Gönderen Konu: 2002 toyota corolla 1.4 vvt i yağ yakma sorunu  (Okunma sayısı 3978 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: 0+
  • Kilometre: 175000
  • Model Yılı: '02
  • 1 kere teşekkür etti
2002 toyota corolla 1.4 vvt i yağ yakma sorunu
« : Nisan 01, 2019, 16:29:01 »
Merhaba
Kolay gelsin
Aracım yaklaşık 300 km de 0,5 lt yağ eksiltmeye başladı ve ayrınca dün ilk defa 3000 deviri geçince egzozdan mayiye çalan beyaz renkte duman attı baya bi hayla da devam ediyor.Aracı hor kullanan biride değilimdir bir anda böyle yapıp performansının düşmesi canımı sıktı aracı alalı da 4 ay oldu.Alırken baktığımızda herhangi bir sıkıntısı da yoktu.Bu arızanın sebebi ne olabilir motor yapılacak olursa komple yapılması taraftarıyım.Yakın zamanda aynı aracın komple motorunu yaptıran olduysa ne kadara yaptırdı acaba.Görüş ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Toyota Club Türkiye

2002 toyota corolla 1.4 vvt i yağ yakma sorunu
« : Nisan 01, 2019, 16:29:01 »

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
  • Kilometre: 6500
  • Model Yılı: '20
  • 1127 kere teşekkür etti
  • 2358 kere teşekkür edildi
Ynt: 2002 toyota corolla 1.4 vvt i yağ yakma sorunu
« Yanıtla #1 : Nisan 01, 2019, 17:29:19 »
Öncelikle geçmiş olsun, bu şekilde alacağınız her rakam, her fikir afaki olur, Toyota ehli bir ustaya motoru söktürün, parça listesini hazırlayın, hem rakam ortaya çıkar hem de parçaları seçme imkanınız olur, afaki rakamlar arasında uçurum olur, sizi yanıltır.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Nisan 01, 2019, 17:53:23 »
Öncelikle geçmiş olsun, bu şekilde alacağınız her rakam, her fikir afaki olur, Toyota ehli bir ustaya motoru söktürün, parça listesini hazırlayın, hem rakam ortaya çıkar hem de parçaları seçme imkanınız olur, afaki rakamlar arasında uçurum olur, sizi yanıltır.
Teşekkür ederim ustam.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Nisan 01, 2019, 20:24:26 »
Arabayı aldığınızda da motor yorgunmuş,satarken daha kalın yağ,kaydırıcı vs koyarak kusuru saklamaya çalışıyorlar,sizin kullanım şekliniz ile alakalı değil.Elbette tam sökülmeden,rektifiye binde kaç olacak?,hangi parçalar orijinal olacak ?derken mutlaka farklı rakamlar ortaya çıkacaktır,belirtildiği gibi;bu nedenle öncelikle en üst düzey bütçeye hazırlıklı olmadan işe başlamak can sıkıcı olabilir,örneğin ortalama 5-6.000 tl gibi bir rakamla başlanırsa üst sınırı her gün artan yedek parça fiyatlarıyla belirlemek oldukça zor olacaktır.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #4 : Nisan 01, 2019, 22:48:51 »
Merhaba
Kolay gelsin
Aracım yaklaşık 300 km de 0,5 lt yağ eksiltmeye başladı ve ayrınca dün ilk defa 3000 deviri geçince egzozdan mayiye çalan beyaz renkte duman attı baya bi hayla da devam ediyor.Aracı hor kullanan biride değilimdir bir anda böyle yapıp performansının düşmesi canımı sıktı aracı alalı da 4 ay oldu.Alırken baktığımızda herhangi bir sıkıntısı da yoktu.Bu arızanın sebebi ne olabilir motor yapılacak olursa komple yapılması taraftarıyım.Yakın zamanda aynı aracın komple motorunu yaptıran olduysa ne kadara yaptırdı acaba.Görüş ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
