Gönderen Konu: Kasko tamirat yerine yeni parça vermek zorunda mı değil mi?  (Okunma sayısı 3323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • Araç: Corolla
  • Kan Grubu: ---
  • Kilometre: 30000
  • Model Yılı: '15
  • 48 kere teşekkür etti
  • 105 kere teşekkür edildi

Bugün eşimin aracıyla ufak bir kaza yaptım. Önüme bir güvercin yavrusu çıktı ve ani frene bastım arkamdaki araç duramadı çarptı.

Olayın ilginçliğini anlamanız için madde madde anlatayım;

1.Konya Skoda yetkili servisi 4 ay önce tek kasko şirketiyle anlaşmalı olduklarını söyledi ve mecburi olarak HDI sigortadan kasko yaptırdım. HDI sigortayı kendileri satıyor...

2.Genişletilmiş kaskoyu 700 Tlye yaptırma imkanım varken söylediğim sebepten dolayı HDI'ye 1500 Tl ye kasko yaptırmak zorunda kaldım. Sigortayı pazarlarken anlatılanları anlatmama gerek yok sanırım. (Orijinal parça kullanırız, ikame araç veririz şöyle uçarız böyle kaçarız vs vs vs)

3.Bugün kazadan sonra yetkili servise gittim. Eksper geldi baktı tamir olma ihtimali var dedi. Ben tamir istemediğimi tecrübelerime dayanarak en ufak darbede tamir olan bölgede boya atması, çatlama vs olabileceğini söyledim.

4.Servis elemanı aracı autokinge götürdü. Tamir olabilir denildi doğal olarak.

5.Ben tamir edilecekse kaskonun ne işe yaradığını ileterek kaskomu iptal etmelerini ve yaklaşık 1000 TL olan 8 aylık parayı iade etmelerini söyledim. Servisteki sigortacı arkadaş kaskonun iptal edilemeyeceğini ve para iadesinin mümkün olmadığını söyledi.

6.Amacım 1000 Tlyi alıp yaklaşık 500 tlsine tamponumu sanayide yaptırıp geri kalan paranın üzerine 200~300 tl daha ekleyip en ucuz kaskoyu yaptırmaktı. Böylelikle hasar kaydı da olmayacaktı aracımda ve gönlüme göre yaptırabilecektim.

7.Şimdi experin ön onayı bekleniyor ve çok büyük ihtimalle tamir edilecek serviste.

Ne yapmamı önerirsiniz? HDI yi aradım derdimi anlattım net cevap alamadım ön raporu bekliyeceğiz diyorlar..

Toyota Club Türkiye

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Model Yılı: '19
  • 109 kere teşekkür edildi
Ynt: Kasko tamirat yerine yeni parça vermek zorunda mı değil mi?
« Yanıtla #1 : Mart 20, 2019, 16:27:55 »
exper yerine sigorta şirketi ile görüştünüz mü onlar ne dedi ?

tamir istemezseniz değiştirmeleri gerekir eğer klozunuzda aykırı bir ibare yok ise sonuçta seneye kazko poliçenizin primi yükselecek
2019 Corolla Hybrid Passion X-Pack e-CVT

Efsaneler ölmez şekil değiştirir.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 48 kere teşekkür etti
« Yanıtla #2 : Mart 20, 2019, 16:42:39 »
Sigorta şirketini telefonla aradım eksper ön raporunu görmeden bir şey diyemeyiz dediler. İptal konusunda net cevap vermediler.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kan Grubu: AB+
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #3 : Mart 20, 2019, 18:15:15 »
Emrah bey bu konuda acentanız en büyük faktörü oynar. Onlar sigorta şirketine veya ekspere bastırabilirlerse değişim olur. Sigortaların birçoğu ilk önce onarım yoluna giderler. eğer onarılmayacak durumda ise o zaman değişim olur. Aracınızdan çıkan onarılamayacak parça orjinal ise orjinal parça ile değişim olur.(poliçenizde orjinal parça klozunun anlamı budur)

