Gönderen Konu: İstanbul - izmir otoban ücretleri  (Okunma sayısı 3043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 52000
  • Model Yılı: '16
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
İstanbul - izmir otoban ücretleri
« : Ağustos 04, 2019, 20:18:07 »
İstanbul'dan İzmir'e gidecek bir otomobil 256 lira ya varan otoban ve Osman Gazi köprüsü ücreti ödeyecekler. Benim merak ettiğim İstanbul'da ki ücretlerle beraber toplamda ne kadar olacak ve bu yakıt masrafı ile kıyaslama yapmak gerekirse durum nedir?
Haberde ekonomiye 2.5 milyar lira katkısı olacak derken fiyatları mı kastettiler yoksa yakıt tasarrufu nedeni ile olan tasarruftan mı bahsettiler anlayamadım.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Toyota Club Türkiye

İstanbul - izmir otoban ücretleri
« : Ağustos 04, 2019, 20:18:07 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
Ynt: İstanbul - izmir otoban ücretleri
« Yanıtla #1 : Ağustos 04, 2019, 20:50:43 »
Fiyatlar gerçekten yüksek. Ve bu hali ile acelesi olan veya mercedes bmw li 34 plakalilar dışında kullanan olmayacaktır. Fakat sorun 2010 yılında yapılan ihaleden daha doğrusu 2002 den sonra neredeyse 10 yıllık süreçte yatay seyreden dolar kurundan kaynaklanıyor. Ihalede geçiş ücretleri dolar üzerinden belirlendi ve yapım süresince dolar neredeyse 3 e katlandı. Bu da tablodaki fiyatları oluşturdu. Bu haliyle de yakıt tüketimine etkisi sınırlı kalacaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 04, 2019, 23:37:42 »
Yanlış bakmadıysam Ankara İstanbul arası 25TL. İstanbul İzmir arası 256TL çok abartı fiyat olmuş. Bu fiyatın içinde 103TL civarı Orhangazi Köprüsüne ait.

Orhangazi dahil otoyolda bölümlere göre 40.000 ile 23.000 araç garanti ücreti var. Yani ortalama 30.000 araç olarak sayarsak
*** 256x30.000=7.680.000TL devletin verdiği garanti ücret,

İyimser olarak biz 10.000 aracıngeçtiğini baz alırsak
*** 256×10.000=2.560.000TL tahsilat. 5 Milyon TL de vergilerden karşılanacak tutar

Peki indirim yapsak ve geçiş ücreti 100TL bile olsa olsa günlük 70 bin araç geçmesi gerekir ki devlet kasasından para çıkmadan kendi kendini amorti etsin. Buda şu aşamada zor gibi belki 50bin araç yakalanabilir ancak her halükarda garanti geçiş ücreti zor toparlanır. Yol güzel, mesafeler kısa ancak devlet kasası gene müteahhitlerin cebine akacak.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2019/08/04/istanbul-izmir-otoyol-ucreti-256-lirayi-buluyor/

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Ağustos 05, 2019, 09:38:29 »
Yirmi gün önce tatil dönüşü izmirden yeni otobana girmiş bulundum.Otoban tam açılmadığından akhisardan mecburi çıkış yaptım yol çok güzel ama o kadar kısa mesafede bile 38 tl ücret yazdı.Bir daha o yolu kullanacağımı zannetmiyorum bir çok kimsede kullanmayacak ve ücreti yine kullanmasakta bizim cebimizden çıkacak.
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kilometre: 49060
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 05, 2019, 11:53:38 »
Geçen ay İzmir' den Ankara 'ya giderken Turgutlu çıkışına 15 tl yazmıştı.Köprüde dahil makul ücret 100-120 tl nin üzerinde olmamalıydı,253 tl yi ancak 5.30 ve E serisi İstanbullu Alaçatı'ya gelip giderken resmi hız 120 nin çok üzerinde giderek kullanacaktır,yakıt tasarrufundan bahsediliyor ama yakıt tasarrufu yapacağım diye 400 km yolda km başına 70 kuruş geçiş parası ödeyeceğim anlamına gelmiyor mu?zaten corolla km de 50 kuruş yakıyor.Eski yol daha ekonomik.Yolu kullanan ödemeli,kullanmayı teşvik etmeli,vs vs..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Ağustos 05, 2019, 12:27:07 »
Geçen ay İzmir' den Ankara 'ya giderken Turgutlu çıkışına 15 tl yazmıştı.Köprüde dahil makul ücret 100-120 tl nin üzerinde olmamalıydı,253 tl yi ancak 5.30 ve E serisi İstanbullu Alaçatı'ya gelip giderken resmi hız 120 nin çok üzerinde giderek kullanacaktır,yakıt tasarrufundan bahsediliyor ama yakıt tasarrufu yapacağım diye 400 km yolda km başına 70 kuruş geçiş parası ödeyeceğim anlamına gelmiyor mu?zaten corolla km de 50 kuruş yakıyor.Eski yol daha ekonomik.Yolu kullanan ödemeli,kullanmayı teşvik etmeli,vs vs..
Bu arada cahilliğime verim ama bu otoyolda hız sınırı yok mu yani?

