Gönderen Konu: 2018 Corolla 1.6 Life sorun  (Okunma sayısı 3859 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 57000
  • Model Yılı: '18
  • 33 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
2018 Corolla 1.6 Life sorun
« : Ağustos 30, 2019, 15:25:59 »
Selamün aleyküm arkadaşlar. Yaklaşık 10 günlük bir Corolla kullanıcısıyım. Hayatımda ilk defa Toyota bir aracım oluyor. Aracım 2018 Kasım çıkışlı 1.6 Life beyaz. 10 gün önce 10.000 km iken bi tanıdıktan 89 bin liraya aldım. Sıfır alırken servisin anlaşmalı olduğu Atiker bayisinden LPG takılmış araca. LPG ile kullanırken hiçbir sıkıntı görmedim benzinden farksız nerdeyse. Ancak benim birkaç sorum var siz değerli forum üyelerine sormak istediğim.
1- Aracıma takılan Atiker'in hangi LPG kiti acaba? (Gold mu Grand mı gibi) Bunu nasıl öğrenebilirim?
2- Aracın motorunda akünün yanında birkaç kablonun yağlı olduğunu gördüm. Yağ mıdır veya başka bir sıvı mıdır anlamadım. Elimi vurduğumda elime geliyor peçeteyle silince sarı bir yağ gibi ama öyle pek te kaygan değil. Aynı şekilde Motorun üstündeki plastik korumayı çıkardığımda altındaki kalın bir kabloda da aynı renk sıvı maddeden var ve motor koruma kapağıın altındaki süngerimsi maddeye bile geçmiş. Hepsinin fotoğraflarını ekleyecem daha iyi anlayabilmeniz için. Yağlı gibi olan bölümleri kırmızı ile belirtiyorum. Çok teşekkür ederim.

2018 Corolla 1.6 Life Manuel Benzin/LPG - Atiker Grand

Toyota Club Türkiye

2018 Corolla 1.6 Life sorun
« : Ağustos 30, 2019, 15:25:59 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: 2018 Corolla 1.6 Life sorun
« Yanıtla #1 : Ağustos 30, 2019, 16:12:23 »
Araca takılan LPG kiti hangi seri olduğunu LPG enjektörleri ne bakarak anlayabilirsiniz veya garanti belgesinde yazar eğer enjektörler tek tek ayrıysa grand'dır yok kütük halinde takımsa Gold serisidir,motor üzerinde gördüğünüz yağ benzeri madde motor koruma sıvısı olarak adlandırılan maddedir,temizlik esnasında sokarlar veya fabrikadan ilk sevkiyat öncesinde sıkılmış olabilir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 33 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 30, 2019, 16:48:47 »
Araca takılan LPG kiti hangi seri olduğunu LPG enjektörleri ne bakarak anlayabilirsiniz veya garanti belgesinde yazar eğer enjektörler tek tek ayrıysa grand'dır yok kütük halinde takımsa Gold serisidir,motor üzerinde gördüğünüz yağ benzeri madde motor koruma sıvısı olarak adlandırılan maddedir,temizlik esnasında sokarlar veya fabrikadan ilk sevkiyat öncesinde sıkılmış olabilir.
Lpg enjektörlerini göremedim ben. Resimlerde görünüyorsa siz bakabilir misiniz?  Yağ benzeri sarı madde sadece birkaç kabloda gördüm belki bi kaçakfalan vardır dedim. Yani kaçak falan değil içim rahat edebilir yani?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 17000
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 30, 2019, 16:50:36 »
Hocam aracınızda Atiker grand montajı yapılmış yuvarlak içerisine aldığınız mavi küçük kutu lpg sigorta kutucuğu

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 30, 2019, 16:53:09
Hocam aracınızda Atiker grand montajı yapılmış yuvarlak içerisine aldığınız mavi küçük kutu lpg sigorta kutucuğu
kaçak değil onlar lpg montajında bir çok kablo olduğu için sarılıyor sizin usta sarı bant kullanmıştır kablolar açıkta kalmasın ve karışmasın diye yapılır

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 30, 2019, 16:54:19
Enjektörler tekli manifoldun hemen üstünde gri renkte

