Gönderen Konu: İnsanlarımızda ki görgüsüzlük  (Okunma sayısı 2341 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 110000
  • Model Yılı: '15
  • 744 kere teşekkür etti
  • 740 kere teşekkür edildi
İnsanlarımızda ki görgüsüzlük
« : Nisan 23, 2019, 13:32:34 »
Uzun zamandır hep dikkatimi çekmiştir özellikle bizim milletimize insanımıza özel sanırım. Sosyal medya üzerinde bir ufak tartışma olsun hakaret etmeden yapamıyorlar. Tartışma aslında güzel bir şeydir yeni fikirler düşünceler öğrenirsin ama bizim insanlarımızda her zaman söylenmeyecek sözler ile küfür söylenir. Araba gruplarında da öyle normal yaşantı  da da neden bu kadar insanlar hakaretin küfürün arkasına sığınıyor

Toyota Club Türkiye

İnsanlarımızda ki görgüsüzlük
« : Nisan 23, 2019, 13:32:34 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: İnsanlarımızda ki görgüsüzlük
« Yanıtla #1 : Nisan 23, 2019, 13:53:08 »
Uzun zamandır hep dikkatimi çekmiştir özellikle bizim milletimize insanımıza özel sanırım. Sosyal medya üzerinde bir ufak tartışma olsun hakaret etmeden yapamıyorlar. Tartışma aslında güzel bir şeydir yeni fikirler düşünceler öğrenirsin ama bizim insanlarımızda her zaman söylenmeyecek sözler ile küfür söylenir. Araba gruplarında da öyle normal yaşantı  da da neden bu kadar insanlar hakaretin küfürün arkasına sığınıyor
Eğitim
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
    • Japanese Man-Youtube Channel
  • Kilometre: 5000
  • Model Yılı: '19
  • 224 kere teşekkür etti
  • 128 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 23, 2019, 13:59:41 »
Abi arabada müzik açıp paneli çekip instagramdan canlı yayın açanları napalım :D  (yazar burda ehuhehe param var,müzik dinliyom aha arabam da Toyota  demek istiyor bence) :D
Corolla 2019 ve üstü modeller icin her sey-> Facebook Corolla2019+ Grubunda!
2019 Corolla Vision 1.6 Valvematic
2014 Corolla Advance 1.4 D4D
2011 Auris 1.33 Dual VVT-I

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 29000
  • Model Yılı: '12
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 23, 2019, 14:00:14 »
Facebook'u mu kapattığımdan beri çok huzurluyum.
Gerçek hayatta tanıdığım ve mükemmel diye tanımlayabileceğim insanları, yazdıklarını okudukça çok şaşırmıştım. Bildiğiniz kuduz köpek bir oraya bir buraya ağızlarından salyaları aka aka saldırıyorlar. Ufacık minik bir konu üzerinde fikir beyan ediliyorken, o fikre karşı çıkan biri "ben aynı fikirde değilim" demek yerine hemen ana avrat küfüre, hakaretlere başlıyorlar. Bunu yapan hem erkek hem de üzücü olarak kadınlar var. Kadın dediğin hanım hanımcık olur, ağır başlı olur, oturmayı kalkmayı bilir vb benzeri tanımlara uymuyorlar bile.

Dün durağa yanaştım, bütün yolcuları gözlemledim baktım gelen yok yavaş yavaş hareket etmeye başladım ki son anda bekleyenlerden bir teyzenin geldiğini aynadan görünce durdum. hoş geldiniz karşılamama "basmış nereye gidiyorsun" diye anlamsızca sert çıktı bana. Basıp gitmiş olsam siz şu an bu otobüste olmazdınız dedim. Bu sefer de el kaldırdım neden durmadın (kesinlikle el kaldırmadı) dedi. Teyze arabaya bindin derdin ne tam olarak ne bilmiyorum ama lütfen geç otur artık dedim. Belediye personeliyiz diye üstümüze çok geliyorlar ama onları tersleyen, hakaret eden özel halk otobüsü sürücülerine aynısını yapamıyorlar. İnsanlara saygılı oluşumuzu eziklik olarak algılayıp garip davranışlarda bulunuyorlar.

