Gönderen Konu: 2005 cor.hb gaz yememe. Acil yardim edebilirmisiniz.  (Okunma sayısı 3120 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 180000
  • Model Yılı: '05
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
 :-\ Merhabalar arkadaslar.ilginc bir sorun yazacagim. Anlatmasida biraz zor. 2.5 yildir 2005 cor. Kullanmaktayim. Sorun son 6 aydir luks etti. Trafikte zor anlar yasatiyor bana. Arac bazi zamanlarda (ayda 1,bazen 2 ayda 1) 1 gun boyunca gaz ayagimin altinda bosaliyor. Sorunu cok nadir yasiyorum fakat yasadigim zaman 1 gun boyunca ayni olay surekli devam ediyor. 1 gun sonra kendiliginden duzeliyor. 1. Viteste kalkarken arac devri ne kadar gaza bassamda 1000 devri gecmiyor.titremeye başlıyor araç. 5-15 saniye bu durum sürütor. sonra gaz doluyor devir normala dönüyor. arac hic bir problem yaşamamış gibi devam ediyor.Hangi gun bu hatayı verirse gun boyu defalarca karsılasıyorum. 1 gun Sonra kendiliginden duzeliyor. 1-2 ay boyunca tekrar aynı hata ile karşılaşmıyorum . 1-2 ay sonra herhangi bir gunde yine hata 1 gun boyunca defalarca basıma geliyor bir gün sonra yine duzeliyor. 2.viteste yaptığı oluyor. Yüksek viteslerde cok nadir yapıyor.Sehir trafiğinin ortasinda kalmak cok zor duruma sokuyor beni. Hatayı bir cok ustaya anlattım fakat net bir şey soyleyemediler cozemediler. Servis gordu serviste sorun bulamadı. Motor ısıgı hata karşısında yanmdıgı için cihaza bagladiklarinda birsey goremiyorlar. Sehir dısına cok sık yolculuk yapıyorum.hastamız oldugu icin. Bu hata trafikte luks ettigi zaman cok zor durumda kalıyorum. Bi kac kez bu sorundan dolayı kaza atlattım.sola cıktıgım zaman gazın ayağımın altında boşalmsından dolayı. 3 gun once motor tekrar yaptı. Ve yine 1 gün sonra duzeldi. Bu sefee motor ısıgı 1-2 saniyeliğine yandı sondu. Sevindim hatayı goruruz diye.Hemen makineye bağlattım. P0121 hatasını gorduk. Yine tam konusamadı ustalar lakin en azından hata kodu aldım. Bu tur sorun yasyan varmıdır nasıl cozume kavusturdular yardımcı olursanız cok sevınırım.. saygılar.

Toyota Club Türkiye

Çevrimiçi (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3398 kere teşekkür edildi
Ynt: 2005 cor.hb gaz yememe. Acil yardim edebilirmisiniz.
« Yanıtla #1 : Temmuz 23, 2019, 03:27:49 »
Aslinda basit bi arizaya benziyor,
Yolunuz Sakaryaya duser ise yardimci olurum.
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 23, 2019, 11:13:18 »
Tesekkur ederim Ahmet bey. Lakin sakarya tarafına gelmiyorum. Bugun sabah hata kodu için bir kaç usta ile görüştüm. Boğaz kelebeği , gaz pedalı, elektrik akımı 3 durumdan bahsettiler. Once gaz pedalının degişmesi gerektiğini soylediler. Net konusamasalarda duzelebilir diyorlar.gaz pedalı için 1070 tl fiyat veriyorlar + işcilik. Bu kadar para verip tekrar sorun yaşamak istemiyorum. Cunku muhtemel duzelir diye konusuyor ustalar. Net su hata diyemitorlar. Samsun + çorum+ yozgat+ tokat+ amasya bu yerlere çok sık gidiyorum. Tanıdığınız iyi bir usta varmıdır.buralarda aracı gosterebilirim. Servise 2.kez gitmedim.yada tekrar servise mi gitmeliyim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 23, 2019, 12:44:46 »
Gaz pedalı üzerindeki potansiyometrenin soketini çıkartıp bir gözle kontrol edin mümkünse potansiyometreyi söküp sökerken konumuna işaret koyun tabi potansiyometreyi dışarıda gözle kontrol edin toz vs kaçmış olabilir ohm metre ile kontrol edin ettirin.Ama sorun yüksek ihtimalle (gaz kelebeği kurumları temizlendi ise)  gaz kelebeği içerisindeki potansiyometre veya rölenti motorundan çıkma ihtimali var. Bilgi amaçlı bir  video paylaşıyorum ama eliniz yatkın değil ise bilginiz yok ise yapmayın ve iyi bir oto elektronikçi bulmanız gerekebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 23, 2019, 16:41:58 »
Suan için bir şey yapmadık Tolga bey. Ama dediklerinizi uygulatırım ustaya. Videoyu izledim. Araca oyle bir uygulama hiç yapmadık. Hatta bogaz kelebeği ne sıklıkta temizleniyor veya temizleniyor mu bilmiyorum ama 35 bin km dir arac bende böyle bir işlem yapmadık. Bugun usta bazı soketlere baktı paslanma vs. Varmı diyerek. Sanırım kelebek soketi ve direksiyon altındaki pedal soketi temiz dedi. Elektronikçiye gotururum dediğiniz gibi Tolga bey. Dediğiniz seyleri yaptırırım. Gaz pedalını değiştirmek çok masraf acacak bana ve net çözüm olup olmadığını garanti etmiyorlar. Yardımınız için teşekkürler yarın çorum sanayiye gitcem. Dediklerinizi sorarım ustaya.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Temmuz 24, 2019, 09:14:44 »
Suan için bir şey yapmadık Tolga bey. Ama dediklerinizi uygulatırım ustaya. Videoyu izledim. Araca oyle bir uygulama hiç yapmadık. Hatta bogaz kelebeği ne sıklıkta temizleniyor veya temizleniyor mu bilmiyorum ama 35 bin km dir arac bende böyle bir işlem yapmadık. Bugun usta bazı soketlere baktı paslanma vs. Varmı diyerek. Sanırım kelebek soketi ve direksiyon altındaki pedal soketi temiz dedi. Elektronikçiye gotururum dediğiniz gibi Tolga bey. Dediğiniz seyleri yaptırırım. Gaz pedalını değiştirmek çok masraf acacak bana ve net çözüm olup olmadığını garanti etmiyorlar. Yardımınız için teşekkürler yarın çorum sanayiye gitcem. Dediklerinizi sorarım ustaya.
Siz önce gaz kelebeğini söktürüp balata spreyi ile güzelce temizleyin veya temizletin kolay yoldan başlamak daha iyi olucaktır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 101000
  • 20 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 24, 2019, 10:24:25 »
size benzer durum bendede vardı, açtığım konulara bakabilirsiniz. ışıklarda durdum diyelim kalkarken gaz yemiyor titriyordu araç, en sonunda aracı hiç çalıştıramadım yakıt pompası arızalanmış o değiştiğinden beri sorun yok çok şükür

