Gönderen Konu: Avensis 100km sonrası uğultu ve direksiyon kutusu tarafından gelen ses  (Okunma sayısı 1281 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
Merhabalar. Kasım ayından bu yana 2010 avensis sahibiyim. Araçla ilgili birkaç sorum olacak.
1) Airbag lambası bazen yanıyo bazen sönüyo sebebi ne olabilir?
2) arabamla çevre yolunda hızımı 100 km üstüne çıkardığımda uğultu sesi yapmaya başlıyor, hız 100 ve altına düşünce ses kesiliyor.
3) hafif bozuk yolda düşük hızda dahi sürüş yapsam (direksiyon kutusu veya z rotu tam anlayamadım sesin kaynağını) sanki aksamlar yerinden çıkmış birbirine çarpıyormuş gibi tıkır tıkır ses geliyo.

Bulunduğum ilçede güvenebileceğim bir usta olmadığı için soramadım da kimseye. En azından ufak bi bilgi alsam sizden yeterli benim için

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 885 kere teşekkür edildi
Merhabalar,
Airbag lambanız muhtemelen koltuk altı soketlerinden olabilir.Sürücü ve yolcu koltuk altlarındaki soketleri kontrol edin,bir kaç kere söküp yeniden takın oksitlenme vs olabilir.
Bozuk yolda gelen tıkırtı/lakırdı v.b ses direksiyin mili üzerindeki civataların gevşemesinden dolayı geliyordur.İki adet cıvata var ilki fren pedalının altında,paspası kaldırırsanız plastik bir parça var direksiyon mili koruyucusu şeklinde onu çıkartın göreceksiniz,diğer cıvata milin sonunda ancak ona ulaşmak için aracı lifte kaldırmak gerekiyor.12 numara anahtar idi hatırladığım kadarı ile sıkarsanız sorun düzelir.
100 km üstü ses için bir yorumum yok tekerlek rulmanı da olabilir,şanzımandan da gelebilir.
Umarım yardımcı olabilmişimdir,diğer arkadaşlarda yorum yazacaktır.
Selamlar
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 195 kere teşekkür etti
  • 1147 kere teşekkür edildi
Ümit Otansev bey 3.madde ile ilgili gerekeni söylemiş,eğer ilaveten alttan tak sesi geliyorsa viraj demir lastiklerine bakılabilir,izmir in hangi ilçesindesiniz bilemiyorum,herhalde orada rot balans işi yapan yer olmalı,tekerleri tek tek çevirerek sesi dinleyin rulman sesini bozuksa anlamak mümkün olur,eğer buralardan ses normal geliyorsa şanzıman la ilgili belki priz direkle ilgili rulmanlardan kaynaklanıyordur.Deneyimli usta olmadıkça şanzumanı oralarda sakın açtırmayın hele otomatikse ,sırayla hareket edersiniz.İzmir merkezde 2 resmi servis var,bir de oğuz oto toyota servisi var deneyimli bornova naldökende,tel:486 84 56  onlarında görüşünü alırsınız.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Model Yılı: '10
  • 2 kere teşekkür etti
Bilgiler için teşekkür ederim. Yarın ilk işim hepsini tek tek denemek olacak. Aliağada ikamet ediyorum ve bu bölgede maalesef herkes usta olduğunu iddia edip sorunu bulamayınca beni hayretler içinde bırakarak arabayı suçlamaya başlıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Bilgiler için teşekkür ederim. Yarın ilk işim hepsini tek tek denemek olacak. Aliağada ikamet ediyorum ve bu bölgede maalesef herkes usta olduğunu iddia edip sorunu bulamayınca beni hayretler içinde bırakarak arabayı suçlamaya başlıyorlar.
Nedense yaşadığınız bölgede özellikle Toyota dan anlayan usta yok 2 yıl önce Bergama da tatildeydim somadan Bergama ya geçerken tam kavşakta direksiyon hidroliğinin bittiğini farkettim gece olduğu için ekleme yapıp Bergama ya indim sabah gittiğimiz tamirci bakır pul bile uyduramadı zorla toparladı hatta arızanın yerinide ben gösterdim kendisine direksiyon kutusunun rekoru arızalıydı.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.