Eğitim
Ama insan olma eğitimi. Bana göre ;)
Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 744 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Nisan 23, 2019, 14:22:13 »
Eğitim
Okumuşu da öyle okumamışı da ama

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Nisan 23, 2019, 14:25:11 »
Ama insan olma eğitimi. Bana göre ;)
Can bey zaten eğitimin her türlüsü temelinde insanlığı insan olmayı karşısındakine empati yapabilmeyi barındırır,malesefki insanlık şuan için çok kötü bir uçuruma sürükleniyor milli değerlerimiz örf,adet,gelenek ve göreneklerimiz asimile edilmiş durumda eğitimin ilk durağı olan aile düzeni bozuk başı boş bir hâl almış durumda (şimdi beni gerici yobaz yapacaklar ) en iyi eğitmen olması gereken annelerimiz veya anne adayı kadınlarımız kızlarımız (hepsini genellemiyorum Facebook'ta Instagram da poz verme beğeni toplama peşinde yada bazıları geçim sıkıntısı yüzünden çalışmak zorunda hâl böyle olunca çocuğuna zaman ayıramıyor çocuk gereken aile terbiyesini alamayınca toplumun bir ferdi olduğu için zamanla genelin bozulmasına sebebiyet veriyor bakınız toplumda uyuşturucu ağına düşmüş gençlerin bir çoğu ilgisiz ebeveynlerin çocuklarıdır,eline para verip cebine tlf koymakla iyi anne baba olunmuyor veya iyi bir gelecek sağlamak için habire çalışıp daha fazla kazanmakla çocuğa rahat hayat vermekle iyi olunmuyor.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 23, 2019, 14:33:02
Anılcım okumakla iş bitmiyor atalarımızın güzel bir sözü var okumak cehaleti alır ........ Baki kalır ( benide kötü konuşturdun ) :) eğitimden kasıt ailede başlayıp okul hayatında devam eden medeniyet eğitiminden bahsediyorum,yine eskilerden örnek vermek gerekirse aşıyı iyi yapmak gerekiyor aşı tutmazsa ağaç celep kalır.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 125000
  • Model Yılı: '13
  • 220 kere teşekkür etti
  • 174 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 23, 2019, 15:11:17 »
Eğitim aileden başlıyor. Aile bireyleri çocuklarına eğitim verirken yalan söylememeyi, dürüst olmayı, doğru olmayı, adaletli olmayı öğütlerken kendileri de bu kurallara uyarak örnek olmalılar. Sözle verilen eğitim büyükler tarafından uygulanmayınca sözde kalıyor.

Komşumuz veya bir yakınımızın yüzüne gülücükler atıp hal hatır sorarken, onun olmadığı ortamlarda arkasından atıp tuttuğumuzda bizi örnek alan çocuğun da büyüyünce aynı şeyleri yapması normal karşılanıyor. Okulda öğretmenin eğitim vermesini çocuğumuzu eğitmesini istiyoruz. Ama temeli çürük yapınca eğitim öğretim binası çabuk çöküyor.

Ümit bey bu konuda çok haklı. Belki çocuklarımızla atalarımızdan daha fazla vakit geçiriyoruz ancak örf anane kalmadığı için çocuklar görsel eğitimde neleri görüyorsa onu taklit ediyorlar.

Atalarımız Ahilik kültürü ile yada medreselerde dini ve ilmi konularla beraber doğruluk dürüstlük üzerine eğitim verirken belirli güçlerin devreye girmesi ile bu eğitim sistemi çöküyor. Sonrasında Cumhuriyet döneminde Atatürk eğitim sistemini yeniliyor ve okuduğu hatta Türkçe'ye çevittirip harp okulunda okutulmasını sağladığı "Beyaz Zambaklar Ülkesi" isimli kitapta Finlandiya'da 1800'lü yıllarda gerçekleştirilen eğitim seferberliğini ülkemizde uygulamaya çalışıyor. Halkın eğitimli, kültürlü, dürüst, üretken, çalışkan olması için çabalıyor. Ancak sonradan Atatürk'ü anlamamış, anlayamamış yöneticiler tarafından Abd mandası yapılan ülkemizde hem okullarda verilen eğitimler yozlaşmış, hemde aileden gelen örf anane eğitimi yok edilmiştir.

