Gönderen Konu: RADYATÖR  (Okunma sayısı 2988 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Rav 4
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 221000
  • Model Yılı: '08
  • 78 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
RADYATÖR
« : Haziran 07, 2019, 17:03:39 »
Aracımın radyatörünü değiştirmek istiyorum. İnternette Kale radyatör ve Cey marka radyatör var. Kale kargoyla beraber 500 tl. Cey 535 tl. Hangisi daha uygundur. 

Toyota Club Türkiye

RADYATÖR
« : Haziran 07, 2019, 17:03:39 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: RADYATÖR
« Yanıtla #1 : Haziran 08, 2019, 02:59:19 »
Aracımın radyatörünü değiştirmek istiyorum. İnternette Kale radyatör ve Cey marka radyatör var. Kale kargoyla beraber 500 tl. Cey 535 tl. Hangisi daha uygundur.
Araçtaki halihazırdaki radyatörün neyi var ve orjinalmi?
Malesefki bizim araçlar yan sanayi parça kabul etmiyor özellikle Corona bu konuda dahada seçici çünkü aracın yan sanayi parçaları çok dandik üretilmiş eğer üzerindeki radyatör orjinalse tamirini yaptırabilirsiniz orjinal radyatörler de alt ve üst kazan değişimi yapılabiliyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 78 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Haziran 08, 2019, 09:32:28 »
Biraz sıkıştırınca hararet yükseliyor. Daha önce şişletmiştim ama tıkalı sanırım. Hem de rafidyatörde çatlaklar var üst tarafında.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Haziran 08, 2019, 11:02:35 »
Biraz sıkıştırınca hararet yükseliyor. Daha önce şişletmiştim ama tıkalı sanırım. Hem de rafidyatörde çatlaklar var üst tarafında.
radyatör orjinalse alt ve üst kazan değişimi yapılabilir zaten harereti yükseltmesinin sebebi (silindir kapakağında,contasında,termostatta veya devirdaim de sıkıntı yoksa) radyatör deki çatlaktan dolayı basıncı tutmuyor ve devirdaim zayıflıyor motordaki sıcak su soğuk suyla yer değiştirmiyor orjinal konusunda ısrar etmemin sebebi ikisininde kullandım tecrübeyle sabit orjinal ile yan sanayi arasında dağlar kadar fark var.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 78 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Haziran 08, 2019, 12:25:41 »
Orijinali iyi olur ama kan sanayisi bile 500-600tl. Maalesef orijinaline şu an ekonomik durumum yetmiyor. Cey markası da Japon üretimi kale ise yerlide iyilerden birisi diye biliyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Haziran 18, 2019, 13:26:32 »
Orijinali iyi olur ama kan sanayisi bile 500-600tl. Maalesef orijinaline şu an ekonomik durumum yetmiyor. Cey markası da Japon üretimi kale ise yerlide iyilerden birisi diye biliyorum.
Sizin araçtaki şuan halihazırdaki radyatör orijinal mi yan sanayimi.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '19
  • 21 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mart 29, 2020, 23:14:19 »
Merhaba Ümit Hocam,

Eski bir konuyu gündeme getirmiş olacağım ama, alt ve üst kazan değişimi orijinal parçalar ile mi değişim oluyor yoksa yan sanayi mi?

Teşekkürler,

radyatör orjinalse alt ve üst kazan değişimi yapılabilir zaten harereti yükseltmesinin sebebi (silindir kapakağında,contasında,termostatta veya devirdaim de sıkıntı yoksa) radyatör deki çatlaktan dolayı basıncı tutmuyor ve devirdaim zayıflıyor motordaki sıcak su soğuk suyla yer değiştirmiyor orjinal konusunda ısrar etmemin sebebi ikisininde kullandım tecrübeyle sabit orjinal ile yan sanayi arasında dağlar kadar fark var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Nisan 07, 2020, 15:11:12 »
Merhaba Ümit Hocam,

Eski bir konuyu gündeme getirmiş olacağım ama, alt ve üst kazan değişimi orijinal parçalar ile mi değişim oluyor yoksa yan sanayi mi?

Teşekkürler,
Burak bey öncelikle radyötör kazanında yedek parça olarak orjinal parça sıfır olarak olmaz ancak çıkma bulunabilir,
Esas önemli olan bu işlemin yapılabilmesi için radyatörün orjinal olması zorunludur diğer yan sanayi radyatörler jilet radyatör diye tabir edilir ve onların tamiri söz konusu değildir onlar kullan at şekilde dir,eğer aracınızdaki radyatör orjinalse ve gövdede çürük çatlak vs yoksa bu iş ile uğraşan radyatör tamiri yapan yerler 1 yıl garantili olarak yapıyorlar.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 07, 2020, 15:18:16
Profil bilgilerinizden aracınızın Corona olduğunu gördüm eğer radyatör ile ilgili problem yaşıyorsanız değişmesi gerekiyorsa tem oto ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim,kazanda sıkıntı varsa sizin araç için radyatör tamiri yaptırmanızı pek tavsiye etmem çünkü 2.0 motor olduğu için ve yıllar içerisinde silindir kapağı taşlanmasından ötürü kapak inceliyor basınç diğerlerine göre biraz daha fazla o yüzden tamir biraz sakıncalı olur diye düşünüyorum.
[attach=1]
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Nisan 07, 2020, 18:14:19 »
Ümit Hocam teşekkür ederim mesajınız için.

Şu an için acil bir sıkıntısı yok gibi duruyor ama söküp bakacağım.

