Gönderen Konu: Şanzımanı indirdik  (Okunma sayısı 1644 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Verso
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 236000
  • Model Yılı: '05
  • 15 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Şanzımanı indirdik
« : Temmuz 09, 2019, 09:33:08 »
Başıma gelen bi olayı paylaşmak istiyorum
Aracım egzos muayenesinden geçmedi.Ne yapacağım diye karakara düşünürken bir arkadaşım aradı.Kendisi kamyoncu.Durumdan haberdar olunca abi sen gel dedi ve buluştuk.Sanayide egzos emisyoncu var geçeriz buradan dedi.Arabayı biraz ısıtalım ve egzos biraz olsun temizlensin dedi.Tabi bu arada araba arkadaşta.Neyse arabayı boşta devir kesiciye giresiye kadar gaza yüklendi.Hem benzinde hem gazda.Tabi benim içim gidiyor bu kadar yüklenilmesine.3-4 dk bu olayı tekrarladıktan sonra egzos emisyon yerine gittik.
Neyse araba oraya varınca vites 1 e girmemeye başladı.Muayeneden bi şekilde geçtik ama araba vitese girmiyo geri vitese takıyosun hoplaya hoplaya gidiyo.Benim karnıma yavaş yavaş bıçaklar saplanmaya başladı.İçim gidiyo.Sanayide bi kaç ustaya gösterdik birisi şanzıman inecek dedi birisi soğusun düzelir dedi.Baktım net cevap yok arabanında bi şekilde yürüdüğünü eve geldim ve soğumaya bıraktım.
Hafta sonu olduğu için bi yere gösteremedim.Kusura bakmayın biraz karışık oldu konu anlatımı ama aracı alalı 1,5 ay oldu.Araştırarak özellikle forumda,severek aldım.Memlekete gittim geldim.Çok memnundum.Biraz borcuda var.Ama bu durumdan ötürü yaşadığım sıkıntıyı varın siz düşünün.
Aracımdaki sıkıntılar şunlardı
-1. vitese geçmeme
Debriyajdan ayağımı çekiyorum tekrar basıyorum ancak o zaman geçiyor.
-Ayağımı debriyajdan kaldırınca çok sesli olmasada tak diye ses gelmesi
-Geri vitese takıp giderken aracın hoplayarak gitmesi
-Seyir halindeyken çok nadirde olsa araç hızını düşürüp vitesi alt vitese geçirmeye çalıştığımda geçmemek için inat etmesi
-Bazen ilk çalıştırmada bozuk bilya gibi ses gelmesi
Ama normal yola çıktığımda araba gidiyor vites değiştiriyordu.Aracın baskısıda daha 10 bin ancak olmuştur değişeli.Aldığım şahıs söylemişti ve değiştirdiği yerede gittim.Eminim yani.Neyse kimseye arabayı elletmeden doğru kartal sanayideki ustama dün götürdüm.Usta bindi ve direk şanzıman dedi.Lifte kaldırdıktan sonra şanzıman yağını boşalttık.şanzıman kutusunun yanında bi kapak var orayı açtı ve oradaki bilyalara baktı.Sıkıntı göremedi ve şanzıman inecek dedi.
Neyse şanzıman indi ve sorun sekromeç dişlisinin 4 . vites dişlisine resmen kaynamış olması.Yapışmış yani.1adet bilya bozulmuş.Neden olduğuna ustada anlam veremedi.İlk defa görüyorum böyle bişeyi dedi.Usta garanti olsun diye 3 adet bilyayıda değiştirdi.Yağı değiştirdi.Araç normale döndü.Ama 2 bin tl gitti.
Belki beni eleştireceksiniz arabaya boşta basılır mı diye inanın bilmiyordum.Zaten bende basmadım.Sadece birisine güvendik.Ama ders oldu biraz pahalı olsada.
Belki benim gibi arkadaşlara bilgi olması için yazdım.Herkese iyi forumlar

Toyota Club Türkiye

Şanzımanı indirdik
« : Temmuz 09, 2019, 09:33:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
Ynt: Şanzımanı indirdik
« Yanıtla #1 : Temmuz 09, 2019, 09:54:01 »
Geçmiş olsun. Kötü bir tecrübe olmuş.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 36200
  • Model Yılı: '18
  • 11 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 09, 2019, 10:47:56 »
Geçmiş olsun :(
Faydalı: http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=20088.0

Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 09, 2019, 11:02:16 »
Boşta gaza aşırı basmak şanzımana zarar vermez ama motor için resmen kıyım yapmaktır şanzımanda ki sıkıntı olacağı varmış sizden önce nasıl kullanıldığını bilmiyorsunuz ve yağı nezaman değişmiş biliyormusunuz siz şükredin şanzıman komple dağılmamış sadece sekromeç ile kurtarmışsınız.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 49500
  • Model Yılı: '14
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 09, 2019, 11:11:44 »
Geçmiş olsun. Maalesef tecrübeler hep acı oluyor. Çoğu da işi bilmez ustalardan ya da çok bilenlerden oluyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 15 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 09, 2019, 11:41:08 »
Boşta gaza aşırı basmak şanzımana zarar vermez ama motor için resmen kıyım yapmaktır şanzımanda ki sıkıntı olacağı varmış sizden önce nasıl kullanıldığını bilmiyorsunuz ve yağı nezaman değişmiş biliyormusunuz siz şükredin şanzıman komple dağılmamış sadece sekromeç ile kurtarmışsınız.
Maalesef hocam yağı falan ne zaman değişmiş veyahut nasıl kullanılmış bilmiyorum.Aynen dediğniz gibi.Şimdi yaşamış olduğum duruma bakınca yinede şükretmem gereken çok şey ortaya çıkıyor.Gerçi bilmiyorum ama belki subaplara falanda zarar verdi bayağı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 09, 2019, 12:52:51 »
Boşta aşırı gaza yüklenmek(anvale de denebilir)hele motor soğuk iken yapılırsa sekmanları sıyırır atar,böyle abuk sabuk yöntemlerle çare aramak,aratmaktan uzak durmalıyız.Geçmiş olsun.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 09, 2019, 12:53:34 »
Maalesef hocam yağı falan ne zaman değişmiş veyahut nasıl kullanılmış bilmiyorum.Aynen dediğniz gibi.Şimdi yaşamış olduğum duruma bakınca yinede şükretmem gereken çok şey ortaya çıkıyor.Gerçi bilmiyorum ama belki subaplara falanda zarar verdi bayağı.
Siboblara verdiği zarar hemen ortaya çıkmaz eğer LPG ayarı düzensiz olursa daha erken vadede çıkar kullandığınız yağ vizkozitesi de sorunun dsha kısa vadede ortaya çıkmasına sebebiyet verir esas sıkıntı çok aşırı sıkıştırmada (boşta yerinde) sekmanlara biyel kollarına yataklara ve krank'a biner ama bir defa yapılan bu hareket ile motor öldü manası çıkmaz devamlı tekrarlanması motor ömrü konusunda zararlıdır bundan sonra bu gibi hareketlerden kaçının.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 15 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 09, 2019, 13:28:09 »
Araçta motor ısındıktan sonra 600-700 devire düşünce bi titreme vardı.Ama devirde oynama yoktu.Şimdi aracı teslim aldıktan sonra titreme biraz daha artmış gibi geldi.Fakat devirde yine oynama yok.Benzine alıyorum biraz daha titreme azalıyor.Gerçi usta bi lpg ayarı yaptır dedi.Bakalım ne çıkacak.Performans biraz artmış gibi geldi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '18
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Temmuz 09, 2019, 13:43:56 »
 Geçmiş olsun  :(