Gönderen Konu: Corolla yokuş kalkış sisteminin çıkardığı ses  (Okunma sayısı 2875 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 2500
  • Model Yılı: '18
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
Arkadaşlar rampada frene basıp yokuş kalkış sistemi devreye giriyor, freni bırakınca devreden çıkarken garip bir ses çıkarıyor, YouTubeye video ekledim hemen videonun başında ve son kısmında ses gayet ne duyuluyor , bu ses balata sesi değil, aracım daha 2500km de, bu ses problemi 1 gün sürdü şu an yok servise videoyu gösterdim, merkeze soracaklarını belirttiler, sizce sesi yapan yer neresi?

Mesaj Birleştirildi: Nisan 27, 2019, 23:44:22
Foruma bakıyorum böyle bir ses  problemi yaşayan okumadım daha , yokmu arkadaşlar  tecrübesi  fikri olan

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Corolla yokuş kalkış sisteminin çıkardığı ses
« Yanıtla #1 : Nisan 28, 2019, 01:17:22 »
Son zamanlarda çamurlu veya aşırı tozlu bölgeden geçtiyseniz balata arasına çamur toz veya çok küçücük bir taş aldıysa bu sesi yapabilir,yokuş kalkış desteği anlık olarak kısa süreli frene baskı uygular o anda siz kalkış yapınca gergiye oturan helezon yayları fren birden bırakınca bu ses çıkabilir veya diğer ihtimalde disk ve balata arasına giren toz,kir,çamur veya küçük taş parçası anlık olarak baskıdan kurtulmak amacıyla sürtünmeden dolayı bu sesi yapabilir,sesin geçtiğini ifade etmişsiniz tedbir amaçlı arka balataları söktürüp balata spreyi ile temizletmek ve arasında yabancı madde olup olmadığı nı kontrol etmek iyi olabilir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Kilometre: 56400
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 28, 2019, 02:41:48 »
Bende oluyordu geçen gün balatalar değişti problem çözüldü. Gııyyc diyordu geriye bırakırken, sizinkinden biraz daha ince sesti ama utanıyordum yani 2018 yepyeni araçta arkadaşlarım bu ne sesi gayç guyç dediklerinde.. Bakımda hallettirdim çok şükür şimdilik yok 3 gündür..
2018 Toyota Corolla 1.6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 28, 2019, 12:35:13 »
Yokuş kalkış desteği devreye girince gösterge panelinde sarı kayan araç uyarı ışığının yanması gerekmiyor mu? Sizin gösterge panelinde bu ışığı göremedim. Ayrıca yokuş kalkış desteği devreye girdiğinde 3 saniye sonra otomatik devre dışı kalıyor veya siz hareket etmek istediğinizde freni bırakıyor

Sizin araç durur vaziyette ve siz fren pedalına bastıkça ses geliyor. Acaba yokuş kalkış desteği değilde fren pedalından bu ses geliyor olabilir mi?

Veya Ümit beyin yazdığı gibi araç esneme yapıp helezon mu ses çıkartıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 28, 2019, 15:24:09 »
Yokuş kalkış desteği devreye girince gösterge panelinde sarı kayan araç uyarı ışığının yanması gerekmiyor mu? Sizin gösterge panelinde bu ışığı göremedim. Ayrıca yokuş kalkış desteği devreye girdiğinde 3 saniye sonra otomatik devre dışı kalıyor veya siz hareket etmek istediğinizde freni bırakıyor

Sizin araç durur vaziyette ve siz fren pedalına bastıkça ses geliyor. Acaba yokuş kalkış desteği değilde fren pedalından bu ses geliyor olabilir mi?

Veya Ümit beyin yazdığı gibi araç esneme yapıp helezon mu ses çıkartıyor.

