Gönderen Konu: ae101 Benzinde Rolanti Sorunu ( Çözüldü )  (Okunma sayısı 6320 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 176000
  • Model Yılı: '96
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
ae101 Benzinde Rolanti Sorunu ( Çözüldü )
« : Nisan 07, 2019, 17:37:08 »
Merhaba değerli forum üyeleri 96 model 1.6 xei aracım var hiç bir sorunu yoktu son günlerde rolanti sorunu mevcut durduk yere oluştu lpg de rolantide sorun yok tam tersine benzinde rolanti bi tutuyor bi tutmuyor stop ediyor daha 1 ay olmadı buji buji kabloları hava filtresi yağ vb. bakıma girdi
acaba sorun nedendir?

Çözümü: sağolsun @Ümit ŞAHANTİMOR  (39478)  sayesinde sorunumuz çözüldü araç terminali üzerinde E1 Te1 terminallerini kısadevre yaptırarak önce ISC yi kontrol edip sonrada akünün eksi ( - ) kutbunu sökerek 20 dk civarında bekleyip tekrar taktım  ve araçda sorun kalmadı. Yardımcı olan tüm değerli forum üyelerine Çok teşekkür ederim.
1998 model 1.3 xl Corolla
1996 model 1.6 xei Corolla

Toyota Club Türkiye

ae101 Benzinde Rolanti Sorunu ( Çözüldü )
« : Nisan 07, 2019, 17:37:08 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: ae101 Benzinde Rolanti Sorunu
« Yanıtla #1 : Nisan 07, 2019, 17:49:56 »
Merhaba değerli forum üyeleri 96 model 1.6 xei aracım var hiç bir sorunu yoktu son günlerde rolanti sorunu mevcut durduk yere oluştu lpg de rolantide sorun yok tam tersine benzinde rolanti bi tutuyor bi tutmuyor stop ediyor daha 1 ay olmadı buji buji kabloları hava filtresi yağ vb. bakıma girdi
acaba sorun nedendir?
LPG sistemi hangi marka tam sıralı mı yarı sıralı mı?
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 07, 2019, 20:00:41 »
LPG sistemi hangi marka tam sıralı mı yarı sıralı mı?

atiker sıralı sistem tam herahlde otomatik tüpe geciyor ısınınca ama ben lpg den kaynaklı oldugunu sanmıyorum

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #3 : Nisan 09, 2019, 09:32:35 »
atiker sıralı sistem tam herahlde otomatik tüpe geciyor ısınınca ama ben lpg den kaynaklı oldugunu sanmıyorum
tam sıralı veya yarı farketmez ikiside benzinden gaza otomatik geçer eğer lpg ayarı aşırı bozuksa benzin ayarlarını etkiler araç fazla yakıt gönderebilir,aynı zamanda boğaz kelebeği temizliği hava filtresi durumu ve diğer düzenli olması gereken değerler bozuk olabilir,ilk önce akü eksi kutup başını söküp 20 dakika bekleyin yakıt değerlerini sıfırlasın ve akabinde LPG ayarlarını kontrol ettirin ve yine enjektör temizleyici kullanın.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 09, 2019, 11:18:39 »
tam sıralı veya yarı farketmez ikiside benzinden gaza otomatik geçer eğer lpg ayarı aşırı bozuksa benzin ayarlarını etkiler araç fazla yakıt gönderebilir,aynı zamanda boğaz kelebeği temizliği hava filtresi durumu ve diğer düzenli olması gereken değerler bozuk olabilir,ilk önce akü eksi kutup başını söküp 20 dakika bekleyin yakıt değerlerini sıfırlasın ve akabinde LPG ayarlarını kontrol ettirin ve yine enjektör temizleyici kullanın.
Değerli yorumun için teşekkür ederim bi sorum olacaktı acaba benzin rolantisini ayarlayabileceğim bir vida vb. bişey mevcutmu motor üzerinde eğer mevcut ise neresinde ? değil ise benzinin rolantisi ayarı gibi işlemler nasık yapılıyor ?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 5 kere teşekkür etti
  • 2 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 09, 2019, 17:57:21 »
araç bazen rolantı duşup bazen 2 bınlerde takılı kalıyomuş gb oluyor mu stop ederken bi anda sanki kesiliyomuş gb mi oluyor sanırım bunlar kendısı ayarlıyor enjeksiyonluysa eger rolantıyı ayarlasanda yıne aynısı oluyor boşuna yarını bozma tofasa benzemez ben ellettım acan cok actı kısan cok kıstı sıkıntı oldu eger dedıklerım oluyorsa benzn geri dönüşümünü bi pense yardımıyla sıkın eger araç duzelme varsa benzin pompası degısıcek yada horttumları kontrol etmenizde fayda var

