Gönderen Konu: P0301, P0351 hata kodları alıyorum (Auris 2012 1.33 Comfort)  (Okunma sayısı 1656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 112000
  • Model Yılı: '12
Başlıkta belirttiğim gibi P0301, P0351 hata kodları alıyorum (Auris 2012 1.33 Comfort)

Cihaza bağladım.

P0301: Silindir 1 Tekleme Tespit Edildi
P0351: Ateşleme Bobini A Birincil / İkincil Devre

Bu hata sonrasında 1. Ateşleme Bobinini(Denso) farklı bir orjinal Japon markası ile değiştirdim.(YEC, araca uyumlu.)
Eski bujileri komple söktürüp yenisini taktırdım. Eski bujiler(Denso), yenileri(Bosh).
Bujileri söken usta bobinlerde veya bujilerde hiçbir sorun olmadığını söyledi. Motoru dinlediğinde hiçbir sorun olmadığını da söyledi.

Fakat motor çekişten düşüyor ve sürekli yanıp sönen motor işareti ile birlikte "Check Engine" uyarısını veriyor.
Bazen sabit kalıyor. Uyguladığım yöntemler maalesef işe yaramadı.

Bunların haricinde aracın geç kavrama sorunu mevcut ilk aldığımda (bir ay kadar önce) de böyleydi değişen birşey olmadı fakat bunun sebebi nedir acaba?

Araçta BRC marka lpg kiti mevcut ve kilometre 112 binde.

Daha önce bu tarz bir sorun yaşayan veya konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım talep ediyorum. Teşekkürler, hayırlı bayramlar.

Mesaj Birleştirildi: Haziran 05, 2019, 02:08:45
Kendi bulduğum çözüm: Ateşleme bobinlerinizi iyi kontrol edin alt kısımlarında plastik kısımlarında açılma veya yırtık var ise bu hataya sebep olmakta. Yenisi ile değiştirmeden önce kontrol etmekte fayda var.

Hata kodu 1. Ateşleme bobini olmasına rağmen 4. Bobin de patlak vardı. Bunu da göz önünde bulundurun. Ayrıca bu hatanın başka sebepleri de oluyormuş okuduğum kadarıyla. Bu yöntemler işe yaramazsa servise görünmenizde fayda var.

Toyota Club Türkiye