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 66 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Ağustos 18, 2019, 20:34:41 »
:-\ Merhabalar arkadaslar.ilginc bir sorun yazacagim. Anlatmasida biraz zor. 2.5 yildir 2005 cor. Kullanmaktayim. Sorun son 6 aydir luks etti. Trafikte zor anlar yasatiyor bana. Arac bazi zamanlarda (ayda 1,bazen 2 ayda 1) 1 gun boyunca gaz ayagimin altinda bosaliyor. Sorunu cok nadir yasiyorum fakat yasadigim zaman 1 gun boyunca ayni olay surekli devam ediyor. 1 gun sonra kendiliginden duzeliyor. 1. Viteste kalkarken arac devri ne kadar gaza bassamda 1000 devri gecmiyor.titremeye başlıyor araç. 5-15 saniye bu durum sürütor. sonra gaz doluyor devir normala dönüyor. arac hic bir problem yaşamamış gibi devam ediyor.Hangi gun bu hatayı verirse gun boyu defalarca karsılasıyorum. 1 gun Sonra kendiliginden duzeliyor. 1-2 ay boyunca tekrar aynı hata ile karşılaşmıyorum . 1-2 ay sonra herhangi bir gunde yine hata 1 gun boyunca defalarca basıma geliyor bir gün sonra yine duzeliyor. 2.viteste yaptığı oluyor. Yüksek viteslerde cok nadir yapıyor.Sehir trafiğinin ortasinda kalmak cok zor duruma sokuyor beni. Hatayı bir cok ustaya anlattım fakat net bir şey soyleyemediler cozemediler. Servis gordu serviste sorun bulamadı. Motor ısıgı hata karşısında yanmdıgı için cihaza bagladiklarinda birsey goremiyorlar. Sehir dısına cok sık yolculuk yapıyorum.hastamız oldugu icin. Bu hata trafikte luks ettigi zaman cok zor durumda kalıyorum. Bi kac kez bu sorundan dolayı kaza atlattım.sola cıktıgım zaman gazın ayağımın altında boşalmsından dolayı. 3 gun once motor tekrar yaptı. Ve yine 1 gün sonra duzeldi. Bu sefee motor ısıgı 1-2 saniyeliğine yandı sondu. Sevindim hatayı goruruz diye.Hemen makineye bağlattım. P0121 hatasını gorduk. Yine tam konusamadı ustalar lakin en azından hata kodu aldım. Bu tur sorun yasyan varmıdır nasıl cozume kavusturdular yardımcı olursanız cok sevınırım.. saygılar.

Sorunu çözüme kvuşturabilidiniz mi geri dönüş yapmadınız foruma ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Ağustos 19, 2019, 15:30:09 »
Öncelikle Geçmiş olsun . Gaz pedalı altında gaz kelebek potansiyemetresi var .Işık yardımıyla oraya bakarsanız sizde görebilirsiniz.Soketinde temasszılık var ise sürekli  olmamakla birlikte bazen bu sorunu yapabilir . Bir başka olasılık ise aynı şekilde  Kelebek boğazı üstünde gene soket var 5 li veya 6  lı bu sokette de temassızlık olma ihitmali var bu soketleri çıkartıp üzer erinde oksitlenme var mı kontrolünü yapıp işlerine az miktarda wd40 sprey sıkıp geri yerlerine takabilirsiniz . En azından denemiş olursunuz . Arızayı nadiren yapması bu olasılığı gösteriyor .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 6 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ekim 08, 2019, 13:09:43 »
Aynen dediğiniz gibi arkadaşlar. Boğaz kelebeğini temizlettirdim. Sorun vermedi uzun zamandır. Sanırım düzeldi. Teşekkürler