Gönderen Konu: Prins technomax corolla valvematik 2018  (Okunma sayısı 2301 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 2500
  • Model Yılı: '18
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Prins technomax corolla valvematik 2018
« : Mayıs 23, 2019, 23:02:37 »
Arkadaşlar aracım 2018 corolla life 3000 km de, prins technomax taktırdım usta daha önce sıfır corollaya yaptığı afr ayarının pc de yüklü olduğunu söyleyerek afr ayarı yapmak için yola çıkmadı, aslında çok kafama takmak istemiyorum sonuçta 2 araçta sıfır ve birbirinin aynısı neden ayar tutmasın diyorum, bir yandanda afr ayarı yapan biri illa her araca özel yapılır diyor, bu araçların ikiside sıfır ise neden tutmasın, peki bu kopyalama işlemi mümkünü yoksa kandırıldım mı, sizce?  Umarım anlatabilmişimdir

Toyota Club Türkiye

Prins technomax corolla valvematik 2018
« : Mayıs 23, 2019, 23:02:37 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
Ynt: Prins technomax corolla valvematik 2018
« Yanıtla #1 : Mayıs 23, 2019, 23:05:06 »
Usta yola çıkmak istememiş.
Lpg ayarını elm327 cihazı aracılığıyla stft ve ltft değerlerini takip ederek öğrenebilirsiniz.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 23, 2019, 23:14:49 »
Evet yola çıkmak istemedi gerek yok aynı değer çıkacak dedi, öğrenmek istediğim şey şu, sıfır corollaya afr ayarı yapıp pc ye kaydedilip bu değerler sonraki gelen sıfır corollalara aynen uygulanamaz mı? Tabi yine prins technomax olarak

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #3 : Mayıs 23, 2019, 23:16:02 »
Aynı olsa bile irtifa farkından bile fark çıkabilir diye düşünüyorum.

Bu nedenle hep derim, yol ayarı yapan ustalara lpg taktırın diye.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 17000
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 23, 2019, 23:18:17 »
Parmak izi neyse araçlar için lpg ayarıda öyledir, yakın değerler çıkabilir ama birebir olmaz hocam sen ltft stft değerlerini takip et + - 5 aralığının dışına çıkarsa toplamı yolda ayar yapmasında ısrar et

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 24, 2019, 00:06:26 »
Ya usta öyle deyince olmaz illa afr ayarı yap diyemedim haliyle, arabanın gidişi gayet güzel rolanti ile geçişlerdede sıkıntı yok ama yinede kafama takılıyor, yinede aynı sıfır collaladan kopyalandıysa değerler öyle sanıyorum çok önemsenmeyecek bir fark olabilir, eğer öyle diyorsanız hiç peşine düşemeyim bir afr için 150 tl istiyorlar, yani ben o farkı 1 yılda geri kazanım sağlayacaksam çokta önemli değil gibi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #6 : Mayıs 24, 2019, 00:31:51 »
Ya usta öyle deyince olmaz illa afr ayarı yap diyemedim haliyle, arabanın gidişi gayet güzel rolanti ile geçişlerdede sıkıntı yok ama yinede kafama takılıyor, yinede aynı sıfır collaladan kopyalandıysa değerler öyle sanıyorum çok önemsenmeyecek bir fark olabilir, eğer öyle diyorsanız hiç peşine düşemeyim bir afr için 150 tl istiyorlar, yani ben o farkı 1 yılda geri kazanım sağlayacaksam çokta önemli değil gibi

