Gönderen Konu: 2002 T-Sport ECU / Motor Yönetim Birimi..?  (Okunma sayısı 833 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Bursa / MUDANYA
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 160000
  • Model Yılı: '02
  • 1 kere teşekkür etti
2002 T-Sport ECU / Motor Yönetim Birimi..?
« : Haziran 22, 2019, 02:33:11 »
Merhabalar, 2002 Corolla TSport aracıma orjinal K&N açık hava filtresi takmayı düşünüyorum, bu araca özel üretim olan bir kit mevcut. Ancak araştırmalarıma göre fazla hava girmesi sonucu l yakıt & hava karışımı iyi çalışmayacak ve güçten düşeceği söylendi. Soru 1 : Elektronik ateşleme sistemi bunu algılayıp kendiliğinden düzgün bir şekilde ayarlayıp güçten düşmek yerine gücü arttırır mı ? Soru 2 : Kendi kendine ayarlayamazsa bu aracın beyniyle serbest bir şekilde yazılım yapılabilir  mi ? Soru 3 : ne yazılım ne de kendiliğinden ayar yapamazsa ne tür bir beyin takmak gerekir ? Şimdiden teşekkür ederim :)
1.8 TS VVTL-İ

Toyota Club Türkiye

2002 T-Sport ECU / Motor Yönetim Birimi..?
« : Haziran 22, 2019, 02:33:11 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '13
  • 82 kere teşekkür etti
  • 20 kere teşekkür edildi
Ynt: 2002 T-Sport ECU / Motor Yönetim Birimi..?
« Yanıtla #1 : Haziran 22, 2019, 06:08:25 »
Merhabalar, 2002 Corolla TSport aracıma orjinal K&N açık hava filtresi takmayı düşünüyorum, bu araca özel üretim olan bir kit mevcut. Ancak araştırmalarıma göre fazla hava girmesi sonucu l yakıt & hava karışımı iyi çalışmayacak ve güçten düşeceği söylendi. Soru 1 : Elektronik ateşleme sistemi bunu algılayıp kendiliğinden düzgün bir şekilde ayarlayıp güçten düşmek yerine gücü arttırır mı ? Soru 2 : Kendi kendine ayarlayamazsa bu aracın beyniyle serbest bir şekilde yazılım yapılabilir  mi ? Soru 3 : ne yazılım ne de kendiliğinden ayar yapamazsa ne tür bir beyin takmak gerekir ? Şimdiden teşekkür ederim :)

Öncelikle ne kadar oksijen o kadar iyi yanma demek fazla hava ile araç güçten düşmez aksine verim artar. Bunu diyenler 60 tlye filtre alıp hemen motorun dibine koyup sıcak havayı çektirince motor güçten düşüyor yanma azalıyor tabi. Bunu fazlaca araştırdım ve dashcommand  ile elm327 vasıtasıyla hava sensörünü araç beygirini takip ederek arkadaş aracında denedim 2 gün evvel. Filtreyi 1200 tl ye aldı aem marka sensör yuvası mevcuttu kitin üzerinde cold air intake kit yani. Sizde eğer set halinde alıp serin hava alacak bir yere montaj yaparsanız ayriyeten sıcaktan korumasını alttaki resimdeki gibi yaparsanız  1 kaç beygir almanız mümkün (dashcommand ile test ettim bunu) ayrıca yakıt tüketimi dashcommand verilerine göre 0.1-0.2 litre artıyor 100 kmde. (ne kadar doğru bilemem programın yalancısıyım.) Marka olarak K&N,AEM veya SİMOTA KİT kullanın. Yani sonuç olarak (İYİ MONTAJLANIRSA) güçten düşmez, herhangi bişey yapmana/yaptırmana gerek yok takman yeterli aracın çok ufak miktar gücü artar, yine ufacık miktarda yakıt artar, son olarak tatlı bi ses alırsın 3000d/dk sonrasında daha net geliyor. Benim gözlemlerim bu şekilde yanlışım varsa birisi düzeltsin yanlış veri aktarmak istemem kimseye. SAYGILARIMLA.
Biz istemesekte üstünlerin haklarını korumak için varız!!!

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 22, 2019, 10:05:06 »
Sadece açık hava filtresi ile yaşanacak değişikliği mevcut hava akış metre ve ecu düzenleyebilir, bunun dışında egzoz sisteminde de değişiklik var ise buna göre aksiyon alınması gerekli.
2ZZ-GE ECU yapısı "Read Only Memory", yani yeniden programlanabilir değil, HKS F-Con, AEM EMS gibi piggy back yada Standalone bir ECU kullanılması gerekir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Bursa / MUDANYA
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 160000
  • Model Yılı: '02
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Haziran 27, 2019, 23:58:26 »
Çok teşekkür ederim
1.8 TS VVTL-İ