Paraya gelince zevk almaya bakınnnnnn....
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Ağustos 05, 2019, 13:40:34 »
Hesap İstanbul Avrupa yakasından mı!?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ağustos 05, 2019, 14:36:13 »

Tam olarak bilmiyorum ama mutlaka osmangazi köprüsünden  sonra hangi çıkış varsa oradandır,diğer geçişlerden elde edilecek paradan vazgeçeceklerini hiç sanmıyorum.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 05, 2019, 14:41:24
Bu arada cahilliğime verim ama bu otoyolda hız sınırı yok mu yani?

Paraya gelince zevk almaya bakınnnnnn....                                                             

Olmaz mı? mutlaka var,malum 120+12=132 km,ancak uygulamada otoyolda izmir çeşme ile izmir kuşadası arasında bu üst sınıra yakın araba kullansak da nedense herkes bizi geçiyor ! Bu yolda hız denemelerinin yapılacağına,ben şu zamanda Alaçatıya geldim,thy nı da solladım diyen ünlü veya bozuntularını duyacağız.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 05, 2019, 15:56:27 »
ne olursa olsun maks 100 tl'yi geçmemeliydi. 100 tl'si vatandaştan gerisi devletten olmalıydı. bence kısa zamanda indirim yapacaklardır diye düşünüyorum. çünkü km'de araç yakıtından daha çok yol yakıyor :D

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 52000
  • 35 kere teşekkür etti
  • 179 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 05, 2019, 18:03:28 »

İstanbulda ki otoyol ve köprü yada tünel ücretlerini dahil edince ne kadar oluyor acaba?

Az önce uçak biletine baktım yarın için thy da 189 liraya uçak bileti var istanbuldan izmir e.
İlla gitmek istiyorsan, hoşuma git mesela :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Ağustos 05, 2019, 19:05:38 »
Ülkede fazlasıyla asgeri ücret ile geçinen vatandaşın rahatlık ile geçebileceği şekilde ücretlendirme olsaydı hem milletimiz kullanırdı hemde köprünün ücreti çıkardı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3397 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Ağustos 05, 2019, 21:47:59 »
Ülkede fazlasıyla asgeri ücret ile geçinen vatandaşın rahatlık ile geçebileceği şekilde ücretlendirme olsaydı hem milletimiz kullanırdı hemde köprünün ücreti çıkardı.

Amac üzüm mü yemek?
Bağcıyı mı dövmek?

Bu sorunun cevabinda hersey saklı.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ağustos 05, 2019, 23:47:21 »
Amac üzüm mü yemek?
Bağcıyı mı dövmek?

Bu sorunun cevabinda hersey saklı.
İnsanların hizmetten yararlanması...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 9800
  • Model Yılı: '18
  • 3 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Ağustos 06, 2019, 07:20:43 »
İnsanların hizmetten yararlanması...

amaç icraat yapıp oy oranını korumak ve  imkanı olanların hizmetten halkın vergisi ile yararlanması  :islik:....
”İnanan kimseler iseniz yalnız Allah’a güvenip dayanın.”
 Maide suresi, 23

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 93000
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ağustos 06, 2019, 07:47:25 »
Günaydın arkadaşlar
Ben bugün İzmir İstanbul yapıcam deneyimi yazarım . Bu arada o rakam ataşehir otoban gişelerinden itibaren bilginize bu arada yol 89 km düşüp nasıl 3.5 saat azalıyor oda komedi yine de görüşmek üzere :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Ağustos 06, 2019, 10:39:07 »

Tam olarak bilmiyorum ama mutlaka osmangazi köprüsünden  sonra hangi çıkış varsa oradandır,diğer geçişlerden elde edilecek paradan vazgeçeceklerini hiç sanmıyorum.

İstanbulda ki otoyol ve köprü yada tünel ücretlerini dahil edince ne kadar oluyor acaba?

