Gönderen Konu: 1.6 corolla devir yükselme sorunu  (Okunma sayısı 1645 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '11
1.6 corolla devir yükselme sorunu
« : Nisan 20, 2019, 07:47:22 »
Merhabalar. Aracım 2012 corolla elegant. Aracımda vites yükseltme esnasında aşırı bir devir yükselmesi oluyor. Yani debriyaja bastıktan sonra gaz pedalına basmadığım hâlde devir 3binlere çıkıyor bu durum vitese geçirmezsem 5 saniye kadar sürüyor sonra normal devrine iniyor. Araç durduğu yerde rölantide çok ince bir oynama da var. Bir de arabayla giderken gaza basınca vuuu tarzında bir ses geliyor gaz pedalını bırakınca 1saniye sonra ses kesiliyor nedendir acaba?

Toyota Club Türkiye

1.6 corolla devir yükselme sorunu
« : Nisan 20, 2019, 07:47:22 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 31000
  • Model Yılı: '15
  • 1 kere teşekkür edildi
Ynt: 1.6 corolla devir yükselme sorunu
« Yanıtla #1 : Nisan 20, 2019, 20:53:40 »
bir hafta onceye  kadar  30 bin km deki arcim yolda giderken degil ama isiklarda ,aracimi park ederken  bir anda kendi kendine gaz verip sizin dediginiz gibi devri yukseltiyordu ve rolantideyken devirde dalgalanma oluyordu .yanliz benzide degil lpg de yapiyordu bogaz kelebegi dediler temizledim olmadi  yagsiz kontak sipreyi aldim map sensorunu temizledim aracimin devir dalgalanmasida  kendi kendine gaz vermeside gecti ayrica aracin gaz tepkimesi artti yanliz isten anlamiyorsaniz yapmaya kalkmayin sonra gaz kelebeginin kalibrasyonu ve map sensorunu bozarsiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2019, 22:14:11 »
Merhabalar. Aracım 2012 corolla elegant. Aracımda vites yükseltme esnasında aşırı bir devir yükselmesi oluyor. Yani debriyaja bastıktan sonra gaz pedalına basmadığım hâlde devir 3binlere çıkıyor bu durum vitese geçirmezsem 5 saniye kadar sürüyor sonra normal devrine iniyor. Araç durduğu yerde rölantide çok ince bir oynama da var. Bir de arabayla giderken gaza basınca vuuu tarzında bir ses geliyor gaz pedalını bırakınca 1saniye sonra ses kesiliyor nedendir acaba?
hava filtresi kabinini kontrol edin kırılma veya yerine oturmama gibi problem varmı ayriyeten debimetreyi kontrol edin yerindemi değilse dalgalanmaya sebebiyet verir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kilometre: 130000
  • Model Yılı: '11
« Yanıtla #3 : Nisan 22, 2019, 02:59:24 »
bir hafta onceye  kadar  30 bin km deki arcim yolda giderken degil ama isiklarda ,aracimi park ederken  bir anda kendi kendine gaz verip sizin dediginiz gibi devri yukseltiyordu ve rolantideyken devirde dalgalanma oluyordu .yanliz benzide degil lpg de yapiyordu bogaz kelebegi dediler temizledim olmadi  yagsiz kontak sipreyi aldim map sensorunu temizledim aracimin devir dalgalanmasida  kendi kendine gaz vermeside gecti ayrica aracin gaz tepkimesi artti yanliz isten anlamiyorsaniz yapmaya kalkmayin sonra gaz kelebeginin kalibrasyonu ve map sensorunu bozarsiniz
Yani aslında dediğiniz gibi bir sorun ama ben bunu daha yoğun yaşıyorum şu an vites geçiş aralıklarında. Map sensörünü deneyeceğim. Yağ filte bakımı yeni yapıldı birşey demediler ama onları da kontrol edeceğim. Sanki gaza basınca motor biyerden hava kaçırıyomuş gibi veya hava alıyormuş gibi bir ses var garip daha önce hiç karşılaşmadım. Duyduğum ses 4x4 araçlarda ki gaza basınca çıkan şaft sesi gibi garip bir ses gazdan ayağını çekince kesiliyor

Mesaj Birleştirildi: Nisan 22, 2019, 03:02:12
hava filtresi kabinini kontrol edin kırılma veya yerine oturmama gibi problem varmı ayriyeten debimetreyi kontrol edin yerindemi değilse dalgalanmaya sebebiyet verir.
Bu yükselen devrin bu sesle de alakalı olduğunu düşünüyorum

Mesaj Birleştirildi: Nisan 22, 2019, 03:11:39
Ayrıca araçta herhangi bir ariza lambası göstergesi de yanmıyor. Yakıtta bir azalma veya çoğalma yok çekişte düşüklük yok sadece ses ve devir yükselmesi kafama takıldı