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Ağustos 30, 2019, 18:00:30 »
Lpg enjektörlerini göremedim ben. Resimlerde görünüyorsa siz bakabilir misiniz?  Yağ benzeri sarı madde sadece birkaç kabloda gördüm belki bi kaçakfalan vardır dedim. Yani kaçak falan değil içim rahat edebilir yani?
Hocam Hüsnü bey'inde bahsettiği gibi takılan kit grand sistem olarak Gold ile aynı tek farkı enjektörleri tekli gold'da ise takım enjektör olur iki sistem arasındaki tek fark enjektörler dir grand'da iyi yönü eğer bir enjektörde hata olursa tek olarak değişi yapılabiliyor ve arıza tespiti daha kolay tek tek olduğu için değişimide kolay,diğer sorunuz yine Hüsnü Bey'in bahsettiği gibi izola bant erimiş olma ihtimali olabilir veya LPG montajı için manifolt sökülüyor delme işlemi yapmak için orada bulaşan bir sıvıda olabilir,kaçak falan değil telaş yapmanıza gerek yok benim aracın motoru görseniz şuanda bildiğiniz motor yağı üstüne boca edilmiş gibi  :rofl: buji kovan keçeleri deforme olmuş oradan yağ atıyor 20 bin kmdir gidiyordu ama artık ufuk beyden sipariş verecem çünkü her buji değişiminde sıkıntı çıkarıyor.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 33 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Eylül 01, 2019, 11:04:38 »
Vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim.  Lpg taktırılan yere gittim. Hem 10 bin bakımı yapıldı, LPG filtresi değişti 50 lira ödedim. Hem de ustaya sordum bu sarımsı madde nedir. Bizim çektiğimiz bantlar sıcaktan erime yapmış ondan dolayı böyle olmuş dedi. Yani sizin verdiğiniz cevaplar ile benzer. Atiker Grand takılmış aracıma aynen sizin dediğiniz gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Eylül 01, 2019, 12:13:39 »
Vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim.  Lpg taktırılan yere gittim. Hem 10 bin bakımı yapıldı, LPG filtresi değişti 50 lira ödedim. Hem de ustaya sordum bu sarımsı madde nedir. Bizim çektiğimiz bantlar sıcaktan erime yapmış ondan dolayı böyle olmuş dedi. Yani sizin verdiğiniz cevaplar ile benzer. Atiker Grand takılmış aracıma aynen sizin dediğiniz gibi.
Hayırlı olsun,bakımını ve filtre değişimini kendinizde yapabilirsiniz,zaten hortum arası iki kelepçesi olan filtre,internetten alıp her 10 bin km'de bir değişim yaparsanız 50 TL'ye iki tane alırsınız.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 33 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Eylül 02, 2019, 19:17:39 »
Arkadaşlar bir problemim daha var. Bagaj kapağı sert kapatınca anca kapanıyor öyle kibarlıktan anlamıyor. Abimde 1.33 life var 2016 model 30 bin km de. Onunki gayet yumuşak bir şekilde kapatınca kapanmasına rağmen benimki sert kapatınca kapanıyor.yumuşak davrandığım için çoğu zaman 4-5 denemede anca kapatabiliyorum. Servise götürdüm normal dediler ama beni başlarından savdılar gibime geliyor. Madem normal abimin toyotası neden pamuk gibi. Sizce ne yapmalıyım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Eylül 02, 2019, 21:50:09 »
Arkadaşlar bir problemim daha var. Bagaj kapağı sert kapatınca anca kapanıyor öyle kibarlıktan anlamıyor. Abimde 1.33 life var 2016 model 30 bin km de. Onunki gayet yumuşak bir şekilde kapatınca kapanmasına rağmen benimki sert kapatınca kapanıyor.yumuşak davrandığım için çoğu zaman 4-5 denemede anca kapatabiliyorum. Servise götürdüm normal dediler ama beni başlarından savdılar gibime geliyor. Madem normal abimin toyotası neden pamuk gibi. Sizce ne yapmalıyım
Ben taaa o servisin diye başlayıp azımı bozacam ama teebiyem böyle bir ortam için ona müsade etmiyor,
İsmail bey  bağaj kilidi karşılığını çok az yukarı almanız gerekiyor ama bu işi milimalize şekilde yapın önce bağaj eşiğindeki plastik parçayı sökün ardından  10 T anahtar ile veya küçük lokma cırcır ilede olur iki vidası var az gevşetin çok yavaş şekilde azbişey yukarı alın tekrar sıkın bağajı kapatın tatlı sert kapansın ayar iyiyse iyice sıkın ve üstteki bağaj eşik plastiğini yerine oturtun işlem bitmiştir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 33 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 02, 2019, 22:00:59 »