Orijinali olduğu için öncelikle gerekiyorsa tamir yolundan gitmek daha olası geliyor çünkü orijinalinin fiyatı gerçekten yüksek.

Teşekkürler,

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Nisan 11, 2020, 02:08:03 »
Ümit Hocam teşekkür ederim mesajınız için.

Şu an için acil bir sıkıntısı yok gibi duruyor ama söküp bakacağım.

Orijinali olduğu için öncelikle gerekiyorsa tamir yolundan gitmek daha olası geliyor çünkü orijinalinin fiyatı gerçekten yüksek.

Teşekkürler,
Ufuk bey ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim eğer ellerinde kaliteli orjinal eş değerinde ürün varsa tsvside bulunacaklardır tereddüdsüz alabilirsiniz kendileri esnaf ve kişilik olarak ender kalan kişilerdendir,yinede fiyat yüksek diyerek diğer parçacılardaki yan sanayi ürünlere yönelmenizi tavsiye etmem onlar sadece zaman ve nakit kaybından öteye gitmez,iki defa işçilik ve parça parası ödeyerek daha fazla zarara uğrarsınız.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Nisan 11, 2020, 12:24:09 »
Ufuk bey ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim eğer ellerinde kaliteli orjinal eş değerinde ürün varsa tsvside bulunacaklardır tereddüdsüz alabilirsiniz kendileri esnaf ve kişilik olarak ender kalan kişilerdendir,yinede fiyat yüksek diyerek diğer parçacılardaki yan sanayi ürünlere yönelmenizi tavsiye etmem onlar sadece zaman ve nakit kaybından öteye gitmez,iki defa işçilik ve parça parası ödeyerek daha fazla zarara uğrarsınız.

Haklısınız Ümit bey, bu vesileyle de size de tekrardan teşekkür etmek isterim. Gerçekten çok faydalı yorumlar veriyorsunuz ve çözüm odaklı yaklaşıyorsunuz.

Forumu yaklaşık bir 2-3 haftadır düzenli olarak takip ediyorum ve gerek sizin gerek de diğer arkadaşların önerisi ile TEM Toyota ile iletişimde bulundum. Ufuk bey ile doğrudan görüşemedim, TEM Toyotanın sayfasındaki cep numarası (whatsapp) üzerinden Muhammed Bey ile görüştüm.

Bu vesileyle de Toyota Corona kullanıcısı olarak sizin de görüşlerinizi almak isterim. Radyatör için şuan TEM'de olan modeller şöyle:

- Orijinal Radyatör: Gönül bunu alıp takmak ister ama maalesef fiyatı yüksek. Şuan için bunu karşıyalamam ama uzun vade için sonrasında durumları ayarladıktan sonra düşünebilirim.

- Koyo Japon Radyatör: Bu radyatör otomatik modeller içinmiş ama otomatik uyumlu yeri kapatılıp kullanabiliyor diye belirtti Muhammed Bey.

- Yerli Radyatör: Oris marka radyatör. En uygun fiyatlısı bu.

Siz hangisini önerirsiniz orijinal hariç, Oris marka yorumlarına bakıyorum internette ama doğrudan kullanıcı yorumlarını bulamadım.

Kendi radyatörümün orijinal olduğunu düşünüyordum ama kapağı yan sanayiymiş,(0.9) herhangi bir yerinde de OEM parça numarasını göremedim. Sadece üzerinde bir yerde PA66-GF30 gördüm sanırım orijinal değil, ama resimli parça kataloglarından baktığımda şekil olarak, görsel olarak eğim noktaları vs orijinale benziyor gibi.

Özet olarak, şuanki radyatörüm Orijinal veya yan sanayi durumu pek iyi değil, ve uzun süre dayanabileceğini düşünmüyorum.

Aracı yeni aldım, başka bir kaç masrafı çıktı, amacım mekanik anlamda iyi duruma getirip kafam rahat bir şekilde binmek istiyorum.

Tekrardan çok teşekkürler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Nisan 11, 2020, 17:53:24 »
Merhabalar Burak bey,
Eğer bütçe olarak sizi çok zorlamayacaksa koyo marka olanı tercih etmenizi öneririm otomatik model için olanının altında şanzıman yağını soğutmaya yarayan tork konvektöründen gelen bir boru girişi var o boru radyatör alt kazanda dolaşıyor ve içinden geçen şanzıman yağı soğumuş oluyor bir nevi intercoll soğutucu olarak düşünebilirsiniz hâl böyle olunca radyatör alt kazanı düz modellerinkinden daha geniş olması gerekiyor buda daha geniş hazne daha fazla su demek yani kısaca otomatik modellerin radyatörü bir miktar daha iyi soğutma sağlar Muhammet Bey'in dediği gibi o bölge kapatılabilir aracınızda kullanabilirsiniz daha güzel olur basta ifade ettiğim gibi eğer bütçeniz el veriyorsa gönül rahatlığıyla koyo markayı alabilirsiniz.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 21 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Nisan 11, 2020, 20:02:11 »
Çok teşekkür ederim Ümit hocam, durumlara göre alabilirsem Koyo olanı, alamazsam Oris olanı tercih edeceğim gibi duruyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Nisan 15, 2020, 13:48:57 »
Çok teşekkür ederim Ümit hocam, durumlara göre alabilirsem Koyo olanı, alamazsam Oris olanı tercih edeceğim gibi duruyor.
Rica ederim,
Oris markada güzel iş görür ama diğeri kadar uzun ömürlü olurmu bilemem sonuç olarak bakımı düzenli yapılan her ürün bakımsız üründen daha fazla hizmet eder.
TOYOTA CORONA 3S FE