Gönderen Konu: Renault, Nissan ve FCA birleşecek mi?  (Okunma sayısı 1682 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
Renault, Nissan ve FCA birleşecek mi?
« : Ağustos 22, 2019, 00:46:58 »

Otomotivin dev şirketleri arasındaki "birleşme" trendi hızlanarak artıyor. Geçtiğimiz günlerde PSA'in yeni ortak aradığı iddialarına bu günlerde Automotive News Europe ekibinden gelen yeni bir söylenti eşlik ediyor. Renault ve Nissan'ın, Fiat Chrysler Automobiles ile birleşeceğine dair ortaya çıkan iddialar, Financial Times'ın içeriden aldığı bilgilerle "doğrulanmış" durumda.

Ghosn'un hapse girişi bu birleşmenin tamamlanmasına engel olmuş durumda.

BU İŞLEMİ HIZLANDIRMAK İSTİYORLAR

İddialara göre Renault'nun başına geçen Jean-Dominique Senard bu işlemi hızlandırmanın peşinde. Bununla birlikte yeni CEO'nun FCA'i de bu ortaklığın içine almak istediği belirtiliyor. Japon ve Fransız firmaların gücünü birleştirmesinin ardından denkleme FCA'i de sokmak istedikleri söylenirken, bu ortaklığın Toyota ve Volkswagen gibi büyük şirketlerin önüne geçeceğinin de altı çiziliyor. Financial Times'ın iddialarına göre Renault Nissan ortaklığı 12 ay içerisinde FCA'i satın alma işlemlerine başlayacak.

Sergio Marchionne'nin vefatının ardından duraklama sürecine giren FCA'den ise resmi bir açıklama yok. Öte yandan FCA CEO'su Mike Manley, Cenevre Otomobil Fuarı'nda firmanın "ortaklıklara" açık olduğunu belirtmişti. (Motor 1 TR)

https://m.sabah.com.tr/otomobil/2019/03/29/renault-nissan-ve-fca-birlesecek-mi

Toyota Club Türkiye

Renault, Nissan ve FCA birleşecek mi?
« : Ağustos 22, 2019, 00:46:58 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
Ynt: Renault, Nissan ve FCA birleşecek mi?
« Yanıtla #1 : Ağustos 22, 2019, 14:54:18 »
Daha önce Renault ve Fca birleşmede anlaşmıştı. Ancak Nissan ile Renault'un ortaklığı olduğundan Nissan bu konuya itiraz etmişti. Sanırım Nissan bi şekilde ikna edildi.

Fakat benim bildiğim Fca'nın Renault tarafından satın alınması değil de Reanult ve Fca'nın ortak olup tek çatı altında birleşmesi sözkonusu diye biliyorum.

https://www.google.com/amp/s/www.ntv.com.tr/amp/otomobil/fiat-chrysler-renault-grubuna-birlesme-teklifi-sundu-renaultdan-aciklama,LOTxPTLPIEmjcyDID4-h2g

https://www.google.com/amp/s/tr.motor1.com/news/353263/renault-fca-birlesme/amp/

İki firma birleşirse ne olur. Ortak üretim araçlar olabileceği gibi teknoloji paylaşımı da olabilir. Zaten otomotiv sektöründe birçok firma tekelleşiyor. Ortak üretim ve teknoloji paylaşımı ile maliyet azaltıyor. Bu durum firmaların maliyetini düşürürken kullanıcılara faydası olur mu? Bence olmaz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 22, 2019, 15:17:23 »
Bize ne faydası ne olacak? teknoloji ürettik derler kullanıcıya daha pahalıya araba satarlar,birleşmeler olursa rekabet azalır.zaten bedava verseler %45 ötv ve % 18 kdv var.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Dört Dörtlük Şehir (44) MALATYALI
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 215 kere teşekkür etti
  • 303 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 22, 2019, 15:34:41 »
bu tür birleşmelerin sonu kartelleşmeye gider, üreticiler, atlarını istediği gibi oynatır ve en çok biz  alıcılar bu işten zarar görürüz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Viofo, aydınlatma pk, koltuk ısıtma, ses yalıtım
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 3550
  • Model Yılı: '23
  • 28 kere teşekkür etti
  • 60 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 22, 2019, 16:44:00 »
Renault ve Nissan zaten şuan ortak üretim yapıyor (parça tedarikçisiyiz), fiat ile de sirkülasyon vardı hızlandırıldı.
Sen harika bir uçurtmasın, bende senin ipinim unutmayasın...
Corolla Flame X-Pack Mds 1.5 Benzin 2023-.....
Corolla Advance Manuel 1.6 Benzin&Lpg (Zavoli) 2018-2023 (105.000 km)
Corolla Hb Sol Manuel 1.6 Benizn&Lpg (Zavoli) 2016-2018 (45.000 km)