Sıfır araba alıp 150 tl nin hesabını yapmak. İlginç. :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 24, 2019, 10:03:06 »
Bir moderatöre yakışmıyor ve... düşünüyorsunuz, sonuçta usta afr ayarını yüklediğini ve yola çıkmaya gerek olmadığını söylüyor bende bunu araştırıyorum 150 tl nin hesabını yapıyorum evet ama işin ucunda o 150 verip yine istediğini alamamak var, daha önce farklı bir hesabım vardı yıllardır girerim son 8 yıldır da toyota kullanıcısıyım bu forumuda çok seviyorum,  forumların ne işe yaradığını bile bilmeden sizi nasıl moderatör yaptılar şaştım ve gerçekten beni kırdınız, benim ısrarla öğrenmeye çaşıştığım şey şu sıfır corollaya aynı ekipman ve lpg sistemi ile aynı ustanın yaptığı afr ayarını yeni bir sıfır corollaya yüklemek mümkün mü? Bu ayar tutarmı atıyorum tutmaz çok fark olur fark yüzde 10 dersin bende başımın çaresine bakarım ama eğer fark binde 1 ise hiç peşine düşmem, eğer bu afr ayarı birebir aynı sıfır araca yüklenebiliyorsa bence ayar tutacaktır çünkü birebir sıfır aynı model araç, eğer bu ayarlar o kadar hassas olsaydı fabrikada heralde her araca ayrı ayrı işlem yapılırdı ayrı ayrı map sensörü felan taklılırdı değil mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '20
  • 195 kere teşekkür etti
  • 199 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 24, 2019, 11:23:15 »
Bir moderatöre bu ağız hiç yakışmıyor ve çok sığ düşünüyorsunuz, sonuçta usta afr ayarını yüklediğini ve yola çıkmaya gerek olmadığını söylüyor bende bunu araştırıyorum 150 tl nin hesabını yapıyorum evet ama işin ucunda o 150 verip yine istediğini alamamak var, daha önce farklı bir hesabım vardı yıllardır girerim son 8 yıldır da toyota kullanıcısıyım bu forumuda çok seviyorum,  forumların ne işe yaradığını bile bilmeden sizi nasıl moderatör yaptılar şaştım ve gerçekten beni kırdınız, benim ısrarla öğrenmeye çaşıştığım şey şu sıfır corollaya aynı ekipman ve lpg sistemi ile aynı ustanın yaptığı afr ayarını yeni bir sıfır corollaya yüklemek mümkün mü? Bu ayar tutarmı atıyorum tutmaz çok fark olur fark yüzde 10 dersin bende başımın çaresine bakarım ama eğer fark binde 1 ise hiç peşine düşmem, eğer bu afr ayarı birebir aynı sıfır araca yüklenebiliyorsa bence ayar tutacaktır çünkü birebir sıfır aynı model araç, eğer bu ayarlar o kadar hassas olsaydı fabrikada heralde her araca ayrı ayrı işlem yapılırdı ayrı ayrı map sensörü felan taklılırdı değil mi?

bu şekilde değerlere bakmadan verilebilecek her türlü cevap göle maya çalmaya benzer. tutarmı tutmazmı. elm cihazıyla bakın her devir aralığında inceleyin lft - sft +-%5 i geçerse ayar istiyor demektir. ayar istiyorsa götürün araç isteksiz falan filan deyin ayar yapsın. lft sft falan demeyin kızıyo lpg ciler onlardan başka bu işten kimse anlamamalı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 24, 2019, 11:40:24 »
Selam Gökhan bey birçok lpg servisi sizin de belirttiğiniz gibi yeni araçlarda özellikle 1 kere ince ayar yapıp kayıt edip gelen o guruptaki araç tara aynı hazır yazılımı yüklüyorlar .Bazı servisler tedbiren  yola çıkıp yakıt haritası üzerinden de ayarı kontrol ediyorlar  .  Ustanız yolda da haritayı kontrol etseydi yaptığı işlemin sağlamasını yapmış olurdu  .  Prins yazılım ve donanım olarak çok kaliteli bir ürün zaten . Sorun çıkacağını sanmıyorum kalbiniz ferah olsun  1000 km kontrolüne gidince kontrol sağlattırırsanız iyi olur .

İçinizi rahatlatmak adına şunu söyleyim  .Çalıştığım şirkete Hyundai araç alınmıştı fabrikasyon lpg li . Teslim almaya gittiğimizde herşey hazır şekilde teslim aldık . O zaman sormuştum ayar felan yapıldı mı diye bayi  1 araca sıfırken ayar yapılıyor kaydediliyor . Bütün araçlara aynı kayıtlı ayar yükleniyor . Bütün araçlar sıfır olduğu için sorun çıkmıyor demişlerdi . Biz 200 bin km  kullandık bir sorun çıkmamıştı BRC sistem vardı 
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
« Yanıtla #10 : Mayıs 24, 2019, 13:25:30 »
Bir moderatöre bu ağız hiç yakışmıyor ve çok sığ düşünüyorsunuz, sonuçta usta afr ayarını yüklediğini ve yola çıkmaya gerek olmadığını söylüyor bende bunu araştırıyorum 150 tl nin hesabını yapıyorum evet ama işin ucunda o 150 verip yine istediğini alamamak var, daha önce farklı bir hesabım vardı yıllardır girerim son 8 yıldır da toyota kullanıcısıyım bu forumuda çok seviyorum,  forumların ne işe yaradığını bile bilmeden sizi nasıl moderatör yaptılar şaştım ve gerçekten beni kırdınız, benim ısrarla öğrenmeye çaşıştığım şey şu sıfır corollaya aynı ekipman ve lpg sistemi ile aynı ustanın yaptığı afr ayarını yeni bir sıfır corollaya yüklemek mümkün mü? Bu ayar tutarmı atıyorum tutmaz çok fark olur fark yüzde 10 dersin bende başımın çaresine bakarım ama eğer fark binde 1 ise hiç peşine düşmem, eğer bu afr ayarı birebir aynı sıfır araca yüklenebiliyorsa bence ayar tutacaktır çünkü birebir sıfır aynı model araç, eğer bu ayarlar o kadar hassas olsaydı fabrikada heralde her araca ayrı ayrı işlem yapılırdı ayrı ayrı map sensörü felan taklılırdı değil mi?

