Gönderen Konu: Aracı satmalı mıyım?  (Okunma sayısı 2081 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 315000
  • Model Yılı: '00
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Aracı satmalı mıyım?
« : Temmuz 29, 2019, 15:30:30 »
Herkese merhabalar,

2000 model, 1.6 VVT-i Corolla'm var. Aracım 335 bin km'de. Aracımı satıp satmamak konusunda aşağıdaki nedenlerden dolayı kararsız durumdayım. Otomobil konusundaki tecrübelerinize istinaden vereceğiniz fikirler benim için önemli olacak.

Öncelikle aracımın genel durumundan bahsedeyim:

- Aracın iç ve dış kozmetiği kusursuz durumda, bu da içine bindiğinizde yaşına göre bir keyif unsuru oluyor. Tüm donanımları da kusursuz çalışmakta.

- Aracımı 310 bin km'de iken aldım. Bu süreç içerisinde 25 bin km yaptım. Tek bir gün bile çalışmama, belirli süratte ilerlerken stop etme, stop edecek noktalara kadar devir düşüklüğü, performansında tutarsızlık gibi şeyler yaşamadım. Açıkçası 2017 senesinde sıfır km aldığım araca sabahları bindiğim psikolojinin aynısıyla binmek de bu yaş ve fiyat aralığındaki bir araba için biçilmiş kaftan.

- Aracımda hiçbir trim sesi yok. Çok daha yüksek modelli, bilinirliği yüksek başka bir marka arabamda trim sesinden dolayı aklımı yitirmek üzereydim.

- Aracımın yol tutuşu tatmin edici, yürüyen aksamından hiçbir ses, sapma, tutarsızlık, güvensizlik hissi almıyorum.

Özetle aracım bu genel durumuyla bana fiyat/fayda açısından büyük keyif veriyor.

Aracıma yaptırdığım işlemlere bakalım şimdi:

- Aracımda v kayışı, bujiler, gerekli yağ ve filtre bakımları, sağ-sol rotiller, bobinler, akü, baskı balata değişimi, fren sistemi ihtiyaca binaen değiştirildi, elden geçirildi.
- Lpg bakımları yapıldı. Ayrıca çoğu zaman benzinle de kullandığım için Wurth Enjektör temizleyicisiyle gerekli talimatlara uygun olarak enjektör temizliğine de dikkat ediyorum.

Aracımda mevcut durumda yaşadığım sıkıntılardan da söz etmem gerekirse:

- Seyir halinde ayağımı gazdan çektiğimde ve tekrar bastığımda ileri-geri yönlü silkeleme yapıyor. Yoğun trafikte çileden çıkarıyor. Ustam subaplardan kaynaklı olabileceğini söylüyor. Sadece sarsıntı şikayetiyle motoru ellemenin astarının yüzünü geçeceğini söylüyor, zira motor durumunun şu an için gayet iyi olduğunu söylüyor.

- Sanırım kronik manifolt çatlağı sesi var.

- Şanzıman/diferansiyel uğultusu başladı. Diferansiyelde minimal düzeyde boşluk var.

- Akslarda minimal düzeyde boşluk var.
- Eski sahibi araca ses sistemi ve havalı korna vb. aksesuvarlar nedeniyle elektrik tesisatıyla çok oynamış, kablolar arap saçı gibi. Bu da beni biraz huzursuz ediyor. Ehil bir ustaya gereksiz tüm işlemleri iptal ettirtmek istiyorum.

Şimdi, aracımın genel durumu yukarıda yazdığım gibi. Sıkıntı olarak yazdıklarım aslına bakarsanız hafife alınacak şeyler değil. Ancak günlük kullanımıma devam etmemi engellemediği için şimdilik masraf yapmıyorum. Ve aracım tüm bunlara rağmen benim için halen çok iyi durumda. Sanırım sonda yazdığım sıkıntıları gidermeye kalkarsam ucu açık şekilde 7-8 bin liradan başalyıp belki de 12-13 bin lira harcamam gerekecek.

Şimdi bu konuyu açmamdaki asıl motivasyona ve sorularıma gelecek olursak: 20 yaşındaki araba için bu masrafa değer mi? Bu soruyu aşağıdaki şartlar çerçevesinde değerlendirerek yanıtlamanızı rica ediyorum:

- Bu araca harcayacağım parayı satıp üzerine eklediğimde alabileceğim araçlar da çok yeni olmayacak ve benzer sorunları çıkarma ihtimali halen var olacak. Üzerine Corolla kalitesini de alamayabilirim hatta.

- Bu sorunları bana kısa vadede yaşatmayacak ortalama yaş aralığı 2012-2019 model güncel araçlar. Onları da alabilmem için ucu açık şekilde en az 30 bin eklemekle işe başlayacağım ve bunun için de şu an maddi imkan yok.

- Aracı yaptırmasam, ufaktan huzursuz da oluyorum.

- Yaptırsam, eski model araçta orijinal parça ateş pahası, yan sanayi kullansan çok da randımanlı olmayacak bence.