Az önce uçak biletine baktım yarın için thy da 189 liraya uçak bileti var istanbuldan izmir e.
Günaydın arkadaşlar
Ben bugün İzmir İstanbul yapıcam deneyimi yazarım . Bu arada o rakam ataşehir otoban gişelerinden itibaren bilginize bu arada yol 89 km düşüp nasıl 3.5 saat azalıyor oda komedi yine de görüşmek üzere :)
Bu durumda İstanbul Avrupa Yakası için de ücret ödemek gerekecek.

Virgin'in falan uzay seyahati programı vardı uzay turistleri için. Ücretleri nasıl acaba 😋🤔

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Ağustos 06, 2019, 12:16:55 »
amaç icraat yapıp oy oranını korumak ve  imkanı olanların hizmetten halkın vergisi ile yararlanması  :islik:....
:islik: :islik: :islik: :islik: :islik: Yolun arabadan çok yaktıgınıda gördük  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
şimdi benim alman daha önce 2 yılda 10 defadan fazla gidip geldim ve ortalama yakıtım 4-5 litre idi şimdiki pompa fiyatları ile hesaplarsak 404 km yol 400/100=4 => 4,5*4= 18 litre  litre fiyatı 6 lira    6*18= 108 lira
yani ben 108 liralık yakıt ile 400 km yol gidebiliyorum ve bu yola 108 lira yakıt öderken  252 lira yol geçiş parası ödeyeceksem,kendimi nasıl görmeliyim acaba ......
@Oğuz Kaan  DEMİR (46320) senin yüzünden ne güzel gülerek başlamıştım şimdi hesaplama ile devrelerim yandı.Ulan Anka gibi küllerinden ülke kuran Aslanların koyun evlatları olmuşuz

Günaydın arkadaşlar
Yapma @Baris Aydin (23950) kıyma kendine :))))

Bu arada ücrete gazi osmanpaşa köprüsü bu ücrete dahil ve asıl ağırlık bu ücret. 3,5 saat meselesi ise sapma sapan bir hesaplama sonucu çıkmış. Padişahımızın açıklamasına göre yol  404 km yani 404/ 120 = 3,36

Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 745 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Ağustos 06, 2019, 12:57:34 »
Kullanamayan garipler de vay be ne kadar güzel yol yapmışlar desinler hatta verdiği vergiler ile köprünün parasını ödesin ama geçiş yapamasın :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 93000
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #18 : Ağustos 07, 2019, 15:57:36 »
Merhaba arkadaşlar
Dün izmir`den yeni yolu kullanarak dönüş yaptım.İzlenimlerimi yazim;
10:40 da izmirden çıktım şehrin içinden ve trafik vs dolayısı ile 11:00 de otobana giriş yaptım.İstanbul gişelerine 16:30 da giriş yaptım.Yol boyunca 1 defa 5 dakika ve 30 dakikalık mola verdim.100-120 arası ortalama da yolu takip ettim.
Yol gayet geniş ancak halen inşaat devam ediyor bariyerler ve dinlenme tesislerinde,kesinlikle full depo olmadan girmeyin çünkü benzinliklerin çoğu daha inşaat halinde.Yolda ışıklandırma yok dolayısı ile gece bir sıkıntı olursa tam sıkıntı olur:) Onun dışında gayet geniş ama bence asfalt kalitesi daha iyi olmalı idi.
256 liraya mal oldu bana osmangazi köprüsü dahil avrasya tüneli hariç. Hangi araçla 3.5 saatte gidiliyormuş merak ettim;belki Ferrari ile olabilir ancak oda o kadar yüksek hızda 3 defa depo doldurur tek gidişte oda ayrı konu :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • 196 kere teşekkür etti
« Yanıtla #19 : Ağustos 07, 2019, 17:04:52 »
Erken açıldı sayılır,bayramda kullanılsın diye,benzinliklerin her 50 km de olması koşulu var diye biliyorum,açılmış olsa bile bazen çalışmayınca kapanabiliyor,en az 5 adet açılmış dinlenme ve benzinlik olacak ancak halen 2 si eksikleri ile devrede diye biliyorum.Fiyatlama tahmin ettiğimiz gibi,gece yolculuğu için acele etmemeli,geçen bayram Turgutlu çıkışında opet te aşırı yoğunluk vardı,yakıt tahsilatı araç başında pos makinesi ile yapılıyordu,kesinlikle dolu depo ile yola çıkılmalı,hem İzmir'den hem İstanbul'dan.3.5 saat konusu bizler için değil zaten.
Tokay Ceritoğlu