Tamponun konusuna gelirsek. Plastik kaynağı ile onarılır bu hasar. Ama biraz fazla macun kullanılacağından dolayı ileride esneme durumunda çatlama olabilir
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 48 kere teşekkür etti
« Yanıtla #4 : Mart 20, 2019, 18:37:23 »
Tamponun konusuna gelirsek. Plastik kaynağı ile onarılır bu hasar. Ama biraz fazla macun kullanılacağından dolayı ileride esneme durumunda çatlama olabilir

Benim çekincem de bu zaten. Bu hasara ciddi miktarda macun çekilmesi lazım. Tamponun köşesi olduğu için ufak tefek temaslara maruz kalma ihtimali fazla. İllaki macun dökülecek zamanla...

Acente sigorta şirketine baskı yapmıyor çünkü aynı zamanda yetkili servis ilişkisini bozmak istemiyor anladığım kadarıyla.

Madem karşı tarafın sigortasından karşılanacak bütün hasar, kasko neden devreye giriyor onu da anlamış değilim. 

Ben aracımı yetkili servise bırakıyorsam servis benim tamponumu dışarıda yaptırabilir mi? Buradan hareket etsem birşey elde edebilirmiyim acaba? Doğuş otoya şikayet etsem onlarda bunlar gibi çakallık yaparmı ki?

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • Kilometre: 84000
  • Model Yılı: '07
  • 402 kere teşekkür etti
  • 287 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #5 : Mart 20, 2019, 18:57:30 »
Benim de sol arka stop kirildi camurlukta da kucuk bit hasar vardi. 750  tl lik hasar icin (500 tl boya kaporta 250 tl stop parasi verdi.) en adi yan sanayi stop 400 tl idi.
750 tl yi kasko orjinal degil yan sanayi verdi.Dusunuyorum Allah korusun aracta kaza olsa hurdacidan parca alacagiz herhalde..
E 12 corolla2007
Xp9 yaris2 2007

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 48 kere teşekkür etti
« Yanıtla #6 : Mart 20, 2019, 19:29:56 »
Benim de sol arka stop kirildi camurlukta da kucuk bit hasar vardi. 750  tl lik hasar icin (500 tl boya kaporta 250 tl stop parasi verdi.) en adi yan sanayi stop 400 tl idi.
750 tl yi kasko orjinal degil yan sanayi verdi.Dusunuyorum Allah korusun aracta kaza olsa hurdacidan parca alacagiz herhalde..

Yetkili servis ve orijinal parça teminatı varken dışarıda autokingde tamirat yapıyorlar. Kaskoyu da yetkili servisin kendi acentesinde ve anlaşmalı sigorta şirketi ile yaptırmama rağmen hem de. Nasıl iş anlamadım. Yarını bekleyeceğim yapıcı bir gelişme olmazsa mahkeme yolu görünüyor.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Eski Toprak Toyotacı
  • <<<Toyotasını Bırakan Genç>>>
    • Facebook
  • Kilometre: 48048
  • Model Yılı: '06
  • 940 kere teşekkür etti
  • 930 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #7 : Mart 20, 2019, 20:37:12 »
Yetkili servis ve orijinal parça teminatı varken dışarıda autokingde tamirat yapıyorlar. Kaskoyu da yetkili servisin kendi acentesinde ve anlaşmalı sigorta şirketi ile yaptırmama rağmen hem de. Nasıl iş anlamadım. Yarını bekleyeceğim yapıcı bir gelişme olmazsa mahkeme yolu görünüyor.
Poliçenizdeki klozları iyi okuyun.

