Gönderen Konu: klima devir yükseldikçe soğutuyor  (Okunma sayısı 2077 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
klima devir yükseldikçe soğutuyor
« : Mayıs 16, 2019, 15:04:38 »
iyi günler arkadaşlar. 99 corolla sahibiyim. eskiden devir farkı olmadan klima sabit soğuk üflerdi, son dönemlerde üflediği hava soğukluğu devirle aynı orantılı olmaya başladı. araba rölantideyken veya düşük devirde hareket ederken ılık üflüyor. anca 4 bin devir civarına getirince soğuk üflemeye başlıyor. şehir içinde problem oluyor bu da tabiki.
bir de uzun yola çıkınca devir otomatikman yüksek olduğu için bu sefer de çok aşırı soğutuyor, bu da araca hararet yaptırıyor. bir de uzun yolda sanki cam açık gibi daha fazla hava geliyor klimadan. 1 kere gaz değiştirdim ama yine aynı, değişen birşey yok. gaz değiştirdiğim yer kompresördendir dedi ama ne derece doğru bilemem.
aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

Toyota Club Türkiye

klima devir yükseldikçe soğutuyor
« : Mayıs 16, 2019, 15:04:38 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: klima devir yükseldikçe soğutuyor
« Yanıtla #1 : Mayıs 16, 2019, 16:20:25 »
iyi günler arkadaşlar. 99 corolla sahibiyim. eskiden devir farkı olmadan klima sabit soğuk üflerdi, son dönemlerde üflediği hava soğukluğu devirle aynı orantılı olmaya başladı. araba rölantideyken veya düşük devirde hareket ederken ılık üflüyor. anca 4 bin devir civarına getirince soğuk üflemeye başlıyor. şehir içinde problem oluyor bu da tabiki.
bir de uzun yola çıkınca devir otomatikman yüksek olduğu için bu sefer de çok aşırı soğutuyor, bu da araca hararet yaptırıyor. bir de uzun yolda sanki cam açık gibi daha fazla hava geliyor klimadan. 1 kere gaz değiştirdim ama yine aynı, değişen birşey yok. gaz değiştirdiğim yer kompresördendir dedi ama ne derece doğru bilemem.
aynı sorunu yaşayan arkadaşlar varsa yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.
Klima kompresörü zayıflamışsa dediğiniz sorunu yapar  şehir içinde soğutmaz yani işin açıkçası kompresörün gücü yetmiyor ama yüksek devirde zaten basınç oluşuyor gazı rahatlıkla basıyor,hareret yapması ayrı bir durum klimayla alakalı olmayabilir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3226 kere teşekkür edildi
Ynt: klima devir yükseldikçe soğutuyor
« Yanıtla #2 : Mayıs 16, 2019, 17:27:07 »
Ümit Bey bilgi vermiş zaten.
Klima kompresörünüz muhtemelen eski tip. Klima gazı değişirken uygun tipte gaz mı kullanıldı, modifiye edilip yeni tip (nispeten) gaz mı kullanıldı, bundan emin olmak gerekir.
Ayrıca gaz basıncından da emin olmak doğru olur.