Bugün üretmeyen, boş konuşup birşeyler yaptığını sanan, facebookta iki paylaşım, iki özlü sözle ülkeyi kurtardığını sanan insanlarla gelecek nesilleri kurtarmak imkansız. Belki tekrar başta büyüklerden başlamak üzere tüm yurtta verilecek özverili eğitimlerle belki gelecek yüz yıl kurtarılabilir.

Sosyal medya konusunda ise yine yukarıda yazdığım kural geçerli. Gerçek hayatta bir yere konulmamış, fikirleri dinlenmemiş, değer verilmemiş, yada yüzüne gülünüp arkasından konuşulmuş insanlar "Nasıl olsa sosyal medya, kimse kimsenin yüzünü görmüyor" diye gerçek hayatta söyleyemeyeceği sözleri orada yazıp çiziyor. En büyük benim en bilgili benim havalarında takılıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 23, 2019, 15:12:58 »

anıl kardeşim bunun adı görgüsüzlük değil ama. bu olsa olsa terbiyesizlik, ahlaksızlık olur. oda direk ailevi eğitim eksikliğidir. yani kökü aileye dayanır. ailede genel ahlak kurallarını almayan çocuk çevresinin de etkisiyle bugünkü maganda tarzı insanlara dönüşür. yol vermedin diye seni keser, öldürür bir şekilde zarar verir. küfür falan gene iyi yani.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Model Yılı: -
  • 2852 kere teşekkür etti
  • 3225 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 23, 2019, 15:22:48 »
Tespit doğru bence ancak kısmen. Çünkü yukarıda gördüğünüz gibi çok da güzel bir sayfa ve herkes fikirlerini oldukça medeni şekilde ortaya koymuş.

Nezaketi zayıflık olarak algılayan insanlar var diye, nezaketten ödün verecek değiliz. Ayrıca nezaket gerçek bir kuvvetli insan özelliğidir.

"Eğitim" tespitine katılıyorum ben de. Tabi eğitim çok çeşitli olabilir.
Bir insanın, diğerinden, bir konuda ne kadar iyi! olduğu değil, her bir bireyin kişisel başarısı önemlidir. Oysa mevcut eğitim sisteminde, bir diğerine kıyas ana değerlendirme yöntemi. Hal böyle olunca, toplu taşıma aracına sıradaki değil, adımını önce atan binme çabasına girmekte.
"Eğitim", değer yargılarını medeni şekilde düzenlemek için olmalıdır.

Geriye şu kalıyor, İyi, Nazik, Düşünceli, Saygıdeğer insanların, en az böyle olmayanlar kadar birbirlerini desteklemesi ve iyilik için ortak ses çıkarması gerekir, her yer ve zamanda.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 23, 2019, 16:43:21 »
Gerekenler söylenmiş ve yazılmış,Hakan Öztürk bey de son noktayı koymuş,şöyle geriye doğru bakınca nereden nereye geldiğimizi görüyor ve üzülüyorum.Aile,mahalle büyükleri,okullar,diğer çevreler derken yetmediği yerde adab-ı muaşeret kitapları devreye girerdi,diğer davranışlarımıza yön verirdi,olan oldu bu noktalara geldik,çocuklarımız için 23 Nisan vesilesiyle,hiç olmazsa görgülü toplum olma yolunda gayret içinde olan bizler yeniden eski,güzel saygılı insan ,saygılı toplum yolunda daha çok uğraşalım.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 93000
  • 543 kere teşekkür etti
  • 290 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 23, 2019, 18:00:16 »
bence kendini eğitebilmek :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 102000
  • 371 kere teşekkür etti
  • 131 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Nisan 24, 2019, 01:56:39 »
Eğitim mefhununu anarken bunu biraz açmak lazım. Şöyle ki; eğitimin ilk safhası ailedir. Sonrasında da okuldur malumunuz. Ancak milletimizin günümüzdeki en büyük sorunu iletişim. Bu da kelime dağarcığımızın oldukça az olmasından ileri gelmekte. Kişi kendisini ifade edecek kelimeleri bulmakta zorlanmaya başladıkça kendini tekrara düşürmeye başlıyor. Sonrasında da kibir, haset ve tahammülsüzlük gibi nefsânî olguların da kabarmasıyla öfke patlamalarına şahit olunuyor. Acilen kitap okuma alışkanlığı yaş sınırı olmaksızın teşvik edilmeli.