Tampon plastik onarımı için autokinge gitmesi gerekiyor. Plastik onarımı servis yapamayabilir.
Hasarda ise karşı taraf suçlu ise sizin kaskonuzdan işlem yapılıp karşı tarafın sigortasına rücu edilecek. Karsi tarafin sigortasi ile ugrasmak yerine bu daha kolay oluyor.
Geç kaldı desinler, geçmiş olsun demesinler...

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 48 kere teşekkür etti
« Yanıtla #8 : Mart 20, 2019, 21:17:59 »
Poliçenizdeki klozları iyi okuyun.

Tampon plastik onarımı için autokinge gitmesi gerekiyor. Plastik onarımı servis yapamayabilir.
Hasarda ise karşı taraf suçlu ise sizin kaskonuzdan işlem yapılıp karşı tarafın sigortasına rücu edilecek. Karsi tarafin sigortasi ile ugrasmak yerine bu daha kolay oluyor.

Tamiratın sonu yok ki..
Radyatör delinir tamirat, xx kırılır tamirat, yy eğilir tamirat...

Yetkili servis tamir odaklı olmaz.
İsteseniz de yalvarsanız da olmaz. Küçük tamiratlar yapılır yoksa değişime gidilir.

Kaskoya gelince konmar skoda tamir odaklı oluyor sıkıntı burada. Yetkili servise giren araç o servisin içinde yapılır teslim edilir. Yoksa ben direk otokinge kendim de götürebilirim. Hem servis kazığı yiyorum hem kasko hemde aracım dışarıda yapılıyor üç kazık birden..

Poliçede yetkili servis ve orijinal servis klozu var. Kasko yaptırırken her zaman içeriğe dikkat ederim. Senelerdir keriz gibi en dolusu diye pahalı kaskoları yaptırıyormuşuz onu anladım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Efsane Toyotacı
  • En masrafsız ve sağlıklı araç tabanvay.
  • Araç: Corona
  • Kan Grubu: A+
  • Kilometre: 420000
  • Model Yılı: '93
  • 416 kere teşekkür etti
  • 2220 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #9 : Mart 21, 2019, 01:44:00 »
Emrah bey zannedersem karşı tarafın sigorta şirketiyle sizin kasko şirketi aynı gibi duruyor,gelelim işin özüne karşı tarafta kasko yoksa veya devreye sokmak istemiyorda trafik sigortası üzerinden yaptırmak istiyorsa malesef trafik poliçesi orjinal parça vermez serviste yan sanayi parça kullanamayacağı için tamir yolunu seçmiş ama tamamen saçmalık sizin aracınızda ki tampon veya başka bir parça orjinal ise tekrardan orjinal takılmasını tamir olmamasını talep edebilirsiniz servis ikili ilişkileri bozmamak için işlemi yapmıyor yoksa normalde işlemi sizin kasko üzerinden yapıp karşı tarafın trafik poliçesinden rücû etmesi lazım bir diğer dikkatimi çeken konu ise neden kaskonuzu serviste yaptırıp dünyanın fiyat farkını ödüyorsunuz ki aynı işlem dışarıdaki sigorta ofislerinde çok daha uyguna yapılabilir,eğer ki kaza tek taraflı olsaydı bakın nasıl sizin her dediğinizi hatta olmayanları bile yazarlardı sırf para almak için sonuna kadar diretin isterseniz Exper değişikliği taleb hakkınızda var bide illaki serviste yaptırmak zorunda değilsiniz dışarıda çok kaliteli kaporta boya ustaları mevcut hatta size ikame araç dahi tahsis ederler,geçen yıl arkadaşımın aracında oluşan hasar sonrası 5 ay önce kapanan hasar dosyasını tekrar açtılar yeterki haklarınızı bilin gerisi çorap söküğü gibi gelir.

