Gönderen Konu: 2006 otomotik corolla şanzıman yağ öneri ve miktarı  (Okunma sayısı 13247 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 210000
  • Model Yılı: '08
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
Ynt: 2006 otomotik corolla şanzıman yağ öneri ve miktarı
« Yanıtla #20 : Temmuz 30, 2019, 22:00:40 »
Hepinizden ayrı ayrı teşekkür ederim bu sitede hiç yabancılık çekmiyorum iyiki varsınız :) servise gidip fiyatını sorarım olmazsa mecburi değişmem lazım maleaef
ÇIKARIM SENLE HER YOLA TOYOTA...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Temmuz 30, 2019, 22:00:40 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Temmuz 30, 2019, 22:12:35 »
Hepinizden ayrı ayrı teşekkür ederim bu sitede hiç yabancılık çekmiyorum iyiki varsınız :) servise gidip fiyatını sorarım olmazsa mecburi değişmem lazım maleaef
Herhangi bir servisi arayip fiyat alabilirsiniz. Yagi servisten almanin şöyle bir kötü yanı var 5 lt den az satmiyorlar ama kullanilan maksimum 3.5 lt gerisi kaliyor. Ama serviste degisim yaptirirsaniz elinizde kalacak olan 1.5 yag parasinin biraz fazlasini iscilige odemis gibi dusunebilirsiniz hemde iciniz rahat olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Temmuz 31, 2019, 00:12:25 »
Yerinizde olsam sanziman yagini serviste degistirtirim. Ben özel serviste degistigime cok pisman olmustum hatta o serviste forumda tavsiye edilen bir servis ama bana yaptiklarini unutmadim kimsenin ekmegine engel olmak istemedigim icin basima gelenleri foruma yazmak istemedim bir daha da o servise ugramadim zaten.

Burası bir forumdan ziyade aile ortamı gibi, kimsenin maddi bir menfaati olmadan, herkese yardımcı olmaya çalıştığı bir ortam, ne yaşadınız? ne gibi bir sorunla karşılaştınız? yazın ki, diğer kullanıcılarda aynı sorun ile karşılaşmasınlar, böylece "yetkili serviste değiştirin" demekten daha fazla yardımcı olabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Temmuz 31, 2019, 09:53:27 »
Burası bir forumdan ziyade aile ortamı gibi, kimsenin maddi bir menfaati olmadan, herkese yardımcı olmaya çalıştığı bir ortam, ne yaşadınız? ne gibi bir sorunla karşılaştınız? yazın ki, diğer kullanıcılarda aynı sorun ile karşılaşmasınlar, böylece "yetkili serviste değiştirin" demekten daha fazla yardımcı olabilirsiniz.
O servise buradaki tavsiyeler doğrultusunda gitmiştim. Benim servis hakkında yazacağım olumsuzluk eminim ki bazılarının gitmemesine sebep olacaktır. Gitmeyen bir kişi bile olsa buna ben sebep olup haklarına girmek istemedim. Benim yaşadığım olay servisin işinde ehil olmaması ile alakalı değildi. Araca da herhangi bir zarar gelmedi. Olan sadece maddi anlamda bana oldu. İşte bu sebeptendir ki olumsuz görüş yazıp işlerine engel olmak istemedim. Şanzıman yağ değişimi bana serviste değiştirmekten de pahalıya mal olmuştu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #24 : Temmuz 31, 2019, 11:29:04 »
O servise buradaki tavsiyeler doğrultusunda gitmiştim. Benim servis hakkında yazacağım olumsuzluk eminim ki bazılarının gitmemesine sebep olacaktır. Gitmeyen bir kişi bile olsa buna ben sebep olup haklarına girmek istemedim. Benim yaşadığım olay servisin işinde ehil olmaması ile alakalı değildi. Araca da herhangi bir zarar gelmedi. Olan sadece maddi anlamda bana oldu. İşte bu sebeptendir ki olumsuz görüş yazıp işlerine engel olmak istemedim. Şanzıman yağ değişimi bana serviste değiştirmekten de pahalıya mal olmuştu.

