Gönderen Konu: Toyota Corona 1993 gli katalitik konvertör  (Okunma sayısı 2693 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Carina
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 352000
  • Model Yılı: '98
  • 7 kere teşekkür etti
Toyota Corona 1993 gli katalitik konvertör
« : Mayıs 30, 2019, 16:26:38 »
Öncelikle herkese hayırlı ramazanlar diliyorum.

Benim sorum, geçenlerde bir sıkıntıdan dolayı egzoscuya gittim. Sorun halloldu fakat, usta bana arabada katalitik konvertör olmadığını söyledi.

Bu araçlarda katalitik konvertör olmalı mı tam bilmiyorum.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.
Hırs Başarısızlığın Son Sığınağıdır.

Toyota Club Türkiye

Toyota Corona 1993 gli katalitik konvertör
« : Mayıs 30, 2019, 16:26:38 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Toyota Corona 1993 gli katalitik konvertör
« Yanıtla #1 : Mayıs 30, 2019, 21:13:31 »
Öncelikle herkese hayırlı ramazanlar diliyorum.

Benim sorum, geçenlerde bir sıkıntıdan dolayı egzoscuya gittim. Sorun halloldu fakat, usta bana arabada katalitik konvertör olmadığını söyledi.

Bu araçlarda katalitik konvertör olmalı mı tam bilmiyorum.
Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.
Recep bey merhabalar aracınızın orjinalinde konvektör yok ama şuanda yeni ekzos emisyon yönetmeliğine göre muayeneden geçmiyor takılması gerekiyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Carina
  • Kilometre: 352000
  • Model Yılı: '98
  • 7 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Mayıs 30, 2019, 22:22:50 »
Recep bey merhabalar aracınızın orjinalinde konvektör yok ama şuanda yeni ekzos emisyon yönetmeliğine göre muayeneden geçmiyor takılması gerekiyor.
İyi akşamlar Ümit bey , muayeneye girmedim henüz fakat 1 ay sonra girecem. Bende tam emin olamadım açıkçası o yüzden sormak istedim.Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim o zaman taktırmam gerekiyor.
Hırs Başarısızlığın Son Sığınağıdır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Mayıs 30, 2019, 22:28:34 »
İyi akşamlar Ümit bey , muayeneye girmedim henüz fakat 1 ay sonra girecem. Bende tam emin olamadım açıkçası o yüzden sormak istedim.Verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim o zaman taktırmam gerekiyor.
muayeneye gitmeden önce dışarıda egzoz emisyon ölçümü yapılan yerlerden emisyon kağıdı almaya çalışın geçmezse mecburen taktırırsınız kiralık tak sök yapanlar var komple almak biraz pahalı bide araca zarar verir mi vermez mi bilemiyoruz aracın yakıt sistemi katalizöre göre mi bilemiyoruz orjinalinde olmayan parçayı eklemek nekadar doğru olur bilemem @Ufuk Sönmez (16363) üstat siz bu konuda ne dersiniz uzun zamandır benimde kafamı kurcalayan bir durum bu ben muayeneye egzoz emisyon bitmeden girmiştim o zaman gerek olmadı daha sonra yenilemek için gittiğimde geçmedi.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Coronaciyiz
  • Kilometre: 233000
« Yanıtla #4 : Aralık 13, 2020, 19:40:44 »
93 model Corona katalitik convertor yoktur fabrikasyon olmayan bişey için tuv bunu isteyemez boşuna masraf etmeyin bendeki araçta yok mesela tuvde bir sıkıntı yaşamadım kimseye kulak asmayin taktirmayin
🙂🙂🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🙂🙂

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Aralık 13, 2020, 23:49:17 »
93 model Corona katalitik convertor yoktur fabrikasyon olmayan bişey için tuv bunu isteyemez boşuna masraf etmeyin bendeki araçta yok mesela tuvde bir sıkıntı yaşamadım kimseye kulak asmayin taktirmayin
Parçayı tüv istemiyor egzoz emisyon ölçümü yapan istasyonlar istiyor o olmazsa gereken emisyon değerleri karşılanmıyor evet bizdeki Corona'larda yok ama Avrupa modellerinde var o yüzden devletin çıkardığı kanun çerçevesinde isteniyor.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Coronaciyiz
  • Kilometre: 233000
« Yanıtla #6 : Aralık 14, 2020, 00:09:34 »
En iyisi tuv haricinde dışarda yaptırmak ve yapiyorlarda
🙂🙂🇹🇷🇹🇷🇹🇷🇹🇷🙂🙂

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Aralık 14, 2020, 06:35:12 »
Parçayı tüv istemiyor egzoz emisyon ölçümü yapan istasyonlar istiyor o olmazsa gereken emisyon değerleri karşılanmıyor evet bizdeki Corona'larda yok ama Avrupa modellerinde var o yüzden devletin çıkardığı kanun çerçevesinde isteniyor.