Mesaj Birleştirildi: Mart 21, 2019, 01:53:33
Bakınız kasko poliçenizi isteğiniz doğrultusunda iptal edebilirsiniz.
Alıntı : Generali sigorta.
EGEA 1.4 BENZİN 95 HP URBAN
TOYOTA CORONA 3S FE
BAYRAKLARI BAYRAK YAPAN UĞRUNDA AKAN KANDIR TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
EMNİYET KURALLARINA UYALIM UYMAYANLARI UYARALIM.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 48 kere teşekkür etti
« Yanıtla #10 : Mart 21, 2019, 05:04:47 »
Sağolun Ümit bey. Benim trafik Axa kasko Hdi, karşı tarafın trafik sigortası Halk sigorta.

Yetkili servisteki acente Hdi kasko haricinde gelen aracı kesinlikle siz tamirat parasını bize ödersiniz kendiniz kaskoyla uğraşırsınız deyip gözümü korkuttuğu için yaptırdım. Tek anlaşmalı kaskoydu 4 ay önce nasıl bir saçmalıksa. Servisin dandikliği bundan bile belli aslında. Kötü bir ders oldu benim için.

Aracın garantisi devam ettiği için sanayide yaptırmak istemedim.

İptal mevzusunu araştırdım sigortadan sigortaya değişiyor. Hdi müşteri hizmetleri iptal edebiliriz ancak açık hasar rosyası varken olmaz dedi. Orada kilitlendim...

Karşı tarafın sigortacısı aradı akşam tutanağı yanlış doldurmuşsunuz gelin bir daha dolduralım diye :)  Herkes beni ... çalışıyor  :)

Yarın bir daha zorlayacağım bakalım neler olacak..

Mesaj Birleştirildi: Mart 21, 2019, 06:23:11
Şu saatte kalkıp gün içinde iş güç arasında meşgul olmamak için doğuş oto, yüce oto ve hdi ye ihtar maili gönderdim. İnşallah olumlu geri dönüş alırım.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #11 : Mart 21, 2019, 10:33:28 »
Fotoğraftaki hasarda pek bir şey yok. Çok basitçe onarılabilecek bir şey. Tamponun öyle göçmüş olmasına bakmayın, sıcak su ve düzeltmeyle ilk günkü konumuna geliyor. Tampondaki hasar bir tek yırtık. Onu da plastik kaynakla hallediyorlar. Sadece o kısımda macun kullanılır. Bunun için değişmezler tamponu. Yetkili servis, plastik onarım işi yapmaz. O nedenle dışarıdaki Auto King, Rs, Otto Zenith gibi firmalara yaptırırlar.

Sizin en başta yetkili servis diye ısrar etmeniz yersiz olmuş. Allah korusun daha büyük bir hasar olsaydı ve düzeltilebilecekken yetkili servis değişseydi o parçaları, sonraki sene kasko ücretiniz 3 katına çıkınca görürdünüz. Değişim diye ısrarda gerek yok. En ucuz sıkıntısız genişletilmiş kaskoyu yaptırın ve Auto King, Otto Zenith gibi yerlerde daha düşük fiyata tamir ettirin aracınızı. Far vs değişiminde orjinal kullanıyorlar onda merak etmeyin.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 48 kere teşekkür etti
« Yanıtla #12 : Mart 21, 2019, 14:38:58 »
Fotoğraftaki hasarda pek bir şey yok. Çok basitçe onarılabilecek bir şey. Tamponun öyle göçmüş olmasına bakmayın, sıcak su ve düzeltmeyle ilk günkü konumuna geliyor. Tampondaki hasar bir tek yırtık. Onu da plastik kaynakla hallediyorlar. Sadece o kısımda macun kullanılır. Bunun için değişmezler tamponu. Yetkili servis, plastik onarım işi yapmaz. O nedenle dışarıdaki Auto King, Rs, Otto Zenith gibi firmalara yaptırırlar.

