Gönderen Konu: 2013 Avensis Led Gündüz farları çalışıyor ama yanmıyor.  (Okunma sayısı 5366 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Avensis Sevdalısı
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 194000
  • Model Yılı: '13
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar merhabalar. Aracımı yeni aldım. Aracın gündüz farkları ilk açılma anında bir saniye yanıp sönüyor. Haricinde yanmıyor. Aracın çok yenisiyim. Acaba bilmediğim ve aktif etmem gereken bir yer mi var? Araçta herhangi bir arıza ışı vs yanmıyor. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 101000
  • Model Yılı: '12
  • 1003 kere teşekkür etti
  • 1007 kere teşekkür edildi
Ynt: 2013 Avensis Led Gündüz farları çalışıyor ama yanmıyor.
« Yanıtla #1 : Temmuz 28, 2019, 13:20:13 »
Arkadaşlar merhabalar. Aracımı yeni aldım. Aracın gündüz farkları ilk açılma anında bir saniye yanıp sönüyor. Haricinde yanmıyor. Aracın çok yenisiyim. Acaba bilmediğim ve aktif etmem gereken bir yer mi var? Araçta herhangi bir arıza ışı vs yanmıyor. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum

İlk başta aracın T20 21/5 watt çift duyu ampüllerini değiştirin.Büyük ihtimal ampülleriniz patlak.Gündüz ampülleri yanmazsa far üzerindeki kaşlarda yanmaz

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/bosch-w21-5w-t20-dipsiz-ampul-12v-21-5w-2-adet-456362811
Toyota avensis 1.6 elegant 2006 Tüplü
Toyota avensis 1.6 elegant extra 2012 BRC Tüplü

Öleceğiz birgün, gömecekler. Birkaç gün övecekler, sonra kalan malını bölecekler; Hatta memnun kalmayıp üstüne birde sövecekler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Avensis Sevdalısı
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 28, 2019, 14:22:34 »
Cevabınız için teşekkür ederim. Gündüz farkları kısa farlar uzun farklar hepsi yanıyor. Kaşlarda ki şerit led ilk açılışşta bir nsaiye yanıyor sönüyor bir daha yanmıyor. Umarım sorunu izah edebilmişimdir. Teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 99000
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 886 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 28, 2019, 21:08:21 »
Merhabalar,
Muhtemelen aracın elektrik tesisatı ile oynanmış gibi görünüyor.Kaş LED ler gündüz farları ile birlikte yanar.
Basitçe şunu test edin öncelikle,araç ilk çalıştırmada gündüz farlarını gözlemleyin yanmaması gerekir,aracı 1. vitese takıp veya el frenini bıraktığınızda yanması gerekir ve ancak motoru stop ettirince sönerler.
Eğer bir oynama varsa araç çalıştığında direkt yanacaktır ki bu da araç muayenesinde kusur  olarak geçiyor bildiğim kadarı ile.Dediğim şekilde test edip tekrar yazarsanız daha detaylı bilgi veririz arkadaşlarımla beraber.

Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Avensis Sevdalısı
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 29, 2019, 00:27:18 »
Merhabalar,
Muhtemelen aracın elektrik tesisatı ile oynanmış gibi görünüyor.Kaş LED ler gündüz farları ile birlikte yanar.
Basitçe şunu test edin öncelikle,araç ilk çalıştırmada gündüz farlarını gözlemleyin yanmaması gerekir,aracı 1. vitese takıp veya el frenini bıraktığınızda yanması gerekir ve ancak motoru stop ettirince sönerler.
Eğer bir oynama varsa araç çalıştığında direkt yanacaktır ki bu da araç muayenesinde kusur  olarak geçiyor bildiğim kadarı ile.Dediğim şekilde test edip tekrar yazarsanız daha detaylı bilgi veririz arkadaşlarımla beraber.

Sevgili Ümit Bey. NAzik ve değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bugün pazar olduğu için gidemedim. Yarın söylediklerinizi deneyeceğim. Olmazsa elektrikçiye gideceğim. Yarın sonucu ve nedenini sizinle oaylaşacağım Çok teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '14
  • 506 kere teşekkür etti
  • 898 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 29, 2019, 11:49:30 »
Bu problem bana çok tanıdık geliyor @Ümit Otansev (7007)  :asikadam:

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 29, 2019, 11:52:50

Serhat bey aracınız hayırlı olsun.
Gündüz ampulleri sağlam ve el frenini indirdiğinizde ampuller çalışıyor ise kaş ledlerinde parlıyor olması gerek.
Ancak ampuller patlak veya yerinde takılı değilse kaş ledler ilk marş ile 1 saniye yanıp söner.
Muhtemelen ikinci seçenek size uyan durum.
Üçüncü ve olmazsa iyi olur dediğimiz durum gündüz ampulü yerine dirençsiz led ampul takmaya çalışan bir iş bilmez elektrikçi farın içindeki devreyi yakmış olabilir ve far komple çöpe gidecek.Umarım bu seçenek olmaz.
Gözünü açtın doğdun dediler,gözünü kapattın öldü dediler,bu ikisi arasındaki göz açıp kapamaya ise ömür dediler.(Hz.Mevlana)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Avensis Sevdalısı
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 29, 2019, 22:02:38 »
Bu problem bana çok tanıdık geliyor @Ümit Otansev (7007)  :asikadam:

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 29, 2019, 11:52:50
Serhat bey aracınız hayırlı olsun.
Gündüz ampulleri sağlam ve el frenini indirdiğinizde ampuller çalışıyor ise kaş ledlerinde parlıyor olması gerek.
Ancak ampuller patlak veya yerinde takılı değilse kaş ledler ilk marş ile 1 saniye yanıp söner.
Muhtemelen ikinci seçenek size uyan durum.
Üçüncü ve olmazsa iyi olur dediğimiz durum gündüz ampulü yerine dirençsiz led ampul takmaya çalışan bir iş bilmez elektrikçi farın içindeki devreyi yakmış olabilir ve far komple çöpe gidecek.Umarım bu seçenek olmaz.

Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bugün elektrikçiye gittim. Bahsettiğiniz gibi ampul (5_21 ampul) patlamış. Değişince otomatik olarak hepsi birden yandı. Yaklaşık 10 yıl 2003 avensise bindim. Satmakta hiç içimden gelmedi açıkçası. Eşimin isteğiyle model yükselttim. Bu araç için gerekli donanıma şuan için sahip değilim. Belki sorduğum soru çok basitti. Yinede ilgilendiğiniz için çok teşekkür ediyorum :)

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 29, 2019, 22:04:40
https://hizliresim.com/AOLvBB

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 99000
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 886 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 29, 2019, 22:20:39 »
Geçmiş olsun ,aracınızı iyi günlerde kullanın.
Herhangi bir sorun karşısında forumda bilgiler var ancak çekinmeden de sorabilirsiniz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
Selamlar
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Avensis Sevdalısı
  • 5 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 29, 2019, 23:06:18 »
Geçmiş olsun ,aracınızı iyi günlerde kullanın.
Herhangi bir sorun karşısında forumda bilgiler var ancak çekinmeden de sorabilirsiniz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.
Selamlar

Çok teşekkür ederim. Görüşmek dileğiyle Esen kalın :)