Gönderen Konu: Benzinli Yaris 1,33 Yağ Yakma ve Duman Atma  (Okunma sayısı 10169 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: '10
  • 7 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: Benzinli Yaris 1,33 Yağ Yakma ve Duman Atma
« Yanıtla #20 : Temmuz 20, 2019, 12:03:10 »
Aracı zorlamassanız ve kısa mesafelerde zorlamadan daha yağ ısınmadan kullanıp stop ederseniz en kötü motor dahi eksilmez çünkü yağ yanacak seviyeye gelmiyor ve soğuk olduğu için incelip sekman arasından sızmıyor,bide uzun yolda 130 civarı hızlarda deneyin bakalım.

Zaten bir çok sonuca deneye deneye ulaştım. O yüzden merak etmeyin uzun yolu da deneyeceğim. Şu aşamada benim için önemli olan yağ yakmayı min. seviyeye indirmek. Bu arada, 120 km/s hızı geçmek tarzım değil size tavsiyem siz de geçmeyin. Hele ki hız testleri dahi 64km/s ile yapıldığında, araçların durumları ortadayken.   

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Temmuz 20, 2019, 12:03:10 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Temmuz 20, 2019, 13:30:27 »
Zaten bir çok sonuca deneye deneye ulaştım. O yüzden merak etmeyin uzun yolu da deneyeceğim. Şu aşamada benim için önemli olan yağ yakmayı min. seviyeye indirmek. Bu arada, 120 km/s hızı geçmek tarzım değil size tavsiyem siz de geçmeyin. Hele ki hız testleri dahi 64km/s ile yapıldığında, araçların durumları ortadayken.
Ben zaten yüksek hızlara çıkmam merak etmedim uzun yola çıkarsanız yağın daha fazla eksileceğinden bahsettim çünkü uzun yolda ısınan yağ daha fazla incelir ve daha fazla eksilir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #22 : Temmuz 20, 2019, 20:47:28 »
Merhaba arkadaşlar. Bende de 2011 model 1.33 benzinli Yaris var. Aracımda yağ kaçağı olmadığından çok nadir bakıyordum yağına. Son uzun yoldan sonra şehir içinde bir ara yağ lambası yandı ve söndü. Sonra park edip 1 saat sonra baktığımda çubukta neredeyse yağ yoktu. Kaçağa baktım hiç yoktu. Gidip hemen 1 lt yağ ilave ettim seviye yarıya geldi. Daha sonra servise gittiğimde motoru açöadan yağını fulleyelim 1000 km sonra bakalım dediler. Yaklaşık 1400 km den sonra 750 ml eksilttiğini gördük. Servisin de öneririyle söktürdüm ve malum sonuç. Revizyon istiyor dendi. 7 bin lira civarına yan sanayi ürünle düzeltiriz dediler. Hiç bişey yapmayıp tekrar toplarlarsa 3 bin civarı tutacağını söylediler. Ben 125 bin km de ki aracın bu hale nasıl gelebileceğini sorduğumda olabilen birşey olduğunu anlattılar. Araç 118 bine kadar hep yetkili servise girdi. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #23 : Temmuz 20, 2019, 21:54:29 »
Merhaba arkadaşlar. Bende de 2011 model 1.33 benzinli Yaris var. Aracımda yağ kaçağı olmadığından çok nadir bakıyordum yağına. Son uzun yoldan sonra şehir içinde bir ara yağ lambası yandı ve söndü. Sonra park edip 1 saat sonra baktığımda çubukta neredeyse yağ yoktu. Kaçağa baktım hiç yoktu. Gidip hemen 1 lt yağ ilave ettim seviye yarıya geldi. Daha sonra servise gittiğimde motoru açöadan yağını fulleyelim 1000 km sonra bakalım dediler. Yaklaşık 1400 km den sonra 750 ml eksilttiğini gördük. Servisin de öneririyle söktürdüm ve malum sonuç. Revizyon istiyor dendi. 7 bin lira civarına yan sanayi ürünle düzeltiriz dediler. Hiç bişey yapmayıp tekrar toplarlarsa 3 bin civarı tutacağını söylediler. Ben 125 bin km de ki aracın bu hale nasıl gelebileceğini sorduğumda olabilen birşey olduğunu anlattılar. Araç 118 bine kadar hep yetkili servise girdi. Şimdi ne yapacağımı bilemiyorum.
Geçmiş olsun keşke söktürmeden önce açsaydınız bu mesajı biraz araştırma yapsaydınız bu durumun motorun normal durumu olduğunu öğrenşrdiniz ama artık iş işten geçmiş size tavsiyem kesinlikle yan sanayi parça kullanmadan orjinal parçalarla işlem yaptırmanız daha iyi olur bide servise komple motor revşzyonumu yoksa sadece sekman piston değişimimi yapacaklarını sorun tam işlem listesi isteyin ve tekrar buraya yazın form üyelerimiz yapacakları işin ne olduğunu size aktarırlar.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Temmuz 20, 2019, 22:48:03 »

