Gönderen Konu: Ani hareketlerde direksiyon hidroliği ve alttan gelen ses  (Okunma sayısı 1212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 315000
  • Model Yılı: '00
  • 8 kere teşekkür etti
  • 5 kere teşekkür edildi
Merhabalar,

Aracımda ani kalkış, ani manevra gibi durumlarda direksiyon hidrolik özelliğini kısa süreliğine kaybedip, hemen düzeliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Hidrolikte eksilme yok. Aksine hidrolik sıvısını da değiştirdim.

Bunun yanında özellikle yokuşlarda geri kalkışlarda olmak üzere, hafif sert kalkışlarda tak diye bir vurma sesi gelmeye başladı. bu ne olabilir?

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Ani hareketlerde direksiyon hidroliği ve alttan gelen ses
« Yanıtla #1 : Nisan 23, 2019, 14:02:40 »
Merhabalar,

Aracımda ani kalkış, ani manevra gibi durumlarda direksiyon hidrolik özelliğini kısa süreliğine kaybedip, hemen düzeliyor. Bunun sebebi ne olabilir? Hidrolikte eksilme yok. Aksine hidrolik sıvısını da değiştirdim.

Bunun yanında özellikle yokuşlarda geri kalkışlarda olmak üzere, hafif sert kalkışlarda tak diye bir vurma sesi gelmeye başladı. bu ne olabilir?
profil bilgilerinizden aracınızın 2000 model olsbileceğini anladım gelelim sorunuza ani kalkışlarda direksiyonun sertleşmesi normal ve olması gerrkende bu sağa sola savrulmayı önlemek amaçlı aracın çizgisinde kalmadı için gerekli bir durum diğer sorunuz ise aks başlarında boşluk oluşmuştur veya dahada ilerlediyse şanzıman giriş çık bilyalarında veya difiransiyel içinde boşluk oluşma ihtimali var ama çok yüksek kmlerde veya aşırı hor kullanımlarda oluşur.
İlk ihtimal yani aks bsşları daha çabuk aşınma yapar nedenide bozuk yol şartları ve bakımsız kalmasından dolayı eğer aks körüğü yırtılırsa içindeki yağ akar ve aks kuru çalışır kısa sürede aşınır ve bozulur onun için düzenli aralıklarla aks körüğü kontrol edilmeli ve içindeki yağ takviye edilmeli.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.