araç kaç bin km'de ufuk Usta'nın dediği gibi buradan fiyat verilmesi sizi yanıltır çünkü kullanılacak her malzeme rektefiye yapan ustaya göre değişkenlik gösterebilir,araç sökülmeden ve hatta rektefiyeci görmeden net rakamlar çıkmaz,size tavsiyem eğer motora işlem yaptırırsanız ki durum onu gösteriyor işin ehli donanımlı usta bulun ve malzemelerin orjinalini kullanın zira Toyota motoru çok sağlamdır kolay kolay arıza yapmaz ama parça değişiminde yan sanayi kabul etmez ilk etapta sorun yapmayabilir ama kısa sürede tekrar aynı sorunu çıkarır araç sökülüp parçalar yazıldıktan sonra form onaylı servis tem oto @Ufuk Sönmez (16363) bey'den parçaları orjinal olarak tereddütsüz alabilirsiniz,diğer tavsiyemde debriyaj setini unutmayın çoğu usta aynı seti takar sökülmüşjen yenilenmesi işçilikten kâr ettirir aynı zamanda sistem daha iyi işler.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 165432
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #5 : Nisan 02, 2019, 00:35:25 »
Arkadaşın anlattığı durum benimkiyle tıpa tıp aynısı.Benim aracımı 1 yıl önce 166 bin de almıştım.2001 model.Problem gözükmüyordu alırken şuan 179 binde ve yağ eksitme çoğaldı.Sizce 180 binde araç için normal midir bu durum.Yoksa km mi düşürülmüş anlamadım gitti.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Nisan 02, 2019, 03:51:19 »
Arkadaşın anlattığı durum benimkiyle tıpa tıp aynısı.Benim aracımı 1 yıl önce 166 bin de almıştım.2001 model.Problem gözükmüyordu alırken şuan 179 binde ve yağ eksitme çoğaldı.Sizce 180 binde araç için normal midir bu durum.Yoksa km mi düşürülmüş anlamadım gitti.
2005 modele kadar olanlarda yağ eksiltme problemi var,bizde de 2002 Terra E120 var oda 1000 km de 1ltnin üzerinde eksiltiyor,diğer bir etken yağ değişim periyodu yaklaştıkça eskidiği den dolayı daha fazla eksiltir diğer seçenekte aracı satarken motorun sıkıntılı olduğu ortaya çıkmasın diye düzenbaz kişilikler motora kalın yağ koyar ilk etapta sıkıntı gözükmez ama sonrasında yağ değişimi yapınca kısa sürede yağ eksiltme ortaya çıkar.
Sizin aracın durumuna iyi bir usta bakmalı karar vermeli ama 10 bin km'de 2 lt ye kadar eksiltme normal karşılanmakta tabiki LPG olunca bu kaçınılmaz hâl alıyor.
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • SUBARU Forester SG
  • Araç: Başka Marka
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 114000
  • Model Yılı: '07
  • 195 kere teşekkür etti
  • 286 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Nisan 02, 2019, 08:04:45 »
o kasada kronik maalesef. 2002 kayınbiraderde vardı. bagajda yağ ile gezerdi. üç beş bin km de bir koyardı. sıkıntı yani allah kolaylık versin.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 153280
  • Model Yılı: '01
  • 4 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #8 : Nisan 02, 2019, 11:13:27 »
Merhaba bende 2001 1.4 terra var ama bende çok şükür öyle bir sıkıntı yok büyük ihtimalle geri servise çağırılıp sorun giderilmiş demekki bunu öğrenmenin bir yolu varmı? Neticede bir sıkıntı yok ama ben bu sorunları okuyunca arada kontrol ediyorum.
2001 1.4 vvt-ı  corolla 😊

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #9 : Nisan 02, 2019, 11:20:52 »
Merhaba bende 2001 1.4 terra var ama bende çok şükür öyle bir sıkıntı yok büyük ihtimalle geri servise çağırılıp sorun giderilmiş demekki bunu öğrenmenin bir yolu varmı? Neticede bir sıkıntı yok ama ben bu sorunları okuyunca arada kontrol ediyorum.

Ruhsattan motor numarası kısmını kontrol ederseniz, "EGM" ile başlıyor ise blok değişimi yapılmış demektir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kan Grubu: B-
  • Kilometre: 153280
  • 4 kere teşekkür etti
  • 3 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #10 : Nisan 02, 2019, 12:15:22 »
Ruhsattan motor numarası kısmını kontrol ederseniz, "EGM" ile başlıyor ise blok değişimi yapılmış demektir.

