Gönderen Konu: 1.33 corolla yağ seviyesi fazla çıkıyor  (Okunma sayısı 7148 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
1.33 corolla yağ seviyesi fazla çıkıyor
« : Ağustos 21, 2019, 17:57:59 »
Herkese hayirli günler. Bir konu hakkinda  bilginizi almak istiyorum. Aracım 1.33 corolla 2016 makyajlı kasa. Aracım 30.000 km de. Tüm bakımlarını serviste yaptırdım. En son bir kac gün önce 30.000 bakımı için servise gittim. Fakat gitmeden önce yağ çubuğuna baktığımda,  yağın en son işaretin yaklaşık 1-1,5 cm üstünde olduğunu gördüm. Yani ben arabayi 20 binden 30 bine bu şekilde kullanmışım. Servisi aradim daha ki 30 bin randevusuna gitmemiştim. Ben size 30 bakımına gelicem ancak benim arabamda yag fazla görünüyor. Randevuyu beklemeden gelin dediler ve gittim. Usta baktı evet fazla dedi. Biz fazla koymuş da olabiliriz falan dedi. Bir zararı olmaz deyince servisten ayrıldım. Sonra 30 bin bakımı için gittiğimde yağın fazla olduğunu hatırlattım. Bakım yapıldı arabayi aldim eve geldim. Aklima geldi dedim yağına bakayim. Eee yağ  yine fazla. Gittim ertesi gün servise ve dedim yag yine fazla acaba fazla mi koyuyorsunuz. Olamaz dedi servis danışmanı. Ve aracın incelenmesi gerekli deyip randevu verdi. Randevuyu bekliyorum.Sizlerin başına böyle bir durum gelen var mi ? Yag seviyesi neden fazla çıkar ki ben hala fazla yag konulmasından şüpheleniyorum. Hadi diyelim fazla yag koyulmadi neden yag fazla çıkıyor olabilir ? Usta yagi koyduktan sonra çubuğa neden bakmaz o ayrı konu. Servisle ev arasi en fazla 2 km. Fikirlerinizi merak ediyorum..

Toyota Club Türkiye

1.33 corolla yağ seviyesi fazla çıkıyor
« : Ağustos 21, 2019, 17:57:59 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.33 corolla yağ seviyesi fazla çıkıyor
« Yanıtla #1 : Ağustos 21, 2019, 18:04:54 »
Yağ filtresi değişimi ile beraber 3.4 LT aslında böyle garip bir hacim olmasaydı bu kadar sıkıntı olmazdı ama çoğu göz kararı koydukları için oluyor böyle şeyler 100 ml kadar asılmadıkça pek sıkıntı olmaz ama yine de fabrika verisi 3.4 LT den dışarı çıkmamak gerek

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 21, 2019, 18:09:32 »
Servis danışmanı 3.2 lt dedi. Aklima gelen benzin filtresine yag koyuluyor yerine öyle takılıyor bildiğim kadarıyla. Acaba üstüne artı 3.2 mi koyuyor. Ama o da ne kadar  etki eder tabi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ağustos 21, 2019, 18:31:51 »
Servis danışmanı 3.2 lt dedi. Aklima gelen benzin filtresine yag koyuluyor yerine öyle takılıyor bildiğim kadarıyla. Acaba üstüne artı 3.2 mi koyuyor. Ama o da ne kadar  etki eder tabi.

Benzin filtresine yağ konulmaz, zaten benzin filtresi yok.
Yağ filtresi servis yetkilisi size filtresiz değişim oranını söylemiş yağ filtresi değişimi ile 3.4 LT almaktadır

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 21, 2019, 18:35:30 »
Özür dilerim ben yanlış yazmışım. Yag filtresine yag koyduktan sonra artı 3.2 mi yaptı demek istedim. Danışmam ısrarla fazla yag koymayız diyor. Tabanca ile koyuluyor litre üstünden takip ediliyor. Aynı benzin pompaları gibi

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 21, 2019, 18:37:43
Dediginiz gibidir. 3.4 olabilir filtre dahil. Ama aracta sorun var gibi davraniyorlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ağustos 21, 2019, 18:37:55 »
Özür dilerim ben yanlış yazmışım. Yag filtresine yag koyduktan sonra artı 3.2 mi yaptı demek istedim. Danışmam ısrarla fazla yag koymayız diyor. Tabanca ile koyuluyor litre üstünden takip ediliyor. Aynı benzin pompaları gibi
Yetkili servislerde fazlasıyla yanlış bilgiler ile çalışan personel var kitapçığı incelerseniz Yağ filtresi ile beraber 3.4 LT yazdığını görürsünüz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 21, 2019, 18:53:05 »
Teşekkür ederim sağolun

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 11000
  • Model Yılı: '17
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 21, 2019, 18:58:51 »
Bende de durum ayni 2017 1.33 arac sebebini ogrenebildinizmi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 21, 2019, 19:14:38 »
Cuma sabahı servise bırakıcam. Sonucu yazarım. Belki o zamana kadar ayni durumla karşılaşan birileri nedenini yazar.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 21, 2019, 19:21:57
Siz çözüm olarak ne yaptiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 30000
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 21, 2019, 20:44:27 »
Fazla koyuyorlar ne hikmetse. Özellikle uyardım son iki bakımda yine fazla koydular. Boşalan yağın tam süzülmesini beklemiyorlar galiba.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 21, 2019, 21:09:15 »
İlk akla gelen sebeb çoğu servis çalışanı aracı 1.6 olarak değerlendirip direk 4 lt basıyordur,yada göz kararı ayarlamaya çalışıyorlardır ayrıca aracı incelemek için ne yapacaklarmışki randevu veriyorlar?
Hepsi bir yağ şişini çekip bakacak veya araca en son yapılan işlem geçmişine bakacak ve kaç lt yağ koyulduğunu görecek bunu yapmak çokmu zormuş?
Kısacası hatalarını kabullenip özür dilemiyorlar,inceleme yaptık falan filan gibi bahaneler uyduracaklar araçta nasıl bir sorun olacak ki yağı fazla göstersin.
Araç çok tok gözlü herhalde azı çoğa sayıyor :)
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 14000
  • Model Yılı: '20
  • 92 kere teşekkür etti
  • 95 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ağustos 21, 2019, 21:22:56 »
Bizim Corolla'da da aynı şekilde. Son bakım sanayide gözümün önünde yapıldı. 3.4 litre yağ koymamıza rağmen yağ miktarı max çizgisinin 1-1.5 cm üstündeydi.

