Gönderen Konu: 2012 Auris yağ çubuğu ve üst kapağından çıkan beyaz buhar  (Okunma sayısı 1950 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 89000
  • Model Yılı: '12
  • 6 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
selamun aleykum arkadaşlar.araç 2012 d4d 88000 km de.aracı alalı 2000 km oldu.alırken kaporta ve motora baktırdım bir sorun olmadıı söylendi.sürekli aracın yağ bakımlarını yaptırdığım ustaya aracı götürdüm araç çalışır vaziyetteyken yağ çubuğunu çekti üst kapağı açtı su buharı gibi beyaz bir buhar çıkıyordu.hemen ooo motor üflüyor felan demeye başladı.arka egzostan cıkan dumana felan baktı egzosta duman yok en yuksek devirde dahi.aracın yağ bakımı geldi ama en ufak yağda eksilme yok.yani adam kafamı karıştırdı varmıdır bilgisi olan kardeşimz teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 50000
  • Model Yılı: '19
  • 11 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
Ynt: 2012 Auris yağ çubuğu ve üst kapağından çıkan beyaz buhar
« Yanıtla #1 : Ağustos 26, 2019, 11:04:41 »
Net bir bilgim yok, eminim bilgili arkadaşlarımız daha iyi aydınlatacaktır ama yağ çubuğunu çektiğinizde buhar gelmesi ya da temiz bir kağıdı motor üst kapağını açıp oraya koyduğunuzda yağ lekeleri gelmesi aracınızın motorunun yanma odasına yağ kaçırdığına, sekmanlarında sorun olabileceğine işarettir diye biliyorum.  Daha bilgili arkadaşlar ayrıntılı olarak izleyebileceğiniz ya da emin olabileceğiniz başka yöntemler konusunda yardımcı olacaktır.
Toyota Corolla 1.6 Vision 2019

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 26, 2019, 11:08:10 »
Öncelikle ustanız toyota ustası mı? Aracı alırken kompresyon testi yapıldı mı?yağ eksiltmesi olamadığına,su eksiltmesi olmadığına,aracın 88 bin km de olduğuna ve eksozdan duman çıkarmadığına bakarak acil bir durum olmadığını düşünüyorum.Siz alınca yağ değişimi yaptınız mı?uygun viskozitede yağ konuldu mu? bunları da ayrıntılı yazarsanız daha doğru teşhis konulabilir.Önceki sahibinde arabada bu tür sıkıntı olmuş mu?(olsa bile olmadı derler).Tam anlamadan dinlemeden motor üzerinde ustanın yönlendirmesiyle işlem yaptırmayın.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 89000
  • Model Yılı: '12
  • 6 kere teşekkür etti
  • 12 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 26, 2019, 11:34:25 »
usta toyota ustası değil.alırken motor ustasınada baktırdım.sorun yok dedi.satın aldığım çocuk kendisi alırken o testi yaptırmış.bir kaç sefer uzun yolda yaptım en ufak sıkıntı olmadı zaten.az once kocaeli toyota servisinden usta ile konuştum o buharın normal olduğunu 0 araçta olsa o buharın çıktığını söyledi rahatladım.sağol kardeşim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Kasım 20, 2019, 14:40:48 »
aracını hayırlı olsun, hiç bir sey olmaz o buhardan ki zaten km si çok az aracınızın, baska ustaya götürün aracınızın bakımı için