Çok teşekkür ederim baktım 4zz olarak başlıyor  o zaman dediğiniz gibi blok değişimi olmamış. Ozaman şeytan kulağına kurşun en son sizin serviste Suat ustaya sorduğumda kayda değer bir eksiltme yok dedi zaten bende bakmıştım. Tekrar teşekkür ederim ufuk bey.
2001 1.4 vvt-ı  corolla 😊

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #11 : Nisan 02, 2019, 13:26:32 »
Bu gün ustaya baktıracağım bakalım ne diyecek çıkan sonucu sizede danışacağım mutlaka çok teşekkür ederim  :)

Mesaj Birleştirildi: Nisan 02, 2019, 19:32:55
araç kaç bin km'de ufuk Usta'nın dediği gibi buradan fiyat verilmesi sizi yanıltır çünkü kullanılacak her malzeme rektefiye yapan ustaya göre değişkenlik gösterebilir,araç sökülmeden ve hatta rektefiyeci görmeden net rakamlar çıkmaz,size tavsiyem eğer motora işlem yaptırırsanız ki durum onu gösteriyor işin ehli donanımlı usta bulun ve malzemelerin orjinalini kullanın zira Toyota motoru çok sağlamdır kolay kolay arıza yapmaz ama parça değişiminde yan sanayi kabul etmez ilk etapta sorun yapmayabilir ama kısa sürede tekrar aynı sorunu çıkarır araç sökülüp parçalar yazıldıktan sonra form onaylı servis tem oto @Ufuk Sönmez (16363) bey'den parçaları orjinal olarak tereddütsüz alabilirsiniz,diğer tavsiyemde debriyaj setini unutmayın çoğu usta aynı seti takar sökülmüşjen yenilenmesi işçilikten kâr ettirir aynı zamanda sistem daha iyi işler.

Km 176000

Mesaj Birleştirildi: Nisan 02, 2019, 22:04:34
Aracı ustaya götürdüm araca bindi zorladı sesi dinledi seyir halinde biraz yağ yakma ve dengesiz hava yakıt karışımı var ve aracı anladığım kadarıyla araç uzun vadede devirsiz kullanılmış araç kabaca sağırlaşmış dedi ve biraz devirli kullan arabayı dedi. Önce yağımızı flitremizi bujimizi hava flitremizi değiştirelim bi böyle kontrol edelim gözlemlersin sende dedi

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 165432
  • 1 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Nisan 03, 2019, 19:58:10 »
2005 modele kadar olanlarda yağ eksiltme problemi var,bizde de 2002 Terra E120 var oda 1000 km de 1ltnin üzerinde eksiltiyor,diğer bir etken yağ değişim periyodu yaklaştıkça eskidiği den dolayı daha fazla eksiltir diğer seçenekte aracı satarken motorun sıkıntılı olduğu ortaya çıkmasın diye düzenbaz kişilikler motora kalın yağ koyar ilk etapta sıkıntı gözükmez ama sonrasında yağ değişimi yapınca kısa sürede yağ eksiltme ortaya çıkar.
Sizin aracın durumuna iyi bir usta bakmalı karar vermeli ama 10 bin km'de 2 lt ye kadar eksiltme normal karşılanmakta tabiki LPG olunca bu kaçınılmaz hâl alıyor.

300 km de yarım litreyi buluyor benim aracın da. Aracı yaptırmayı düşünüyorum ustanın birisi açıp bakmadan tam bir fiyat vermek doğru olmaz.Km çok değil belki daha makul halledilebilir dedi.Bir diğeride 5-6 bini bulur dedi.Şuan ne yapmalıyım bilemiyorum. Ayrıca kalın yağ koyup kullanmak zararlı değilmidir?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 327000
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Nisan 03, 2019, 21:18:18 »
Motor açılmadan belli olmaz.Yıllar önce benim aracınkini açtılar, silindir taşlamaya gerek yok,piston segman kurtarır dediler değiştiler,zincir de iyi dediler 1500 tl ye bitmişti.Az bir yağ yakımı oluyor,tahminim sibop lastiklerinden.o zaman 190 bindi km.Yaptırırsan size tavsiyem conta setini orjinal alın ve sıvı conta sürdürmeyin, benimkinde sıvı conta kullanmışlar hep sızdırıyor,bir ara buji yuvasına yağ sızdı bir bobin yandı,üst külbütör kapağımı neyse onu çıkarıp sıvı contayı kazıyı lastik conta taktık halloldu..Allah dürüst bir tamirciye rastgetirsin en önemlisi..