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Nisan 09, 2019, 18:49:30 »
Değerli yorumun için teşekkür ederim bi sorum olacaktı acaba benzin rolantisini ayarlayabileceğim bir vida vb. bişey mevcutmu motor üzerinde eğer mevcut ise neresinde ? değil ise benzinin rolantisi ayarı gibi işlemler nasık yapılıyor ?
aracınızda rolanti motoru sayesinde devir otomatik ayarlanır tabi gaz halatının boğaz kelebeği bağlantı kısmında küçük bir vida var ama siz ayarı oradan nekadar değiştirsenizde araç bildiğini okur toyotaların rolanti ayarı Tofaş veya Renault gibi değil tamamen ECU kontrollü siz aracınızda ki sorunlu olan yerleri düzeltirseniz rolantide düzelir Burak Bey'in bahsettiği gibi yakıt pompası da ihtimaller dahilinde benzinde hareket halindeyken gaz yememe çekmeme gibi problem varmı.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 10, 2019, 00:32:29 »
araç bazen rolantı duşup bazen 2 bınlerde takılı kalıyomuş gb oluyor mu stop ederken bi anda sanki kesiliyomuş gb mi oluyor sanırım bunlar kendısı ayarlıyor enjeksiyonluysa eger rolantıyı ayarlasanda yıne aynısı oluyor boşuna yarını bozma tofasa benzemez ben ellettım acan cok actı kısan cok kıstı sıkıntı oldu eger dedıklerım oluyorsa benzn geri dönüşümünü bi pense yardımıyla sıkın eger araç duzelme varsa benzin pompası degısıcek yada horttumları kontrol etmenizde fayda var
Hayır sadece aracı çalıştırır çalıştırmaz direk stop ediyor benzini kontrol ettim öyle bir sıkıntısı yok

Mesaj Birleştirildi: Nisan 10, 2019, 00:37:48
aracınızda rolanti motoru sayesinde devir otomatik ayarlanır tabi gaz halatının boğaz kelebeği bağlantı kısmında küçük bir vida var ama siz ayarı oradan nekadar değiştirsenizde araç bildiğini okur toyotaların rolanti ayarı Tofaş veya Renault gibi değil tamamen ECU kontrollü siz aracınızda ki sorunlu olan yerleri düzeltirseniz rolantide düzelir Burak Bey'in bahsettiği gibi yakıt pompası da ihtimaller dahilinde benzinde hareket halindeyken gaz yememe çekmeme gibi problem varmı.
Çok Teşekkür ederim ümit bey gaz kelebeiğinin oralda dediğiniz gibi herhangi bir vida göremedim ama akünün eksi kutbunu söktüm 15-20 dk bekledikden sonra taktım hiç bir sıkıntısı kalmadı baya çalıştırıp stop ettiğim halde rolantide herhangi bir dalgalanma veya düşme gibi sorunu kalmadı birde bunları yapmadan ön bir terminal mevcut orda TE1 ve E1 Girişlerini bir kablo yardımı ile birleştirdim çoğu yerde öyle yapınca rolantinin yükselip tekrar aynı seviyesine inmesi gerikiyormş bu rolanti valfi ISC nin çalıştıgı anlamına geliyormuş ama benim aracda cok ama cok az belki 100 devir arttı tekrar aynı seviyesine indi çalışıyormu çalışmıyormu emin olamadım ama bugun kaç defa motor soğdukdan sonrada denedim rolantide sorunu kalmadı yine çok çok teşekkür ederim iyi formlar

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Nisan 10, 2019, 10:48:46 »
rica ederim geçmiş olsun bazen benzin haritası bozulabiliyor o bahsettiğiniz diagnostik terminalden sadece arıza anında faydalanabilirsiniz E1 T1 pinlerini kısa devre yaptıraraktan içeriden kontağı açıp arıza lambasının kaç defa yanıp söndüğünü sayarak arıza kodu alabilirsiniz tabi E1 T1 terminallerini kısa devre yaptırmak ırazı kayıtlarını sildiiği söyleniyor ama hiç tecrübe etmedim bu konuyu uzmanı @Ahmet Güve (8047) bey'e sormak lazım.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 18 kere teşekkür etti
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Nisan 10, 2019, 11:42:56 »
rica ederim geçmiş olsun bazen benzin haritası bozulabiliyor o bahsettiğiniz diagnostik terminalden sadece arıza anında faydalanabilirsiniz E1 T1 pinlerini kısa devre yaptıraraktan içeriden kontağı açıp arıza lambasının kaç defa yanıp söndüğünü sayarak arıza kodu alabilirsiniz tabi E1 T1 terminallerini kısa devre yaptırmak ırazı kayıtlarını sildiiği söyleniyor ama hiç tecrübe etmedim bu konuyu uzmanı @Ahmet Güve (8047) bey'e sormak lazım.
evet arıza ışığı ilk kısa devrede sanırım 10 defa yanıp yanıp söndü tam sayamadım ama inkici denediğimde 1 defa yanıp söndü demek ki arıza kayıtlarınıda siliyor bunuda öğrenmiş olduk

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 240000
  • Model Yılı: '97
  • 43 kere teşekkür etti
  • 4 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2020, 13:57:03 »

Hocam bu bahsettiğiniz benzin geri dönüşü motorun neresinde oluyor
Bestking

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • /][
  • Kan Grubu: B+
  • Kilometre: 162000
  • Model Yılı: '97
  • 6 kere teşekkür etti
  • 10 kere teşekkür edildi
Ynt: ae101 Benzinde Rolanti Sorunu ( Çözüldü )
« Yanıtla #11 : Ağustos 30, 2020, 13:29:24 »
bence aracınız lpg de zenginde çalışmış.dolayısı ile benzin ecu değerleri bozulmuş.aküyü 15 dakika söküp tekrar takın.bir müddet benzinde kullanın rolanti düzelince lpg ayarı yapın
97 xei stw atiker sıralı lpg