Aracın orijinalinde olmayan bir parçayı nasıl isteyebilirler? Bence o ölçümü yapan istasyonda sıkıntı var. Yönetmelikte katalitik dönüştürücüsü olan ve olmayan araçlar için sınır değerler belirtilmiş. Araç sınır değeri aşıyorsa başka bir sıkıntı vardır. Aracınız sınır değeri aşıyor katalitik dönüştürücü taktırmanız gerekli deniyorsa ben farklı şeyler düşünürüm. Bu işi hakkıyla yapmayan, insanları dolandıran istasyonları duyuyoruz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Aralık 14, 2020, 14:21:24 »

Aracın orijinalinde olmayan bir parçayı nasıl isteyebilirler? Bence o ölçümü yapan istasyonda sıkıntı var. Yönetmelikte katalitik dönüştürücüsü olan ve olmayan araçlar için sınır değerler belirtilmiş. Araç sınır değeri aşıyorsa başka bir sıkıntı vardır. Aracınız sınır değeri aşıyor katalitik dönüştürücü taktırmanız gerekli deniyorsa ben farklı şeyler düşünürüm. Bu işi hakkıyla yapmayan, insanları dolandıran istasyonları duyuyoruz.

Hüseyin bey paylaştığımız tabloda egzoz sisteminde katalatik konvertör olmayan araçların modeli 1986 yılı ile sınırlı,zaten emisyon ölçümü yapan istasyonlar bu tabloya göre değil devletin çıkartmış olduğu bakanlığın yönetmeliğine göre hareket ediyor ve aracınızın Avrupa veya Amerika versiyonunda katalizör varsa sizde olmaması bişeyi değiştirmiyor, ayriyeten araç enjeksiyonlu sisteme sahipse bu katalizör kesinlikle isteniyor,örnek olarak Tofaş Şahin modellerde 2000 yılı dahil sonrasında enjeksiyonlu olarak geçer doğanlar 97 model sonrası enjeksiyonlu dur onlarda dahi katalizör zorunludur,bende 2 yıl boyunca direndim bundan önceki muayeneye 1 hafta erken girdim egzoz emisyon ölçümü istemedi ama son muayenede mecburen araç emisyon ölçümü den geçmeyince katalizör taktırmak zorunda kaldım,
En iyisi tuv haricinde dışarda yaptırmak ve yapiyorlarda
Zaten aracı eski olanlar tüv de yaptırmıyor ki bende dışarıda yaptırıyorum 13 senedir aynı yerde yaptırıyorum.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 51 kere teşekkür etti
  • 149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Aralık 14, 2020, 15:35:51 »
Hüseyin bey paylaştığımız tabloda egzoz sisteminde katalatik konvertör olmayan araçların modeli 1986 yılı ile sınırlı,zaten emisyon ölçümü yapan istasyonlar bu tabloya göre değil devletin çıkartmış olduğu bakanlığın yönetmeliğine göre hareket ediyor ve aracınızın Avrupa veya Amerika versiyonunda katalizör varsa sizde olmaması bişeyi değiştirmiyor, ayriyeten araç enjeksiyonlu sisteme sahipse bu katalizör kesinlikle isteniyor,örnek olarak Tofaş Şahin modellerde 2000 yılı dahil sonrasında enjeksiyonlu olarak geçer doğanlar 97 model sonrası enjeksiyonlu dur onlarda dahi katalizör zorunludur,bende 2 yıl boyunca direndim bundan önceki muayeneye 1 hafta erken girdim egzoz emisyon ölçümü istemedi ama son muayenede mecburen araç emisyon ölçümü den geçmeyince katalizör taktırmak zorunda kaldım,Zaten aracı eski olanlar tüv de yaptırmıyor ki bende dışarıda yaptırıyorum 13 senedir aynı yerde yaptırıyorum.
Ümit Bey tablo zaten yönetmeliğin eki yani ilgili bakanlığın çıkarmış olduğu yönetmeliğin...Ayrıca tabloyu yanlış yorumluyorsunuz. Katalitik dönüştürücüsü olmayan 1986 yılından sonraki araçlar için sınır değer hacimce yüzde 3.5 olacak deniyor. Katalitik dönüştürücüsü olanlarda olması gereken sınır değerler de ayrıca belirtilmiş. Son yönetmelikte sınır değerler için TS 13231 e atıf yapmışlar ücretli bir doküman olduğu için bakamadım ancak paylaştığım yönetmelikteki değerlerin değiştiğini sanmıyorum. Ayrıca geçen yıl : [size=78%]https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/milyonlarca-surucuyu-ilgilendiren-karar-artik-agir-kusur-degil-41086151[/size] böyle bir haber çıkmıştı ama TUV kendi başına bir cumhuriyet olduğu için kafasına göre takılıyor.