Gönderen Konu: Corolla 2009 d4d Hararet Yükselmesi  (Okunma sayısı 2958 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 126000
  • Model Yılı: '09
  • 1 kere teşekkür etti
Corolla 2009 d4d Hararet Yükselmesi
« : Haziran 12, 2019, 20:52:09 »
    Merhaba arkadaşlar.

Aracım Corolla 2009 D4d 126000 km de. Normal yolda saatlerce kullansamda aracımın hararet göstergesi tam ortada duruyor fakat 5-10 dk rampa çıkayım hararet 1-2 kademe yükseliyor arabayı sıkışmamasına rağmen. Biraz hızımı azaltıyorum 15-20 saniyede ortaya düşüyor veya arabayı stop edip tekrar çalıştırdığımda da normal derece de gösteriyor. Böyle bir sorunla karşılaşan var mı veya problem nedir yardımcı olursanız sevinirim.

Toyota Club Türkiye

Corolla 2009 d4d Hararet Yükselmesi
« : Haziran 12, 2019, 20:52:09 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla 2009 d4d Hararet Yükselmesi
« Yanıtla #1 : Haziran 12, 2019, 21:45:09 »
    Merhaba arkadaşlar.

Aracım Corolla 2009 D4d 126000 km de. Normal yolda saatlerce kullansamda aracımın hararet göstergesi tam ortada duruyor fakat 5-10 dk rampa çıkayım hararet 1-2 kademe yükseliyor arabayı sıkışmamasına rağmen. Biraz hızımı azaltıyorum 15-20 saniyede ortaya düşüyor veya arabayı stop edip tekrar çalıştırdığımda da normal derece de gösteriyor. Böyle bir sorunla karşılaşan var mı veya problem nedir yardımcı olursanız sevinirim.
En son periyodik bakım ne zaman yapıldı?
Genleşme tankı kapağı sağlıklımı kontrol edilmeli,soğutma sıvısı antifriz kontrolü yapılmalı termostat kontrolü yapılmalı,(araçta antifriz yoksa/eskimişse)fan müşürü çok kirlenmişse algılama geç olabilir saydığım kontroller yapıldıktan sonra hâlâ düzelme yoksa sorun silindir kapak contasını işaret eder son olarak araçta su eksiltme varmı veya hava yapmış olabilir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • Kilometre: 126000
  • Model Yılı: '09
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Haziran 12, 2019, 21:56:44 »
En son 1 ay önce bakımını yaptırdım. Araçda haftada bir suyu eksiliyor ve doldurmak zorunda kalıyorum, antifriz yok o yüzden. Sık sık su doldurduğum için hava da yapıyordur diye düşünüyorum her ne kadar dikkat etsemde. Araç fan falan açıyor ama. Sadece rampa çıkarken hararetin yükselip yavaşladıktan 10-15 saniye sonra düşüp normal konuma gelmesi kafamı karıştırıyor aslında

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Haziran 12, 2019, 23:21:07 »
En son 1 ay önce bakımını yaptırdım. Araçda haftada bir suyu eksiliyor ve doldurmak zorunda kalıyorum, antifriz yok o yüzden. Sık sık su doldurduğum için hava da yapıyordur diye düşünüyorum her ne kadar dikkat etsemde. Araç fan falan açıyor ama. Sadece rampa çıkarken hararetin yükselip yavaşladıktan 10-15 saniye sonra düşüp normal konuma gelmesi kafamı karıştırıyor aslında
Sağlıklı sistemde su eksilmesi olmaması lazım araç akşamdan sabaha kadar bekledikten sonra kaçak kontrolü yapın herhangi bir yerden terletme varmı bakın ısınınca buharlaşır göremezsiniz ama büyük ihtimalle silindir kapak contasında çivi ucu kadar yara oluşmuştur suyu oradan eksiltiyor dur eğer başka yerlerde kaçak yoksa silindir kapağı contası değişmesi lazım yoksa belirli zaman sonra yüksek hararete neden olur ve daha fazla masraf çıkarır,antifriz olmayan sistemlerde normal su içerisindeki sert maddeler parçaların daha erken çürümesine sebebiyet verir silindir kapağında oluşan çürükler daha zararlıdır maddi külfet oluşturur kaynak ile tamiri olmayan durumlar oluşabilir ve kapağın değişmesi gerekebilir, antifriz sadece motor parçalarını korumakla sınırlı kalmaz hararet yapmasını da engeller antifitizin kaynama derecesi normal sudan daha yüksektir,son olarak araç ısındıktan sonra su hortumlarını kontrol edin aşırı şişme varsa silindir kapak contasında kaçak olabilir su içine kompresyon kaçağı yapıyordur.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 12 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Temmuz 09, 2019, 13:15:32 »
Merhaba aynı sorun bendede vardı önce radyator tıkalıdır dedik değiştirdik olmadı devirdaim ve termostat dedik değiştirdik yine olmadı üst kapak contası çıktı oda kurtarmadı komple motor yaptırdım toyota servisinde 12000 TL  (01/07/2019 ) tuttu şimdi sorun yok umarım sende bu sorun çıkmadan sorunu çöxersin  :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 10500
  • Model Yılı: '19
  • 132 kere teşekkür etti
  • 352 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Temmuz 09, 2019, 19:39:19 »
Araca uygun antifriz koyun.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Model Yılı: -
  • 42 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Temmuz 10, 2019, 09:09:04 »
Balata değiştirme gibi bir işlem sırasında antifirizi boşaltan ustalar yerine su doldurmuş olabilir. Sorun motordaysa ve pahalı bir işlemse Motul Motocool diye bir antifiriz var. Isıyı saf suya %5 oranında ekleyince 15  derece kadar düşürüyormuş, son çare  bunu deneyin...