Ben taaa o servisin diye başlayıp azımı bozacam ama teebiyem böyle bir ortam için ona müsade etmiyor,
İsmail bey  bağaj kilidi karşılığını çok az yukarı almanız gerekiyor ama bu işi milimalize şekilde yapın önce bağaj eşiğindeki plastik parçayı sökün ardından  10 T anahtar ile veya küçük lokma cırcır ilede olur iki vidası var az gevşetin çok yavaş şekilde azbişey yukarı alın tekrar sıkın bağajı kapatın tatlı sert kapansın ayar iyiyse iyice sıkın ve üstteki bağaj eşik plastiğini yerine oturtun işlem bitmiştir.
Bahsettiğiniz işlemi ben yapamam galiba. Zaten elimde araç gereç yok. Tekrar servise götürüp düzeltmeleri için ısrar edeyim olmazsa. İnşallah düzeltirler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Eylül 02, 2019, 22:16:21 »
Bahsettiğiniz işlemi ben yapamam galiba. Zaten elimde araç gereç yok. Tekrar servise götürüp düzeltmeleri için ısrar edeyim olmazsa. İnşallah düzeltirler
Servisle uğraşmayın yol üzerindeki herhangi bir usta yanındaki çırak bile yapar çocuğun cebine bir 10 TL sıkıştırın sevinir garip,yakın olsaydınız ben size hediye olarak yapardım hepsi 3 dk'lık işlem benim aracınkini defalsrca oldu kendim ayarlıyorum,sağ'olasıca iş arkadaşları sanki kamyon kapısı kapatır gibi bağaj kapatıyorlar bir sefer bağaj aydınlatma butonunu yerinden çıkarmışlar diğerindede okadar sağlam bidalanmış olan bağaj kilidi karşılığının şirazesini kaydırmışlar ikiside akşamın saat 8 inde oldu o saatten sonra evede bağaj tamiri yaptık,araç merkezi kilidi açık gördüğü için alarm susmuyor mecburen uğraşmak zorunda kaldım yani sandığımız kadar zor bir işlem değil.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 33 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 03, 2019, 22:53:13 »
Aracı bugün servise götürdüm. Bagaj kapağının sert kapanması olayını tekrar dile getirdim. İçeri aldılar usta baktı ve bir sıkıntı olmadığını söyledi. Araba daha 10 bin km de zamanla alışır dedi. Ben alakası olmadığını söyledim. Birkaç tane vurarak dili çekmeye çalıştı ve sonrasında yağladı. Neyse tamam dedim çıktım. Dışarıda duran başka bir 1.6 life arabaya baktım bagajı gayet yumuşaktı. Hasar bölümünde çalışan başka bir usta ordan geçerken çağırdım bi bakar mısınız buna sıkıntı var gibi dedim. Buna ayar yapılması gerekiyor dedi. Biraz bekleyim ben aracı içeri alıp ayar yapıp getireyim dedi. 10 dk sonra beni içeri çağırdı ve gittim bagaj kapağı olması gerektiği gibi gayet düzgün ve yumuşak olmuştu. Çok şükür sıkıntım çözüldü. Ama bazı usta diye geçinenlerin malesef ustalıkla alakası olmadığını gördüm. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Eylül 03, 2019, 23:12:14 »
Aracı bugün servise götürdüm. Bagaj kapağının sert kapanması olayını tekrar dile getirdim. İçeri aldılar usta baktı ve bir sıkıntı olmadığını söyledi. Araba daha 10 bin km de zamanla alışır dedi. Ben alakası olmadığını söyledim. Birkaç tane vurarak dili çekmeye çalıştı ve sonrasında yağladı. Neyse tamam dedim çıktım. Dışarıda duran başka bir 1.6 life arabaya baktım bagajı gayet yumuşaktı. Hasar bölümünde çalışan başka bir usta ordan geçerken çağırdım bi bakar mısınız buna sıkıntı var gibi dedim. Buna ayar yapılması gerekiyor dedi. Biraz bekleyim ben aracı içeri alıp ayar yapıp getireyim dedi. 10 dk sonra beni içeri çağırdı ve gittim bagaj kapağı olması gerektiği gibi gayet düzgün ve yumuşak olmuştu. Çok şükür sıkıntım çözüldü. Ama bazı usta diye geçinenlerin malesef ustalıkla alakası olmadığını gördüm. Teşekkür ederim.
Hayırlı olsun o yetkilideki usta diye geçinenleri sanayiye götürseler dükkana çırak diye sokmazlar 10 dk'da yapılacak işlemi alışır diye baştan savıyorlar,kusura bakmayın ilk msjda biraz argo vari başlamıştım yazmaya,ama gerçekten çok sinirlendim yetkili servis bunu yapması insanı çileden çıkarıyor,müşteriyi dalga geçer gibi 10 bin km'de daha sonra alışır demekte ne oluyor,düzeldiğine göre demekki bunun bir ayarı varmış.
TOYOTA CORONA 3S FE