Gönderen Konu: Auris 1.4d-4d V Kayışı Numarası  (Okunma sayısı 2502 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Siftahı Yapmış Toyotacı
  • *
  • Araç: Auris
  • Kan Grubu: 0+
  • Model Yılı: '13
  • 2 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
Auris 1.4d-4d V Kayışı Numarası
« : Nisan 02, 2019, 14:08:05 »
Arkadaşlar merhaba.
Aracım 2013 auris 1.4 dizel. Geçen yaz bakım sırasında V kayışının yıprandığını gördük. V kayışının numarası hiç görünmüyordu. Sözde usta kişi parçacıdan aynı olduğunu iddia ettiği bir kayış getirdi ve taktı sonrasında araç sıcakken otomatik gergiden ses (tıkıtrı) ve titreme gelmeye başladı. Forumda benzer sorunları yaşayan arkadaşlar gergi rulmanlarından olduğunu yazmış, hafta sonu rulmanlara baktıracağım. Ancak öğrenmek istediğim V kayışı numarası nedir? Şu anda üzerinde 6PK1200 var. Online alışveriş sitelerinde arattığımda 6PK1190 olarak karşıma çıkıyor. Yedek parçacıya şase / motor numarası ile gittiğimde sistemde 6PK1270 yazdeığını söylüyor. Siizin araçlarınızdaki kayış numarası nedir?

Toyota Club Türkiye

Auris 1.4d-4d V Kayışı Numarası
« : Nisan 02, 2019, 14:08:05 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
Ynt: Auris 1.4d-4d V Kayışı Numarası
« Yanıtla #1 : Nisan 02, 2019, 14:50:11 »
Şasi numarasında çıkan doğrusudur o farklı numaralar görme sebebi parça numaraları belirli zamanlarda güncellenebiliyor,araç kaç bin km'de herzaman söylüyoruz ama çoğu usta maliyet düşürmek için gergi kütüğünü değiştirmiyor sadece kayış değişimi yapıyor zaten o rulman ve gergi kütüğü o kadar km hizmet etmiş bir okadar daha hizmet etmesi bekleniyor ondan sonra titremeler ortaya çıkıyor.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Nisan 02, 2019, 14:56:11 »
Şasi numarasında çıkan doğrusudur o farklı numaralar görme sebebi parça numaraları belirli zamanlarda güncellenebiliyor,araç kaç bin km'de herzaman söylüyoruz ama çoğu usta maliyet düşürmek için gergi kütüğünü değiştirmiyor sadece kayış değişimi yapıyor zaten o rulman ve gergi kütüğü o kadar km hizmet etmiş bir okadar daha hizmet etmesi bekleniyor ondan sonra titremeler ortaya çıkıyor.

Siz yazınca aklıma geldi. Aracın orijinal aküsü 65 ah idi ama servise gittiğimde şasi numarasına göre 77 ah çıtı denilmişti ve o akü takılmıştı. Sanırım bununla ilgili de güncelleme var. En iyisi parçayı servisten almak sanırım.
Bu arada gergi kütüğü ve rulman kolay bulunabilir mi?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 02, 2019, 15:08:30 »
Siz yazınca aklıma geldi. Aracın orijinal aküsü 65 ah idi ama servise gittiğimde şasi numarasına göre 77 ah çıtı denilmişti ve o akü takılmıştı. Sanırım bununla ilgili de güncelleme var. En iyisi parçayı servisten almak sanırım.
Bu arada gergi kütüğü ve rulman kolay bulunabilir mi?
form onaylı servis tem oto @Ufuk Sönmez (16363) beyden orijinal olarak alabilirsiniz kolay bulunur ama belki servis stoklarında bazı parçalar herzaman olmayabiliyor ufuk beye sorun veya servise sorun hangisi kolay olursa oradan alırsınız.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• *
  • 2 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Temmuz 16, 2019, 19:05:14 »
Sorun çözüldü. V kayışı numarası: 6PK1190
Aracı tamirci bir arkadaşa daha gösterdim, gergi bozuk komple değişmesi kazım dedi. Yan sanayi bir gergi aldım (250tl) araca taktık ilk anda ses kesildi ama araba soğuyunca eskisinden daha çok ses gelmeye başladı. Can sıkıntısından uyku tutmayınca forumda gezinmeye başladım. Bir başka konuda toyodiy.com diye bir adresten araç şase numarası girerek orijinal parça kodunu buldum. Parça kodunu google a yazınca v kayışının 6PK1190 olduğunu gördüm. Sabah bir rulmancıya giderek eski gerginin rulmanından ve 6pk1190 v kayışı aldım, dün aldığım yan sanayi gergiyi söküp rulmanını değiştirdiğim gergiyi ve yeni aldığım kayışı taktım. Hem ses kesildi hem de gergideki titreme bitti. Şimdilik sorun kalmadı gibi biraz zaman geçince farklı bir durum ortaya çıkarsa tekrar paylaşırım.