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Dinozor
  • Araç: Avensis
  • Kilometre: 49060
  • Model Yılı: '16
  • 196 kere teşekkür etti
  • 1149 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #14 : Nisan 03, 2019, 22:19:49 »
Burada en önemli konu bütçe sorunu,motor açıldıktan sonra hesaplı rakama da halledilebilir,temenni etmeyiz ama açılınca komple motor yapımı da söz konusu olabilir ve Ümit Şahantimor beyin önerdiği gibi debriyaj setinin de değişimi mantıklı olacağından o masrafı da ekleyince hazırlıklı olmak durumundasınız.İyi bir ustanın yönetiminde en uygun rakama çözülmesini dilerim.
Tokay Ceritoğlu

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Kilometre: 202600
  • 17 kere teşekkür etti
  • 13 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Nisan 05, 2019, 01:12:55 »
Geçmiş olsun. Aracınız artık mecburi rektefiye kısmına gelmiş.
4 ay önce almışsınız aracı haddinden fazla mı ucuza  aldınız satıcı söylemişmiydi size bu durumu?
2018 - ....... | 2001 Toyota Corolla 1.4 VVT-i Terra Special A.C.
2016 - 2017 | 1996 Renault 19 Europa 1.4 RN

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Kilometre: 327000
  • 42 kere teşekkür etti
  • 51 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #16 : Nisan 05, 2019, 16:22:27 »
Ben uzun süre araştırdım,yerli yabancı sitelerde,yav adamlar 90 larda 2JZ gibi bir şaheser yapıyor, 2000 yılında yağ tüketen motor yapıyor,reno 20 bin km yağ eksiltmeden giderken toyota gibi bir arabaya yağ ekleyip dur..Bu yağ yakımını çözen bir usta görmedim, kronik sorun diyorlar da arkadaş hepsi 4 piston, egzantrik mil, bu yağ nereye uçuyor bir zahmet çözün herkes yaptırıp kurtulsun..Ben aracı almadan söylediler yağ yakar onlar diye tabi anlamıyorduk o zamanlar..Bir de şu manifolt sesi..Ben isterimki bedava olmasa bile servisin arkadaş bunun sebebi şu, kesin çözümü bu demeli...para para para...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 416 kere teşekkür etti
« Yanıtla #17 : Nisan 05, 2019, 16:57:01 »
Ben uzun süre araştırdım,yerli yabancı sitelerde,yav adamlar 90 larda 2JZ gibi bir şaheser yapıyor, 2000 yılında yağ tüketen motor yapıyor,reno 20 bin km yağ eksiltmeden giderken toyota gibi bir arabaya yağ ekleyip dur..Bu yağ yakımını çözen bir usta görmedim, kronik sorun diyorlar da arkadaş hepsi 4 piston, egzantrik mil, bu yağ nereye uçuyor bir zahmet çözün herkes yaptırıp kurtulsun..Ben aracı almadan söylediler yağ yakar onlar diye tabi anlamıyorduk o zamanlar..Bir de şu manifolt sesi..Ben isterimki bedava olmasa bile servisin arkadaş bunun sebebi şu, kesin çözümü bu demeli...para para para...
sebebi bir tek neden deyilki hepsinin sonu paraya dayanıyor 2JZ dediğiniz motor sınıf araçlarda kullanılan bir ünite bizim gibi ülkelerin araç için ayırdığı bütçe belli adam kaliteli ürün yapar çok zor bir iş değil ama "nekadar ekmek o kadar köfte" ayriyeten bakımsız gelişi güzel malzeme kullanılarak binilmiş araçlar daha ne olsun ki iyi bile dayanıyor,kendini geliştirmemiş bilgiden yoksun her araçtan anlayan ustaların elinde abi biz bunlara herzaman aynı ürünü kullanıyoruz klişe cevaplar yine sağlam araçlar kullanıyoruz.
TOYOTA CORONA 3S FE

