Gönderen Konu: elo röle ile bagaj açma ( proje gerçekleşti )  (Okunma sayısı 8791 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
Ynt: elo röle ile bagaj açma yardım???
« Yanıtla #20 : Ağustos 25, 2019, 13:03:30 »
O zaman merkezi kilit motorları kiltliyken tetiklenmiş olur motorlar için zararlıdır,yanlışlıkla yapılmış bir seferlik işlemlerden birşey olmaz ama devamlı kullanıldığında sıkıntı olur,üniversal merkezi kilit kumanda beyinlerinde çift tetik oluyor (artı ve eksi) bazı araçlarda negatif bazılarında pozitif tetik oluyor ona göre hareket etmek gerekiyor,ama orjinal tesissatta durum nasıl bilgim yok.

dediginizde hakli olabilirsiniz .... Ama ben biraz unutkanim ... Arabayi kilitlesem bile  acaba deyip yine kilit tusuna basiyorum. (Sessiz kilitleme old..)şuana kadar Allaha șükür bir şey olmadi.
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Ağustos 25, 2019, 13:03:30 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Ağustos 25, 2019, 15:54:39 »
dediginizde hakli olabilirsiniz .... Ama ben biraz unutkanim ... Arabayi kilitlesem bile  acaba deyip yine kilit tusuna basiyorum. (Sessiz kilitleme old..)şuana kadar Allaha șükür bir şey olmadi.
Araçta alarm olduğu zaman ikaz ledi çok işe yarıyordu bende sizin gibiyim ama kapıyı kontrol ediyorum,bazı me3k2zi kilit sistemleri kiltliyken tekrar kilitleme butonuna bassanızda motorlara tetik vermiyor sadece sinyallari yakıyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #22 : Ağustos 25, 2019, 17:21:18 »
Araçta alarm olduğu zaman ikaz ledi çok işe yarıyordu bende sizin gibiyim ama kapıyı kontrol ediyorum,bazı me3k2zi kilit sistemleri kiltliyken tekrar kilitleme butonuna bassanızda motorlara tetik vermiyor sadece sinyallari yakıyor.

benimki kilitliyken bastigimda tik diye ses geliyor.. 4 luleri yakiyor. Herhalde ikinci tetigi veriyor..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Ağustos 25, 2019, 21:00:30 »
benimki kilitliyken bastigimda tik diye ses geliyor.. 4 luleri yakiyor. Herhalde ikinci tetigi veriyor..
Benim daha önceki alarm sistemi varkende şuandaki yeni sistemde (aç kapa merkezi kilit kumanda sistemi) kiltliyken tekrar kilitleme butonuna bastığımda sadece dörtlüler 3 sefer yanıp sönüyor merkezi kilit motorlarına güç vermiyor.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Ağustos 26, 2019, 21:09:15 »
Bence de en mantıklısı Mahmut beyin dediği gibi kapı kilitleme butonuna konumlandırmak bagaj açmayı.  Sonuçta bir kere kilitledikten sonra ikinci kez basılsa bile motora güç vereceğini sanmıyorum, tabiiki denemek lazım. En azından aracın açık kalma olasılığı yok.

Açma tuşuna koysanız aracı açık unutma dışında pek bir riski olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta  kontak araçta takılı ve hareket halindeyken oradaki açma butonuna  iki defa arka arkaya basma olasılığımız nedir ki ?
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '09
  • 9 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Ağustos 28, 2019, 19:13:46 »
Arkadaşlar nihayet kumandadan bagaj acma işlemini gerçekleştirdim. Yardımcı olan fikir veren herkese teşekkür ederim. 3 yıldır kullandigim Corollanin artık kumandadan bagaj açma özelliği var.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 28, 2019, 19:17:26
Ahmet Güve, Tolga Söyletir, Ümit Şahantimor, Osman Şenyurt ve Mahmut Bere beylere çok teşekkür ederim.
Cihân-ârâ cihân içindedür arayı bilmezler
O mâhîler ki deryâ içredür deryâyı bilmezler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Ağustos 28, 2019, 21:07:13 »
Arkadaşlar nihayet kumandadan bagaj acma işlemini gerçekleştirdim. Yardımcı olan fikir veren herkese teşekkür ederim. 3 yıldır kullandigim Corollanin artık kumandadan bagaj açma özelliği var.

