Gönderen Konu: Klima Performansı hakkında  (Okunma sayısı 2146 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 26666
  • Model Yılı: '07
  • 3 kere teşekkür etti
  • 19 kere teşekkür edildi
Klima Performansı hakkında
« : Nisan 19, 2019, 14:02:51 »
Merhabalar 2006 model aracımızın klimanın performansı çok iyi ancak yazları şehir içi trafikte veya uzun yolda güneşin dik geldiği saatlerde o çok çok iyi olan performansı düşüyor. İç sirkülasyon modunu açsak bile o etkili soğuğu yakalayamıyoruz.
Polen filtresi temiz. Js asakashi karbon  ve karbon olmayan modeller kullanılıyordu.

Orijinal gazı üzerinde.
1-Sizce gazda eksilme vb. durumlar söz konusu olmuş olabilir mi ?
2-kendimizin bir ölçüm yapabilme imkanımız var mı ?
3-Test edebilme yollarımız var ise nelerdir ?
Corolla 1.6 Terra Benzinli Manuel 2007 Model E120 Kasa
http://www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=61558.msg833266

Toyota Club Türkiye

Klima Performansı hakkında
« : Nisan 19, 2019, 14:02:51 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Klima Performansı hakkında
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2019, 14:48:04 »
Merhabalar 2006 model aracımızın klimanın performansı çok iyi ancak yazları şehir içi trafikte veya uzun yolda güneşin dik geldiği saatlerde o çok çok iyi olan performansı düşüyor. İç sirkülasyon modunu açsak bile o etkili soğuğu yakalayamıyoruz.
Polen filtresi temiz. Js asakashi karbon  ve karbon olmayan modeller kullanılıyordu.

Orijinal gazı üzerinde.
1-Sizce gazda eksilme vb. durumlar söz konusu olmuş olabilir mi ?
2-kendimizin bir ölçüm yapabilme imkanımız var mı ?
3-Test edebilme yollarımız var ise nelerdir ?
şehir içinde yaz sıcağında performansı düşmesi normal karşılanabilir,yalnız uzun yolda düşmesi normal değil tabi güneşin dik geldiği saatlerde az bir azalma olur ama aşırı düşme varsa ilk etapta gaz kontrol edilmesi gerekli çünkü sizde orjinal gazı olduğunu ifade etmişsiniz uzun süre özellikle kış aylarında kullanılmayan klima içerisindeki gaz suya dönüşebiliyor ve sizin araçtaki gazda 13 yıllık zaten hava pürjörüne bir tornavida yardımıyla dokunduğunuz zaman gaz yerine su bazlı sıvı çıktığını görürsünüz,sistem içindeki yağlanmayı sağlayan yağ bile özelliğini kaybetmiştir zaman kaybetmeden iyi bir klima servisine giderek kontrolleri yaptırmanız faydanıza olacaktır,eksik klima gazı ve zayıflamış kompresör de aynı sorunlara yol açar düzenli kontrol edilmeli.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 20, 2019, 10:21:24 »
Klimaları ev iş araç kliması dahi olsa kışın dahi soğuk modda 10 günde bir defa 10 dk çalıştırın böylece klima gazı ve içerisindeki yağ hareket etmesi sağlanır böylece klima sistemindeki borular oringler kurumaz gaz kaçırmaz ayrıca kompresör kendini yağlar çalışan demir pas tutmaz misali.Elektronik termometreler var problu aşağı linkini atıyorum aracı çalıştırıp klimayı açın ve sadece yüze vuracak konuma getirin ardından sağ ve sol taraftaki bütün havalandırma kanallarını üzerindeki açma kapama klepesini kontrol ederek kapatın teypin yanında da 2 tane olmalı onlardan birinide kapatın aracın kapıları camları kapalı olsun sonrasında dijital termometrenin probunu açık olan haavalandırma kanalının içerisine 5 cm uzunlıkta sokun araç rölentide çalışıyor olsun havalandırma fan hızı 3. kademede çalışsın termometrede 7 dereceyi görüyorsanız herşey normaldir bu arada kaput açık olsun radyatör fanı devreye arada sırada girip çıkması gerekmektedir ona dikkat edin radyatör fanı kanatları hepsi yerinde olmalı kırık vs olmamalı.Bir diğer ihtimal aracın ön tarafından ızgaraların aralarına bakın sinekler kum çamur vs radyatörün hava almasına engel bir durum olup olmadığınıd konro edilmeli.Çünki klima sistemi fren hidrolik yağ sistemleri kapalı devredir kaçak olmadığı sürece gaz ve yağ eksiltemez. https://urun.gittigidiyor.com/bebek-anne/ic-veya-dis-mekan-mini-dijital-termometre-sicaklik-olcer-tpm-10-430203472?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=91220856207&utm_term=31478368527&ga_prodid=430203472&ga_merchantid=128925393&scxid=14489-145818-2357-0&sc_gcsp=gg&gclid=Cj0KCQjwhuvlBRCeARIsAM720HrFmux7wYp7CntvJKu87NgABSCGqQZ33G_NU2QKs14wWE8le3Dhx18aAo6JEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Nisan 20, 2019, 11:48:39 »
Tolga bey yazınız son derece güzel bilgiler barındırıyor,fakat barış bey'in aracı ilk etapta güzel soğutuyor ve daha sonra performansı düşüyor şehir içinde bir miktar düşmesi normal ama uzun yolda iyi soğutması gerekmektedir aksi halde klima gazında veya kompresör de sıkıntı aranmalı normalde japon araçlarının klima kompresörleri kolay kolay arıza yapmaz ama bazı durumlarda zayıflayabiliyor eksik klima gazı yine aynı durumu yapıyor uzun süre çalışmada klima kompresörü bayılma yapabilir eğer gaz eskimiş ve kompresör zayıflamışsa soğutma zayıflar, ayriyeten aşırı sıcaklarda güneşin tam dik olduğu aracın ön göğüsüne direk olarak vurduğu saatlerde soğutma illaki zayıflar Tolga bey'in yazdıklarını göz ardı etmeyin özellikle ön taraftan göz ile kontrol edin klima radyatörü üzerinde böcek ölüsü kir toz pislik çamırlaşma varmı bakın gerekirse temizliğini yapın/yaptırın.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Nisan 20, 2019, 14:12:50 »
Radyatör tertemiz pervaneler sapasağlam.Suyu değişeli 2 sene oluyor.Eneos kondu. 35 binkm de aracımız.
Soğutma ısıtma performansı çok iyi.Sadece ısınınca kaput sıcak olunca biraz düşüyor yetersiz kalıyor.

