Gönderen Konu: Auris 2012 100.000 bakımı deneyimlerim  (Okunma sayısı 1655 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Auris 2012 100.000 bakımı deneyimlerim
« : Haziran 25, 2019, 23:16:41 »
Auris 100.000 kmye geldi ve bakım için servise götürdük.Toyota forever kart kullandığımız için %20 parça indirimi oldu fiyatlar + - oynayabilir çünkü bazılarını küsüratlı yazmadım buraya..

-her bakım sabit olarak yakıt filresi(188),yağ filtresi(56),yağ(4x1 lt 246 tl ) fix olarak değişti.

100.000 bakımına geldiği için ek olarak yapılması gereken işlemler vardı;
*V kayışı 220 tl + 70 işçilik
*motor temizleme işlemi yapıldı (107 tl)
*karter tapa contası ( 5 tl)
*fren gresi (16 tl)
*dizel enjektör temizleyici ( 100 tl) !!!!!! bu gibi sprey ürünler würth gibi kaliteli markalarda yarı fiyatına bulunabiliyor. !!!
*motor yağı temizleyicisi (153 tl) yağ değişiminden sonra katıldığı için serviste yapıldı würth kullansaydık 30-40 tl ye hallolabilirdi.!!!!!!!!
*100.000 bakımı ücreti (215 tl )
*polen filrtesi ve hava filrtesi çok pahalıydı onları dışarıda değiştirdim.(polen servis 150 dışarı 20 ) ---- (hava serviste 120 dışarıda 40)

+Servisin en iyi yanı olarak size yalan söylemiyorlar,değişicek parçaların hepsini söylediler ve araç hakkında tamamen bilgim var şuan.
+Danışmanlar çok ilgililer ve araç sahipleri için gayet iyi bekleme alanı mevcut.
+polen-hava -yakıt katkısı dışarıda katılabilir.(motor yağı temizleyiciyi serviste katmayı önerdiler.)
+fiyatlar bana pahalı geldi,yağ mazot filresi yağ filtresi filan çok daha ucuza temin edilebilir ve takılabilir ama sanayide emin olamazsınız ve usta bulma sıkıntısı var.bence serviste çok fazla parça değiştirtmek pahalıya patlayabilir.
+1 yıl veya 10.000 km sonra tekrar gelmemizi önerdiler.
+150-250 tl arasında değişiyor yol yardım paketi aldık 1 yıllık lastik arıza -mazot bitmesi-arıza konusunda her yere her zaman geliyorlarmış.

25.06.2019 tarih

2012 toyota auris 1.4 d4 comfort extra 103.500 km

Toyota Club Türkiye

Auris 2012 100.000 bakımı deneyimlerim
« : Haziran 25, 2019, 23:16:41 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 850
  • Model Yılı: '20
  • 4 kere teşekkür etti
  • 57 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris 2012 100.000 bakımı deneyimlerim
« Yanıtla #1 : Haziran 26, 2019, 02:34:38 »
 Hayırlı olsun. Ancak servisler kimden para kazanıyor diye düşünürken mesajınız tam bu soruya cevap. Serviste danışmanlar tabiki ilgili olacak bu paralara garantisi olmayan araçlara bakım yaptıran kalmadı nerdeyse. Tamamen duygusal yani :rofl:
Tabiki psikoloji olarak güven duygusu olabilir. Ancak servisin bir buçuk yıl önce değiştirilmesi gerek dediği akü hala canavar gibi. Araç 1 hafta yatıyor bazen tek marsta çalışıyor. Onlara kalsa değişmişti. Ha keza fren diskleride öyle.
Dışarıda düzgün bir özel servis ile hem daha kaliteli bir bakım yapılıp hemde %50 tasaruf yapılır. Benden söylemesi :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 10 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris 2012 100.000 bakımı deneyimlerim
« Yanıtla #2 : Haziran 26, 2019, 10:49:44 »
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Dediğiniz gibi servislerde çok fazla fiyat çıkartlıyor ama türkiye şartlarında çok handikap var neden mi ?

*2 yıl önce arabada önceki sahibinden kalma zenon farlar vardı,değişim için ilçedeki bilinik bir tamirciye götürdük o da elektrikciye götürmüş bizim zenon farları çaldılar.

*önceki arabamızda tamir tamam dediler yolda giderken klimadan yangın çıktı (symbol 2008)

*serviste 380 tl dediler egr temizliğine,würthün spreyinin 50 tl olduğunu gördüm sanayiyi dolaştım temizleyecek usta bulamadım :D iş makinası kullandığımız ve sürekli sanayiyle işimiz olduğu  için sanayinin nasıl bir yer olduğunu biliyorum ve çoğu zaman parasını verdiğiniz işi ustanın keyfine göre yaptırıyorsunuz..

*genelleme yapmak istemiyorum ama çoğu kişi ne tutturabilirsem mantığında ve adamına göre davranıyorlar.

*bizede basit arızalar için akü değişimi,bir fişek(conta) için ön aks değişimi filan teklif ettiler .d

şuan bu bakımı dışarıda yapsaydım bana çok şeyin değişeceğini söylerlerdi ve içimde şüphe olurdu,servise giderek içimde şüphe kalmadı ve expertiz tadında bakım hizmeti oldu.dediğiniz gibi öbür bakımı 300-400 tl ye kendimde yapabilirim farkındayım :)