5-30 değil daha kalın yağ kullanın. Çok fazla eksilttiği için tavsiyem 10-60 kullanmanız ama 5-50 de deneyebilirsiniz. Özel serviste kaliteli yan sanayi parçalarla uyguna toplanır. Yetkili servise gerek yok bu konuda.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #25 : Temmuz 20, 2019, 22:59:38 »
5-30 değil daha kalın yağ kullanın. Çok fazla eksilttiği için tavsiyem 10-60 kullanmanız ama 5-50 de deneyebilirsiniz. Özel serviste kaliteli yan sanayi parçalarla uyguna toplanır. Yetkili servise gerek yok bu konuda.

Hocam servis açıp sökülüp bakılmadan anlaşılamaz söktükten sonra tamir yapmayıp yeni contalarla toplasak bile 2-3 bini bulacağını söylemişlerdi. Yani şu an sökük, ve her halükarda 3 bin vermiş olacağım. Toyota Türkiye ve Toyota Global e konu hakkında mail atsam, bu kn demi motorun aşınma problemi ile ilgilebir mi?

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 20, 2019, 23:03:53
Geçmiş olsun keşke söktürmeden önce açsaydınız bu mesajı biraz araştırma yapsaydınız bu durumun motorun normal durumu olduğunu öğrenşrdiniz ama artık iş işten geçmiş size tavsiyem kesinlikle yan sanayi parça kullanmadan orjinal parçalarla işlem yaptırmanız daha iyi olur bide servise komple motor revşzyonumu yoksa sadece sekman piston değişimimi yapacaklarını sorun tam işlem listesi isteyin ve tekrar buraya yazın form üyelerimiz yapacakları işin ne olduğunu size aktarırlar.

Hocam yan sanayi ile bile en az 7 bine patlayacak orjinal olanı taksalar 15 bini bulur herhalde. Bu rakamlar benim için astronomik. Yan sanayi piston takımı, yan sanayi subap takımı ve blok honlaması bu para. Sandık motor sordum sormaz olaydım. Utanmadan 42 bin lira dediler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #26 : Temmuz 20, 2019, 23:15:26 »
Hocam servis açıp sökülüp bakılmadan anlaşılamaz söktükten sonra tamir yapmayıp yeni contalarla toplasak bile 2-3 bini bulacağını söylemişlerdi. Yani şu an sökük, ve her halükarda 3 bin vermiş olacağım. Toyota Türkiye ve Toyota Global e konu hakkında mail atsam, bu kn demi motorun aşınma problemi ile ilgilebir mi?

Hocam yan sanayi ile bile en az 7 bine patlayacak orjinal olanı taksalar 15 bini bulur herhalde. Bu rakamlar benim için astronomik. Yan sanayi piston takımı, yan sanayi subap takımı ve blok honlaması bu para. Sandık motor sordum sormaz olaydım. Utanmadan 42 bin lira dediler.
Bakın benim bahsettiğim durumu yani motorun yağ yakmasının genel açıklamasını form'un en bilgili kişisi ustamız @Ufuk Sönmez (16363) bey şu konuda açıklamıştı
https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=81878.msg1100567#msg1100567 sandık motor konusunu düşünecek olursanız dışarıda daha uygun fiyatlara alabilirsiniz yetkili şart değil ama yan sanayi parçalarla yapılan işlem benim pek mantığına yatmıyor ama ufuk bey ne önerirse onu bilemem onun söylediği benim içinde bağlayıcı olur çünkü bilgi ve birikim olarak çok iyi düzeyde,sandık motor konusuda bu https://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=85562.msg1092907#msg1092907
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #27 : Temmuz 20, 2019, 23:25:15 »

Ah bu forumlara fikir danışmadan yetkili servise inanıp da dediklerini sorgulamadan ne diye yaparlar. Yetkili servisler de bunu bildiklerinden motoru sökmeden göremeyiz derler, kompresyon testi yapmadan, endoskopik kamera ile teşhis yapmadan söküp mecburi rektefiyenin yolunu açarlar.

