Gönderen Konu: CVT şanzıman yağını Servise mi götüreyim yoksa Kendim mi değiştireyim?  (Okunma sayısı 2213 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 60000
  • Model Yılı: '15
  • 47 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Selamlar arkadalar.. aracım 2015 yaris 1.33 multidrive S otomatik ve 60 bini geçti. Sorularım şöyle:

* Yetkili Servis sadece şanzıman yağ değişimi için 800 tl istedi. Servis şanzıman yağını hangi yöntemle, nasıl değiştiriyor? Tavsiye eder misiniz?
 * Kendim motor yağını filan değiştiriyorum. acaba şanzıman yağını kendim değişitrebilir miyim?
 * internette araştırdığım  kadarıyla bir kaç tane farklı yöntem var, bazıları tapadan boşaltıp dolduruyor, bazıları yağ karterini söküyor, bazıları doldur boşalt yapıyor bazıları radyotere giden hortumdan boşaltıp dolduruyor vs... bunlardan hangisi doğru?
 * Şanzıman yağ değişiminde filtre değişimi de var mı? Varsa servis filtre değiştiriyor mu?
 * Şanzıman yağ için kitapçıkta Toyota CVT Fluid  Fe yazıyor, başka markalar da var mı?

İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz. Başarılar diliyorum ve çok teşekkürler şimdiden  :rofl:
1.33 Toyota Yaris-Multidrive-2015

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Selamlar arkadalar.. aracım 2015 yaris 1.33 multidrive S otomatik ve 60 bini geçti. Sorularım şöyle:

* Yetkili Servis sadece şanzıman yağ değişimi için 800 tl istedi. Servis şanzıman yağını hangi yöntemle, nasıl değiştiriyor? Tavsiye eder misiniz?
 * Kendim motor yağını filan değiştiriyorum. acaba şanzıman yağını kendim değişitrebilir miyim?
 * internette araştırdığım  kadarıyla bir kaç tane farklı yöntem var, bazıları tapadan boşaltıp dolduruyor, bazıları yağ karterini söküyor, bazıları doldur boşalt yapıyor bazıları radyotere giden hortumdan boşaltıp dolduruyor vs... bunlardan hangisi doğru?
 * Şanzıman yağ değişiminde filtre değişimi de var mı? Varsa servis filtre değiştiriyor mu?
 * Şanzıman yağ için kitapçıkta Toyota CVT Fluid  Fe yazıyor, başka markalar da var mı?

İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz. Başarılar diliyorum ve çok teşekkürler şimdiden  :rofl:
Tecrübe olduktan sonra kolay ama daha önce hiç değiştirmediyseniz tecrübeli özel bir serviste değişim yaptırın yağ olarak orjinal kullanmanız gerekli diye biliyorum (varsa muadili @Ufuk Sönmez (16363) bey bilir) değişim iki etapta olması gerekiyor birincide tapadan boşalan kadar eklenir araç çalışır vaziyette vites d veya r konumunda seviye kontrolü yapılır akabinde bir müddet çalıştıktan sonra tekrar boşaltma işlemi yapılır ve yeni yağ eklenir yine seviye kontrolü yapılır ve işlem biter.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 63000
  • Model Yılı: '14
  • 1 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi