Gönderen Konu: (Acil) 94 corolla aracım vitese geçmiyor. Park halinde yolda kaldı.  (Okunma sayısı 2339 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 145000
  • Model Yılı: '94
  • 42 kere teşekkür etti
  • 15 kere teşekkür edildi
İyi günler herkese,
Bu sabah abim aracı kullanırken viteslere çok zor geçtiğini söyledi ve debriyaj en dipte kavrıyordu. Öğleden sonra test etmek için bindim boşa alıp çalıştırdım. Debriyaj sadece en dipte biraz sertleşti, sonra debriyaja basıp vitese koymaya çalıştım olmadı. Tanıdığım bir ustayla konuştum debriyaj üst merkezi arızalanmıştır dedi. Başka bir sebebi olabilir mi ?
Volkswagen Polo (2015-2016)  0-15.000 Opel Astra (2016-2020) 0-50500 Toyota Corolla (1994) 145.000-... Peugeot Rifter (2020) 0-... Honda Civic (2022) 0-…

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 310000
  • 19 kere teşekkür etti
  • 6 kere teşekkür edildi
Debriyaj yağı kalmış mı haznede bakın bi belki yağı kalmamıştır.
1994 Ae101 1.6 XLi 4AFE 114 Hp

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
Debriyaj yağı kalmış mı haznede bakın bi belki yağı kalmamıştır.

Debriyaj alt merkezde sorun çıkmıştı. Sanırım çok az bir yağ kaldı ki dipte az da olsa kavradı ve sanayiye gidebildim. Usta alt merkezi değiştirip yapını koydu 1 saat sürmedim yine aynısı oldu ve bu sefer hiç kavraması debriyaj komple boşa düştü. Tekrar gidince hava kalmış içinde iyi sıkamadım vs diyip tamir etti yağını yeniledi. Ama bana baskı balata değiştirmemi de tavsiye etti. Yine aynı sorun olabilir  dedi.
Volkswagen Polo (2015-2016)  0-15.000 Opel Astra (2016-2020) 0-50500 Toyota Corolla (1994) 145.000-... Peugeot Rifter (2020) 0-... Honda Civic (2022) 0-…

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Aracın kavramasında ve gidişinde sıkıntı yoksa baskı balata niye değişsinki,o kendi hatasını bertaraf etmek için balataya suç atmaya çalışmış.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1150 kere teşekkür edildi
Usta işini gereken ciddiyetle yapmamış,şimdi normal olarak çalışıyorsa durup dururken baskı balata değişmenin,boşa masraf yapmanın ne gereği var?
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
Ustaya bende güvenmedim o yüzden baskı balata değiştirmeye yeltenmedim. Ama yinede aklımda soru işaretleri var. Aracı aldığım adam ne zaman değiştiğini bilmiyordu.İnternette araştırınca baskı balata incelmese bile uzun zamanda kavrama kabiliyetini azaltabiliyormuş.

Aracım 3. Ve 5. Vitesteyken kalkmayı denediğimde hareket ediyordu. Ustanın yaptığı işlem sonrası da sert olan debriyaj iyice sertleşti. Japon araçlarında tecrübesi olan arkadaşım biraz üstten kavradığını da söyledi. Sizce balatanın durumu nedir üstadlar? Ustalar genelde para kazanmaya yönelik tavsiyelerde bulunuyorlar. Bende sizlere danışmak istiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
Japon araçları genelde üstte kavrar eğer aracın kavramasında gidişinde sıkıntı yoksa boşa masraf etme,debriyajdaki sertlik sadece balatadan olmaz merkezleri tecrübeli bir ustaya kontrol ettir.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür edildi
Selamun aleykum kardes oncelikle gecmis olsun eger hidrolik yag varsa haznede debriyaj üst merkezi degistir.Benim de basima gelmisti aynisi degistim sorun kalmadi.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
Japon araçları genelde üstte kavrar eğer aracın kavramasında gidişinde sıkıntı yoksa boşa masraf etme,debriyajdaki sertlik sadece balatadan olmaz merkezleri tecrübeli bir ustaya kontrol ettir.

Tamamdır Ümit abi sübap ayarı yaptıracağım bugün. Debriyaj setinide dediğin gibi ihtiyaç olduğu zaman değiştiririm.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 16, 2019, 00:09:33
Selamun aleykum kardes oncelikle gecmis olsun eger hidrolik yag varsa haznede debriyaj üst merkezi degistir.Benim de basima gelmisti aynisi degistim sorun kalmadi.

Alt merkezi değiştirti usta üst merkezde sanmıştık bakalım orda sorun var mı öğrenirim bugün.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
Tamamdır Ümit abi sübap ayarı yaptıracağım bugün. Debriyaj setinide dediğin gibi ihtiyaç olduğu zaman değiştiririm.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 16, 2019, 00:09:33
Alt merkezi değiştirti usta üst merkezde sanmıştık bakalım orda sorun var mı öğrenirim bugün.
sibob ayarını araç tamamen soğuduktan sonra yaptır yoksa yanıltır, mümkünse aracı sabah bırak akşama doğru yapsınlar hemen soğumuyor eğer araçta antifiriz yoksa suyunu boşaltın daha çabuk soğur nekadar soğuk olursa sibob ayarı o kadar iyi olur,suyunu boşaltırsanız tekrar doldurduklarında kalorifer musluğunu sıcak konuma getirmeyi unutma havasını iyice aldır fan açana kadarda bekle ertesi sabahta çalıştırmadan suyunu kontrol et soğuyunca genleşme kabındaki suyu çeker boşlukları doldurur.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 42 kere teşekkür etti
sibob ayarını araç tamamen soğuduktan sonra yaptır yoksa yanıltır, mümkünse aracı sabah bırak akşama doğru yapsınlar hemen soğumuyor eğer araçta antifiriz yoksa suyunu boşaltın daha çabuk soğur nekadar soğuk olursa sibob ayarı o kadar iyi olur,suyunu boşaltırsanız tekrar doldurduklarında kalorifer musluğunu sıcak konuma getirmeyi unutma havasını iyice aldır fan açana kadarda bekle ertesi sabahta çalıştırmadan suyunu kontrol et soğuyunca genleşme kabındaki suyu çeker boşlukları doldurur.

Bu kadar detayı ustalar bile vermiyor abi teşekkür ederim dikkate alacağım. Aracın soğuması için 5 saat yeterli olur mu acaba ona göre erkenden gitmeyi düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
Bu kadar detayı ustalar bile vermiyor abi teşekkür ederim dikkate alacağım. Aracın soğuması için 5 saat yeterli olur mu acaba ona göre erkenden gitmeyi düşünüyorum.
Kış ayında olsa yeterli ama malesef yazın soğumuyor daha uzun bir süre gerekebilir.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 16, 2019, 08:22:32
Vizyon sahibi ustalar daha fazla detay verir ama artık onlarıda bulmak mesele haline geldi,şimdikilerin çoğu montajcı tamirclik bitti onun için tecrübede bitti,adam ustasının yanında çay sigara içiyor keyf yapıyor ben çok iyi hatırlarım eskiden babamla sanayiye gittiğimizde çırakların yağdan elleri yüzleri gözükmezdi Usta'nın karşısında titrerdi ama iş yaparken nerdeyse motorun içine girecek gibi çalışırdı Usta'nın eline bakar onun elindeki inceliği kapmaya çalışırlardı ama şimdilerde adam ustaya kafa tutuyor.
TOYOTA CORONA 3S FE