Gönderen Konu: 1800-2100 rpm arası fena titreme  (Okunma sayısı 3054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 240000
  • Model Yılı: '04
  • 7 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
1800-2100 rpm arası fena titreme
« : Nisan 04, 2019, 01:44:17 »
Merhabalar, aracım 2004 toyota corolla makyajlı kasa, aracım son 1 aydır, bütün viteslerde 1800-2100 devir arasından fena titriyor aracın içinde neredeyse yüzüm titriyor o derece (vuruntu yok ateşleme hatası gibi değil) ama daha düşük ve 2100 rpmden daha yüksek devirlerde bir titreme yok. Araç lpgde de, benzinde de bu titremeyi yapıyor. Aracımın maf sensörünü, boğaz kelebeğini yeni temizledim ancak sorunum çözülmedi. Bujiler ve bobinler yeni. Bu problemin neyden kaynaklandığını bilen var mı? Bu arada 3 haftadır falan da aracımın yol bilgisayarında yakıt ortalaması yanlış gözüküyor 25-30lt/100km gösteriyor, bugün 2kez fulleyerek ölçtüm aracım 10lt/100km civarı yakıyor, bu 2 problemin birbiriyle bağlantısı olma ihtimali var mıdır? Yoksa problemlerin çözümü nedir? Teşekkürler.

Düzenleme: Araç yalnızca viteste-yolda giderken bi titremeyi yapıyor, boşta gaz verdiğimde herhangi bi titreme yok.

Düzenleme 2: Yazmayı unuttum, araçla 1.viteste kalkış yaparken fazla gaz vermeden kalkınca, tam debriyajdan çekerken, yani harekete başlarken araba yine fena titriyor. Acaba baskıyla ilgili bi problem mi?

Toyota Club Türkiye

1800-2100 rpm arası fena titreme
« : Nisan 04, 2019, 01:44:17 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 55000
  • Model Yılı: '17
  • 154 kere teşekkür etti
  • 397 kere teşekkür edildi
Ynt: 1800-2100 rpm arası fena titreme
« Yanıtla #1 : Nisan 04, 2019, 08:37:04 »
Merhabalar, aracım 2004 toyota corolla makyajlı kasa, aracım son 1 aydır, bütün viteslerde 1800-2100 devir arasından fena titriyor aracın içinde neredeyse yüzüm titriyor o derece (vuruntu yok ateşleme hatası gibi değil) ama daha düşük ve 2100 rpmden daha yüksek devirlerde bir titreme yok. Araç lpgde de, benzinde de bu titremeyi yapıyor. Aracımın maf sensörünü, boğaz kelebeğini yeni temizledim ancak sorunum çözülmedi. Bujiler ve bobinler yeni. Bu problemin neyden kaynaklandığını bilen var mı? Bu arada 3 haftadır falan da aracımın yol bilgisayarında yakıt ortalaması yanlış gözüküyor 25-30lt/100km gösteriyor, bugün 2kez fulleyerek ölçtüm aracım 10lt/100km civarı yakıyor, bu 2 problemin birbiriyle bağlantısı olma ihtimali var mıdır? Yoksa problemlerin çözümü nedir? Teşekkürler.

Mustafa bey merhaba,

Teknik bir cevap olmayacak ancak size başıma gelen olayı anlatayım.Belki faydası dokunur. Benim arabam da tüm viteslerde 1900-2000 devirde( ayak gazdayken ) motordan çok boğuk bir ses geliyordu. Ama bende titreme çok hafif oluyordu. Bakımda ustaya söyledim. Meğerse kaput altındaki izolasyon malzemesi yırtılmış/kırılmış ( nasıl olduysa :S ) Tam o devirlede titreme yapıp kaputa vurduğu için oluyormuş. Altına köpük benzeri birşey sıkıştırdılar düzeldi  :D
2017 C-HR Hybrid Diamond

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '05
  • 17 kere teşekkür etti
  • 22 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 04, 2019, 14:41:09 »
egzoza baktırın bence. egzoz manifoltundan veya emme manifoltundan olabilir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 04, 2019, 15:30:50 »
Titreme takozlardan yapabileceği gibi, subap sorununun da göstergesidir.
25 lt yaktığını gösterip de 10 lt yakması da yakıt sisteminden kaynaklı bir sorun olabilir. Oksijen sensörü sağlam mı?
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 04, 2019, 15:32:57 »
Mustafa bey merhaba,