Naçizane fikrim, yaşadıklarınızı belirtmelisiniz ki maddi yada manevi sonuçlarına tercih edecek kullanıcılar karar verebilsin, zira bu belirsizlik ile hem yaşadıklarınızın başkalarının da yaşamasına sebep olur, hem de tüm özel servisle zan altında kalır ki bu da bir nev-i hakka girer :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #25 : Temmuz 31, 2019, 15:05:40 »
Hüseyin bey sizin yaşadığınız sorunu her kim hangi servis olursa olsun açık net bir şekilde bahsederseniz ufuk Bey'in dediği gibi hem bütün özel servisler zan altında kalmaktan kurtulur hemde diğer üyelerimiz için aydınlatıcı olur veya sizde eğer o servis sahibi bu form'a üyeyse hakkınızı arama imkanı bulursunuz veya servis sahibi varsa bir durum açıklar ve konu tamamen açıklığa kavuşmuş olur bizler burada bir aile tadında sonbet muhabbet imkanı buluyoruz kesinlikle servisleri övmek yada yermek gibi bir işimiz olamaz sizde yaşadığınız sıkıntıyı açık net şekilde yazarsanız diğer üyeler durumdan haberdar olurlar kim bilir ben bile belki hataydan yolum düşer ihtiyaç olur uğrarsam aklımda olur en azından.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Temmuz 31, 2019, 17:59:01 »
Arkadaşlar söyledikerinizde haklısınız madem bahsettim başka servisleri zan altında bırakmamak adına özetleyeyim. Bahsettiğim servis Dörtnal'dır. Bakım ve şanzıman yağ değişim için gitmiştim kendilerine. Servise gitmeden önce yetkili servisi arayıp orijinal şanzıman yağ fiyatını sormuştum litre fiyatının  yanlış hatırlamıyorsam 30 Tl gibi bir rakam olduğunu söylemişlerdi. Daha sonrasında Dörtnal ile görüştüğümde orijinal yağın aslında mobil olduğunu, kutunun üzerine Toyota logosu koyup 2-3 kat pahalıya sattıklarından bahsetti.Ama hatam odur ki fiyat bilgisi sormadan anlattıklarına  ikna oldum bu arada aracı lifte kaldırıp şanzıman yağını da boşaltmışlardı. Mobil marka şanzıman yağlarını fiyatının ne kadar olduğunu sorduğumda bana 28 Tl olduğu söylediler. Bana arada 2-3 kat fiyat farkından bahsettiklerini söyledim, serviste litre fiyatına 30 tl dediklerini söyledim.Sadece 2 Tl için mi orijinalden vazgeçeceğim, Mobil koymayın orijinal yağ koymak istiyorum dedim. Bir müddet sonra orijinal yağ bulamadıklarını söylediler. Dedim ki beni yetkili servise götürün ben alıp geleyim bari, ortadan kayboldular. Taksi çağırdım yetkili servise gidip orijinal yağı aldım ve onu koydular. Baya bir taksi ücreti de ödemiştim. 

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #27 : Temmuz 31, 2019, 20:09:48 »
Geçmiş olsun acı bir tecrübe olmuş,ama siz en doğrusunu yapmışsınız.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 7 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #28 : Ağustos 02, 2019, 09:23:13 »
Geçmiş olsun acı bir tecrübe olmuş,ama siz en doğrusunu yapmışsınız.
Evet Hüseyin Hocam 1 ay önce aynı servise bi arkadaşın toyota yaris aracını ben öncül olarak götürdüm. Elemanlar çırak vasıtasıyla aracın şanzıman yağını normal motor yağı değiştirir gibi değiştirdiler. Alttan boşalt üstten doldur misali(5 bilemediniz 10dk. sürdü bilmiyorum normal değişim böyle mi oluyor. bana çok basit geldi.). Bir  de aracın kayıştan ses geliyordu gıcırtı şeklinde memlekette gösterdik kayış ile devir daim değişecek dendi bizde pek araçtan anlamadığımız için onunda yapılmasını istedik lakin ustabaşılarından biri biz yağ sıktık bişey olmaz ses kesildi dendi daha Ankarayı çıkmadan aynı ses gelmeye devam etti. Arkadaşta bana döndü senin öve öve getirdiğin usta böyleyse diye lafa başladı......
SDMK

