Gönderen Konu: Boşta iken ve hızlandıkça yok olan, debriyaja basınca ise kesilen ses  (Okunma sayısı 1474 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota bir tutkudur.
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 226000
  • Model Yılı: '11
  • 9 kere teşekkür etti
Merhaba geçtiğimiz 2 3 gün içinde 2011 model 1.4 dizel 6 ileri şanzumanlı aracımın baskı balata ve debriyaj bilyası şet olarak değişti. Aracımın baskısı tamamen bitmişti. Bir ses geliyordu debriyajdayken, ustam debirayj bilyasını da bu yüzden degistirdim dedi. Aynı sesin biraz daha benzeri hala geliyor. Ancak kendi deneylerimle keşfettiğim olay şudur; durur halde bosta debriyaja basmadan gelen bu ses debriyaja basınca kavrama noktasından sonra kesiliyor. araç viteste giderken ve kalkarken de sorun yok. Bu yüzden sorunun şanzıman da olduğunu düşünüp araçla hızlandım. Daha sonra boşa aldım ancak bu sefer ses yoktu ancak.... giderek yavaşladıkça ses tekrar gelmeye başladı. 30 dan sonra ses hafif hafif çoğaldı ve durunca yine geliyordu. Şimdi bu ne demek anlamadım. Sorun şanzjmandaysa yüksek hızda neden gelmedi? şanzımanda değil de nerede peki? Özellikle sol önden hemen şanzımanın üstünden geliyor,kaputu açıp iyi bi dinledim.
Kimyager.

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Merhaba geçtiğimiz 2 3 gün içinde 2011 model 1.4 dizel 6 ileri şanzumanlı aracımın baskı balata ve debriyaj bilyası şet olarak değişti. Aracımın baskısı tamamen bitmişti. Bir ses geliyordu debriyajdayken, ustam debirayj bilyasını da bu yüzden degistirdim dedi. Aynı sesin biraz daha benzeri hala geliyor. Ancak kendi deneylerimle keşfettiğim olay şudur; durur halde bosta debriyaja basmadan gelen bu ses debriyaja basınca kavrama noktasından sonra kesiliyor. araç viteste giderken ve kalkarken de sorun yok. Bu yüzden sorunun şanzıman da olduğunu düşünüp araçla hızlandım. Daha sonra boşa aldım ancak bu sefer ses yoktu ancak.... giderek yavaşladıkça ses tekrar gelmeye başladı. 30 dan sonra ses hafif hafif çoğaldı ve durunca yine geliyordu. Şimdi bu ne demek anlamadım. Sorun şanzjmandaysa yüksek hızda neden gelmedi? şanzımanda değil de nerede peki? Özellikle sol önden hemen şanzımanın üstünden geliyor,kaputu açıp iyi bi dinledim.
öncelikle profil bilgilerinizi doldururmanız sizin için daha iyi olur.
Birincisi takılan debriyaj seti hangi marka ve parça kodu varmı elinizde varsa paylaşırsanız ufuk bey size en doğru bilgiyi verir,eğer takılan set orjinal parça koduyla gelen değilde uyum sağlayan ise bu gibi sorunların çıkması muhtemel dir.
Eğer elinizde parça kodu varsa paylaşın lütfen.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Toyota bir tutkudur.
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 226000
  • Model Yılı: '11
  • 9 kere teşekkür etti
Aisin marka hidrolikli set takıldı, bu modellerde bir çok çeşit set olduğu için içinden çıkanla bire-bir aynısını taktılar. Ancak elimde parça kodu yok, 1200 tl ödedim parça için.
Kimyager.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Aisin marka hidrolikli set takıldı, bu modellerde bir çok çeşit set olduğu için içinden çıkanla bire-bir aynısını taktılar. Ancak elimde parça kodu yok, 1200 tl ödedim parça için.
parça numarası olmadan yorum yapmak imkansız eğer yakın zamanda aldıysanız veya aldığınız yer işini düzgün yapan bir işletmeyse kayıtlarında olabilir  aldığınız yerden öğrenebilirsiniz.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 30, 2019, 11:02:38
Yinede aracı uzman bir Toyota ustasına inceletin sesi dinletin gerekeni söylerler profil bilgilerinizde nerede ikamet ettiğiniz yazılı değil doldurursanız bulunduğunuz yere göre form üyelerimiz usta servis tavsiyesi yaparlar.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 24 kere teşekkür etti
merhaba.emin olmamakla beraber daha önce bahsettiğinizin aynısını seat leonda yaşadık.serviste şanzıman grup bilyasından geliyor demişlerdi.gerçektende öyle oldu dışarda özel serviste yaptırdık ses kesilmişti.bizim olay bu şekilde olmuştu.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 10650
  • Model Yılı: '18
  • 4 kere teşekkür etti
  • 14 kere teşekkür edildi
şanzıman Prizdirek bilyası aşınmış değişmesi gerek. Bilyalar 2 adet önde ve arkada youtube da videoları var.