Gönderen Konu: 2001 Terra 200.000 Km Bakımı ve Rutin Bakımları Hk.  (Okunma sayısı 1598 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
Merhaba değerli forum üyeleri, 2001 Model Toyota Corolla Terra aracım 200.000 km'yi yeni devirdi. Normalde yapmam gereken masraflar olarak kendimce ;

* Ön düzen (Rot-Aks) (dönüşlerde tıkır-tukur sesler fazlasıyla var)
* 4 Amortisör değişecek (ses veriyor)
* Balatalara bakılacak (bakılacak sadece, yapılır veya yapılmaz aciliyet söz konusu değil)
* Filtre değişimi yapılacak.

Birde ekstra olaraktan 200.000 km'ye geldiği için araç bu km'ye has bakımlarıda var imiş biraz araştırınca gördüm açıkçası 
Urfa'da ikamet ediyorum. Burada bilinen bir toyotacı var ona giderim. Merak ettiğim şey 200.000 km bakımında hangi parçaların elden geçirileceği ?
Görüşleriniz benim için önemlidir. Herkese hayırlı günler.  :saygi:

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
Ynt: 2001 Terra 200.000 Km Bakımı ve Rutin Bakımları Hk.
« Yanıtla #1 : Mayıs 28, 2019, 14:05:07 »
Her 100.000 km de iridium bujilerin değişmesi şart,triger zincirinin,devir daim kontrolünün yapılması,tüm teker rulmanlarının kontrolü,şarj dinamosu,marş dinamosunun bakımları,tüm kayışların,tüm hortumların kontrolü,ağır bakıma girmişken hidrolik yağı,antifriz değişimi,şanzıman yağı değişimi vb işlemler yaparak bir 100.000 km daha sorunsuz kullanım mümkün olacaktır.Araba uzun zamandır sizde ise bu sayılanlardan hangilerini hangi km lerde elden geçtiğini varsayarak içinden eleyebilir, zamana bırakabilirsiniz.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kilometre: 228000
  • Model Yılı: '00
  • 45 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Temmuz 12, 2019, 12:50:29 »
227bin km de 2000 model 1.6 4afe motorlu corolla almak nasip oldu.
Tokay Bey önerileriniz için bende çok teşekkür ediyorum.  Aklıma takılan bazı bilgiler var.
Normal buji yerine iridyum buji tavsiye ediyorsunuz galiba. Hangi marka model bizim araca uyar?
şanzıman yağını komple değişimini mi tavsiye ediyorsunuz? ( geleneksel olarak pek değiştirmezler)
Hidrolik yağı da aynı şekilde  komple değiştirelim mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Temmuz 12, 2019, 15:35:38 »
Evet,tamamen bakım yaptıktan sonra rahat edersiniz.İridium buji ve diğer yedek parçalar için forum üyemiz tem toyotadan şase numaranızı bildirerek orijinal olarak temin edebilirsiniz,piyasada farklı ürünler var,sanayi ustaları şanzıman yağı değişmez gibi bir kafa yapısına sahipler,hidrolik yağını da üstten ekliyorlar,bu nedenle aracınıza uygun şanzıman  ve hidrolik yağı ve diğer ihtiyaçlarınız için (filtre vesaire) teminden sonra hepsini değiştirmek mantıklı olur.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 12, 2019, 16:16:22 »
sizin aracın bujisi iridyum olacağını düşünmüyorum, şanzıman yağı tam otomatik ve manuel için her 80 bin km veya 48 ay hangisi önce dolarsa fren hidroliğide 40 binde bir değişmesi gerekiyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.