Gönderen Konu: Yüksek hızlarda oksijen sensörü arızası sorunu  (Okunma sayısı 1669 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 170000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür edildi
Merhaba arkadaşlar 2003 otomatik yaris benzinde 80 km ve daha üzeri  hız ile 3-5 dakika gidince motor arıza lambası yakıyor hata koduna bakıyoruz  1 nolu oksijen sensörü arızası veriyor. Söndürtüyorum şehir içi düşük hızlarda lamba yanmıyor ama birkaç dakikalığına 80 km üzerine çıkınca yanıyor. Ustalar sensor kolay bozulan bir parça değil muhtemelen katalizör kaynaklıdır dediler  bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum.
Yaris

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Sheer Driving Pleasure
  • Araç: Avensis
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 135000
  • Model Yılı: '07
  • 2227 kere teşekkür etti
  • 3398 kere teşekkür edildi
Ynt: Yüksek hızlarda oksijen sensörü arızası sorunu
« Yanıtla #1 : Mart 30, 2019, 23:49:09 »
O anda canki degerlere bakmadan, sorunun kaynagini kimse cozemez.
Lpg varmi aracta?
Ariza kodu ne?
Avensis 1.8 A/T 2007 LPG (Tomasetto)
AP900 Cruise control
www.toyotaclubtr.com/index.php?topic=50407.new#new

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 17000
  • Model Yılı: '18
  • 61 kere teşekkür etti
  • 143 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #2 : Mart 30, 2019, 23:55:29 »
Merhaba arkadaşlar 2003 otomatik yaris benzinde 80 km ve daha üzeri  hız ile 3-5 dakika gidince motor arıza lambası yakıyor hata koduna bakıyoruz  1 nolu oksijen sensörü arızası veriyor. Söndürtüyorum şehir içi düşük hızlarda lamba yanmıyor ama birkaç dakikalığına 80 km üzerine çıkınca yanıyor. Ustalar sensor kolay bozulan bir parça değil muhtemelen katalizör kaynaklıdır dediler  bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum.
katalizör sorunu olsa p0420 hata kodu verir, araç 2003 model 16 yıl geçmiş ve oksijen sensörü pek ala arızalanabilir, eski aracım alfa romeoydu 2002 model 2012 yılında dediğiniz hata kodunu vermişti değiştirdim sorun düzeldi. ayrıca Katalizör sorunu varsa araç yüksek bayır çıkarken çekişten düşer ve siz bunu hissedersiniz

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Aktif Toyotacı
  • **
  • Araç: Yaris
  • Kan Grubu: A-
  • Kilometre: 170000
  • Model Yılı: '16
  • 1 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 31, 2019, 01:17:20 »
Araçta brc LPG var turuncu enjektörlü olandan ama LPG den benzine geçerken tekleme yapıyordu lpgciler 40 tane sebep saydılar anladım ki deneme yanılma yoluyla gidip bazı parçaları boş yere değiştireceğiz ben de lpg kullanmamaya karar verdim aracı benzine aldım oh be dedim kafam rahat arıza ışığının da LPG den dolayı yandığını sanıyordum ışığı söndürttüm kafam rahattı taa ki azcık hız yapana kadar benzinde olmama rağmen ışık tekrar yandı. Bi tamirciye gittim cihaza bağladı görünen tek sorun 1 numaralı oksijen sensörü problemi... Adam cihaza bağladığında sanırım oksijen sensörü test bölümüne girdi bak  -20 gösteriyor dedi.bu işlemi araç rolantide çalışırken arada 1 saniyeliğine gaza basarak falan yaptı.
Tamirciye değiştirelim bitsin bu iş dedim ama tamirci önce katalizöre baktıralım dedi. Bu arada 1 nolu oksijen sensörü üstteki olarak gösterdi ama yedek parçacı 1 numaralı oksijen sensörünün alttaki olduğunu söyledi.
Tamirci yine de belli olmaz önce katalizöre baktıralım deyince kafam karıştı onun için buradan bilgi edinme ihtiyacı hissettim ilginiz için çok teşekkür ederim.
Yaris