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
    • Sadece Toyota
« Yanıtla #18 : Nisan 05, 2019, 16:57:04 »

Tam olarak neyi araştırdınız? ZZ serisi motorların Ar-ge süreci 90'ların ortalarına dayanır, 1998 yılında tüm Dünya'da motor üretimi konvansiyonel honlama ile yapılırken 90'ların sonunda ZZ serisi motorlar alüminyum/magnezyum alaşım blok üzerine lazer ile çalışılarak üretim sürecine girmiştir, ek olarak bu malzeme ve işleme teknolojisi üzerinde değişken supap zamanlama sistemi entegre edilen ilk motordur, kısacası zamanının çok ötesinde bir alt yapıya sahiptir ve günümüzde üretilen ZR serisi motorlar da bu ar-ge ve bilgi birikiminden nasibini alan halef motorlardır.

Yağ eksiltme sorununa gelecek olursak, sorunun temel sebebi blok ile segman malzemesi uyumsuzluğudur, binlerce araçta geri çağırma ile blok yada motor değişimi yapıldı, geri çağırılmasına rağmen gelmeyen, o sırada pert'e ayrılan ancak sonradan toplanan vs. binlercesi ise bu durumdan faydalanamadı, sonrasında sırf bu araçlar için ayrı bir segman modeli ar-ge süreci başlatıldı ve servislere bültenler gönderildi, bizim insanımız "o kadar masarafa gerek yok" diyerek kendi çözümlerini üretmeye çalıştı, garantiden motor değişimine karşı çıkan, "aracımın değeri düşer, aracımı değiştirin o zaman" diyenleri de gördüm,

Manifold rezenatörü'nün dağılması Toyota'ya özgü bir konu değil, AB yasalarınca aracın belirli bir yüzdesi geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmek zorunda bırakıldı, henüz hiç bir üretici bu dönüşüme hazır değilken zorunda bırakıldı, pek çok markada bu tip malzemeden üretilen manifoldlarda sorunlar yaşandı hatta yolda giderken tutuşan araçlar bile oldu ki bu araçlar öyle Corolla gibi C sınıfı araçlar bile değil milyonluk araçlar...

Aynı tip yaptırımlar emisyon normları üzerinden üreticilere baskılanıyor, Euro emisyon normları sebebi ile bir çok üretici "downsizing" trendine giriyor, kullanıcı ise hem yakıt ekonomisi hem de performans yani kısacası parasının hakkını istiyor, bunun sonucunda ne olacak sizce? 5-10 yıla kalmadan 1.2 motordan şu kadar beygir aldım diyen markaların araçlarının "hurda" muamelesi gördüğünü hep beraber göreceğiz, bu çok derin bir konu ancak emin olun Japon firmaları bu konuya en çok direnen, fırsat buldukça bu "bilinçli eskitme" yaptırımlarının arka kapısından dolanmaya çalışarak maliyetlerinin artmasına rağmen rekabet etmeye çalışıyorlar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • 171 kere teşekkür etti
  • 246 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #19 : Nisan 05, 2019, 23:56:35 »
Ufuk Abi benimde merak ettiğim bir husus var açıkçası.İlk çıkan vvt-i motorların  yani 2001-2004 arası olanların kronik yağ yakma problemi olduğunu ve bundan dolayı Toyota'nın zamanında araçlarını geri çağırdığını biliyoruz.Peki bu geri çağırma bütün araçların motorları değiştirilene kadar neden devam etmedi? Mesela hava yastığı problemi var bizim araçta Toyota ısrarla gelin yaptırın diyor.2.defa taahütlü posta gönderdi eve.Motor bloğu için neden böyle bir durum yok.Zamanında çağırmışlar sonra kampanya zaman aşımınamı uğradı.Keşke bütün sorunlu araçlar düzeltilene kadar geri çağırma devam etseydi.