Multimetremin ısı ölçüm ayarı var onun ile ölçümü yapacağım. 7 dereceyi göreceğini düşünüyorum.Sorun doğrudan gelen yazın sıcak havada düşen performans.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Nisan 20, 2019, 14:49:07 »
Radyatör tertemiz pervaneler sapasağlam.Suyu değişeli 2 sene oluyor.Eneos kondu. 35 binkm de aracımız.
Soğutma ısıtma performansı çok iyi.Sadece ısınınca kaput sıcak olunca biraz düşüyor yetersiz kalıyor.

Multimetremin ısı ölçüm ayarı var onun ile ölçümü yapacağım. 7 dereceyi göreceğini düşünüyorum.Sorun doğrudan gelen yazın sıcak havada düşen performans.
Barış bey aracın radyatör soğutma suyundan bahsetmiyoruz klima radyatörü motor soğutma radyatörünün önünde konumlandırılır içinde soğutucu gaz bulunur bu sistem sadece klima özelliği olan araçlarda bulunur sizin kontrol etmeniz/ettirmeniz gereken yer klima sistemi.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #6 : Mayıs 20, 2019, 22:33:54 »
Bende yaklaşık 1 aydır klima performansından şikayetçiyim.İzmirde biraz erken başlıyoruz klima kullanımına.uzun yolda denedim 7 derece gördü iç sirkülasyonda.ama bence yetersiz.3 kere klimacıya gittim hep normal dedi ama bence normal değil.dandik bir marka var ticari aracı çok meşhur inanın 2 derece çıkıyor peteklerden.toyotanın denso kompresör kullanmasına rağman 7 derece sıcaklık beni gerçekten sıktı.son 1 yer kaldı gideceğim.eğer oda yapamazsa sorunu benim için toyota bitmiştir.inanın sırf e12 kasayı kliması çok iyi diye aldım.ama beklediğim gibi çıkmadı.araç 76,000 km de bu arada

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Mayıs 20, 2019, 23:23:23 »
Bende yaklaşık 1 aydır klima performansından şikayetçiyim.İzmirde biraz erken başlıyoruz klima kullanımına.uzun yolda denedim 7 derece gördü iç sirkülasyonda.ama bence yetersiz.3 kere klimacıya gittim hep normal dedi ama bence normal değil.dandik bir marka var ticari aracı çok meşhur inanın 2 derece çıkıyor peteklerden.toyotanın denso kompresör kullanmasına rağman 7 derece sıcaklık beni gerçekten sıktı.son 1 yer kaldı gideceğim.eğer oda yapamazsa sorunu benim için toyota bitmiştir.inanın sırf e12 kasayı kliması çok iyi diye aldım.ama beklediğim gibi çıkmadı.araç 76,000 km de bu arada
Serhat bey klima sisteminde 7 derece soğukluk ölçebiliyorsanız iyidir boşuna kurcalatmayın ama sistem temizliği gaz kontrolü polen filtresi değişikliği yaparsanız iyi olur belki bir derece daha fark edebilir,herşeyin kararında olanı iyidir aracınız süreklilik arz ediyorsa yani devamlı aynı derecede veriyorsa çok iyidir sizin bahsettiğiniz 2 derece çok zor bir ihtimal ama var sayalım verdi bir müddet sonra kompresör bayılıpta soğutmadıktan sonra neye yarar o 2 derece.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
« Yanıtla #8 : Mayıs 24, 2019, 00:11:46 »
üstad 2 derece veriyor vallahi.sizlere fotosunu atarım bir ara buradan.devamlı 2 derece veriyor hemde.ama fiorinoyu soğutmak zor çünkü arka taraf sadece saçtan ibaret hiç döşeme yok.bunun verdiği 2 derece bizim arabalarda 5 dereceye gelir.uzun yolda 6 7 8 derece arası geziyor benim kendi aracımdaki klima.son 1 ustamız kaldı onada gösterelim eğer olmazsa kışın e12 bye bye :)

