Gönderen Konu: Airbag ve Emniyet Kemeri Sağlığı  (Okunma sayısı 1225 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 315000
  • Model Yılı: '00
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Airbag ve Emniyet Kemeri Sağlığı
« : Mayıs 07, 2019, 15:05:34 »
Merhabalar,

Özellikle eski model araçlar için airbag arızasının gizlenmesi amacıyla ışığının söndürülmesi, emniyet kemerlerinin daha önceki bir kazada ömrünü doldurmuş olmasına rağmen yapılan birkaç işlemle sağlıklıymış gibi çalışıyor izlenimi verilmesi gibi durumları nasıl tesbit edebiliriz?

Kendi aracımdan örnek vermem gerekirse, 2000 model Corolla var bende. Sürücü ve yolcu airbaglerine sahip. Kontağı açtığımda olağan şekilde airbag ışığını yakıyor ve araç çalıştığında da sönüyor.

Emniyet kemerlerimizde de tüm kemerler elimle seri şekilde çektiğimde kilitliyor. Sadece arka koltuk emniyet kemerlerimiz geri toplama sırasında çok zorlanıyor, kendimiz itmek zorunda kalıyoruz.

Bu şartlar altında, örneğin, benim arabamda herhangi bir hile yapılmış gibi görünüyor mu?

Bir de aracımın kullanım klavuzunu da inceleyip buraya da yazacağım, sizlere de sorayım dedim. Firmalar airbaglerin sağlıklı çalışma süresini 10-15 sene ile sınırlandırmış, bu süre sonrası için mesuliyet kabul etmiyor gibi bir bilgi aldım. Bununla ilgili net bilgisi olan var mı?

Toyota Club Türkiye

Airbag ve Emniyet Kemeri Sağlığı
« : Mayıs 07, 2019, 15:05:34 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Airbag ve Emniyet Kemeri Sağlığı
« Yanıtla #1 : Mayıs 08, 2019, 04:26:03 »
Airbag için dediğiniz gibi süre sınırı olsa 17 yıllık e120 kasa 2002 model aracı çağırıpta airbag fişeklerini niye değiştirsin?
Emniyet kemerleri çektiğiniz zaman kilitleme yapıyorsa sorun olmaz çalışıyor demektir,bıraktığınızda toparlamamsı içindeki mekanizmanın zamanla tozlanmasından kir pis toplanmasından kaynaklanmaktadır.
Aracınızda sorun olduğunu düşünüyorsanız yetkili serviste konuyla ilgili inceleme yaptırabilirsiniz.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Corolla&Yaris
  • Kilometre: 56000
  • Model Yılı: '17
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 11, 2019, 22:59:04 »
Aracımın kitapçığında hava yastıklarını 10 yıldan sonra kontrol ettirin diyordu. Bir kullanım ömrü illa ki vardır. Muhtemelen bu süre baya uzundur. Sizinkilerde bir sorun olup olmadığını açıp kontrol ettirmeden bilemezsiniz sanırım. İnternetteki ekspertiz videolarında direnç atılmış ancak arıza ışığı yakmayan çok araba var.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 25000
  • Model Yılı: '16
  • 265 kere teşekkür etti
  • 41 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 12, 2019, 10:39:08 »
Malum video paylaşım sitesinde popüler expertiz firmalarının videolarını izliyorum. Araç expertizinde airbag'ler açılmışsa yada kaza sebebiyle kemerler gerdirip işlevini kaybettiyse genelde bunu gizlemek için

airbag ve kemerlere  direnç attıklarını,
airbag'ın çıkma kullanıldığı (üretim tarihinden tespit ediyorlardı)
airbag'lerin tamir edildiği
yada airbag bulunması gereken yerde hiç airbag bulunmadığını videolarında gösterdiler.

Ama sağlamlığı anlamında bir testi heralde yetkili servis bilgi verebilir diye düşünüyorum.
Toyota Auris 2010 1.6 A/T Comfort Extra (2014-2019)
Toyota Auris 2016 1.6 MDS Active (2019-)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Tıpkı Eski Filmler Gibisin Zamanına Göre İyiydin
  • Kilometre: 309280
  • Model Yılı: '93
  • 500 kere teşekkür etti
  • 705 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 12, 2019, 16:48:52 »
İşin hile hurdası çok elektrikçi arkadaşım airbag ışığını alternatöre bağlıyorlar bir diğer şeklide karbüratörlü araçlarda bulunan lpg anahtarını kullanıyorlar diyor. Kemer 101 kasada genelde toplamaz diğerleri için bişey fikrim yok. Mekanizmayı kontrol ettim sağlam kemerlere silikon sprey sıktım bi zaman sonra yine toplamama sorunu çıktı.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 12, 2019, 20:05:08 »
Bu yüzden araç satışları için, zamanında çok bahsettiğimiz ve araç satışı üzerinden ücretini alacak olan, sorumluluk da yüklenen, açık arttırma firmaları kurulmalı.
Silikon sprey kemerde işe yarıyor Yaşar arkadaşımızın da belirttiği gibi.