Gönderen Konu: 2012 Otomatik Yaris Bitmeyen Bobin Arızası  (Okunma sayısı 2836 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '12
2012 Otomatik Yaris Bitmeyen Bobin Arızası
« : Ağustos 11, 2019, 01:16:40 »
Öncelikle herkese selamlar. Başımdan atamadığım bir bela var ve ustalar, parçacılar en sonunda evin tapusunu falan alacaklar param kalmadı çünkü vere vere. Asıl mesele şu; iki ay önce manuelde sürüş halindeyken birden 4. vitesten 5. vitese geçerken bir zıplama oldu ve araç epey sarsıldı. Hemen bir panikle otomatiğe aldım ve o anda sorun geçti. Fakat daha sonra sarsılmaya, rolantideyken titremeye ve düşük devirle giderken tekmelemeye benzer aksilikler olmaya başladı. Aklımıza ilk gelen şanzıman olduğu için riske etmeden servise gittik ve servis şanzıman yağının 60 bin gibi değişmesi gerekirdi dedi ki benimki 120 binde olmasına rağmen hiç dokunulmamıştı. Neyse şaşırtıcı derecede makul bir fiyata yağı değiştirttik ve niyeyse titreme biraz azaldı gibi olmuştu. Aradan bir kaç hafta geçince işe gittiğim bir sabah araba birden zıplamaya ve gaz yememeye başladı. Arıza lambası da yandı. Çok panik oldum kenara çekip çekici çağırdım ve doğru ustaya gönderdim. Usta düşünmüş taşınmış ve bobin arızası bu demiş. Hangi bobinin arızalı olduğunu bulmuşlar ve o bobin değişmiş. Miş li anlatıyorum çünkü babam ve ustalar ne derse kabul ediyorum. Neyse bir kaç hafta iyi gitti ve yine bir sabah arabaya bindim kontağı çalıştırdım baktım ses yok. Belli ki akü bitmiş. Aküyü değiştirmeye götürdü babam ve akü değiştikten sonra arıza lambası yine yanmış ve yine bobin arızası demişler. Bu sefer başka ustaya götürmüş. O usta bobin tek değişmez değişirse takım olarak değişmeli demiş. Onada eyvallah dedik. Bujiler de değişsin demişler iyi hadi oldu o da olsun dedik. Neticede aynı gün akü+bobin takımı+bujiler+işçilik= 1800 civarı bir parayı bayıldık. Diyeceksiniz sorun ne? İşte bunca parayı verdikten sonra benim için asıl sorun burda başlıyor. Çünkü arabamda maalesef hafif bir titreme hissediyorum. Hatta bugün 40 km genelde yokuş çıkılan bir yol gittim ve arada sarsılma hissettim.
1.Arkadaşlar Allah aşkına söyleyin bu bobinler arızalanmasın diye ne yapayım ben? 
2.Değişen bobinlere baktım Flamma diye japon malı bir ürün ama internette markayı aradığımda Honda için gibi bir sonuç çıkıyor. Yani bu adamlar yanlış parçamı takmış? Ayrıca çıkan orjinal bobin ile takılanın ref. nosuna baktım çıkan orjinalin sonu 057 takılanın sonu 056 yani bu bir sorun olabilir mi?
3. Akü değiştiren usta akünün daha önce oluşan bir sorun nedeniyle (kısa devre gibi bişe demiş tam hatırlamıyorum) suyunun aktığını üstelik akan suyun beynin üstüne denk geldiğini çıkarıp beyni temizlediğini bir zarar gözükmediğini söylemiş ama acaba vermiş olabilir mi?
4. 3 yıldır rutin bakımlar haricinde beş kuruş masraf yapmadan bindiğim aracım üç yılın intikamını fena aldı maalesef. 3yıldır sürekli yokuş çıkılan 35 km lik bir yolu dört kişi gidip geliyoruz. Acaba yüksek devirli kullanmak bobin vs gibi arızalara sebep olabilir mi?
5. Aracım 1.33 benzin&lpgli ve markası maalesef atiker. Arızalanan bobin benzini ateşleyenmiş ama lpg herhangi bir sorun oluşmasına sebep olabilir mi?