Teknik bir cevap olmayacak ancak size başıma gelen olayı anlatayım.Belki faydası dokunur. Benim arabam da tüm viteslerde 1900-2000 devirde( ayak gazdayken ) motordan çok boğuk bir ses geliyordu. Ama bende titreme çok hafif oluyordu. Bakımda ustaya söyledim. Meğerse kaput altındaki izolasyon malzemesi yırtılmış/kırılmış ( nasıl olduysa :S ) Tam o devirlede titreme yapıp kaputa vurduğu için oluyormuş. Altına köpük benzeri birşey sıkıştırdılar düzeldi  :D

Araç boştayken bu titreme olmuyor, yalnızca viteste yolda giderken oluyor, boşa alıp o devirlerde gaz verdiğim halde hiçbir titreşim yok, bu nedenle kaput izolasyonu olduğunu sanmıyorum, ama yine de dediğinizi bi kontrol edeceğim. Cevabınız için teşekkür ederim.   :D

Mesaj Birleştirildi: Nisan 04, 2019, 15:34:09
egzoza baktırın bence. egzoz manifoltundan veya emme manifoltundan olabilir.

Bir önceki yanıtımda söylediğim üzere, araç yalnızca vitesteyken bu titreşim oluyor, yolda giderken, boştayken hiçbir titreme yok. Cevabınız için teşekkür ederim.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 04, 2019, 15:43:16
Titreme takozlardan yapabileceği gibi, subap sorununun da göstergesidir.
25 lt yaktığını gösterip de 10 lt yakması da yakıt sisteminden kaynaklı bir sorun olabilir. Oksijen sensörü sağlam mı?

Oksijen sensörünün sağlam olup olmadığını bilmiyorum, internetten nasıl kontrol edildiğini araştıracağım, araç yine dediğim gibi yalnızca vitesteyken bu titreşimi yapıyor, boşta gaz verdiğimde herhangi bir titreşim yok. Cevabınız için teşekkür ederim

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Nisan 04, 2019, 15:58:30 »
Mustafa bey yolda giderken gaza bastığınızda anlık titremenin sebebi aks bozukluğu veya aks milinin eğrilmesinden kaynaklanır aksları kontrol ettirin,söküldüğü zaman özellikle sağ aks çok bozulur aks milini tornacıya götürün torna makinasına bağladığı zaman eğriliği görebilirsiniz yine o eğrilik torna atelyesinde düzeltilir tekrar torna makinasına bağlanır eğrilik kalıp kalmadığı test edilir eğer aks başı almanız gerekirse kesinlikle orjinal kullanın eğer uzun zamandır aks körüklerini kontrol ettirmediyseniz içindeki yağ boşalmıştır.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 04, 2019, 16:02:45
Aynı zamanda aks eğrilmişse kesinlikle jant'larda eğilmiştir onlarında uzman bir lastikci tarafından tek tek makinaya bağlamak suretiyle kontrol edilmesi ve düzeltme işlemi yapılması lazım aksi halde bozuk jant düzeni teker bilyasınında bozulmasına sebebiyet verir ve maliyet daha fazla yükselir.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #6 : Nisan 04, 2019, 16:35:26 »
Mustafa bey yolda giderken gaza bastığınızda anlık titremenin sebebi aks bozukluğu veya aks milinin eğrilmesinden kaynaklanır aksları kontrol ettirin,söküldüğü zaman özellikle sağ aks çok bozulur aks milini tornacıya götürün torna makinasına bağladığı zaman eğriliği görebilirsiniz yine o eğrilik torna atelyesinde düzeltilir tekrar torna makinasına bağlanır eğrilik kalıp kalmadığı test edilir eğer aks başı almanız gerekirse kesinlikle orjinal kullanın eğer uzun zamandır aks körüklerini kontrol ettirmediyseniz içindeki yağ boşalmıştır.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 04, 2019, 16:02:45
Aynı zamanda aks eğrilmişse kesinlikle jant'larda eğilmiştir onlarında uzman bir lastikci tarafından tek tek makinaya bağlamak suretiyle kontrol edilmesi ve düzeltme işlemi yapılması lazım aksi halde bozuk jant düzeni teker bilyasınında bozulmasına sebebiyet verir ve maliyet daha fazla yükselir.