Sizin en başta yetkili servis diye ısrar etmeniz yersiz olmuş. Allah korusun daha büyük bir hasar olsaydı ve düzeltilebilecekken yetkili servis değişseydi o parçaları, sonraki sene kasko ücretiniz 3 katına çıkınca görürdünüz. Değişim diye ısrarda gerek yok. En ucuz sıkıntısız genişletilmiş kaskoyu yaptırın ve Auto King, Otto Zenith gibi yerlerde daha düşük fiyata tamir ettirin aracınızı. Far vs değişiminde orjinal kullanıyorlar onda merak etmeyin.

Kasko ne işe yarıyor peki? Fonksiyonu nedir kaskonun? Nerede, nasıl ve ne zaman devreye giriyor?

%100 karşı taraf hatalı olursa prim artmıyor.

Ayrıca aracın garantisi devam ediyor servise elimiz mahkum..

İnsanlar beyin ameliyatı oluyor yüz nakli bile yapılıyor. İki aracı birleştirip bir yapıyorlar. Yapılmaz diye bir şey yok yani.

Bu tampon tamir edilir ama macunlu bölgenin boyasında en ufak esnemede çatlaklar olur. Sonrasında basınçlı suyla kalkar.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Moderatör
  • Scientia Dux Vitae Certissimus
  • Araç: Başka Marka
  • Kilometre: 38000
  • Model Yılı: '21
  • 2106 kere teşekkür etti
  • 3134 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #13 : Mart 21, 2019, 15:05:34 »
Bir yere vurmamaya çalışın siz de. Zaten size vurur da çatlarsa vuran tarafa yaptırırsınız.
Tamponlarım boyalı ve hiçbirinde basınçlı sudan kalkma atma olmadı.
Tampon bu alt tarafı, gözünüzden büyütüyorsunuz.

Karşı taraf vurdu diye düzeltilebilecek şeyi de değiştirmek mi lazım?
Etik açıdan yanlış bence.
Dacia Duster 1.3 TCE EDC Comfort 2021 model (2023-...) 38bin km- ...
Dacia Sandero Stepway 0.9 TCE Easy-R 2017 model (2021-2023) 32bin km-56bin km
Toyota Corolla 1.6 Multidrive S 2019 model (2019-2021) 0 km-23bin km.
Mazda 3 1.6 Touring 2010 model (2015-2019) 96bin km-171bin km Toyota Yaris 1.3 Terra 2007 model (2013-2015) 55bin-91bin km.

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Hiperaktif Toyotacı
  • 48 kere teşekkür etti
« Yanıtla #14 : Mart 21, 2019, 15:19:51 »
Karşı taraf vurdu diye düzeltilebilecek şeyi de değiştirmek mi lazım?
Etik açıdan yanlış bence.

Siz herhalde benim niyetimin "nasıl olsa bedava değişsin bana mı giriyor" olduğunu zannediyorsunuz..

Genişletilmiş kasko bunun için var ve parasını verdim ben. Karşı sigortadan her halükarda aynı parayı alırlar, geri kalanını "parasını benim verdiğim" kasko karşılar.

Bunlar basit işler mantığı yanlış. Hak haktır aramak lazım.

Niyetim üzüm yemek bağcıyı dövmek değil. Şu anda kasko şirketi poliçeye aykırı davranıyor ayrıca yetkili servis benim emanetimi sanayide gezdiriyor. Çarpan taraf poliçeyi değiştirelim diyor..

Ben yavru güvercinin hakkına girmedim o bana yeter....

Çevrimdışı (Gizli Üye)

• Fanatik Toyotacı
  • Araç: C-HR
  • Kilometre: 15000
  • Model Yılı: '17
  • 108 kere teşekkür etti
  • 148 kere teşekkür edildi
« Yanıtla #15 : Mart 21, 2019, 15:58:22 »
Geçmiş olsun. Aracı o serviste yaptırmak zorunda değilsiniz. Kaskonuzla anlaşması olan yakın şehirlerdeki yetkili servislerden birine gidebilirsiniz. Kaskoların çoğunda servis seçme hakkı bulunuyor.