Geçmiş olsun. Bu vakitten sonra yapacak birşey yok. Motor bir kez sökülüp açıldıysa yeni parçalarla toplanmadan verim alamazsınız.
Aracı komple Toyota'dan motorundan anlayan özel servise götürüp orda rektefiye işlemi yaptırmaktan başka çareniz yok. Ve evet 7bin civarı işlem tutar.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #28 : Temmuz 20, 2019, 23:32:10 »
Ah bu forumlara fikir danışmadan yetkili servise inanıp da dediklerini sorgulamadan ne diye yaparlar. Yetkili servisler de bunu bildiklerinden motoru sökmeden göremeyiz derler, kompresyon testi yapmadan, endoskopik kamera ile teşhis yapmadan söküp mecburi rektefiyenin yolunu açarlar.

Geçmiş olsun. Bu vakitten sonra yapacak birşey yok. Motor bir kez sökülüp açıldıysa yeni parçalarla toplanmadan verim alamazsınız.
Aracı komple Toyota'dan motorundan anlayan özel servise götürüp orda rektefiye işlemi yaptırmaktan başka çareniz yok. Ve evet 7bin civarı işlem tutar.

Hocam servise zaten 3 bin kira toplaması için vereceğim, alıp başka servise versem en az da 5 bin oraya vereceğim bana daha pahalıya patlıyacak. Ya toplatıp kalın yağ ile devam edeceğim, ya da servis yapacağı işleme garanti verirse revizyon yaptıracağım

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #29 : Temmuz 20, 2019, 23:48:53 »
Hocam servise zaten 3 bin kira toplaması için vereceğim, alıp başka servise versem en az da 5 bin oraya vereceğim bana daha pahalıya patlıyacak. Ya toplatıp kalın yağ ile devam edeceğim, ya da servis yapacağı işleme garanti verirse revizyon yaptıracağım

Bir kez açılınca rektefiye zorunlu maalesef. Yetkili servise sökme işçiliğini verip sanayide devam ettirin. Sanayide işçilik daha ucuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 745 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #30 : Temmuz 21, 2019, 01:02:30 »
Bir kez açılınca rektefiye zorunlu maalesef. Yetkili servise sökme işçiliğini verip sanayide devam ettirin. Sanayide işçilik daha ucuz.
Sökülmüş vaziyette sanayiye gittiğinde ama daha fazla ücret alınıyor.
Motoru  yetkili servise söktürüp sanayiye götürürseniz sanayideki esnaf yetkili servis ile bire-bir fiyat çeker çünkü bu gitmiş başka yere yapamamışlar görüntüsü:)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #31 : Temmuz 21, 2019, 11:23:03 »
Mehmet bey nerede ikamet ediyorsunuz ? Profil bilgilerinizde göremedim eğer yazarsanız ona göre usta tavsiyesi yaparız ve servis toplamadan o şekilde alırsanız daha az işçilik sadece bir sökme parası ödersiniz.

Mesaj Birleştirildi: Temmuz 21, 2019, 11:24:48
Zaten işçilik serviste de yapılsa o motor her halükarda sanayiye gidecek kapak ve Krank taşlama motor yenileme için servis sadece montaj işçiliği yapacak ve bu işçilikte dışarıda daha ucuza mâl olur.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #32 : Temmuz 21, 2019, 11:47:27 »
Sökülmüş vaziyette sanayiye gittiğinde ama daha fazla ücret alınıyor.
Motoru  yetkili servise söktürüp sanayiye götürürseniz sanayideki esnaf yetkili servis ile bire-bir fiyat çeker çünkü bu gitmiş başka yere yapamamışlar görüntüsü:)