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 51 kere teşekkür etti
« Yanıtla #29 : Ağustos 02, 2019, 09:33:18 »
Evet Hüseyin Hocam 1 ay önce aynı servise bi arkadaşın toyota yaris aracını ben öncül olarak götürdüm. Elemanlar çırak vasıtasıyla aracın şanzıman yağını normal motor yağı değiştirir gibi değiştirdiler. Alttan boşalt üstten doldur misali(5 bilemediniz 10dk. sürdü bilmiyorum normal değişim böyle mi oluyor. bana çok basit geldi.). Bir  de aracın kayıştan ses geliyordu gıcırtı şeklinde memlekette gösterdik kayış ile devir daim değişecek dendi bizde pek araçtan anlamadığımız için onunda yapılmasını istedik lakin ustabaşılarından biri biz yağ sıktık bişey olmaz ses kesildi dendi daha Ankarayı çıkmadan aynı ses gelmeye devam etti. Arkadaşta bana döndü senin öve öve getirdiğin usta böyleyse diye lafa başladı......
Benim yağı da aynı şekilde değiştirmişlerdi. Hatta çırak polen filtresini değiştirirken torpidoyu tutan pistonunun vidasını söküp kafasını çıkarmak yerine pistonun arka tarafından tutup zorla çekip çıkarmıştı. Ben bu işin uzmanı olmadığım halde o işin o şekilde yapılmayacağını, biraz daha zorlarsan bağlantı parçalarının zarar görebileceğini tahmin edebiliyorum...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Ağustos 06, 2019, 19:29:01 »
Arkadaşlar dün özel Toyota servisine gittim şanzıman yağ filtresininde değişmesi gerekiyormuş diğer tabiri süzgeç diyorlar bu filtreyi değiştirmesem çok sıkıntı olurmu sizce?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #31 : Ağustos 06, 2019, 19:45:45 »
Arkadaşlar dün özel Toyota servisine gittim şanzıman yağ filtresininde değişmesi gerekiyormuş diğer tabiri süzgeç diyorlar bu filtreyi değiştirmesem çok sıkıntı olurmu sizce?

180.000km. periyodunda (3 yağ değişimi) filtre değişimi öneriyoruz ancak net konuşabilmek için öncesinden şanzıman karter contasını temin ederek, söküldükten sonra kontrol edilmesi daha makbul, zira orijinal ürünün fiyatı epeyce yüksek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #32 : Ağustos 06, 2019, 21:43:59 »
180.000km. periyodunda (3 yağ değişimi) filtre değişimi öneriyoruz ancak net konuşabilmek için öncesinden şanzıman karter contasını temin ederek, söküldükten sonra kontrol edilmesi daha makbul, zira orijinal ürünün fiyatı epeyce yüksek.
açıkçası fiyatı yüksek olduğu için değiştirmekten vazgeçmeyi düşündüm abim aliexpreste mevcut fiyat olarakta uygun ama tam olarak kodunu bilmediğim için düşündürdü beni

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #33 : Ağustos 06, 2019, 21:47:35 »
açıkçası fiyatı yüksek olduğu için değiştirmekten vazgeçmeyi düşündüm abim aliexpreste mevcut fiyat olarakta uygun ama tam olarak kodunu bilmediğim için düşündürdü beni

Aliexpress'ten şanzıman filtresi aldığınızda en yakın istasyondan 1 bidon benzini de hazırda bulundurun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #34 : Ağustos 06, 2019, 21:55:56 »
Aliexpress'ten şanzıman filtresi aldığınızda en yakın istasyondan 1 bidon benzini de hazırda bulundurun.
sizce nasıl bir yol çizim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #35 : Ağustos 06, 2019, 21:57:02 »
Şanzıman için en büyük kıyım olur sakın öyle bir girişimde bulunmayın heleki otomatik şanzımanda dikkat edilmesi gereken en önemli husus yağ ve filtresidir.
Yapacak başka birşey kalmazki zaten.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #36 : Ağustos 06, 2019, 22:01:58 »
sizce nasıl bir yol çizim

Orijinal ile değiştirmeyecekseniz hiç ellemeyin, ya karter contası ile birlikte taksit ile orijinal alın aklınızdan çıksın yada bir sonraki yağ değişiminde değiştirmek için bütçe hazırlayın.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #37 : Ağustos 06, 2019, 22:29:17 »
Orijinal ile değiştirmeyecekseniz hiç ellemeyin, ya karter contası ile birlikte taksit ile orijinal alın aklınızdan çıksın yada bir sonraki yağ değişiminde değiştirmek için bütçe hazırlayın.
sadece yağı eklersem kaç litre alır Ufuk bey tabi karteldekini boşaltırsak

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #38 : Ağustos 06, 2019, 22:35:10 »
sadece yağı eklersem kaç litre alır Ufuk bey tabi karteldekini boşaltırsak

3-4 litre civarı alır, önce çıkan miktara göre 3 litre doldurun, şanzıman sıcakken seviyeyi kontrol ederek, ekleme yapabilirsiniz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #39 : Ağustos 06, 2019, 22:42:01 »
3-4 litre civarı alır, önce çıkan miktara göre 3 litre doldurun, şanzıman sıcakken seviyeyi kontrol ederek, ekleme yapabilirsiniz.
son olarak bana mobil 71141 yada castrol tranmaks dual önerdiler doğru mu Ufuk bey