Uzun ve dağınık yazmış olabilirim ama komplike bir arıza olabilir diye en başından tüm hikayeyi anlattım. Hekimden sorma çekenden sor demişler ve benim gibi çeken ya da çekenlere şahit olan arkadaşların cevaplarını merakla bekliyorum. Tabi hekimlerin cevaplarını da bekliyorum :)
Saygılarımla.

Toyota Club Türkiye

2012 Otomatik Yaris Bitmeyen Bobin Arızası
« : Ağustos 11, 2019, 01:16:40 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Viofo, aydınlatma pk, koltuk ısıtma, ses yalıtım
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 3550
  • Model Yılı: '23
  • 28 kere teşekkür etti
  • 60 kere teşekkür edildi
Ynt: 2012 Otomatik Yaris Bitmeyen Bobin Arızası
« Yanıtla #1 : Ağustos 11, 2019, 03:00:48 »
En büyük hatayı bobinleri orijinal takmayarak yapmışsınız ki sanmıyorum uzun dayansın.  :DUR: Eğer sadece gazda iken silkeleme var ise şanzımandan da eminsek (akslarında sağlıklı olduğunu varsayarsak) geriye sadece bobin kalıyor. (Bujilerin doğru kod numarası ile denso takıldığını varsayarak) Ayrıca otomatik şanzıman da yağ bakımını aksatmakta iyi cesaret... :kötü:
Sen harika bir uçurtmasın, bende senin ipinim unutmayasın...
Corolla Flame X-Pack Mds 1.5 Benzin 2023-.....
Corolla Advance Manuel 1.6 Benzin&Lpg (Zavoli) 2018-2023 (105.000 km)
Corolla Hb Sol Manuel 1.6 Benizn&Lpg (Zavoli) 2016-2018 (45.000 km)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 11, 2019, 04:35:43 »
Araç bilgilerini tam olarak paylaşırsanız daha net bilgiler aktarılır mesala araç yarı otomatik yani mmt şanzıman mı yoksa tam otomatik mi ben yarı otomatik olarak değerlendiriyorum ve ona göre yazıyorum öncelikle geçmiş olsun,siz başımızdan geçen olayları açıklamak için uzunca yazmışsınız ama bilgiler eksik bu kadar olay yaşanmış ama hiç arıza kodu bakılmamış usta düşünmüş bobin arızası diye değerlendirmişle bu iş olmaz servis yağı zamanı geçti bundan yapabilir diyerek değiştirdi olasılıkla iş yapılmaz araç arıza tespit cihazına bağlanır detaylı olarak uzman kişiler tarafından değerlendirilir sadece bir hata kodu okumakla olmaz bazı hata kodları altında başka hatalarıda tetikler zannedersem Karadeniz bölgesinde Toyota dan anlayan pek usta yok gibi genelde çözülemeyen sorunlar Karadeniz bölgesinde çıkıyor hocam son olarak bayramdan sonra iyi bir özel servis bularak ilk önce arıza kodu baktırın daha sonra burada paylaşın kıymetli ustalarımız @Ufuk Sönmez (16363) ve @Ahmet Güve (8047) beyler yardımcı olurlar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3391 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 11, 2019, 07:12:18 »
Aldıgınız arıza kodu ne?

P030x (1-2-3-4) ise,
Bu bobin e yorumlanmamalı,

Bu arizayi aldigim bir araçta buji, ayni arizali baska aracta enjektor sorunu cikti.