Hayır Erhan Bey helezon değil yokuş kalkış devre dışı kalırken direkt gıyyyc diyordu ama yay sesi değil sürtme sesiydi balatalar sertleşmiş denildi değiştirdiler..
Ekranda bende de ışık yanmıyor devreye girdiğinde. Problem midir bilmiyorum, diğer 1,6 life larda nasıl acaba?
2018 Toyota Corolla 1.6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mayıs 01, 2019, 13:29:26 »
Herkese teşekkür ediyorum ilginizden dolayı ama ses balata sesi kesinlikle değil! Çünkü yokuş kalkışı devreye girdirmeden fren yapınca hafiften bu ses yok, ve ses hiç balata sesine benzemiyor! Videoyu servise gönderdim merkeze sorcaz dedi, başka tecrübesi olan varmı? Misal abs yi yokuş kalkışı yöneten o fren hortumlarının toplandığı merkez bu sesi yapar mı?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Mayıs 01, 2019, 18:56:53 »
Hayır Erhan Bey helezon değil yokuş kalkış devre dışı kalırken direkt gıyyyc diyordu ama yay sesi değil sürtme sesiydi balatalar sertleşmiş denildi değiştirdiler..
Ekranda bende de ışık yanmıyor devreye girdiğinde. Problem midir bilmiyorum, diğer 1,6 life larda nasıl acaba?
Bende otomatik vites var belki gösterge farkından olabilir. Bende kayan araç ikonu çıkıyor. Katologda gösterge ışığı ile ilgili bilgi var ancak otomatik vitesi tarif etmiş.

Ses ise soğuklarda genelde el frenini bırakınca araç esneme yapıyor ve gacırtı şeklinde bir ses geliyor. Helezon olmasa da arka denge çubuklarının lastiklerinden gelme ihtimali yüksek. Onları imkan varsa gresletip tekrar takip etmek lazım. Yağlama imkanı yoksa muhtemelen o lastikler değiştiğinde ses kesilecektir. Balatadan olduğunu düşünmüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mayıs 02, 2019, 15:39:08 »
Şu an 1 hafta oldu bakımdan çıkalı bugün yine Bursa Tophane'ye çıkarken bayırda kalkışta uzun uzun bu sesleri dinledim trafikte dur kalkta. Dediğiniz gibi balata değil demek ki. Kalkarken gayyycc gayycc yapıyor. Tam olarak pedalların oradan geliyor ses sanki. Ben de video çekip göndereyim. 10 bindeki arabada niye böyle şeyler oluyor ya hu  :(
2018 Toyota Corolla 1.6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Mayıs 02, 2019, 17:30:29 »
Şu an 1 hafta oldu bakımdan çıkalı bugün yine Bursa Tophane'ye çıkarken bayırda kalkışta uzun uzun bu sesleri dinledim trafikte dur kalkta. Dediğiniz gibi balata değil demek ki. Kalkarken gayyycc gayycc yapıyor. Tam olarak pedalların oradan geliyor ses sanki. Ben de video çekip göndereyim. 10 bindeki arabada niye böyle şeyler oluyor ya hu  :(
sesin nereden geldiğini araştırın ama herzaman yokuş kalkış desteği ni kullanma ihtiyacı neden duyuyorsunuz aslında sistemi her dakika kullanmak arka balataları erken bitmesine ve diğer bağlantı parçaların daha çabuk aşınmasına sebebiyet verir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 14, 2019, 17:47:36 »
sesin nereden geldiğini araştırın ama herzaman yokuş kalkış desteği ni kullanma ihtiyacı neden duyuyorsunuz aslında sistemi her dakika kullanmak arka balataları erken bitmesine ve diğer bağlantı parçaların daha çabuk aşınmasına sebebiyet verir.

Ümit Bey bizim tercihimizle devreye girmiyor ki :/ yani daha fazla basayım da ekranda ışık yansın da devreye girsin şeklinde bir durum yok 1.6 Life da nedense. Az da bassak tutuyor yokuşta. Ekranda ışık da yanmıyor. Veya bunun tam tersi olarak düz yolda veya çok hafif eğimde freni kökleseniz de sistem devreye girmiyor. Aracın keyfine göre yani nedense :)
2018 Toyota Corolla 1.6

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 3 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Mayıs 23, 2019, 22:47:34 »
Arkadaşlar neticesiz konu sevmediğimden bilgi olsın diye yazıyorum araba o 2 gün dışında o sesi hiç yapmadı sanırım önemli bişey değil belkide bir taş bilemiyorum