Bir diğer konu olarak da şuna değinmek isterim ki; atalarımızdan kalan çok yüce bir miras olduğuna tüm kalbimle inandığım divan edebiyatı eserlerinin (şiirlerinin ve dolayısıyla beyitlerinin) tetkikini ve sosyal yaşantımıza yansıtılmasını şiddetle başta tüm forumdaşlara ve Türk halkına tavsiye ederim. Bununla ilgili olarak da diyanet tv'de videoları olan "Can Veren Pervaneler " isimli programı takip edebilirsiniz. Bir de Nâbî merhumun "Hayriyye" isimli eserini tetkik edenler ne demek istediğimi anlayacaklardır.  Ortak eserlerimizin bilinmesi, öğrenilmesi, öğretilmesi ve canlı tutulması geleceğe ışık tutma konusunda can damarı olma özelliğini taşımakla beraber olgun (kâmil) insan yetişmesi hususunda da çok büyük önem arz etmektedir. Hayırlı geceler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 36200
  • Model Yılı: '18
  • 11 kere teşekkür etti
  • 18 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #12 : Nisan 24, 2019, 09:09:05 »

okumuş cahiller var en fenası..
Faydalı: http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=20088.0

Hastaya doktor, savunmaya avukat, uzaya astronot, geri kalan her şey için Endüstri Mühendisi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Nisan 24, 2019, 09:54:19 »
Tekrardan merhabalar konu çok güzel fikirler beyan edilerek ilerlemekte ve genel kanı eğitim ve bunun ilk başlangıcı olan aile çatısı etrafında birleşmekte bu olgunun önemini bilen kişilerin kaldığını görmek çok güzel,aslında sadece sıkıntı ailevi ve diğer eğitimlerle sınırlı değil bu işin birde sosyo ekonomik boyutu var dünkü msj da belirttiğim gibi malesef para pul mal mülk gelecek endişesiyle yaşamakta kendine yetecek kadar değil daha fazla hep çok daha fazlasını kazanma derdinde kendinden sonra gelecek olanın farkında bile değil insan olarak kendi ırkına bile saygısı yok diğer canlı alemleri yok sayıyoruz ama acısını bizim çocuklarımız çekecek aslında devletede burada görev düşmekte insanları ben merkezli yaşam tarzından uzaklaştıracak insanlara gelecek korkusu olmayacak ekonomik anlamda refah seviyesini yükselterek mutlu bireyler yetiştirilmesine katkı sağlamalı acilen artık şu daha fazla kazanma kendini geçip çocuğuna ev araba bırakma fikrinden kurtulup eski aile merkezli yaşantıya geçmemiz gerekmekte hepimiz hatırlarız eskiden birtek baba çalışır bütün aile geçinşrdi anne evi ekonomiyi yönetir çocukları yetiştirir ve hepsinin sorunlarıyla ilgilenirdi ama baba o sorunların birçoğunu duymazdı bile sonuç olarak ozamanlarda çok mutluyduk memnunduk ve toplum olarak birbirimize çevremizdeki diğer canlı cansız varlıklara saygılıydık acilen aile hayatımızı gözden geçirmeliyiz çünkü bir çocuk annesinin yanında bulduğu şefkati terbiyeyi hiçbir kreşte veya bakıcının yanında bulamaz.
Cümleten selamlar keyifli forumlar.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 744 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Nisan 24, 2019, 11:59:15 »
