Gönderen Konu: Araç bazen çalışmıyor Motor Arıza Lambası yanıyor.  (Okunma sayısı 6596 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
2006 corolla terra d4d  125.000km  3 ay önce  şarj dinamosu arıza verdi.servise sorduk 5bin tl gibi bir fiyat söyleyince elektirikçimize baş vurduk oda diyotlarının yandığını 250 tlye değiştirileceğini söyledi.bu işte uzman bir ustaya değiştirdik.(hatta bana daha kuvvetli bir diyot taktığını söyledi)arabada bir sıkıntı olmadan 15 20 gün kullandım .
Şimdi arada bir marşa bastığımda ,marş basıyor araba çalışmıyor 5 6 bip sesinden sonra motor arıza lambası yanıyor,tekrar marşa bastığımda motor çalışıyor.bir iki çalıştırmadan sonra arıza lambası sönüyor.piyasadaki tüm arıza kontrol  sistemlerini denedik hata kodu vermiyor.
   Şarj dinamosunu kontrol ettirdim sisteme verdiği elektrik değerleri normal.yaklaşık 20 adet usta gördüm kimse işin içinden çıkamıyor ,kimi krank sensörü dedi onuda değiştirdim kimisi de imoblayzer diyor böylece kaldık bilgisi olanlardan yardım bekliyoruz

(Samsun derindere toyota servise götürecektim telefondaki şahıs aracı bilgisayara sokarım ama bizde tamir ettirmezsen 250 tl alırım gibi abuk sabuk bi laf edince kızdım vazgeçtim)

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Araç bazen çalışmıyor Motor Arıza Lambası yanıyor.
« Yanıtla #1 : Temmuz 27, 2019, 22:50:36 »
2006 corolla terra d4d  125.000km  3 ay önce  şarj dinamosu arıza verdi.servise sorduk 5bin tl gibi bir fiyat söyleyince elektirikçimize baş vurduk oda diyotlarının yandığını 250 tlye değiştirileceğini söyledi.bu işte uzman bir ustaya değiştirdik.(hatta bana daha kuvvetli bir diyot taktığını söyledi)arabada bir sıkıntı olmadan 15 20 gün kullandım .
Şimdi arada bir marşa bastığımda ,marş basıyor araba çalışmıyor 5 6 bip sesinden sonra motor arıza lambası yanıyor,tekrar marşa bastığımda motor çalışıyor.bir iki çalıştırmadan sonra arıza lambası sönüyor.piyasadaki tüm arıza kontrol  sistemlerini denedik hata kodu vermiyor.
   Şarj dinamosunu kontrol ettirdim sisteme verdiği elektrik değerleri normal.yaklaşık 20 adet usta gördüm kimse işin içinden çıkamıyor ,kimi krank sensörü dedi onuda değiştirdim kimisi de imoblayzer diyor böylece kaldık bilgisi olanlardan yardım bekliyoruz

(Samsun derindere toyota servise götürecektim telefondaki şahıs aracı bilgisayara sokarım ama bizde tamir ettirmezsen 250 tl alırım gibi abuk sabuk bi laf edince kızdım vazgeçtim)
Arıza lambası yandığında hata kodu okuyamıyormusunuz?
Yakıt hattı kontrol edildimi ve hangi zamanlarda yapıyor mesala akşamdan sabaha kadar uzun beklemelerdemi yoksa her marşta aynı problem varmı?
Bu gibi durumları anlatırsanız ustalarımız daha iyi cevap yazarlar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Temmuz 28, 2019, 14:58:45 »
Arıza lambası yandığında hata kodu vermiyor (bağladığımız cihazlar 8 10 arası cihaza bağlandı)Yakıt hattı kontrol yaptırmadım ama bir sonraki basışta genelde çalışıyor .yakıtı hep opetten alıyorum.Hatayı  genelde klima açtıktan sonra yapıyor.Bazen 2 gün yapmadığı da oluyor ama klima ,camlar dörtlü elektiriksel aksamdan biri tetikliyor gibi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Temmuz 28, 2019, 15:21:29 »
Araçta ek bir cam kaldırma modülü vb eklentiler varmı yada motor şase bağlantılarını vs kontrol ettiniz mi veya şarj dinamosu tamiri esnasında tesisatta başka bir yere zarar verilmiş mi kontrol ettirdinizmi?
Tam emin olmamakla beraber sizin araçta varmı bilmiyorum veya varsa yerini bilmiyorum darbe sensörünün fişini ve kendisini bir kontrol ettirin yine diğer sensörlerde ayrıca kontrol edilmeli benim aklıma gelenler bunlar usta değilim usta olan üstatlar daha net bilgiler verirler.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Temmuz 28, 2019, 16:40:27 »
Araçta herhangi bir eklenti yok.Tesisatta görünürde zarar verilen bir yer yok ama sensörleri bir kontrol ettireyim ilginize teşekkürler

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 210000
  • Model Yılı: '08
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 28, 2019, 17:24:18 »

