Gönderen Konu: Süspansiyon Sorunu mu var acaba? (AE92)  (Okunma sayısı 1675 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '91
  • 1 kere teşekkür etti
Süspansiyon Sorunu mu var acaba? (AE92)
« : Ağustos 04, 2019, 18:23:35 »
Herkese merhaba. Aracımı aldığımdan beri önünün arkasından daha yüksek olduğunu görüyordum fakat bunu sorun etmiyordum.  Genelde sakin kullanırım aracı zorlamam. Fakat geçenlerde karşıdan gelen bi aracın virajda hatalı sollamaya çıkması nedeniyle kurtarmak için kaçmaya çalıştığımda araç resmen savruldu. Toparladım fakat küçük bi adrenalin patlaması yaşattı bana. Bunun aracın süspansiyon sistemi yüzünden olduğunu düşündüm. Çünkü gözle görülür şekilde aracın kafası kuyruktan yüksek. 13" jant lastik olmasına rağmen çamurlukla arada 67 model klasik araçlar gibi boşluk var. Bunun orjinal ölçülerini öğrenmem nasıl mümkün acaba bilenler yardımcı olursa çok sevineceğim. Bir de 3.5 mm spor yay takmayı düşündüm bu yüzden fakat nereden bulacağımı da bilemedim güvenilir şekilde. Vogtland stoklarda yok. 3.5 mm takıldığı zaman amortisörlerde aşırı zorlama yapar mı acaba ?  Bilgisi deneyimi olan arkadaşlardan abilerden yardım bekliyorum
"Life is simple. You make choices and you don't look back"

Toyota Club Türkiye

Süspansiyon Sorunu mu var acaba? (AE92)
« : Ağustos 04, 2019, 18:23:35 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
Ynt: Süspansiyon Sorunu mu var acaba? (AE92)
« Yanıtla #1 : Ağustos 04, 2019, 19:08:27 »
Amortisör değişimi yapın aracınız düzelecektir, bunun ile beraber yaylarınızı da değiştirmenizi tavsiye ederim sonuç olarak yıllanmış bir araba değişmesi yararlı olur yedek parçaları buradan alabilirsiniz.
[attach=1]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Ağustos 04, 2019, 19:36:30 »
Bide araç modelini yazsaydınız daha iyi olurdu ona göre yorum yapardık,
Aracınızın süspansiyon sistemi çok sertleşmiş veya patlama olmuşsa yol ve fren tutuşta kötü sonuçlar sergiler önce bir ustayla görüşüp gerekli parçaların listesini alın ondan sonra form üyemiz tem otodan alabilirsiniz orjinal veya kaliteli japon menşeili ürünler kullanmayı ihmal etmeyiniz diğer ürünler sadece zaman ve nakit kaybından öteye geçmez.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2019, 20:28:25 »
Araç 91 model. Peki 3.5 mm yay ve orjinal amortisör hakkında görüşünüz nedir acaba?  Bi sıkıntı yaratır mı

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Ağustos 04, 2019, 20:47:04 »
Araç 91 model. Peki 3.5 mm yay ve orjinal amortisör hakkında görüşünüz nedir acaba?  Bi sıkıntı yaratır mı
Açıkçası iyi bir spor yay alsanız 1.400 - 1.700 lira arasında uygun fiyata var Apexi Coil-ex gibi markalar ve markasız ürünler ama tavsiye etmem. Konfor için Eibach 3.5 cm'den fazla da kullanmayın amortisörlere zarar verir orjinal süspansiyon için 3.5 cm ideal ama değmez orjinal yaylarını alın

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Ağustos 04, 2019, 21:06:26 »
O araca spor yay takmayın bütün konforu gider, Zaten spor yayı eski araçlara özellikle sizin araca hakkıyla uygulayacak usta bulmak çok zor ayriyeten toyotalar fazla aksesuar ve değişim kabul etmez, orjinal parçalarla süspansiyon sistemini yenileyin akabinde güzel bir 14 inç çelik jant ekleyin tadından yenmez.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Ağustos 04, 2019, 22:10:45 »
Cevaplar için çok saolun. Temoto ile görüşüp amortisörleri temin etmeye çalışacağım ilk olarak. Umarım bu yükseklik farkı düzelir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ağustos 04, 2019, 23:49:04 »
Cevaplar için çok saolun. Temoto ile görüşüp amortisörleri temin etmeye çalışacağım ilk olarak. Umarım bu yükseklik farkı düzelir.
düzelir ama sadece amasötörler ile olmaz helezon yaylarınıda değiştirmeniz gerekir,en sağlıklı olan takım halinde değişim yapmaktır.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 05, 2019, 00:44:35 »
Merhaba Ae101 kasa ön yüksek fakat sizin aracı bilmiyorum. Ufuk bey ve aynı aracı kullanan arkadaşlar daha net bilgi verirler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 05, 2019, 13:36:25 »
Cevaplar verilmiş zaten.
Yol tutuşu, o aracın sağlıklı yıllarındaki halinde iyi denebilecek özelliklerdeydi. Yalnız araç ne olursa olsun, fizik kurallarına göre savrulma her daim olabilir. Siz araca kaliteli ve uygun ürünler ile bakım yaptığınızda limitler yükselecektir ancak yine var olacaktır.
Zaman içinde aracın yüklü kullanımına da bağlı olarak, arka helezon yaylar daha çok olmak üzere sönme yapmış olabilir. Bu da araç dengesini bozar. Aracın yerden yüksekliği de düşünüldüğünde, orijinal ve tam takım (4 aks) değişim doğru olur. Bu arada süspansiyon kolları da kontrol edilmeli.
Helezon yaylar ile araç doğru yüksekliğe ve yaylanma özelliklerine kavuşacak, doğru ve kaliteli amortisörlerle de yaylanmada sönümlenme sağlanabilecektir.
Bu arada jant ve lastik kalitesi ve uygunluğu da yol tutuşa etki etmektedir.