Gönderen Konu: Toyota Avensis otomatik el freni sorunum  (Okunma sayısı 1401 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
    • Dip Tattoo Piercing Studyo
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Toyota Avensis otomatik el freni sorunum
« : Temmuz 23, 2019, 20:37:48 »
Değerli dostlar,
Dün kendimi tanıtıp sorunumu yazmıştım sanırım tanıtma değil avensis kısmında yazmam daha doğru olacak.

Aracım 2011 Avensis, makyajlı olan sistem . Ocak ayında tek arıza verdi oda el freni hata uyarısı ve yanıp sönme sorunuydu. Ocak ayında yaptı. Toyota Tokullara götürdüm. El freni sisteminde C13A8  Arıza kodu veriyordu. Kod silindi elfreni normal çalışıyor denerek 168,56 tl alınıp gönderildim. Bir de şifaen arada akü arza kodu verdiğinide söyledi usta. Sonra Düzeltmişler hepsini.
* Aküm yeni Aralıkta alınmıştı..
* Aracımda 9 yıldır sıfır sorun vardı.
* LPG kullanmıyorum.....
* Araç 65000 km de.
*Lastikleri Aralıkta değiştirildi.
* Bakımı düzenli olarak Tokullar serviste yapıldı.

Tamirden sonra 1 hafta geçti geçmedi arza tekrar vermeye başladı.. Arza verdiğinde el freni çalışmıyor. Hata kodu silinince çalışmaya başlıyor.

Ocaktan beri el frensiz kullanıyorum.Ancak 31 temmuzda vize yapılacak ağır kusur olacağı için yaptırmam gerekli.. Tokullarla görüştüm 30 temmuza randevu aldım.Tekrar bakıp sorunu bulmaya çalışacaklar...Bu sorunu yaşayan ve çözüm bulan arkadaşlardan ricam, bana yardımcı olmaları ve yönlendirmeleri yönünde...Keyifli gelecekler diliyorum herkese...

Toyota Club Türkiye

Toyota Avensis otomatik el freni sorunum
« : Temmuz 23, 2019, 20:37:48 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: '20
  • 195 kere teşekkür etti
  • 199 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Avensis otomatik el freni sorunum
« Yanıtla #1 : Temmuz 24, 2019, 00:35:09 »
@Ahmet Güven (34529) ve @Ufuk Sönmez (16363) yardımcı olabilirler düşüncesindeyim. İnşallah masraflı bir arıza değildir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
    • Dip Tattoo Piercing Studyo
  • Araç: Avensis
  • Model Yılı: '11
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Avensis otomatik el freni sorunum
« Yanıtla #2 : Temmuz 31, 2019, 10:58:51 »
Sevgili Toyota kullanıcıları,

Sizlere bildirip yardım istediğim konu ile ilgili sizi aydınlatmak isterim. Bu forumdan değerli arkadaşlardan aldığım izmirdeki birkaç tavsiye edilen Toyota özel servisleri ile telefonda görüşme yaptım.Anladığım oki aradığım usta şu anda piyasada pek bulunmuyor. Zira nokta atışı ile sorunumun düzelmesini sağlayacak verimli bir yanıt alamam.
Bu sebeple Bugün itibari ile Vize sürem dolduğundan, Dün Toyota Tokullara giderek, arızanın netleşmesini ve maliyetinin çıkarılmasını sağladım.

Anladığım kadarı ile bu otomatik el freninin ömrü 10 yıl ortalama...Ben aracımı 10 yıldır haftada 1 kez 100-200 km arasında kullanıyorum.68000km.de. Kapalı otoparkta duruyor ve düzenli bakımları yapılıyor. Buna rağmen bu arızaya vermesi beni böyle düşünmeye itti. Zira servis bu sebepten olmuş diyemedi.

Ancak arızanın motorun bozulması sebebi ile kart hatası verdiğini ve parçanın komple bozulduğunu ve değişmesi gerektiğini bildirdiler. 4850+250 işçilik ile toplam 5100 tl olacağını bildirip, kodu tekrar sildiler.Ancak nezaman arzaya geçeceği belli olmamakla birlikte 3-5 tekrardan sonra tamamen motorun elfreninin tutmayacağınıda ilettiler.

Bu sebeple dün siparişini istanbula verdiler, yarın sabah takılacak ürün. Kavga döğüş, sadık müşteri portföyü, ikili ilişkilerle ürünü 3950 Tl ye taktırma kararını verdim.En azından 2 yıl yedek parça garantisi ile başım ağrımayacaktır..

Bugün vizeye pozitif duygu ve dualarla girdim, allahtan bir sorun olmadı, vizeden geçti..Şu an fren çalışıyor ama yarın değiştireceğim.

Başına gelecek arkadaşlara bilgi niteliğinde sunarım. Saygılarımla..

Not: ocak ayında ilk defa bu arza oluştu, 150 tl ücretle bilgisayardan resetlemişlerdi, ve değişirse o gün ücreti 3000 tl idi, 7 ayda 5000 ne çıkmış...ORanı yapıp, doğru karar vermenizi diliyorum...