öncelikle geçmiş olsun benimde nacizane fikrim yakıt pompası ve hortumlarını kontrol ettirin buna benzer bir arıza başımdan geçmişti yakıt pompam biraz ısınınca aracım çalışıyordu boş yere yakıt pompasınıda değiştim ve sorunun pompaya takılan hortumun dibi çürüdüğünden dolayı bazen çalıştırıp bazen çalıştırmıyordu o anki sıcak ve soğukluğu bağlı umarım arızayı çabucak bulursunuz beyefendi 
ÇIKARIM SENLE HER YOLA TOYOTA...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Temmuz 28, 2019, 22:37:38 »
Teşekkür ederim ilginize yakıt pompası ve hortumlarını da bir kontrol edeyim .
 Şarj dinamosunun diyot larının değişmesi böyle bir arıza verir mi ,ben ona takıldım ,yapan usta daha kuvvetli bir diyot taktım demişti.kendisine sordum daha önce  bir çok arabaya taktım sorun olmadı demişti.Kafamda ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 210000
  • Model Yılı: '08
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 30, 2019, 21:24:11 »
Rica ederim emin olmamakla birlikte bence şarj dinamosuyla alakası olabileceğini düşünmüyorum beyefendi
ÇIKARIM SENLE HER YOLA TOYOTA...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 31, 2019, 00:18:46 »
Diyot tablası orijinalinden farklı takıldı ise marş anında açık olan elektrik ile çalışan bileşenler aşırı akım çekiyor ve dolayısı ile akünüzün CCA değeri yetersiz kalıyor olabilir, ana akım rölesi yeterli akımı alamadığında ecu start check yapamadığı için arıza lambası yanıyor, check işleminden sonra da sönüyordur muhtemelen, ancak bu işin sonunda elektrik ile çalışan bir aksamın arıza yapma ihtimali çok yüksek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Temmuz 31, 2019, 12:25:21 »
Diyot tablası orijinalinden farklı takıldı ise marş anında açık olan elektrik ile çalışan bileşenler aşırı akım çekiyor ve dolayısı ile akünüzün CCA değeri yetersiz kalıyor olabilir, ana akım rölesi yeterli akımı alamadığında ecu start check yapamadığı için arıza lambası yanıyor, check işleminden sonra da sönüyordur muhtemelen, ancak bu işin sonunda elektrik ile çalışan bir aksamın arıza yapma ihtimali çok yüksek.

İlginize teşekkürler  Çorum toyota serviste aracım bilgisayara  bağlandı Bana söyledikleri iki beyin arasında uyumsuzluk arızası  veriyor dendi. Sizin  öneriniz nedir .diyotları orijinal diyotlarla değiştirsem sorun çözülür mü .
(aküyü sistem elektriğini çalışırken ve kapalıyken ölçtürdük elektrikçim değerler normal dedi)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Temmuz 31, 2019, 12:37:52 »
İlginize teşekkürler  Çorum toyota serviste aracım bilgisayara  bağlandı Bana söyledikleri iki beyin arasında uyumsuzluk arızası  veriyor dendi. Sizin  öneriniz nedir .diyotları orijinal diyotlarla değiştirsem sorun çözülür mü .
(aküyü sistem elektriğini çalışırken ve kapalıyken ölçtürdük elektrikçim değerler normal dedi)

Hangi "iki beyin" arasında uyumsuzluk arızası veriyormuş? arıza kodu nedir? benim şahsi fikrim herhangi bir işlem yapılmadan öncelikle muhtemelen yanlış yapılan işlemin düzeltilmesi yönünde olur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Ağustos 21, 2019, 13:29:51 »
Aracımın arızası motor beyninde çıktı toyota servis  değişmesi gerekiyo dedi 7.300 tl gibi bi fiyat söylediler bu beyinlerin tamiri oluyormu yada daha uygun çıkma orjinal bulabilirmiyim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Ağustos 21, 2019, 14:10:43 »
Aracımın arızası motor beyninde çıktı toyota servis  değişmesi gerekiyo dedi 7.300 tl gibi bi fiyat söylediler bu beyinlerin tamiri oluyormu yada daha uygun çıkma orjinal bulabilirmiyim
Hakan bey ECU değiştirmeden önce @Ahmet Güve (8047) bey ile irtibata geçin gerekli kontrolleri yapar illaki beyin değişmesi gerekiyorsa bazı durumlarda tamiri yapılabiliyor.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Ağustos 21, 2019, 21:41:14 »
Piyasada 350 tl den 1800 kadar beyin bulduk ama hangisi akıllı hangisi değil denemeden öğrenmek zor.birde akıllı beyinci buldum oda getir arabayı ben ona bi beyin kodlarım olur diyor bakalım ne yapacaz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Ağustos 22, 2019, 10:10:28 »
Piyasa da beyin tamiri  yapılıyor diye biliyorum . Ahmet Güve beyden yardım alabilirsiniz . 
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "