Gönderen Konu: Dip gazda motordan ses geliyor  (Okunma sayısı 2570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 20000
  • Model Yılı: '18
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Dip gazda motordan ses geliyor
« : Temmuz 06, 2019, 07:15:15 »
Merhabalar,
Yaklaşık 7 aydır aracımı kullanmaktayım. 2018 Corolla 1.6 Life paket 20bin km. Dün rampada traktör arkasında bir süre yolculuk yaptıktan sonra geçmek istediğimde 2. viteste dip gazladigimda motor devrini alıncaya kadar hırıltı~zırıltı diye tabir edebileceğim bi ses yaptı. 3. viteste de yaptığını farkettim. İlk petrole çekip yağını suyunu kontrol ettim sıkıntı yok. Egzosu kendimce dinledim onda da sıkıntı yok. Fethiye Bakircilar servisine gittim direkt sagolsun ustalar ilgili davrandılar ve hatta iki ayrı ustayla sürüş testine çıktık. Bu sesin normal olduğunu, yanma sesi olduğunu belirttiler. Hatta 1.33 motorlarda bu sesin daha yoğun duyulabilecegini herhangi bir anormal durum olmadığını söylediler ve beni yolcu ettiler. Ancak benim içim çok rahat etmedi. Bu durumu daha önce farketmedim. Bu anlattığım sesi yaşayan başka forum üyesi var mı? Aldığım yakıttan kaynaklı olabilir mi? Daha detaylı bir inceleme için farklı bir servise de göstermem gerekir mi?

Edit: imla hatası

Toyota Club Türkiye

Dip gazda motordan ses geliyor
« : Temmuz 06, 2019, 07:15:15 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
Ynt: Dip gazda motordan ses geliyor
« Yanıtla #1 : Temmuz 06, 2019, 10:55:11 »
Özellikle araç düşük devirde birden gaz verilirse motor toplayincaya kadar hırıltı yapar. Bu normal birşey. Bunun için devir düşükse bir vites düşürüp devirlenmekte yarar var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 73000
  • Model Yılı: '13
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 06, 2019, 13:53:30 »
Bence gaza ani yüklenmeyin

