Gönderen Konu: Toyota corolla tıkırtı burcu onarımı  (Okunma sayısı 6573 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '05
  • 26 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Toyota corolla tıkırtı burcu onarımı
« : Ağustos 18, 2019, 15:27:22 »
Merhabalar. 2005 model Toyota corolla aracımdan stabilize yolda ses geliyor. Tıkırtı burcundan olduğu söylendi. Orjinali 5000 tl, tıkırtı burcunu onaran usta varmış,  tıkırtı burcunu tornada yaptırıp gresle yağlanması gereken noktaları yağlayıp monte ediyormuş.  Bu konuda sıkıntılı olup daha önce bu onarım işlemini gerçekleştirip tecrübe edenler tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Toyota Club Türkiye

Toyota corolla tıkırtı burcu onarımı
« : Ağustos 18, 2019, 15:27:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota corolla tıkırtı burcu onarımı
« Yanıtla #1 : Ağustos 18, 2019, 20:32:27 »
Evet forumda bu şekilde onarım yaptıranlar oldu hatta orjinal direksiyon kutusu ile değiştirenler oldu bir süre sonra yine ses yapmaya başladığını belirttiler bazı arkdaşlar tıkırtı burcunu yeni bir tıkırtı burcu ile değiştirdi sorun belirli bir süre sonra yine meydana gelmişti.En sonunda tıkırtı burcunun yerine teflon denen sert bir malzemeden tornada yaptırarak kurtulanlar oldu bunları yakından takip ettim çünki aynı sorun benim aracımda da var 300 TL fiyat vermişti bir direksiyoncu çok geldi gözüme şimdilik öyle devm ediyorum. Bahsedilen adi parça aşşağıda ama siz tornada teflondan yaptırtın işçilik çok tutuyor çünki.https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/direksiyon-tikirti-burcu-distan-memeli-orjinal-tip-toyota-coroll-460107847?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=329305395794&utm_term=65353677359&ga_prodid=460107847&ga_merchantid=117569057&scxid=14489-145818-2357-0&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAjw7uPqBRBlEiwAYDsr1x5umg1JGM8fXehqildDIPYnQQFst8PNXD1tPv_H_B-_PldvJGJHqhoCrbMQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 26 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 18, 2019, 23:04:20 »
Benden de 400 tl istediler onarımı için.  Parça teflon mu değil mi bilmiyorum.  Yani orjinal direksiyon kutusu ile değişim yapsakta mı belirli süre sonra sorun devam edecek diyorsunuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ağustos 20, 2019, 21:28:35 »
Benden de 400 tl istediler onarımı için.  Parça teflon mu değil mi bilmiyorum.  Yani orjinal direksiyon kutusu ile değişim yapsakta mı belirli süre sonra sorun devam edecek diyorsunuz?
Bu araçlar çıktığında garanti süresini uzatıp garantiden değiştirip aynı sorunu 40.000 50.000 km sonra tekrar yaşayan üyeler vardı.Tamir ettirmeniz en iyisi olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 26 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 26, 2019, 13:51:58 »
Bilgi amaçlı paylaşmak istedim.  Direksiyon kutusunu onarmak için götürdüğüm tamircinin direksiyon kutusunun direksiyona doğru olan kısmını çekiçle ve saçma bir şeylerle açmaya çalışması sonrası,  kızıp yaptırtmadım.  Servise 5000 tl ödeyip parçanın gelmesini bekliyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ağustos 26, 2019, 20:22:19 »
Bilgi amaçlı paylaşmak istedim.  Direksiyon kutusunu onarmak için götürdüğüm tamircinin direksiyon kutusunun direksiyona doğru olan kısmını çekiçle ve saçma bir şeylerle açmaya çalışması sonrası,  kızıp yaptırtmadım.  Servise 5000 tl ödeyip parçanın gelmesini bekliyorum.

Şaşırdım açıkçası  çıkan direksiyon kutusunu alın bence ileride yeni olanda  problem yaratırsa başka bir ustaya bunu onartıp kullanabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 135000
  • 17 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 27, 2019, 16:49:12 »
Valla pireye kızın yorganı yakmışsınız. Ara sıra tıkırdasın canım ne olacak. lastik havalarını indirin 2,3 psi daha az tıkırdar. 5000 lira verilir mi? ??