Ahmet Güve, Tolga Söyletir, Ümit Şahantimor, Osman Şenyurt ve Mahmut Bere beylere çok teşekkür ederim.

nasil yaptiginizi nerelerden baglanti yaptiginizi anlatir misiniz? Bize de yol gosterir...
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #27 : Ağustos 29, 2019, 00:49:17 »
Malzemeler:
1. Bir adet elo kumandadan bagaj acma rolesi aldım. Ben artı tetik kullandım.
2. Bir adet kapi kilit motoru.
3. Bir adet 10 amper sigorta.
4.kapı kilit motoru için arabanın boyuna göre çünkü bagaja kadar uzanacak kablo.
5. Role üzerinde bağlantıları yapmak için 1 metre kadar kablo.
6. Kabloları röle ile sabitleyen soket ismini tam bilmiyorum elektrikcilerin kullandığından.
7. Siyah bant kabloların izolesi için.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 29, 2019, 01:17:58
Hazırlanışı:
İlk önce araçta kumandaya basınca kapıları açan kabloyu tespit ediyoruz.
Daha sonra sürekli 12 volt veren kabloyu tespit ediyoruz.
Ayrıca şase almak için uygun bir yer buluyoruz. Ben şoför tarafındaki kapı eşiğinin devamında olan sigorta panelinin oradaki şase alınan yeri kullandım.
Aracın boyuna uygun uzunlukta aldığımız kabloyu şoför kapı eşiğinden bagaja kadar çekiyoruz.
Bunlardan sonra röle üzerindeki bağlantıları yapıyoruz. Bu noktada https://youtu.be/wQGvJQK5mSE bu videoyu izliyoruz. Videoda bağlantı şeklinin nasıl olması gerektiği oldukça net anlatılmış. Videoyu paylaşan arkadaşa da çok teşekkür ederim.
Videodaki gibi röle üzerindeki işimiz bitince röle üzerinde 85 numaralı yerle daha önce belirlediğimiz kumandadan kapı açma kablosunu uygun bir kablo ile birleştiriyoruz.
Role üzerindeki 87 nolu yerle bagaja kadar cektigimiz kablonun bir ucunu bagliyoruz. Bagaja giden kablonun diğer ucunu şaseye bağlıyoruz.
Role üzerindeki 31 nolu kısmı da şaseye bağlıyoruz.
Videoda anlatılmış ama röle üzerindeki 15 ve 30 nolu kısımları birbirine bağlayıp bu bağlantının diğer ucuna sigortamızı bağlıyoruz. Sigortanın diğer ucundaki kabloyu +12 volt veren yere bağlıyoruz.
Aracın içinde işimiz şimdilik bu kadar

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 29, 2019, 01:36:44
Geçtik bagaja
Bagaja kadar çektiğimiz kablonun artı ucunu aldığımız kapı kilit motorunun yeşil kablosuna, şase ucunu ise mavi kabloya bağlıyoruz. Böyle yaparsak enerji geldiğinde kapı kilit motoru açma  yapıyor. Farklı marka kapı kilit motorları belki değişebilir bendeki bu şekilde oldu.
Bu noktada sistemi kontrol ediyoruz. Eğer acma yapıyorsa işlem tamam, kilitleme yapıyorsa mavi ve yeşil kabloların yerlerini değiştiriyoruz.
Sistem videoda da anlatıldığı gibi kumandanın kapı açma butonuna 3 saniye içinde iki defa basınca çalışıyor.
Beni en çok uğraştıran kapı kilit motorunu uygun bir yere sabitlemek oldu. Bu noktada yapilacak iş tamamen sizin aracınızdaki bagaj kapağının ve bagaj kilidinin durumuna göre değişkenlik gösteriyor.
Kapı kilit motoru ile bagaj kilidinin bağlantısını uygun bir şekilde yaparsanız işlem tamamdır.
Bu arada bendeki kapi kilit motoru enerji verince ucu çekiliyor yalnız eski haline gelmiyordu. Bunun için motorun çekme yapan yerine uygun bir yay sıkıştırmak zorunda kaldık. Bu da tamamen uydurmasyon oldu.
Bütün işlemler bitince dağıttımız kısımları güzelce toplayıp arabayı eski haline getiriyoruz.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 29, 2019, 01:41:04
Biraz uzun oldu ama anlaşılır olması açısından ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım. Bu kadar ayrıntıyı da sırf benim gibi oto elektrikten hiç anlamayan kişilere yardımcı olması amacıyla yaptım.
Bu arada niyeti bozup bunu ben de yaparım diyenler verdiğim linkteki videoyu mutlaka izleyin rölenin nasıl bağlanması gerektiğini ve çalışma mantığını gayet güzel anlatmış.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Ağustos 29, 2019, 10:31:46 »

Hayırlı olsun sistem sağlıklı işliyorsa sıkıntı yok demektir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
Ynt: elo röle ile bagaj açma !!!
« Yanıtla #29 : Ağustos 29, 2019, 11:46:17 »
Teşekkür ederim şu an bir sıkıntı yok Allah'a şükür

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Ekim 01, 2019, 19:17:22 »
Bence de en mantıklısı Mahmut beyin dediği gibi kapı kilitleme butonuna konumlandırmak bagaj açmayı.  Sonuçta bir kere kilitledikten sonra ikinci kez basılsa bile motora güç vereceğini sanmıyorum, tabiiki denemek lazım. En azından aracın açık kalma olasılığı yok.