- Aracı elden çıkarsam daha iyisini alamayacağım.

- Aracı satıp, parasını dövizde vs. tutup daha iyisini alana kadar bekleyelim desem, artık merkezden uzak bir yerde oturuyorum ve küçük çocuğum var, araba devamlı bir ihtiyaç.

- Arabamı seviyorum, sırf yeni diye Linea, Symbol, 301 vb. b sınıfı sedan, filo mantığıyla üretilmiş arabalara da binmek istemiyorum (zira mevcut ülke koşullarında hızla artan araç piyasasında bütçe en fazla bunlara yeter, o da belki birkaç sene sonra). Fakat şu da var, aracımda artık illa ki metal yorgunluğu var ve bu saydığım araçlar kadar bile güvenlik sağlayacağını düşünmüyorum. Ancak tersi durumda da Corolla kadar keyif de alamayacağım.

- Kredi vb. herhangi bir borca girmek de istemiyorum, başka önceliklerim var.

Sonuç olarak, ben bu aracı yaptırayım mı, yaptırmadan mı bineyim, yoksa satıp 3-5 ekleyerek nispeten bu sorunları yaşamayacağımı düşündüğünüz herhangi bir araç önerebilir misiniz?

Burada otomobil tavsiyesinden ziyade, ekonomik hamle tavsiyesi almaya çalıştığımı düşünürsek, açtığım bu başlık daha anlamlı olur.

Toyota Club Türkiye

Aracı satmalı mıyım?
« : Temmuz 29, 2019, 15:30:30 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Aracı satmalı mıyım?
« Yanıtla #1 : Temmuz 29, 2019, 16:47:43 »
Aykut bey bütçemiz yoksa eldeki kuş daldakinden iyidir ve güvensiz olduğunu düşündüğünüz Toyota diğer zikrettiğimiz araçlardan mühendislik olarak 20 yıl önde seyreder aracınızın öyle aman aman bir sorunu gözükmüyor sibob konusu ayrıca değerlendirilmeli ama akslardaki boşluğu yağını tamamlayarak özellikle kauçuklu gres basarak bir nebze azaltabilirsiniz sizin sorun olarak gördükleriniz başka araçlarda anında arızaya dönüşüyor ve sahibini yolda bırakmayı çok seviyorlar aynı zamanda ustayı sizden çok severler silkeleme konusu başka bir şeyden olabilir iyi bir usta bakmalı ve karar vermeli size siboblardan diyen usta eğer her türlü araca bakıyorsa pek aldırmayın başkasına gidin yani uzun lafın kısası eğer cepte para yoksa boşuna kıpırdanmayın dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 288 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2019, 17:37:45 »
Bence az da olsa masraf yapun binin. Piyasadaki iyi araclara denk gelmek mucize..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• ゴールドメンバ
  • just do it
  • Araç: Camry
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 225000
  • Model Yılı: '06
  • 351 kere teşekkür etti
  • 565 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2019, 18:59:50 »
@Ümit ŞAHANTİMOR  (39478)  ile aynı fikirdeyim.Yazınızdan anladığım kadarıyla aracın altyapısı ve yürüyeni gözden geçmiş. Sıkıntılı görünen ve çok önem arz eden fren sistemi elden geçmiş. Lpg  kullanımı sebebi ile siboplar kontrol edilerek binmeni tavsiye ederim. Fakat bunu söylerken aracın ciddi bir kontrolden geçmesi şartı ile. Benim profilimde gördüğün araç 1974 model aslına uygun restore ettim ve güvenle biniyorum. Aracını kullandığın aracı bilerek kullanırsan hiç bir sorun olacağını sanmıyorum. (Mesela artık hiç radar cezası yemiyorum çünkü araba zaten 120 den fazla gitmiyor)

Aracını satarsan o konfor ve kalitede araç bulmaz zor. Yeni her zaman iyi değildir. Ama eski bakımlı ise güvenlidir.... Keyifli sürüşler
Akıl ile sabrı birleştir ve zekan ile konuş...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
  • Araç: 4runner
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '99
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mart 06, 2020, 23:55:40 »
335bin olmuş araç subap olsun, üst kapak contası olsun yaptırılır 1500-2000tl civarı olması lazım, aks tamir eden yerler var 200tl ye halledilebilir, elektirik dediğiniz iyi bir usta da 100tl.
57000 de aldığım Auris imin sol hoparlörü fabrikadan geldiği haliyle çalışmıyordu yaptırdım, kapi kademelerini sağlayan plastikler ölmüş, plastiklerini aldım taktıracağım, vites topuzu soyulmuş, direksiyon aşınmış, basit şeyler ama 57000deki araç bile para harcatabiliyor...
Arac içinize sindiyse, yukarıda saydıklarıma değer.Maliyet açacak daha fazlası varsa 130-170.000km aralığındad 2000model bulun, 3000tl fazla verip alırsınız. 2000 tl harcasanız bile satınca tolere edecektir...
https://*****/*****