Yağı tam boşaltamıyorlar belki de. Hafta sonu L300 aracımızın yağını ve filtrelerini kendim değiştirdim. Kitapçıkta yağ miktarı 5.5 litre yazıyor(4.2 karter, 0.8 filtre, 0.5 yağ soğutucu). Yağ iyice süzülsün diye 1 saat tapayı takmadım. 5 litre yağ koyup çubuğu çektiğimde çizgi maksimumdaydı. Yağ soğutucusunda yağ kalıyor olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Ağustos 21, 2019, 21:24:37 »
Bu iş laubalilikten başka bir şey değil,madem ki yağ değiştireceksin ,yağ tamamen süzülünceye kadar bekleyip,tapayı kapatıp yağı kuralına göre koyarsın,sonra da yağ çubuğunu kontrol edersin,fazla ise gereğini yaparsın.Hem yağ değişimine dünya para alıyorsun,vatandaşı sıkıntıya sokmanın alemi nedir?Bir de kontrolünü vatandaş mı yapacak? 1981 yılında 0 km renault sw almıştım,Adana'da resmi servise ilk bakıma götürdüm,yağı değiştirmişler ama yağ çubuğunu yerine takmamışlar,ertesi gün bunlar ne yaptılar acaba diye motor kaputunu açtığımda motorun tamamının yağ içinde olduğunu ve yağ çubuğunun bir köşede unutulduğunu gördüm.Bakmasam dağ başında motor herhalde iflas ederdi.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ağustos 21, 2019, 23:17:30 »
Aklım kalmasın kafam rahat olsun diye servise gidiyorum sonra böyle bir durumla karşılaşıyorum. Usta dediğin yağını  koyar,  sonra yağ çubuğuna bir bakar. Zor birşey değil  kontrolünü yapmak. Dediginiz gibi yağın tam boşalmasını beklemiyor olabilir, haliyle normal oranda yag koysa bile fazla olur. 10 bin km fazladan yag ile gezmisim, tamam şuana kadar bir problem çıkmadı ama ya çıksaydı. Ben sana söylemişim aracta fazla yag var diye. Bunu bilerek bakımını yapıyorsun ama kontrol etmeden teslim ediyorsun ve yağ  yine fazla. Toyota Türkiye bayi denetimlerini biraz daha iyi yapmalı belkide. Ben kontrol etmeseydim  , bir önceki gibi hiç bakmadan bir 10 bin km daha gidecektim. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Ağustos 21, 2019, 23:24:06 »
Aklım kalmasın kafam rahat olsun diye servise gidiyorum sonra böyle bir durumla karşılaşıyorum. Usta dediğin yağını  koyar,  sonra yağ çubuğuna bir bakar. Zor birşey değil  kontrolünü yapmak. Dediginiz gibi yağın tam boşalmasını beklemiyor olabilir, haliyle normal oranda yag koysa bile fazla olur. 10 bin km fazladan yag ile gezmisim, tamam şuana kadar bir problem çıkmadı ama ya çıksaydı. Ben sana söylemişim aracta fazla yag var diye. Bunu bilerek bakımını yapıyorsun ama kontrol etmeden teslim ediyorsun ve yağ  yine fazla. Toyota Türkiye bayi denetimlerini biraz daha iyi yapmalı belkide. Ben kontrol etmeseydim  , bir önceki gibi hiç bakmadan bir 10 bin km daha gidecektim.
Uğraşmayın hemen genel merkezi arayın,
Iki seferdir aynı sıkıntıyı yaşatıyorlar diyin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 23, 2019, 11:42:33 »
Az önce servisten geldim. Fazla yağ koyulmuş. Servisten çıkınca bile aracınızı kontrol etmekte fayda var demek. Herkese iyi günler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 23, 2019, 19:55:44 »
Demek ayni sey bizede oldu 20,000 bakiminda kontrol edicez artik

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 7 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Ağustos 27, 2019, 11:54:04 »
ben bakıma gidince 1 litre ayırıyorum. 4 litrelik şişeyi boşaltıyo rahat rahat daha sonra ben kendim ekliyorum tamamlayıp kapatıyorum motoru.
4 litre fazla geliyor.
I'm Adige..!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 28, 2019, 23:10:16 »
Bende servise gittim cumartesi fazla yagi salicaz aractan dediler 1 saat kadar bekledim sebebi neydi ki dedim 1.6 1.3 karisiyomus yetkili servis bunu ayirt edemiyor ne hikmetse

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ağustos 28, 2019, 23:17:25 »
Bende servise gittim cumartesi fazla yagi salicaz aractan dediler 1 saat kadar bekledim sebebi neydi ki dedim 1.6 1.3 karisiyomus yetkili servis bunu ayirt edemiyor ne hikmetse
Cevap vermeye birşey bulamıyorum:)