Böyle anlık değil yani her devirde gaza bastığımda gerçekleşmiyor, tam olarak şöyle ki: 2.Viteste gidiyorum diyelim 2500devire geldim ve vitesi 3e aldım devir saati örneğin 3.viteste 1700rpmde başlasın 1800e geldiğinde titreme başlıyor ve bu titreme anlık değil 2100devire kadar devam ediyor ve daha sonra kesiliyor bütün viteslerde aynı durum geçerli. Bu arada konuya yazmayı unutmuşum şimdi düzenledim: ''Düzenleme 2: Yazmayı unuttum, araçla 1.viteste kalkış yaparken fazla gaz vermeden kalkınca, tam debriyajdan çekerken, yani harekete başlarken araba yine fena titriyor. Acaba baskıyla ilgili bi problem mi?''

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #7 : Nisan 04, 2019, 16:58:01 »
''Düzenleme 2: Yazmayı unuttum, araçla 1.viteste kalkış yaparken fazla gaz vermeden kalkınca, tam debriyajdan çekerken, yani harekete başlarken araba yine fena titriyor. Acaba baskıyla ilgili bi problem mi?''
Evet Mustafa bey tamamen sorununuz aktarma organlarıyla ilgili km kaç binde bilmiyorum ama eğer düzgün bir işçilik olmasını istiyorsanız ilk önce işini layıkıyla yapan bir özel servis bulup kontrollerini yaptırıp gerekli parçalarıda debriyaj seti dahil olmak üzere form onaylı üyemiz tem oto dan @Ufuk Sönmez (16363) bey ile veya 0212 285 10 93 numaralı hattan emir bey ile görüşüp parçaları orjinal şekilde tedarik ederek montaj yaptırmanız sorunu çözer.

Mesaj Birleştirildi: Nisan 04, 2019, 17:00:41
Ankara'da dörtnal Toyota var özel servis orayla görüşürseniz gerekli incelemeyi yapıp sorunu söylerler sağ motor kulağı nında kontrol edilmesi iyi olur.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 04, 2019, 17:02:02 »
Evet Mustafa bey tamamen sorununuz aktarma organlarıyla ilgili km kaç binde bilmiyorum ama eğer düzgün bir işçilik olmasını istiyorsanız ilk önce işini layıkıyla yapan bir özel servis bulup kontrollerini yaptırıp gerekli parçalarıda debriyaj seti dahil olmak üzere form onaylı üyemiz tem oto dan @Ufuk Sönmez (16363) bey ile veya 0212 285 10 93 numaralı hattan emir bey ile görüşüp parçaları orjinal şekilde tedarik ederek montaj yaptırmanız sorunu çözer.

Teşekkür ederim, aracım 240bin km'de. Tem oto Ankara Pursaklar'daki sanayi sitesinde mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #9 : Nisan 04, 2019, 17:21:59 »
Teşekkür ederim, aracım 240bin km'de. Tem oto Ankara Pursaklar'daki sanayi sitesinde mi?
hayır tem oto İstanbul'da servis haricinde yedek parça satışlarıda var biz form olarak yedek parçamızı ufuk beyden temin ediyoruz çünkü bilgi tecrübe ve birikimiyle bizlere çok iyi şekilde yardımcı oluyor ve orjinal yedek parçalara güvenli bir şekilde ulaşmamıza sebeb oluyor piyasada orijinal adı altında satılan öyle çok sahte ürün varki insan şüphe duymadan alışveriş yapamıyor ama tem oto bu şüpheyi bertaraf ediyor aklımızda soru işareti kalmıyor, Ankara'da benim bildiğim dörtnal Toyota var ekibi yetkili servisten ayrılma.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 7 kere teşekkür etti
  • 8 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 04, 2019, 17:30:36 »
hayır tem oto İstanbul'da servis haricinde yedek parça satışlarıda var biz form olarak yedek parçamızı ufuk beyden temin ediyoruz çünkü bilgi tecrübe ve birikimiyle bizlere çok iyi şekilde yardımcı oluyor ve orjinal yedek parçalara güvenli bir şekilde ulaşmamıza sebeb oluyor piyasada orijinal adı altında satılan öyle çok sahte ürün varki insan şüphe duymadan alışveriş yapamıyor ama tem oto bu şüpheyi bertaraf ediyor aklımızda soru işareti kalmıyor, Ankara'da benim bildiğim dörtnal Toyota var ekibi yetkili servisten ayrılma.

Teşekkür ederim, para ve zaman olduğunda değerlendireceğim.