Gönderen Konu: Auris Multidrive S Devir Dalgalanması  (Okunma sayısı 4182 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 70000
  • Model Yılı: '13
  • 17 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
Auris Multidrive S Devir Dalgalanması
« : Haziran 22, 2019, 21:03:27 »
Merhaba arkadaşlar, aracım 2013 Auris MD/S benzinli. Bu hafta uzun yol seyahati sırasında şöyle bir durumla karşılaştım. Olayı ilk su şekilde fark ettim: 110-120 km hızla seyir halindeyken trafik ışıklarına doğru yaklaşırken, arac tam duracağı esnada devir 500 lere kadar düşüp araç durunca hemen tekrar normal rölanti devrine çıkıyor (600-700 civarı), bu sırada da hafif bir titreme hissedilebiliyor. Normalde duruş sırasında motor freni dahi yapsa, durana kadar ki en düşük devri normal rölanti devri (700) civarı olurdu. Sonra fark ettimki bunu nerdeyse her frenlemede yapıyor. Işıklarda beklerken ise 10-15 sn icinde devir 600-700 arası anlık olarak dalgalanip tekrar normale dönüyor, yine hafif bir titreme hissediliyor. Bunu ışıkta durma süresine gore 1 2 defa daha yapiyor. 2 durum birbiri ile ilişkili mi bilemiyorum. 10 bin bakımı da yapilali henüz 5bin km oldu.

Ustama ancak önümüzdeki hafta gösterebileceğim için, buradan bir sorayım dedim. Görüşlerinizi rica ederim.
2013 Toyota Auris 1.6 Multidrive S

Toyota Club Türkiye

Auris Multidrive S Devir Dalgalanması
« : Haziran 22, 2019, 21:03:27 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris Multidrive S Devir Dalgalanması
« Yanıtla #1 : Temmuz 25, 2019, 10:24:03 »
gelişme var mı çözebildiniz mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 26000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 25, 2019, 16:05:09 »
Merhaba,

Aynı sorun bende de vardı. 1 kerelik Türk Petrolleri'nden benzin almıştım ve o benzin bitene kadar devir dalgalanması yaşamıştım. Daha sonra sıkıntı yaşamadım. Benzinle alakası olabilir.

2016 Auris Advance Multidrive S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 70000
  • Model Yılı: '13
  • 17 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 28, 2019, 19:40:56 »
gelişme var mı çözebildiniz mi?
Duruş anındaki semptom tam olarak çözülmedi. Araç hala tam duracağı sırada devri 500 e düşürüp durduğu sırada yine rölanti devrine çıkarıyor. Belki yapısı bu şekildedir, emin değilim. Bir arkadaşımda aynı motorlu MDS bir Corolla var, onunla kıyaslama yapıcaz fırsat olunca. Fakat titreme diye bahsettiğim olay ve rölantide dalgalanma çözüldü diyebilirim. Titreme meselesini araç sanki devri daha da düşürüp stop edecekmiş gibi bir his olarak açıklayabilirim. Ustama bahsettim durumu, gaz kelebği ve sensörü (sanıyorum adı MAF oluyor) temizledi. Durduğum anda viteste beklerkenki dalgalanma düzeldi. Bu olay öncesi aracın hayatındaki tek değişiklik rastgele bir Opet'ten yakıt almak olmuştu, belki yakıt etkilemiş olabilir.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 28, 2019, 19:44:24
Merhaba,

Aynı sorun bende de vardı. 1 kerelik Türk Petrolleri'nden benzin almıştım ve o benzin bitene kadar devir dalgalanması yaşamıştım. Daha sonra sıkıntı yaşamadım. Benzinle alakası olabilir.
Bende aynı şekilde bu olay öncesi Ankara Eskişehir yolunda rastgele bir Opet'ten yakıt almıştım, normalde hep aynı yerden alırım. Ya bu yakıt yüzüden ya da ustamın gaz kelebeği temizliği sonucu dalgalanma olayı çözüldü.
2013 Toyota Auris 1.6 Multidrive S

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
« Yanıtla #4 : Eylül 23, 2019, 11:01:27 »
Ben de bugün benzer bir konu açtım, kırmızı ışıklarda bir titreme oluşuyor, son 3 4 gündür fark ediyorum bunu. Daha önceden var mıydı emin değilim araç 46500 km de ben 45 binde satın aldım, 41 binde girmiş servise. Aynı şekilde sanki devir saatinde ben de bir dalgalanma hissediyorum, devir düşüp araba kavrama yapmaya çalışıyor gibi. Opetten alıyorum benzin ve lpgyi