Espri amacıyla söylemiştim, yadırgamak amaçlı değil yanlış anlamayın.
Zaten bu mesajdan önce de sonrasında yazılanlar da teyit etmeden, bakmadan bir şey söylenemeyeceğini belirtiyor. Öncesinde de belirttim ayar irtifaya göre de değişiyor sonuçta, her bir motor döngüsündeki hiçbir yanma bile aynı verimde değil.
Eğer ayarlar sabit kalması sadece aracın sıfır olmasına bağlı olsaydı, araç üreticileri  egzozdaki oksijen sensörü aracılığıyla fakir ya da zengin karışımda olup buna göre benzin enjektörlerine azaltma artırma komutları göndertmezdi. Fakat takılan lpg kitleri bu kapalı döngü kontrolü devre dışı bırakıyor.
Bu farkları da önceden söylediğim gibi elm327 cihazıyla takip edebilirsiniz ancak. Ya da bir süre kullandıktan sonra ustanıza gidip bağlatırsınız ve ltft değeri, +-%2.5 arasında ise ayar kabaca düzgündür denebilir.

Prins ustalarında gereksiz bir özgüven vardır. Prins'te yol ayarına gerek olmadığı ile ilgili bir çok şey söylerler. Bana söylediklerinde LTFT+STFT değerini söyledim bakakaldılar ve oraya dokundurmadan uzaklaştım. Aracım %14 fakirdi. Silverline kit takılı. Sırf bu iş için Ankara'da önerilen Quattro Garage'a gittim.

Piyasada %20-25 fakirle arıza ışığı yakarak gezen ne kadar araç varken böyle ayarsızlıklar olsa dahi kısa vadede etkisi gözükmez, etkisi ancak 150-200 bin km.den sonra görülür.

Son olarak forumda aktif olsaydınız bu lpg ayarı konusunda çok konuşuldu, yazıldı çizildi. Moderatörlük konusuna da gelirsek sorunuza ilk cevap verilmesinden anlayabilirsiniz. Siz teknik detaydan çok birşey olmayacağını teyit ettirmek istiyorsunuz sanırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mayıs 26, 2019, 21:47:11 »
Cevap için teşekkürler yücel aydoğan ve mutlu tekir bey, sayın moderatör mutlu bey kendimi kötü hissettiğim için size söylediklerimle sizi kırdıysam özür dilerim, cevabınız tam moderatöre yakışır bir cevaptı, iki insanında eşref saati çakışabiliyor bazen tekrardan özür dilerim, herkese selamlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 257500
  • Model Yılı: '01
  • 395 kere teşekkür etti
  • 373 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Mayıs 27, 2019, 00:56:28 »
2 araç sıfır olsa bile çok ilginçtir 2 motor arasında yakıt farkı performans farkı olabiliyor. Doğuştan mekanik şanslısı arabalar oluyor herşey değişebilir. AFR mutlaka yaptırın.
Toyota Corolla 2001 1.6vvt-i sol special 110+ bilmem kaç tane hp  BENZİNLİYDİ  Artık Prins Technomaxlı :rofl:

Simota Short Air İntake, 1.8 vvt-i İntake Manifold, 1.8 vvt-i Throttle Body, 1.8 vvt-i fuel injectors 51 mm straight pipe & sport muffler, Raizin Voltage Stabilizer, Greddy Oil Cacht Tank, Eibach pro kit 35 mm springs
Swimming coach :)