Gönderen Konu: Benzinli Yaris 1,33 Yağ Yakma ve Duman Atma  (Okunma sayısı 10216 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • Model Yılı: '01
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
Ynt: Benzinli Yaris 1,33 Yağ Yakma ve Duman Atma
« Yanıtla #40 : Ekim 29, 2019, 21:45:24 »
İlginç.Benimki de kalın yağı daha fazla eksiltiyor, 5w30 lukoil koydular 1000km yi geçti eksiltmedi sayılır, bir dahakine 0w20 ben de düşünmeye başladım,teoridekine tamamen ters bir durum.

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #40 : Ekim 29, 2019, 21:45:24 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #41 : Ekim 30, 2019, 08:00:01 »
İlginç.Benimki de kalın yağı daha fazla eksiltiyor, 5w30 lukoil koydular 1000km yi geçti eksiltmedi sayılır, bir dahakine 0w20 ben de düşünmeye başladım,teoridekine tamamen ters bir durum.
Sizin araca 0W20 olmaz motor yapısı buna uygun değil.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #42 : Kasım 05, 2019, 10:27:59 »

Bizim araçlarda kullanabileceğiniz en ince yağ 5w30.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #43 : Eylül 17, 2022, 07:44:07 »
Merhaba benim 1.33 125.000 km aracım var. Duman atma sorunu yok fakat 1000 km yarım litre yağ eksiltiyor. Motor revizyonu yaptırmadan önce daha önce denediğiniz Ankara’da kompresyon testi ya da endeskopik Camera ile iç görüntüsüne bakabilecek bir yer biliyor musunuz?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #44 : Eylül 17, 2022, 10:32:09 »
Kullandığınız yağ markasını ve vizkozitesi nedir,araçta LPG varmı ve araç kaç model?
Bunlar daha önemli.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #45 : Eylül 18, 2022, 08:12:14 »
Kullanılan yağ castrol 5/30 ve LPG yok. 2009 model. Ben aracı 2. El aldım bakım yaptırıp binmeye başladım. 6000 km de yağ ışığı yandı ve sonra söndü. Yağ boşalttık ve 1lt yağ çıktı. Deneme için yeni yağ koyduk ve durum daha anlaşılır oldu. Yüksek devir kullanıldığımız zaman hafif bir yanık yağ kokusu geliyor havalandırmalardan.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #46 : Eylül 18, 2022, 10:52:48 »
Geçmiş olsun aracın motoru rektefiye istiyor olabilir ama öncesinde detaylı kontrol edilmesi lazım, kullanılan yağ piyasada en çok çakması olan marka malesef çakma bir yağa denk gelmiş olabilirsiniz,ilk önce kaliteli bir yağ ile (motül veya liqui moly) değişim yaptırıp en az iki yağ değişimi takip etmelisiniz,eğer eksiltme normal seviyelere inerse (5 binde max.750 ml gibi) bu şekilde yağını kontrol ederek kullanabilirsiniz, eğer gerçekten bir yağ yakma varsa bunu önlemek için muhtemelen siz almadan önce motora kalın yağ koyulmuş olabilir.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #47 : Eylül 21, 2022, 21:52:42 »
Motor revizyonu yapılmadan önce arızanın kaynağını tespit edebileceğimiz bir yöntem var mı ? Yani bu araç neden yağ yakıyor. Üstten motor kapağı sökülse bir şansım var mı ? Bütün motor’u revizyona sokmadan kurtabilceğim. Aklım almıyor 120.000 de bir aracın bu kadar yağ yakmasına.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #48 : Eylül 21, 2022, 22:24:17 »
Motor revizyonu yapılmadan önce arızanın kaynağını tespit edebileceğimiz bir yöntem var mı ? Yani bu araç neden yağ yakıyor. Üstten motor kapağı sökülse bir şansım var mı ? Bütün motor’u revizyona sokmadan kurtabilceğim. Aklım almıyor 120.000 de bir aracın bu kadar yağ yakmasına.
Yağ yakmasının ana nedeni piston üzerinde görev yapan sekmanlardan yağ sekmanı diğer adı kontrol sekmanının herhangi bir nedenle (hararet, yanlış vizkozite seçimi vs) normalden fazla aşınmış olmasından kaynaklanıyor,yağ kontrol sekmanı alttan gelen yağı tutamayınca piston üstüne çıkan yağ direk yanma odasına geçiyor ve yakıtla birlikte tepkimeye girerek yanıyor ve araç yağ eksiltiyor yada yakıyor,diğer ihtimalde karter havalandırma valfi arızalı olursa valfler için basılan yağı tutamayarak emme manifolduna verir ve oradan motora çekilen hava ile yanma odasına geçen yağ yine yanar kaybolur,yağ değişiminde çıkan motor yağı aşırı kararmışsa aracın sekmanları alınmış demektir,sıkıştırma zamanında çıkan basıncı tutamaz ve yanma ile açığa çıkan gazları piston altına basar bu gazların ilk tanıştığı yer piston kol yataklarıdır ve oradan bir çok noktaya dağılır yağın içinde yabancı madde olarak gezer ve yağın rengini aynı zamanda özelliğini değiştirir,ilk önce karter havalandırma valfini kontrol etttirin ve sonrasında kaliteli bir yağ ile değişim yapın akabinde takip edin ama ilk yağ değişiminde etkisini göremezsiniz ancak ikinci değişimden sonra görürsünüz etkisini.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
« Yanıtla #49 : Eylül 24, 2022, 20:23:18 »
Ümit Bey, çok teşekkür ederim. Detaylı bir açıklama ders notu okur gibi okudum.
Yağ değişimini aynı viskozite ile farklı marka olarak denemek için bugün yağ değiştirdim. Bugün araç altına bakma fırsatımız oldu bahsettiğiniz yer mi bilemeyeceğim ama usta tertemiz demişti. İlk fırsatta krater havalandırma bölgesine baktıracağım.
Tekrar teşekkür ederim.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #50 : Mayıs 17, 2023, 16:17:54 »
Merhaba, konunun akıbeti ne oldu?

Ümit Bey, çok teşekkür ederim. Detaylı bir açıklama ders notu okur gibi okudum.
Yağ değişimini aynı viskozite ile farklı marka olarak denemek için bugün yağ değiştirdim. Bugün araç altına bakma fırsatımız oldu bahsettiğiniz yer mi bilemeyeceğim ama usta tertemiz demişti. İlk fırsatta krater havalandırma bölgesine baktıracağım.
Tekrar teşekkür ederim.