anıl kardeşim bunun adı görgüsüzlük değil ama. bu olsa olsa terbiyesizlik, ahlaksızlık olur. oda direk ailevi eğitim eksikliğidir. yani kökü aileye dayanır. ailede genel ahlak kurallarını almayan çocuk çevresinin de etkisiyle bugünkü maganda tarzı insanlara dönüşür. yol vermedin diye seni keser, öldürür bir şekilde zarar verir. küfür falan gene iyi yani.
Abi facebook ta zamlar la ilgili bir gönderi gördüm bir kişi bu zamların normal olduğunu fiyatların uygun olduğunu yazmış bende efendice dedim ki avrupa ülkesinde asgeri ücret ile  atıyorum 70 kg alabiliyorsa turkiyede 30 kg bunu kıyasladım diye yemedigim küfür kalmadı küfür yedim hatta beni terörist diye suçladı halbuki ben ne küfür ettim ne de kışkırtıcı bir şey söyledim. Insanlarla fikir üzerine tartışmaya da gelmiyor. Işıklarda duruyorum yeşil yandı bende öndeki araba hareket etmeye başladı sandım bizim 5 km filan bile değildir yani arka tamponuna dokundum. Indim elimi uzattım selamın aleyküm dedim bağırmaya başladı ne selami ya bırak selami filan yeter ya diye bağırdı diyorum abi bak bağırma kaza bu olur yani dedim. Neyse benim çarpma siddetim ile onun bagaj kapağı açma kulpu zarar görmüş sözde abi ne alakası var ben senin tamponuna vurdum bagaj kapağına değil işte o çarpma ile on tarafa kadar titreşim yolluyormus da falan filan 250 lira para kopardı benden anlatmak istediğim su insanlar artık çok agresifler hiç kimse doğru düzgün kendini ifade edemeyip hakarete argoya yöneliyor. Ve bu gün geçtikçe de artıyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 48850
  • Model Yılı: '16
  • 192 kere teşekkür etti
  • 1142 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Nisan 24, 2019, 12:21:36 »
Geçmiş olsun Anıl Akça bey,tv de izliyoruz,trafikte tartışmalar da bazı suça meyilli yasa tanımaz kişiler arabalarından pompalı tüfekle bile inebiliyorlar,sakinliği korumak artık erdemli insanlara göre..
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
    • XenForo Destek Forumu
  • 744 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Nisan 24, 2019, 12:37:09 »
Geçmiş olsun Anıl Akça bey,tv de izliyoruz,trafikte tartışmalar da bazı suça meyilli yasa tanımaz kişiler arabalarından pompalı tüfekle bile inebiliyorlar,sakinliği korumak artık erdemli insanlara göre..
Teşekkürler abi bu konu uzun zamandır dikkatimi çekti bunların çözümü nasıl olur bilmiyorum ama ınsanlık hiç iyi yere gitmiyor. Insanlar gün geçtikçe daha da agresiflesiyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Seni unutmayacağız Burak TOLGA
    • www.IMAN ILE TOYOTA'NIN KIMDE OLDUGU BELLI OLMAZ.com.tr
  • Kilometre: 29000
  • 529 kere teşekkür etti
  • 505 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Nisan 24, 2019, 13:39:08 »
Bu konuya aşağıdaki videoyu, özellikle ve özellikle altında bulunan yorumları azıcık okumanız ne durumda olduğumuz, kimlerle beraber yaşadığımızı anlamamıza yetecek diye düşünüyorum :)

Yalan doğrudan, karanlık aydınlıktan kaçar
Güneş yalnızdır ama, etrafına ışık saçar
Üzülme, doğruların kaderidir bu yalnızlık
KARGALAR SÜRÜYLE,KARTALLAR YALNIZ UÇAR