Açma tuşuna koysanız aracı açık unutma dışında pek bir riski olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta  kontak araçta takılı ve hareket halindeyken oradaki açma butonuna  iki defa arka arkaya basma olasılığımız nedir ki ?
Kapı açmaya bağladım. Sistem şöyle çalışıyor. Ilk basmada kapılar ikinci basmada bagaj açılıyor. Sadece bagaj açmak için bastığınızda sıkıntı olmuyor çünkü aracın merkezi kilit sistemi kapıları 15 saniye açmazsanız otomatik kilitleme yapıyor. Kapıların açık kalması gibi bir problem olmuyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 402 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Ekim 01, 2019, 19:26:24 »
Kapı açmaya bağladım. Sistem şöyle çalışıyor. Ilk basmada kapılar ikinci basmada bagaj açılıyor. Sadece bagaj açmak için bastığınızda sıkıntı olmuyor çünkü aracın merkezi kilit sistemi kapıları 15 saniye açmazsanız otomatik kilitleme yapıyor. Kapıların açık kalması gibi bir problem olmuyor.
sanki yanlışınız var gibi. kapıları kumandadan açtığınızda 15 saniye demişsiniz ama bagaj lambası da içerideki lambaya bağlı. yani bagajı açtığınızda bagaj lambası ve içerideki lamba da yanıyor. kapıları açmış gibi algılayıp kapıları geriye kilitlemiyor diye biliyorum.
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • "Bilgi Paylaşıldıkça Artar"
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '14
  • 128 kere teşekkür etti
  • 410 kere teşekkür edildi
Ynt: elo röle ile bagaj açma ( proje gerçekleşti )
« Yanıtla #32 : Ekim 02, 2019, 12:03:53 »
sanki yanlışınız var gibi. kapıları kumandadan açtığınızda 15 saniye demişsiniz ama bagaj lambası da içerideki lambaya bağlı. yani bagajı açtığınızda bagaj lambası ve içerideki lamba da yanıyor. kapıları açmış gibi algılayıp kapıları geriye kilitlemiyor diye biliyorum.

Aynen, bende de aynı. Bagaj açılınca tavan lambası fix yanar, ayrıca  bagajın üst kısmında tek bir tavan lambası var o da yanar. (sw olmasından mütevellit)
1998 Toyota Corolla 1.3 XL StationWagon 12V 2007-2020
2014 Nissan Qashqai 1.2 DıG-T   2020 -

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #33 : Ekim 02, 2019, 12:45:09 »
Genel felsefem şu: Dünyayı cennetleştirme cinnetine girmemek..Herşeyde eksik kusur bulunur idare edeceksin, burası dünya,mutluluk, huzur,kusursuzluk yeri değil,varsın çizik olsun ses olsun manuel olsun...rölanti düzgünse sıkıntı yok:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Ekim 02, 2019, 15:30:07 »
Benim arac 2009 sedan dizel corolla bende böyle bir durum yok bagajı açıyorum o esnada merkezi kilit kapıları açıyor ben kapıları açmazsam  20 saniye gibi bir sure sonra kapıları  kilitliyor videoda çektim bakalım becerebilirsem yükleyeceğim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 9 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Ekim 29, 2019, 22:45:32 »
Arkadaşlar konu oldukça fazla okununca resim ekleme gereği hissettim ancak resimler en sona eklendi kusura bakmayın.