Degerleri yorumlamak öncelikle çok önemli.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #4 : Ağustos 11, 2019, 11:15:44 »
Ahmet bey ustaya hep babam götürdüğü için arıza kodunu bilmiyorum. Bayramdan sonra fren balatası değişimi için götürünce baktırıcam tekrar ozaman daha ayrıntılı kod belirtebilirim.

Ümit bey araç 2012 Toyota Yaris lpgli yarı otomatik. Karadeniz ve usta konusu da tespitiniz çok doğru. Ustalar hem Toyotadan hem de otomatik araçlardan anlamıyorlar. Müşterilerde bizim gibi işbilmez olunca hatalar ve boşuna ödenen paralar artıyor.

Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim. Aldığım yeni bilgileri (hata kodu) sonra tekrar yazıcam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ağustos 12, 2019, 02:02:17 »
Öncelikle nacizane tavsiyem aracınızı servise siz kendiniz götürün ve ustayla bire bir muhatap olun diğer türlü işler dahada sarpa sarıyor,diğer önemli tavsiyem Ahmet Bey'in tavsiyelerini dinleyin derim çünkü konunun uzmanı kendisidir,ilk msjda yazdığım gibi bazı arıza kodları başka arızaların tetiklemesi ile çıkabiliyor Ahmet bey'de bahsetmiş zaten,hata kodunun ilk okunan şekliyle hareket etmemek altındaki başka sebebleri araştırmak gerekiyor,tekrar geçmiş olsun.
İyi bayramlar.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 12, 2019, 13:50:38 »
Size bu kadar masraf açmasının sebebi aslında mesajınızda saklı " ustalar " bu cumlenizden anladığım sadece bir kişi değil birden fazla kişi kurcalamış ve sorununuza çözüm bulamamışsınız maddi kayıplar yaşamışsınız  eğer yaşadığınız bölgede güvenilir usta yoksa yetkili servis dışına gitmeyin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ağustos 12, 2019, 16:03:43 »
Size bu kadar masraf açmasının sebebi aslında mesajınızda saklı " ustalar " bu cumlenizden anladığım sadece bir kişi değil birden fazla kişi kurcalamış ve sorununuza çözüm bulamamışsınız maddi kayıplar yaşamışsınız  eğer yaşadığınız bölgede güvenilir usta yoksa yetkili servis dışına gitmeyin
Anılcım yetkili servisede gitse eğer tecrübeli usta başı yoksa yapacakları bişey yok önemli olan arıza kodunu iyi okumak lazım o arıza kodunu tetikleyen altta başka sorunlar olabiliyor araç çalışırken değerler iyi analiz edilmeli Ahmet bey bu konuda tecrübeli en iyi bilenlerden biridir eğer Meral hanım  şanslı biriyse tecrübeli bir usta bulabilirse sorun kolayca çözülür.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 84000
  • 24 kere teşekkür etti
  • 46 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Kasım 27, 2019, 07:23:23 »
Ahmet bey ustaya hep babam götürdüğü için arıza kodunu bilmiyorum. Bayramdan sonra fren balatası değişimi için götürünce baktırıcam tekrar ozaman daha ayrıntılı kod belirtebilirim.

Ümit bey araç 2012 Toyota Yaris lpgli yarı otomatik. Karadeniz ve usta konusu da tespitiniz çok doğru. Ustalar hem Toyotadan hem de otomatik araçlardan anlamıyorlar. Müşterilerde bizim gibi işbilmez olunca hatalar ve boşuna ödenen paralar artıyor.

Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim. Aldığım yeni bilgileri (hata kodu) sonra tekrar yazıcam.

Merhaba,
2012 model Yaris benzinli araç tam otomatik şanzımana sahiptir. Yarı otomatikler dizelde kullanıldı. 120 bin km şanzıman yağı değiştirmemek ?? Hangi usta bunu size önerdiyse o ustayı terk edin bence..

Bu arada umarım sorunlarınız düzelmiştir.

Umarım sonununuz düzelmiştir.
Yaris III Style CVT 1.33 VVT-i + Görüş paketi