Gönderen Konu: E120 Kasa debriyaj problemi  (Okunma sayısı 2603 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 113000
  • Model Yılı: '04
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
Ynt: E120 Kasa debriyaj problemi
« Yanıtla #20 : Nisan 22, 2019, 23:43:47 »
Aracın motor, şanzıman ve hidrolik yağları değişti.
motor 5w40, şanzıman 75w90 . liqui moly hidrolik te valeo dot 4.
Hava alma işlemlerinde birebir başında idim. Debriyaj baskı balatayı da geçen yıl ben kendim satın alıp teslim etmiştim ustaya.
600 lira civarı para vermiştim 15 ay kadar önce Aisin marka kutu hiç açılmamıştı ve hologramlı etiketler sabit duruyordu.
Alt ve üst merkezler hem yağ basıncı varken hemde yokken bakıldı sorun yok.
böyle devam edeceğim çekiş veya yakıtta problem yok sadece sert biraz debriyaj 80 bin de felan olsaydı normal karşılayacaktım ama 20 binde sertleşmesi canımı sıktı. Bundan sonraki arabam otomatik olacak zaten niyetim o.
Teşekkür ederim yardımcı olan herkese..
Saygılar...

Toyota Club Türkiye

« Yanıtla #20 : Nisan 22, 2019, 23:43:47 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #21 : Nisan 23, 2019, 14:04:11 »
Öncelikle sorununuzun düzelmesine sevindim . Hidrolik debriyaj lı araçlarda debriyaj sert veya yumuşak diye bir kavram yoktur hidrolik debriyaj sisteminde sertlik hep aynıdır . Ancak telli sistemlerde baskı aşınır ise o zaman pedal sertleşir. Eğer bir sertlik söz konusu ise . Debriyaj üst merkezini kontrol ettirmenizi tavsiye ederim .Contaları eskimiş olabilir . Tamir takımı değişimi gerektirebilir . Birde size şunu sorayım debriyaj pedalı yüksekliği . Debriyaj pedalını araç dışından bakıldığında fren pedalıyla ya aynı hizada yada azcık yukarda olması gerekiyor . Eğer pedalınız fren pedalını aşağısından duruyor ise  muhtemel merkezi zorluyor pedalınızda sertlik oluyordur .Debriyaj pedalını hidrolik kol bağlantı noktasında ayar imkanı var . Bunu  işten anlayan bir ustaya veya sizde yapabilirsiniz .Fren pedalı ile aynı hizaya veya azcık yukarda olacak şekilde ayarlayın bu saya de sistem güzel çalışacaktır . Benim kendi aracım bu şekilde.
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: ---
  • Kan Grubu: ---
  • Model Yılı: -
  • 66 kere teşekkür etti
  • 254 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #22 : Nisan 23, 2019, 19:10:43 »
Evet konu tazeyken yazayım bende  debiyaj balatası değiştiricim bu gün fiyat aldım sanayide değişim için işçilik ücreti 400 TL standart sanki sözleşmeli herkes benim 4 günde kazandığım parayı 6-7 saatte kazanıyorlar işçiliği ağar kabullendim .Aisin baskı balata seti için 850 TL daikin set için 500 TL fiyat aldım E12 HB manuel corolla için ne yapmlıyım sizlere bir sorayım dedim.Zoruma gidiyor kaşıkla toplayıp kepçe ile vermek ama yaptırmam gerek.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: 0-
  • Kilometre: 113000
  • Model Yılı: '04
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #23 : Nisan 24, 2019, 02:57:36 »
Öncelikle sorununuzun düzelmesine sevindim . Hidrolik debriyaj lı araçlarda debriyaj sert veya yumuşak diye bir kavram yoktur hidrolik debriyaj sisteminde sertlik hep aynıdır . Ancak telli sistemlerde baskı aşınır ise o zaman pedal sertleşir. Eğer bir sertlik söz konusu ise . Debriyaj üst merkezini kontrol ettirmenizi tavsiye ederim .Contaları eskimiş olabilir . Tamir takımı değişimi gerektirebilir . Birde size şunu sorayım debriyaj pedalı yüksekliği . Debriyaj pedalını araç dışından bakıldığında fren pedalıyla ya aynı hizada yada azcık yukarda olması gerekiyor . Eğer pedalınız fren pedalını aşağısından duruyor ise  muhtemel merkezi zorluyor pedalınızda sertlik oluyordur .Debriyaj pedalını hidrolik kol bağlantı noktasında ayar imkanı var . Bunu  işten anlayan bir ustaya veya sizde yapabilirsiniz .Fren pedalı ile aynı hizaya veya azcık yukarda olacak şekilde ayarlayın bu saya de sistem güzel çalışacaktır . Benim kendi aracım bu şekilde.

baktım azıcık da yukarıda debriyaj da hala orta üstte kavrıyor aşağıda değil. Merkezlerin yağ değişirken kontrol edildi. Baskıdan mütevellit sıkıntı var.
bende pisikolojik olarak mı sıkıntı var diye bir kaç arkadaşın debriyajına baktım benimki gerçekten sert onlara görede sert.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 288000
  • Model Yılı: '06
  • 19 kere teşekkür etti
  • 905 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #24 : Nisan 24, 2019, 15:02:34 »
O zaman baskı sıkıntılı sizin .
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN ÜSTÜNDEKİ KANDIR ; TOPRAK, EĞER UĞRUNA ÖLEN VARSA VATANDIR

1996 GLİ  - COROLLA " EFSANE "