Mesaj Birleştirildi: Ekim 29, 2019, 22:59:14
Malzemeler:
1. Bir adet elo kumandadan bagaj acma rolesi aldım. Ben artı tetik kullandım.
2. Bir adet kapi kilit motoru.
3. Bir adet 10 amper sigorta.
4.kapı kilit motoru için arabanın boyuna göre çünkü bagaja kadar uzanacak kablo.
5. Role üzerinde bağlantıları yapmak için 1 metre kadar kablo.
6. Kabloları röle ile sabitleyen soket ismini tam bilmiyorum elektrikcilerin kullandığından.
7. Siyah bant kabloların izolesi için.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 29, 2019, 01:17:58
Hazırlanışı:
İlk önce araçta kumandaya basınca kapıları açan kabloyu tespit ediyoruz.[attach=1]
Daha sonra sürekli 12 volt veren kabloyu tespit ediyoruz.[attach=2]
Ayrıca şase almak için uygun bir yer buluyoruz. Ben şoför tarafındaki kapı eşiğinin devamında olan sigorta panelinin oradaki şase alınan yeri kullandım. [attach=4] [attach=3]
Aracın boyuna uygun uzunlukta aldığımız kabloyu şoför kapı eşiğinden bagaja kadar çekiyoruz.
Bunlardan sonra röle üzerindeki bağlantıları yapıyoruz. Bu noktada https://youtu.be/wQGvJQK5mSE bu videoyu izliyoruz. Videoda bağlantı şeklinin nasıl olması gerektiği oldukça net anlatılmış. Videoyu paylaşan arkadaşa da çok teşekkür ederim.
Videodaki gibi röle üzerindeki işimiz bitince röle üzerinde 85 numaralı yerle daha önce belirlediğimiz kumandadan kapı açma kablosunu uygun bir kablo ile birleştiriyoruz.
Role üzerindeki 87 nolu yerle bagaja kadar cektigimiz kablonun bir ucunu bagliyoruz. Bagaja giden kablonun diğer ucunu şaseye bağlıyoruz.
Role üzerindeki 31 nolu kısmı da şaseye bağlıyoruz.
Videoda anlatılmış ama röle üzerindeki 15 ve 30 nolu kısımları birbirine bağlayıp bu bağlantının diğer ucuna sigortamızı bağlıyoruz. Sigortanın diğer ucundaki kabloyu +12 volt veren yere bağlıyoruz.[attach=5]
Aracın içinde işimiz şimdilik bu kadar

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 29, 2019, 01:36:44
Geçtik bagaja
Bagaja kadar çektiğimiz kablonun artı ucunu aldığımız kapı kilit motorunun yeşil kablosuna, şase ucunu ise mavi kabloya bağlıyoruz. Böyle yaparsak enerji geldiğinde kapı kilit motoru açma  yapıyor. Farklı marka kapı kilit motorları belki değişebilir bendeki bu şekilde oldu.[attach=6]
Bu noktada sistemi kontrol ediyoruz. Eğer acma yapıyorsa işlem tamam, kilitleme yapıyorsa mavi ve yeşil kabloların yerlerini değiştiriyoruz.
Sistem videoda da anlatıldığı gibi kumandanın kapı açma butonuna 3 saniye içinde iki defa basınca çalışıyor.
Beni en çok uğraştıran kapı kilit motorunu uygun bir yere sabitlemek oldu. Bu noktada yapilacak iş tamamen sizin aracınızdaki bagaj kapağının ve bagaj kilidinin durumuna göre değişkenlik gösteriyor.[attach=7]
Kapı kilit motoru ile bagaj kilidinin bağlantısını uygun bir şekilde yaparsanız işlem tamamdır.
Bu arada bendeki kapi kilit motoru enerji verince ucu çekiliyor yalnız eski haline gelmiyordu. Bunun için motorun çekme yapan yerine uygun bir yay sıkıştırmak zorunda kaldık. Bu da tamamen uydurmasyon oldu.
Bütün işlemler bitince dağıttımız kısımları güzelce toplayıp arabayı eski haline getiriyoruz.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 29, 2019, 01:41:04
Biraz uzun oldu ama anlaşılır olması açısından ayrıntılı olarak anlatmaya çalıştım. Bu kadar ayrıntıyı da sırf benim gibi oto elektrikten hiç anlamayan kişilere yardımcı olması amacıyla yaptım.
Bu arada niyeti bozup bunu ben de yaparım diyenler verdiğim linkteki videoyu mutlaka izleyin rölenin nasıl bağlanması gerektiğini ve çalışma mantığını gayet güzel anlatmış.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 2 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Aralık 17, 2020, 13:07:59 »
Selam ben 2005 corolla için kumandadan bagaj açmayı yaparken bu röleyi kullandım üzerinde hangi kablo nereye bağlanacak yazıyor.https://m.n11.com/uzaktan-kumanda-ile-bagaj-acma-modulu-P428427136

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 257000
  • Model Yılı: '08
« Yanıtla #37 : Mart 10, 2021, 20:48:23 »
Elinize sağlık bende yapacam inşallah. Cesaret geldi :)@