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Ağustos 27, 2019, 17:50:23 »
5 in üstüne  5 daha kadar  bir üst kasaya geçerim şahsen .Stabileze yol dışında çok rahatsız edecek bir sorun yok sanayide  300-500 tl gibi rakamlara yapıyorlar veya yan sanayi direksiyon kutusu takıyorlar diye biliyorum . Bu direksiyon kutusu olayı biraz da kullanıcı kaynaklı  oluşuyor . Kasislerden geçerken veda stabilize yollarda dikkat ederseniz ilerlemez yoksa oluşmaz . Benim aldığımda vardı hafif bir boşluk .Oda tıkırtı yapıyor .  6 yıldır aynı aracı kullanıyorum hala artmadı aynı şekilde.
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 26 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 27, 2019, 21:23:17 »
Tercih meselesi haklısınız.  Bir üst kasadaki arabanın da yeniden sıkıntı çıkarmayacağı garantisi yok. Aslında arabanın çok km si de yoktu ama demek ki yollardan kaynaklı, hayırlısı

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 27, 2019, 21:26:26
5 in üstüne  5 daha kadar  bir üst kasaya geçerim şahsen .Stabileze yol dışında çok rahatsız edecek bir sorun yok sanayide  300-500 tl gibi rakamlara yapıyorlar veya yan sanayi direksiyon kutusu takıyorlar diye biliyorum . Bu direksiyon kutusu olayı biraz da kullanıcı kaynaklı  oluşuyor . Kasislerden geçerken veda stabilize yollarda dikkat ederseniz ilerlemez yoksa oluşmaz . Benim aldığımda vardı hafif bir boşluk .Oda tıkırtı yapıyor .  6 yıldır aynı aracı kullanıyorum hala artmadı aynı şekilde.
öyle oldu biraz, aslında sanayide yaptırtma taraftarıydım ama uygulamayı görünce vazgeçtim,  bir başkasına gittim o da 800 tl istedi garanti vermiyorum dedi sonuç böyle oldu. Artık akraba olduk araba ile 😀

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 210000
  • Model Yılı: '08
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Eylül 04, 2019, 09:28:44 »
Direksiyon kutusunu sağlıklı bir şekilde onaran yok mu arkadaşlar varsa ne şekil yapıldı kaç ay geçti ve sorun tekrarladı mı ayrıca teflon uygulaması yapan var mı grupta öyle bir uygulama duydum çok can sıkıcı bir ses
ÇIKARIM SENLE HER YOLA TOYOTA...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 26 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Eylül 04, 2019, 14:50:44 »
direksiyonu serviste onardık 5000 tl verdik ertesi gün yola çıktık, direksiyonda boşluk var şimdi de :( eskiye göre biraz daha çevirmem gerekiyor... Araba işi şans mıdır herkes te böylemidir

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Eylül 04, 2019, 15:30:24 »
direksiyonu serviste onardık 5000 tl verdik ertesi gün yola çıktık, direksiyonda boşluk var şimdi de :( eskiye göre biraz daha çevirmem gerekiyor... Araba işi şans mıdır herkes te böylemidir
Şerdil bey şans ayrı bir konudur bilgi tecrübe ayrıdır, bazı konularda servis elemanlarının tecrübesi yeterli olmuyor çünkü onlar tamirci değil montaj elemanıdır,bozulan her parçayı değişim yaparlar belki ( sizin araçtaki arıza içön değil genel olarak) ufak müdahale ile düzelecek durumlar için bile parça değişim iş emri açarlar,gelelim sizin konuya direksiyondaki boşluk ne şekilde sağa veya sola iki tarafa da dönüş aynı şekilde mi?
Yolda giderken gezme veya sağa sola çekme varmı?
Bu konuya uzaktan yardım pek mümkün olmayabilir belki direksiyon milindeki veya mavsaldaki ayarı iyi yapamamış olabilirler tekrar kontrol için servise başvurmanız iyi olur.

Direksiyon kutusunu sağlıklı bir şekilde onaran yok mu arkadaşlar varsa ne şekil yapıldı kaç ay geçti ve sorun tekrarladı mı ayrıca teflon uygulaması yapan var mı grupta öyle bir uygulama duydum çok can sıkıcı bir ses
Cahit bey önce aracın içinden pedalları altındaki mafsal vidalarını bir kontrol edin bazen gevşeme yapabiliyor ve bozuk yolda ses yapar yanlış hatırlamıyorsam 12 numara anahtarla sıkılacak 3 tane cıvata olması lazım.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 123000
  • Model Yılı: '11
  • 25 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Eylül 04, 2019, 15:37:50 »

Afyonkarahisar'ın Çay ilçesinde çok meşur bir direksiyon kutu tamircisi var. türkiyenin dört bir yanından müşteriler geliyor. her aracın tamiratını yapıyor tamir yapılamazsa çıkma parçaları var elinde onlarla onarım sağlıyor. isterseniz bi araştırın giden tanıdıklarım çok memnun kaldılar ve çok cüz-i bir miktara onarım sağlandı  :tamam:

