Gönderen Konu: 1.33 Corolla marş motoru çok yavaş dönüyor  (Okunma sayısı 2495 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 93081
  • Model Yılı: '11
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
1.33 Corolla marş motoru çok yavaş dönüyor
« : Mayıs 05, 2019, 22:24:03 »
2011 Model 1.33 Comfort bir Corolla'm var. Aracım 90.000 kilometrede. Dün akşam arabanın yerini değiştirdim sokakta ve eve çıktım. Bugün ufak bir inşaat işimiz olduğu için hem de bunun bahanesiyle içindeki ufak tefek lekeleri temizleyeyim diye arabaya indim. İnşaatın tozu arabaya girmesin diye de biraz öne alayım dedim. Kontağı çevirdim, debriyaja köküne kadar basıp marşa bastım. Marş motoru o kadar yavaş döndü ki akü boşalmış zannettim. Neden olabilir diye düşünürken birkaç kere stop edip marşa bastım ve her seferinde normal marş yaptı. Sonra eve çıktım ve aradan birkaç saat geçti. Komşumun yanına muhabbete inerken anahtarı da aldım tekrar bir deneyeyim diye ve inip tekrar marşa bastım. Bu sefer öncekinden de yavaş döndü ama çalıştı. Bu sefer biraz çalıştırıp öyle kapattım. Tekrar tekrar denedim her seferinde sorunsuz çalıştı. Bunu neden yapıyor olabilir?
1996 Toyota Corolla 1.3 XL
2005 Toyota Corolla 1.6 Terra
2011 Fiat Linea 1.3 Multijet Active Plus
2011 Toyota Corolla 1.33 Comfort

Toyota Club Türkiye

1.33 Corolla marş motoru çok yavaş dönüyor
« : Mayıs 05, 2019, 22:24:03 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 32500
  • Model Yılı: '18
  • 3 kere teşekkür etti
  • 25 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.33 Corolla marş motoru çok yavaş dönüyor
« Yanıtla #1 : Mayıs 05, 2019, 22:55:55 »
Akünüz kaç yıllık?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 99000
  • Model Yılı: '13
  • 1361 kere teşekkür etti
  • 885 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mayıs 05, 2019, 23:58:17 »
Mert bey sormuş zaten akü kaç yıllık diye.Birde park halinde iken sürekli marş basıp stop ederseniz zaten yapması çok normal.
Aracınızı ne sıklıkta kullanıyorsunuz öncelikle? haftada en az yarım saat kadar normal sürüş yapmaz iseniz gene akünüz zayıflar dediğiniz problemler baş gösterebilir.
Ama öncelikle akü ömrünü tamamlıyor yada akü kutup başlarında kirlenme olabilir.
Sadece V-POWER - Anti LPG

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mayıs 06, 2019, 11:45:53 »
Sık sık marş yapmanız aküyü daha da boşaltır :) Marş yaptıktan sonra bir süre kullanmanızı tavsiye ederiz. Akünüz yeni ise aküyü şarj ettirin. Eğer eski ise de değişimi iyi olur. 
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Mayıs 06, 2019, 22:37:40 »
Öncelikle hepinize yanıtlarınız için teşekkür ederim, benim aklıma da ilk önce sık sık marş bastığım için akünün boşalmış olabileceği geldi ve çalıştırdıktan sonra yarım saat kadar mahallede turlayıp evin önüne çektim. Bu sabah tekrar çalıştırdığımda aynı şeyi yaptı. Kaputu açıp aküyü kontrol ettiğimde kutup başının baya küflendiğini gördüm. Kutup başını söktüm, kaynar su ile temizledim ve bütün küfünden arındırdım. Tekrar yerine takıp çalıştırdım ve normal çalıştı, düzeldi herhalde dedim. Akşamüstüne doğru bir cıvata almak için hırdavatçıya gideyim dedim, evden biraz uzak olduğu için de arabaya indim. Bu sefer bastığımda yine aynı şeyi yapıp çalıştı ama bu sefer stop etti. 2. basmamda ancak çalıştı. Bu arada akü kaç yıllık bilmiyorum ama baya eski göründü gözüme, aracı alalı 4-5 gün kadar oluyor eski sahibine de sormayı akıl edemedim sadece bakımına ne kadar kaldığını sormuştum. Yarın sanayiye gidip aküyü ölçtüreceğim olmazsa aküyü değiştirip bakacağım.
Ekleme: Arabayı genellikle okula gidip gelmek için kullanıyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 06, 2019, 23:02:37 »
Umut bey bahsettiğiniz problem iki türlü olur ya akü miadını doldurmuştur yada marş motorunun kömürleri zayıflamıştır ama ilk seçenek daha etkili gözüküyor stop etmeside aküyü işaret ediyor çünkü araçlarda birçok sistem akü üzerinden beslenir 12 volt ile çalışır bunlardan biride rolanti motoru dur aracın rolantide stabil çalışmasını sağlar bozuk akü ilk marş anında bütün gücünü aracı çalıştırmak için marş motoruna aktarırsa üzerindeki elektrik boşalır diğer sistemleri anlık olarak besleyemez akım çekemeyen rolanti motoruda aracı rolanti devrinde tutamazsa stop eder aküyü kontrol ettirin gerekirse başka bir akü takıp deneyin veya evin önünde marş vurmadan takviye yaparak deneyin eğer araç normal çalışıyorsa vakit kaybetmeden aküyü değiştirin çünkü bozuk akü marş yastığına yük bindirir ve bozar daha fazla masraf açar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 07, 2019, 09:08:00 »
Şimdi sanayiye geldim ve aküyü ölçtürdüm. Bakan usta bu arabanın ilk aküsü bu bu zamana kadar nasıl dayanmış hayret ettim dedi. Aküyü değiştirip bakacağız şimdi.

Mesaj Birleştirildi: Mayıs 07, 2019, 19:16:51
Evet aküyü değiştirdik ve gün boyunca hiç sorun yaşamadım sorun akü kaynaklıymış. Bunu da böyle yırttık bir tek aynamın sorunu kaldı onu da yaptırırsam tüm dertlerim çözülecek  :D :D