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '05
  • 17 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mayıs 31, 2019, 13:53:28 »
polen filtreni kontrol et. ya tıkanmıştır yada kalitesizdir havayı geçirmiyordur.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Haziran 01, 2019, 19:54:53 »
polen filtreni kontrol et. ya tıkanmıştır yada kalitesizdir havayı geçirmiyordur.
JS asakashi karbon hocam.Tertemiz 2 ayda bir temizlerim.
Arabada şöyle bir olay var klima soğutuyor soğtumasına ama öğlen sıcağında veya dur kalklarda veya güneş altında kaldıyas bazen o çok iyi soğutmasını yavaşlatıyor 5-10 dakika sonra tekrar başlıyor soğutmaya.Tabi tekrar başlıyor soğutmaya dersem hakkını yemiş olurum.O buz gibi dayanılmaz soğukluğu veremiyor da sadece soğuğa yakın bir hava veriyor

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Site Yöneticisi
  • Deus ex machina
  • Araç: Başka Marka
  • Model Yılı: -
  • 2854 kere teşekkür etti
  • 3227 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Haziran 01, 2019, 20:17:07 »
Önemli bilgiler verilmiş zaten.
Klimanın bir kapasitesinin de olduğu (Btu) unutulmamalı. Ayrıca araç yalıtımı da çok önemli. Özellikle ön camın Uv geçirgenliği iç ısıda etkili olmakta.
Bir çok araçın klimasında yeterli serinlik hissederken, 520'de üşüdüğümü hatırlarım. Çoğu diğer araçla farkı belirgin şekilde hissedebiliyorsunuz.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Haziran 22, 2019, 19:47:38 »
Uzun yol (150 gidiş 150 geliş) yaptıktan sonra gözlemlerim değişti.Dur kalk trafikte gayet tabii olduğunu anladım.
Uzun yolda da sadece 1 dakikalığına bazen yavaşlama mevcut daha sonra gayet güzel soğutuyor.
Güneş dik ve karşıdan geliyordu.
Klima hep 1.ve 2.kademede iç sirkülasyon modunda yüze gelecek şekilde açıktı.
2.kademede üşütünce 1.kademeye düşürdüm

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #13 : Haziran 22, 2019, 20:06:44 »
Uzun yol (150 gidiş 150 geliş) yaptıktan sonra gözlemlerim değişti.Dur kalk trafikte gayet tabii olduğunu anladım.
Uzun yolda da sadece 1 dakikalığına bazen yavaşlama mevcut daha sonra gayet güzel soğutuyor.
Güneş dik ve karşıdan geliyordu.
Klima hep 1.ve 2.kademede iç sirkülasyon modunda yüze gelecek şekilde açıktı.
2.kademede üşütünce 1.kademeye düşürdüm
Barış bey araç yolda giderken önden gelen rüzgar klima gazının soğumasına yeterli olur ama şehir içinde fazla rüzgar değmediği şiddedi düşük olduğu için fan ile soğutma yapar zaten şehir içinde sıcaklık daha yüksektir artı bide diğer araçların egzoz gazı sıcaklığı vs eklenince ve araç daha fazla ısınınca kalmanın performansı düşmesi gayet normal.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Haziran 22, 2019, 21:27:19 »
Mesela bizim kasaların klima borularında şehir içi trafikten sonra soğuk boru sıcak havadan dolayı yoğuşma yapıyor kaputu açınca klimanın o kalın borusu ıslak olabiliyor.Ama uzun yolda benzinlikte kontrol ederken böyle bir şeye şahit olmadım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 210000
  • Model Yılı: '08
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Haziran 22, 2019, 22:46:52 »
Normaldede sağlıklı çalışan klimanın dönüş borusunun yani kalın olan borunun yoğunlaşması normal hocam her hangi bir sıkıntı yok
ÇIKARIM SENLE HER YOLA TOYOTA...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #16 : Haziran 23, 2019, 12:03:15 »
O zaman hiç bir sorun yok diye düşünüyorum arabamızda.Sağ ön ızgaradaki polen filtresini gören kapakçığa da bir filtre gibi bir şey yapmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 210000
  • Model Yılı: '08
  • 20 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #17 : Haziran 23, 2019, 20:19:56 »
Oraya sürekli su değdiği için bence gerek yok diye düşünüyorum yinede sizin kendi fikriniz rastgele 😉
ÇIKARIM SENLE HER YOLA TOYOTA...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 3 kere teşekkür etti
« Yanıtla #18 : Haziran 30, 2019, 23:02:36 »
bütün toz yağmur çamur o filtreye geliyor.ıslandığında performansı da düşer gibime geliyor