklığa da faydası var diyor. Şeffaf film nasıl sıcaklığı engelliyor kafama takılan konu aslında bu? Engelliyor mu yoksa pazarlama mı :)

@Tekin Bozbey (21136) konunuzu baltaladım kusura bakmayın :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #15 : Eylül 09, 2019, 16:34:41 »
Arkadaşlar, bu yeni otomobillerin camları zaten son nesil, zararlı UV'nin %99'unu filtreliyor ama içeri geçen yüksek parlaklıklı ışık ısı üretiyor.

Yukarda bahsettiğim gibi,

Camı alttan siyah film ile kaplasam, camın üst kısmı alttaki çerçeveden daha geniş olduğundan, çerçeve bölümü yine aynı miktarda güneş ışınına maruz kalacak ve işlem yetersiz olacaktı.

Sorun yan camlardan dolayı değildi zaten.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Eylül 09, 2019, 20:02:37 »
Arkadaşlar, bu yeni otomobillerin camları zaten son nesil, zararlı UV'nin %99'unu filtreliyor ama içeri geçen yüksek parlaklıklı ışık ısı üretiyor.

Yukarda bahsettiğim gibi,

Sorun yan camlardan dolayı değildi zaten.
Hocam Llumar Air80 kullandım bir dönem. Hala bazen o arabayı sattığıma pişmanım bazen :) Isıyı da UV’yi de engelleyen müthiş bir ürün. 
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Eylül 10, 2019, 16:30:02 »
Isıyı sonsuz şekilde engelleyebilecek bilinen bir sistem yok. Isı iletim şekillerine (3 yol ile) bakabilirsiniz. O zaman durum daha iyi anlaşılır.
Ayrıca algıladığımız aydınlık, farklı enerjiye sahip ışık kaynaklarınca üretilmiş olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
« Yanıtla #18 : Aralık 05, 2019, 17:52:33 »
Tavanda açık renk uygulamasından dolayı, klimanın daha az devreye girerek yakıt tüketimini düşürmesinin yanı sıra atmosfere daha az zararlı gaz salınımını küçümsemeyip, bu uygulamaya başlayan markaların sayısında hızla çoğalma devam edecektir.