Mantıklı dediğin. Valla ilk başta yetkiliye uyup açtırmakla Mehmet bey hatayı yapmış. Maalesef o para çıkacak. Yetkilide 7bine yaptırmak mantıklı o zaman.
Ümit bey gibi düşündüğüm için yetkiliye daha fazla işçilik parası gitmesin diye düşünmüştüm.
Öte yandan belki bir ihtimal tüketici hakem heyetine ve toyota genel merkeze bu motora gerekli testler yapılmadan açıldı ve rektefiye yapılmak zorunda kalındı benden boş yere fazla para çıktı diye şikayette bulunabilirsiniz ama sonuç çıkacağını sanmam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #33 : Temmuz 21, 2019, 11:50:26 »
Mantıklı dediğin. Valla ilk başta yetkiliye uyup açtırmakla Mehmet bey hatayı yapmış. Maalesef o para çıkacak. Yetkilide 7bine yaptırmak mantıklı o zaman.
Ümit bey gibi düşündüğüm için yetkiliye daha fazla işçilik parası gitmesin diye düşünmüştüm.
Öte yandan belki bir ihtimal tüketici hakem heyetine ve toyota genel merkeze bu motora gerekli testler yapılmadan açıldı ve rektefiye yapılmak zorunda kalındı benden boş yere fazla para çıktı diye şikayette bulunabilirsiniz ama sonuç çıkacağını sanmam.

Hocam hiç bir şey yaptırmayıp toplatıp kalın yağ ile devam edersem ne zararı olur. Açıkçası 7 - 8 bin lira verip garanti alamamak düşündürüyor beni.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #34 : Temmuz 21, 2019, 12:09:44 »
Hocam hiç bir şey yaptırmayıp toplatıp kalın yağ ile devam edersem ne zararı olur. Açıkçası 7 - 8 bin lira verip garanti alamamak düşündürüyor beni.
Vereceğiniz 3000 bin TL çöp olur çünkü araç yağ yakmaya devam edecek mecburan o moturu toplamak için silindir kapağı taşlanacak ve siboblar revize edilmesi gerekiyorsa elden geçecek bu sefer motorun üst bölümü güçlenecek alt taraf zayıf kalacak belkide yağ yakma daha da artacak,eğer servis kaliteli malzeme kullanır ve düzgün bir motor yenilemeci tarafından işlem yapılırsa sıkıntı çıkmaz bu işler ilk defa yapılmıyor önemli olan sanayideki gönderecekleri motor yenilemeci (rektefiyeci) Usta'nın tecrübeli olması lazım servis elemanları sadece montaj işlemi yapacaklar,o şekilde 3000 TL verip toplatmanızı tavsiye etmem.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #35 : Temmuz 21, 2019, 15:01:23 »
Olan olmuş,bulunduğunuz kenti bilemiyoruz,sanayide toyota özel servisi varsa durumu açıkça anlatın ve fiyat alın,uygun ise araca sadece sökme parası verip çekici ile özel toyota servise çektirin ve komple elden geçsin, orada yapılsın,orijinal parçaları tem toyotadan temin edersiniz,yarım motor ve yan sanayi parça ile bu gün 3-5 kuruş karlı gibi görünse de zaman içinde yaptığınız maddi ve manevi emek boşa gidecektir.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #36 : Temmuz 22, 2019, 12:53:23 »
Benim bir ihmalim var. Benden önceki sahibi bakıma en son 100 binde sokmuş. Ben 118.000 de soktum. Toyotaya mail atsam bakımı sarkıttığım için bana mı mal ederler durumu?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #37 : Temmuz 22, 2019, 18:15:30 »
Benim bir ihmalim var. Benden önceki sahibi bakıma en son 100 binde sokmuş. Ben 118.000 de soktum. Toyotaya mail atsam bakımı sarkıttığım için bana mı mal ederler durumu?

Deneyin şansınızı üstteki mesajlarımda da dediğim gibi. Ama Toyota genel merkezden dönüş alasıya kadar baya vakit kaybedersiniz.
Bir kez açıldı mı rektefiye yapılmadan toplanamaz maalesef.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #38 : Temmuz 25, 2019, 22:56:10 »
Ne için mail atmayı düşünüyorsunuz.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kilometre: 92000
  • Model Yılı: '09
« Yanıtla #39 : Ekim 29, 2019, 19:59:49 »
Merhaba,

Park ettiğim yeri, motoru ve yağı düzenli kontrol ediyorum 0-20'ye geçtikten sonra bir eksiltme olmadı. Yakında 100.000 bakımını yaptıracağım. Yine 0-20 koyduracağım.

Yağ yakma ile ilgili belki işe yarayacak bir video eklemek istiyorum sorunlar hakkında ipucu verecektir.

2008 1.2 Micra Tekna
2009 1.33 Yaris Sol