Gönderen Konu: HAVA AKIŞ HORTUMU TAMİRİ VE BOĞAZ KELEBEĞİ TEMİZLİĞİ  (Okunma sayısı 1639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 7000
  • Model Yılı: '20
  • 264 kere teşekkür etti
  • 469 kere teşekkür edildi
Merhaba arkadaşlar. Hafta sonu aracımı ücretsiz check-upa götürdüm ve hava akış hortumunun yırtıldığını ve değişmesi gerektiğini söyledir. Servis fiyatı bu hortuma 490 liracık yazmış. Ben ise tamir olabilir düşüncesiyle sizlere yazmak istedim. Bu hortumu neyle izole edebilirim. Kayınpederim mışında bandı yada lastiği gibi birşey söyledi ısındıkça oraya kaynar dedi ancak googlede arattım öyle birşey bulamadım. Sizlerin tavsiyesi ne olur.

Birde bu işe el atmışken boğaz kelebeği temizliği yapayım diyorum. Bu konuda dikkat etmem hususlar nelerdir ve nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda bilgilerinizi rica ediyorum. Keyifli forumlar dilerim.

Gör bak neler geçiyor hayatın içinden...

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem...
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '23
  • 13 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
Ynt: HAVA AKIŞ HORTUMU TAMİRİ VE BOĞAZ KELEBEĞİ TEMİZLİĞİ
« Yanıtla #1 : Mayıs 20, 2019, 11:44:48 »
Kelebek boğazını söküp temizleyin temizlik sonrasında kalibrasyon yaptırın tekleme yapabiliyor.
2023 hibrit corolla flame x pack....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Mayıs 20, 2019, 11:59:49 »
Kelebek boğazını söküp temizleyin temizlik sonrasında kalibrasyon yaptırın tekleme yapabiliyor.
Kalibrasyonu kendisi 1 hafta sonra otomatik ayarlıyor dediler ama ne derece doğrudur bilmiyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 20, 2019, 12:57:20 »
Selman bey hortumu söküp daha net bir foto çekebilirmisiniz,orayı gwest eriyen bant ile izole edebilirsiniz değişmeye gerek yok zaten ısıyı gördüğü zaman bulunduğu yerin şeklini alıyor,sonrasında üzerini yanmaz bez bant ile kaplayabilirsiniz.
Bakınız ;
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mayıs 20, 2019, 14:45:02 »
Ümit bey ilgili cevap için teşekkür ederim. Sabahtan beri aradığım ürünü söyleyerek aklımdaki tilki sayısını düşürdünüz. Zira 40tan fazla tilki dolaşıyor aklımda :) Akşam unutmazsam daha detaylı foto çekip paylaşırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 20, 2019, 19:26:06 »
Geçmiş olsun. Doğru ve sağlıklı şekilde tamir olabileceğini düşünüyorum. Bu konuda önemli bilgiler de verilmiş zaten.
Bir konuda ekleme de yapayım. Hortumun iç bölümündeki yapı da önemlidir. Hava içeri vakumla çekiliyor. Eğer içten ayrık bölüm kalırsa, hava akışı bozulabilir. Bu yüzden içten de yüzeyi düzgün hale getirmek doğru olur. içten ulaşılabilecek noktada ise dıştan sabitleme onrası, içten ince ve dikkatli şekilde, ısıl işlemle düzeltme denenebilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Rızkımı veren Hüdadır kula minnet eylemem...
  • Kilometre: 3000
  • Model Yılı: '23
  • 13 kere teşekkür etti
  • 39 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 20, 2019, 19:34:57 »
Kalibrasyonu kendisi 1 hafta sonra otomatik ayarlıyor dediler ama ne derece doğrudur bilmiyorum.
Yeni parametreleri beyin kaydediyor olabilir ancak bir hafta düzensiz devirli araçla uğraşmaya değmez Ôzel servisler kalibrasyon dahil 70 tl civarinda yapiyor bu işi ugrasmaniza değmez bence
2023 hibrit corolla flame x pack....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mayıs 21, 2019, 13:34:34 »
Geçmiş olsun. Doğru ve sağlıklı şekilde tamir olabileceğini düşünüyorum. Bu konuda önemli bilgiler de verilmiş zaten.
Bir konuda ekleme de yapayım. Hortumun iç bölümündeki yapı da önemlidir. Hava içeri vakumla çekiliyor. Eğer içten ayrık bölüm kalırsa, hava akışı bozulabilir. Bu yüzden içten de yüzeyi düzgün hale getirmek doğru olur. içten ulaşılabilecek noktada ise dıştan sabitleme onrası, içten ince ve dikkatli şekilde, ısıl işlemle düzeltme denenebilir.

Detaylı ön bilgi için teşekkür ederim Hakan Bey.

Yeni parametreleri beyin kaydediyor olabilir ancak bir hafta düzensiz devirli araçla uğraşmaya değmez Ôzel servisler kalibrasyon dahil 70 tl civarinda yapiyor bu işi ugrasmaniza değmez bence

Dün biraz araştırdım. Bizim accordlarda elemanın biri bilgisayara bağlamadan adaptasyonu yapmayı göstermiş. Belki diğer araçlarda da aynıdır durum. İlgili videoda detaylı anlatımı var. Özetle aracı çalıştırıp araç fan açana kadar 3bin devirde sabit tutuyoruz, sonrasında stop edip tekrar çalıştırıyoruz 10 dk boyunca araç rölantide çalışıyor ve araç kendi devrini öğreniyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mayıs 27, 2019, 01:42:22 »
Ümit Beyin adını söylediği malzemeyi sipariş geçtim ve cuma günü işe koyuldum. Elim değmişken boğaz kelebeğinide würthün balata spreyi ile bir güzel temizledim inşallah sorun hallolmuştur :) Maaliyet;
Kendinden eriyen bant kargo dahil 15 lira (daha çok fazla kaldı elimde)
Balata spreyi 25 lira onunda yarıdan az var içinde

[attach=1]
[attach=2]
[attach=3]
[attach=4]
[attach=5]

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 27, 2019, 04:09:29 »
Elinize sağlık İNŞAALLAH sorunsuz kullanırsınız yapmanız gereken bir detay daha var onu diğer konuya yazdım elinizde kalan malzemeyi eriyen bantı başka yerlerde elektrik kablosu izalasyonu doğalgaz borularının elektrik tesasıtına yakın geçtiği yerlerde ve daha birçok yerde kullanabilirsiniz veya çevrenizde sizinki gibi olan durumlarda kullanırsınız.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 264 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mayıs 27, 2019, 08:23:27 »
Elinize sağlık İNŞAALLAH sorunsuz kullanırsınız yapmanız gereken bir detay daha var onu diğer konuya yazdım elinizde kalan malzemeyi eriyen bantı başka yerlerde elektrik kablosu izalasyonu doğalgaz borularının elektrik tesasıtına yakın geçtiği yerlerde ve daha birçok yerde kullanabilirsiniz veya çevrenizde sizinki gibi olan durumlarda kullanırsınız.

Teşekkür ederim Ümit bey. Kullanım alanlarını değerlendireceğim inşallah.