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Eylül 04, 2019, 16:02:53 »
Cahit bey ayrıca önerebileceğim tamir işlemi yapacak kişi size yakın olarak Osmaniye'de efe direksiyon revizyon atelyesi var işinde iyidir diğer genel tamir yerleri gibi değil sadece direksiyon tamiri bakımı yaparlar ve kendisi söküp takıyor normalde bu sorun için tamirciye gittiğinizde zaten tamirci kendisi yapmıyor sadece söküp direksiyon revizyon işi yapan yerlere gönderiyor bu durumda extra işçilik ücreti çıkıyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Eylül 04, 2019, 16:24:35 »
Afyon Çay ilçesindeki ustanın adı 'direksiyoncu Mehmet usta,http://www.hidrolik direksiyoncu.com  olarak adresi var,Afyon merkezde Toka toyota Beytullah usta olumlu yorumlar almış,İzmir'de ise Bornova naldökende oğuz oto var,yola çıktım diyorsunuz,tam yeriniz nerede ise ona yakın olumlu dönüşler alan ustalar önerilebilir.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 210000
  • Model Yılı: '08
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Eylül 04, 2019, 21:55:59 »
Bu gün internetten bir numara bulup aradım 150 lira sök tak işi ve 200 liraya onarım yapıyorlarmış eğer yapılamayacak gibiyse elinde temiz çıkma varmış 500 liraya sök takla birlikte 650 lira ama ben kendim birşeyler yapmak istiyorum elimden geliyor bu tür işler bir sefer yapan birini görmem yeterli ayrıca teflon parça VS gereken neyse ben birebir aynısını yaptırabilirim yaptıran birinden destek almam yeterli hangi parçalar değişti vs
ÇIKARIM SENLE HER YOLA TOYOTA...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 26 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Eylül 05, 2019, 16:27:06 »
Şerdil bey şans ayrı bir konudur bilgi tecrübe ayrıdır, bazı konularda servis elemanlarının tecrübesi yeterli olmuyor çünkü onlar tamirci değil montaj elemanıdır,bozulan her parçayı değişim yaparlar belki ( sizin araçtaki arıza içön değil genel olarak) ufak müdahale ile düzelecek durumlar için bile parça değişim iş emri açarlar,gelelim sizin konuya direksiyondaki boşluk ne şekilde sağa veya sola iki tarafa da dönüş aynı şekilde mi?
Yolda giderken gezme veya sağa sola çekme varmı?
Bu konuya uzaktan yardım pek mümkün olmayabilir belki direksiyon milindeki veya mavsaldaki ayarı iyi yapamamış olabilirler tekrar kontrol için servise başvurmanız iyi olur.
Cahit bey önce aracın içinden pedalları altındaki mafsal vidalarını bir kontrol edin bazen gevşeme yapabiliyor ve bozuk yolda ses yapar yanlış hatırlamıyorsam 12 numara anahtarla sıkılacak 3 tane cıvata olması lazım.
Servise gideceğim ancak dediğim gibi o kadar para ver yine çözülmeyince insanın canı  sıkılıyor. Mesela sağ sinyal veya sol sinyal yaptığımda direksiyon hemen bir miktar döndüğünde sinyalin kapanması gerekirdi, eskiden böyleydi ancak şimdi biraz daha direksiyonu çevirmem gerekiyor ki sinyal kapansın... direksiyon hassasiyeti azaldı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 26 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Eylül 20, 2019, 10:06:32 »
Lütfen bana bir yol gösterin!!! Bursa' da iken serviste değişimini yaptığım direksiyon kutusu değişim sonrası direksiyon tam toplamıyor. Servisle yaptığım görüşmeler sonucunda (video da istediler attım), bana direksiyon kutusunun bir civatasının sıkıldığı bu sıkmadan sonra direksiyonun toplamadığını en yakın servise gidersem bunun çözüleceğini söylediler. Şimdi ben yeni kutu taktırmışken bunu niye sıkma gereği duyarlar? onarım mı yaptınız diyorum hayır orjinal parça değişimi yaptık, parça üzerinde zaten deniyor... Peki niye sıkıldı ? ses yapmasın diye diyorlar, ben de zaten sıksam kendim sıktırırdım eski kutuyu dedim. velhasıl bir çözüme ulaşamadık ne yapayım lütfen bir öneri mahkeme mi? hakem heyeti mi  ne yapmam gerek çözüm istiyorum, fazla sıktık gevşetelim falan bana çok sağlıklı gelmedi... 5000 küsür ödedik :( sonuca bak :(

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 141000
  • Model Yılı: '03
  • 100 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Eylül 20, 2019, 10:48:31 »
Geçmiş olsun. Bence servise gidin baksınlar sizde denersiniz olmamışsa hakkını ararsınız. Götürmeden ne deseniz boş bence..
sonuna kadar toyota...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 135000
  • 17 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Eylül 20, 2019, 11:55:32 »
5000 lirayı vermişsiniz. siz her halde, her şekilde haklısınız sizin istediğiniz gibi yapmalılar