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 07, 2019, 10:44:23 »
Bence gaza ani yüklenmeyin
Özellikle araç düşük devirde birden gaz verilirse motor toplayincaya kadar hırıltı yapar. Bu normal birşey. Bunun için devir düşükse bir vites düşürüp devirlenmekte yarar var.
Teşekkür ederim. Antalyadan aldığım yakıtta sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Dün çok düşük eğimlerde bile 2. vitese kadar düşmek zorunda kaldım.  depoyu tekrar doldurunca araç daha rahat devirlenmeye ve daha hızlı toplamaya başladı. Açıkçası sesten dolayı tekrar ani yüklenme işine kalkışmadım. Düzlükte hız sabitleyicide bile bi hırıltı söz konusu olmaya başlamıştı devir düşünce. Ama takipteyim. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 07, 2019, 11:02:24 »
Teşekkür ederim. Antalyadan aldığım yakıtta sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Dün çok düşük eğimlerde bile 2. vitese kadar düşmek zorunda kaldım.  depoyu tekrar doldurunca araç daha rahat devirlenmeye ve daha hızlı toplamaya başladı. Açıkçası sesten dolayı tekrar ani yüklenme işine kalkışmadım. Düzlükte hız sabitleyicide bile bi hırıltı söz konusu olmaya başlamıştı devir düşünce. Ama takipteyim. İlginiz için tekrar teşekkür ederim.
Malesef petrollerdeki denetimler azalmış veya yaz dönemi olduğundan akaryakıt sürkilasyonu fazlalaştığı için paragöz petroller yakıt içine nafta hatta bir miktar su bile kataıyorlar diye aklıma gelmiyor değil geçenlerde bende 1 depoda 100 km ye yakın az gittim uzun yolda aynı yolu giderken daha az gitmesi içimi gıcıklandırdı bir daha o petrole girmem ve araba çok az bir şekilde titremeli çalışıyordu dikkatli dinlediğim zaman hissediliyordu.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 08, 2019, 10:12:38 »
Malesef petrollerdeki denetimler azalmış veya yaz dönemi olduğundan akaryakıt sürkilasyonu fazlalaştığı için paragöz petroller yakıt içine nafta hatta bir miktar su bile kataıyorlar diye aklıma gelmiyor değil geçenlerde bende 1 depoda 100 km ye yakın az gittim uzun yolda aynı yolu giderken daha az gitmesi içimi gıcıklandırdı bir daha o petrole girmem ve araba çok az bir şekilde titremeli çalışıyordu dikkatli dinlediğim zaman hissediliyordu.
Aynen benim yasadığımda bu Ümit bey. Rölantide araç sanki vuruntulu çalışıyordu. Çok az egimlerde bile 3. viteste zor çıkmaya başladı. Şu an performans sıkıntısı kayboldu. Gayet iyi. Bahsettiğim seste azalma var, ama tamamen kaybolmuş değil. Wurth bayii bulunca bi enjektör temizleyici almayı planlıyorum. Ondan sonra son durumu buradan paylaşacağım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 08, 2019, 14:18:27 »
Aynen benim yasadığımda bu Ümit bey. Rölantide araç sanki vuruntulu çalışıyordu. Çok az egimlerde bile 3. viteste zor çıkmaya başladı. Şu an performans sıkıntısı kayboldu. Gayet iyi. Bahsettiğim seste azalma var, ama tamamen kaybolmuş değil. Wurth bayii bulunca bi enjektör temizleyici almayı planlıyorum. Ondan sonra son durumu buradan paylaşacağım.
Artık bende bir kanaat oluştu eğer bir petrol çok kalabalıksa ve fiyat diğerlerinden ucuzsa almıyorum kusura bakılmasın ama kimse iyi malını ucuza vermez,heleki bu yakıt'sa hiç vermezler zaten kâr marjları belli aynı bayi petrol istasyonu 1 km arayla aynı ürünü (LPG,benzin,mazot) daha ucuza 20 Kr aşağıya veriyorsa artık bir bit yeniği arıyorum iki kez oldu aynı şeyi yaşıyorum pahalı aldığım gaz aynı şirketin gazı diğerine depoda (aynı 33 lt ) 80  100 km aralığında daha az gidiyor ve araç sarsıntılı çalışıyor devirlerme esnasında 2500 ile 3000 d/dk arasında önce bir pusuyor 3000 den sonra atağa kalkıyor ama diğer litresi pahalı olanı aldığım zaman araç her devirde canlı.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Temmuz 08, 2019, 18:47:09 »
Benzin yakıt deposuna konulan kaliteli markaların katkısını kullanıp kaliteli bilindik yerden gazınızı/benzininizi alın. Buji değişim vakti yaklaştıysa değiştirin. Bahsettiğiniz sorun yakıt ve ateşlemeden kaynaklanmaktadır.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Temmuz 09, 2019, 13:59:36 »
Artık bende bir kanaat oluştu eğer bir petrol çok kalabalıksa ve fiyat diğerlerinden ucuzsa almıyorum kusura bakılmasın ama kimse iyi malını ucuza vermez,heleki bu yakıt'sa hiç vermezler zaten kâr marjları belli aynı bayi petrol istasyonu 1 km arayla aynı ürünü (LPG,benzin,mazot) daha ucuza 20 Kr aşağıya veriyorsa artık bir bit yeniği arıyorum iki kez oldu aynı şeyi yaşıyorum pahalı aldığım gaz aynı şirketin gazı diğerine depoda (aynı 33 lt ) 80  100 km aralığında daha az gidiyor ve araç sarsıntılı çalışıyor devirlerme esnasında 2500 ile 3000 d/dk arasında önce bir pusuyor 3000 den sonra atağa kalkıyor ama diğer litresi pahalı olanı aldığım zaman araç her devirde canlı.
Benzin yakıt deposuna konulan kaliteli markaların katkısını kullanıp kaliteli bilindik yerden gazınızı/benzininizi alın. Buji değişim vakti yaklaştıysa değiştirin. Bahsettiğiniz sorun yakıt ve ateşlemeden kaynaklanmaktadır.
Mutlu bey ve Ümit bey, reklam olmaması için firma ismi yazmadım forumda hoş karşılanmaz diye. aracim benzinli.  7.20 TL den sürekli aldığım ve kullandığım bir markanın üst sınıf tabir edilen yakıtı. Ucuz et olayından farklı bir durum. Yolda giderken ben markaya bakar(d)ım, daha ne yapmak lazım bilmiyorum. Her bir istasyon için değerlendirme yapmak/takip etmek mümkün değil. Bujiler 20binde degisiyorsa bakımda hallolur sanırım. Olmazsa ben kontrol edilmesini rica ederim. İlginiz için teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 6 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Ağustos 27, 2019, 14:25:33 »
Merhabalar,
Şu an Aksaray Özeller Plazada 20bin bakımını yaptırıyorum. Malum sesi sordum ve teste çıkalım dediler. Ustaya göstermeye kalmadı servis ustası hava filtresinin ucundaki plastikten yaptığını, bakım esnasında bunu gidereceğini belirtti.
Sonucu tekrar yazarım.

Mesaj Birleştirildi: Ağustos 27, 2019, 17:52:57
Sonuç;
Zırıltı kayboldu. Biraz fazla sanayi işi bir çözüm olmuş ama yapacak birşey yok. iki vida marifetiyle ve kuvvetli yapıştırıcı ile bağlantıyı güçlendirmişler o kadar. Yapıştırıcı sol farın alt kısmına doğru tam net çekemedim. İlgilendiği için degerli
 forum arkadaşlarıma şükranlarımı sunmayı bir borç bilirim.